یادمان و رویدادها

عندلیبِ آزادی

بازخوانی زندگی و قتل ویکتورخارا که ۴۵ سال پیش می‌خواستند صدایش را خاموش کنند

«پنج هزار نفر این جاییم/ در این بخش کوچک شهر/ چه دشوار است سرودی سرکردن/ آن‌گاه که وحشت را آواز می‌خوانیم/ وحشت آن‌که من زنده‌ام/ وحشت آن‌که می‌میرم من/ خود را در انبوه این همه دیدن/ و در میان این لحظه‌های بی‌شمار ابدیت/ که در آن سکوت و فریاد هست/ لحظه پایان آوازم رقم می‌خورد».

ادامهٔ مطلب

عزت‌الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر درگذشت

عزت‌الله انتظامی اولین بازیگر ایرانی بود که موفق به دریافت جایزه از فستیوال بین‌المللی شد. او برای بازی در فیلم گاو جایزه هوگوی نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو دریافت کرد.

ادامهٔ مطلب

زجرِ قمـر

بریده‌ای از آخرین نامه قمرالملوک
به مردم ایران: من هنرم را بنده تجارت نکردم و همیشه آن را در راه تحقق بخشیدن به آرزوهای ملی و میهنی خودم به کار انداخته‎ام. من ثروتی ندارم، هیچ چیز، اما دل‎های یتیمانی را دارم که به‎خاطر مرگ من از غم مالامال می شوند
ادامهٔ مطلب

بدرود آموزگار دلسوز و رفیق مبارز، بدرود!

رفیق ابوالفضل پرویزیان، مبارز پرشور راه سعادت و پیشرفت میهن و از زمرهٔ فعالان جنبش دهقانی، معلم متعهد و مردمی و وفادار به آرمان‌های زحمتکشان، روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، در سن ۶۰ سالگی پس از عمری مبارزه و تحمل رنج، مشکلات و زخم‌های به‌جامانده از شکنجه در سیاهچال‌های رژیم اسلامی، در شهر کرج چشم از جهان فروبست.

ادامهٔ مطلب

یورش، بازداشت و ممنوعیت در مراسم سالگرد احمد شاملو

در مراسم بزرگداشت احمد شاملو شاعر پرآوازه از طرف کانون نویسندگان ایران، طبق روال دو سال گذشته ماموران امنیتی درهای گورستان را بسته و کسی را راه ندادند. و با یورش به مراسمی که در بیرون برگزار شد علی کاکاوند، روزبه سوهانی از اعضای کانون نویسندگان و غلام نعمتی معلم و دو تن از شهروندان که هنوز هویتشان مشخص نشده را بازداشت کردند…
ادامهٔ مطلب

آفریقای جنوبی یکصدمین سالروز تولد ماندلا را جشن گرفت

مردم آفریقای جنوبی و ترقی‌خواهان جهان، یکصدمین سالگردِ تولدِ نلسون ماندلا، رهبرِ جنبش مبارزه توده‌های زحمت با رژیمِ دیکتاتوریِ نژاد پرستِ آفریقای جنوبی، را با جشن و شادمانی برگزار کردند. دوستدارانِ این رهبرِ خوشنام و انقلابی، جشن تولد او را به مراسم باشکوهِ قدردانی از مبارزه‌ها، پایمردی‌ها، و ازخودگذشتگی‌های این قهرمان مردم و جنبش‌های انقلابی و رهایی‌بخش قارهٔ آفریقا تبدیل کردند…
ادامهٔ مطلب

یادواره رفیق غلام حسینِ صدریِ افشار

در میانِ نسلِ امروزِ فرهنگ نامه نویسانِ ایران، شاید صدری افشارنخستین کسی بود که دریافت، دستِ مردمِ ایران از هرگونه واژه نامه ی روزآمدِ فارسی کوتاه است… از این رو، صدری افشار آستین بالا زد تا با دستِ تهی، فرهنگ نامه ای در خورِ نیازهای امروزِ جامعه فراهم آورد.

ادامهٔ مطلب

محمد بسته نگار عضو شورای فعالان ملی مذهبی درگذشت

او بعد از انقلاب با تحمل چندین سال زندان تاوان  رویکرد انتقادی نسبت به  حاکمیت را پرداخت. بسته نگار ارتباط نزدیکی با سایر نیروها و گروههای ملی داشت و همیشه تلاش می کرد تا میان مدافعان منافع ملی ایران پیوند برقرار کند.

ادامهٔ مطلب

به بهانه ۱۸ تیرماه، سالگرد پیکار قهرمانانه جنبش دانشجویی بر ضد حاکمیت استبداد!

امروز جنبشِ دانشجویی کشور با چالش جدی سازمان‌یابیِ دوبارهٔ صفوفش مواجه است. تلاش برای بازسازیِ جنبش دانشجویی‌ای رزمنده و حاضر در صحنه که بتواند ارتجاع حاکم را به‌چالش بطلبد، ضرورتِ درنگ ناپذیری است که باید برای دست‌یابی به آن از همه امکان‌ها بهره‌جویی کرد….
ادامهٔ مطلب

آخرین ترانه ویکتور خارا

در سال ۱۹۷۳ با وقوع کودتای پینوشه بسیاری از انقلابی‌های پیشرو از جمله آلنده به قتل رسیدند و بسیاری دیگر نیز بازداشت شدند. خارا نیز در جمع دانشجویان دانشکده فنی دستگیر شد و به همراه تعداد زیادی از دانشجویان به استادیوم سانتیاگو منتقل شد. در آنجا استخوان‌های دست و انگشت‌های او را شکستند و از او خواستند در حضور سایر بازداشت‌شدگان آواز بخواند و او ترانه «ما پیروز خواهیم شد» سرود مخصوص حزب اتحاد مردمی را خواند.

ادامهٔ مطلب

شاعر سینمای ایران

امروز دومین سالروز درگذشت عباس کیارستمی کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تدوینگر، عکاس، تهیه‌کننده، گرافیست و کارگردان هنری بین‌المللی، همچنین شاعر و نقاش ایرانی است که در روز چهاردهم تیر سال ۹۵ بر اثر بیماری و البته خطای پزشکی از میان ما رفت اما همچنان در آثارش زنده است و لبخند می‌زند.

ادامهٔ مطلب

یادمانی برای مردی که رئالیستی تمام‌عیار بود؛ چرا نوشته‌هایت را سوزاندی؟

اکثر داستان‌های او حکایت فرودستانی است که اسیر خرافه و مذهب خودشانند. او را رئالیستی تمام عیار می دانند چون درد و رنج و زخم و چرک طبقه فرو دست را بدون تلاشی برای درمان آن یا تبدیل کردن شخص خودش به پیشوایی فکری با نگاهی واقع بینانه بیان می کرد.

ادامهٔ مطلب

یادنامه‌ای برای سهراب شهیدثالث/ اجازه کار مساوی با اجازه اقامت نیست

شهیدثالث فیلم‌هایش را این‌طور توصیف می‌کند: «تنها مساله‌ای که همیشه برایم مطرح بوده دقیقا جبهه‌گیری برابر جامعه سرمایه‌داری است‌. حالا این فیلم را چه در آلمان و چه در ایران ساخته باشم‌. هسته اصلی کارم همیشه همین مساله بوده است‌… می‌توان مردم را متوجه زندگی کرد که شایسته آدمیزاد نیست یعنی بگوید مردم! این زندگی که می‌گذرانید به قول چخوف شایسته شما نیست، دلیلش این یا آن است‌. من ترجیح می‌دهم انگیزه بیماری را نشان بدهم به جای درمان‌ ادامهٔ مطلب

هوشنگ تیزابی، قهرمانی که فسانه شد

 

۷ تیرسالروز شهادت هوشنگ تیزابی، قهرمان بزرگ میهن مان می باشد. تیزابی حاضر نگشت تا از پیوند بزرگ خویش با توده های ستمدیده دست شوید و در زیر شکنجه های وحشیانه رژیم شاهنشاهی با مقاومتی براستی ستایش برانگیز به شهادت رسید. زندان ، شکنجه و شهادت پاسخ رژیم شاه به پزشک جوان و پر شوری بود که “چراغ در دست” به جنگ سیاهی ها شتافته بود. اودر ۳۱ سالگی فسانه شد…
ادامهٔ مطلب

پیشه وری از زبان و قلم خودش

بیستم خرداد ماه مصادف است با هفتاد و یکمین سالروز مرگ نابهنگام سید جعفر پیشه وری، رهبر جنبش ۲۱ آذر و نخست وزیر دولت خودمختار آذربایجان. تا بحال دهها کتاب و صدها مقاله در مورد پیشه وری و شخصیت او نوشته شده است. اما هیچ نوشته ای رساتر در شناخت و شناسایی این مرد بزرگ جنبش انقلابی ایران، از آنچه خود نوشته است به نظر نمی رسد…
ادامهٔ مطلب