دیدگاه‌ها

مسکو، پایتخت خاور نزدیک

اکنون روسیه جایگاهی مرکزی درعرصه خاور نزدیک دارد. حضور نظامی در سوریه و محوری که با ایران و ترکیه ایجاد کرده، آن را به صورت مخاطبی الزامی برای همه کنشگران جنگی که جریان دارد درآورده است. اما، روسیه درعین حال درگیر تناقضاتی است که موجب تفرقه در متحدانش می شود و با درجه ای از نگرانی در انتظار آن است که رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ درمورد سیاست خود در منطقه تصمیم بگیرد. ادامهٔ مطلب

نگاهی به برنامه فدرالیسم در «پرگار» بی بی سی

محمد حسین یحیایی: با فدرالیسم آزادی و دمکراسی پایدار گسترش می یابد، توده های مردم با ویژگی های زبانی و فرهنگی متفاوت در فعالیت های سیاسی و اجتماعی مشارکت می کنند، احزاب سیاسی و نهاد های مدنی و دمکراتیک سازماندهی می شوند، با تقویت فرهنگی، احساس غرور ملی و هویت، اعتماد به دیگران افزایش می یابد، در نتیجه رقابت سازنده جایگزین کینه و نفرث می شود و جامعه در مسیر پیشرفت همه جانبه قرار می گیرد.

ادامهٔ مطلب

شاهین پر شکسته

صادق شکیب: مرگ آدمی در سکون، رخوت و بی حرکتی است. بر همین اساس انسان هر لحظه در حرکت پیش رونده ی زندگی بایست بر یافته ها و دانستنی هایش  افزوده همگام با زمان به پیش رفته بر وسعت و دامنه ی دانش و آگاهی اش بیافزاید. وگر نه از قافله ی توفندۀ زندگی که با گام هایی شتاب ناک میل به تحول دارد، عقب مانده در تنهایی و بی کسی گندیده و می پوسد.

ادامهٔ مطلب

تاملی بر سخنان آقای محسن صفائی فراهانی

م. چابکی: امروز پس از گذشت سی‌وچهار سال، بسیاری از ابعاد جنایت‌های رژیم در زندان‌ها و آنچه بر سر زندانیان توده‌ای و دیگر مبارزان اسیر در بند رفت افشا شده‌اند و داغ ننگ ابدی‌ بر پیشانی «نمایندگان خدا بر زمین»، آمران و سازمان‌دهندگان این جنایت‌های هولناک کوبیده شده است. روشن تر از هرسخن و درد ناکتر از هر چیز، سکوت مرگبارآقایان محسن صفائی فراهانی ها و…

ادامهٔ مطلب

بحران تمامیت‌خواهان در عصر ارتباطات – مرتضی کاظمیان

این وضع به‌معنای دستاوردهای الزامی و اقتضایی و تمام مثبت فن‌آوری ارتباطات برای جنبش دموکراسی‌خواهی ایران نیست؛ بدون حضور مدیریت‌شده، هوشمندانه و هدفمند و راهبردی کنشگران جامعه مدنی، شبکه‌های اجتماعی آنلاین می‌تواند فاعلان (بازیگران/ایجنت‌ها) را از واقعیت‌های جامعه، پرت و از کنشگری در متن شرایط واقعی دور کند، منجر به برآورد خطا و مبالغه در نقش شبکه‌های اجتماعی آنلاین شود، و یا به اتلاف وقت و انرژی کنشگران بیانجامد.

ادامهٔ مطلب

جوشش ضد سیستم در اروپا و ایالات متحده

خبری درباره جشن شصتمین سالگرد توافق رم درمورد بازار مشترک در ٢۵ مارس منتشر نمی شود. پرچم اروپا به خاطر سیاست های فاجعه بار اتحادیه اروپا درخشش خود را از دست داده است. جنبش های ضد سیستم در همه جا ظاهر شده است. البته، دربرخی از کشورها این جنبش ها چپ گرا است ولی برخی از آنها نیز بیگانه ستیزی را سرقفلی دکان خود کرده اند.
ادامهٔ مطلب

فاتحان نهایی تاریخ

صادق شکیب: بگذار انسان های بی گناه را برای ارضای نفسانیات حیوانیشان بکشند. مبارزان را تحقیر و قتل عامشان نمایند. به خود و تاریخ وقیحانه دروغ گویند، با اجیر مزدوران با هزاران ترفند برای طولانی ساختن حاکمیتشان توطئه ها چینند. اگر چنگیز خان مغول ها، ناپلئون ها، هیتلر ها و بسیار جانوران خون ریز ددمنش طرفی از جنایات خود بستند و سرانجام نیکی یافتند امپریالیست ها و نوکرانشان به خطا نمی روند.

ادامهٔ مطلب

مادران پارک لاله ایران: ۸ مارس، روز جهانی زن گرامی باد

ما هم‌چنین در آستانه‌ی انتخابات فرمایشی اعلام می‌داریم که هیچ توهمی در مورد نمایندگان زن مجلس که برخواسته از آرای مستقل مردم نیستند، نداریم و بر خواسته‌ها و مطالبات انسانی خود ایستاده‌ایم و تنها راه رهایی از نظام استبدادی و سراسر تبعیض کنونی را فعال کردن جنبش‌های مستقل و مردمی می‌دانیم.

ادامهٔ مطلب

آشفتگی و نیروی سازگاری دموکراسی پارلمانی (بخش دوم)

نوشته: اکهارد لیبرام 

برگردان: واحد مشیر

دموکراسی ولی در زندگی هرگز نه به خودی خود برقرار می‌گردد و نه در حدی باقی می ماند، بلکه با پدیده‌های دیگر و در کنار هم، نفوذ خود را در اقتصاد و توسعه، بازسازی و ترویج آن و موارد دیگر، اعمال و الزام آور می سازد. این دیالکتیک زنده تاریخ است (لنین).

ادامهٔ مطلب

اعتمادسازی: بازی در زمین اقتدارگرایان (۲)

سپهر جمشیدی: در مقابل تاکنون علیرغم تمام نرد محبتی که اصلاح طلبان با رویکرد اعتمادسازی با رهبری و جناح راست پیشه خود کرده اند، طرفی نبسته اند و طرح آشتی ملی مطروحه از جانب ایشان نیز به نظر نمیرسد تا اتمام کارت های اعتبار آقای خاتمی و دیگر اصلاح طلبان سابقا با اعتبار، در از دست دادن پایگاه اجتماعی شان، کمترین همراهی از جانب حاکمیت مستقر بیابند.

ادامهٔ مطلب

آشفتگی و نیروی سازگاری دموکراسی پارلمانی (بخش اول)

نوشته: اکهارد لیبرام 

برگردان: واحد مشیر

و تا زمانی که طبقه وجود دارد، دموکراسی نیز ویژگی طبقاتی را انتقال می دهد. پیگیری از پایین برای دستیابی به حکومت مردمی در رابطه با یک درگیری مشخص به سمت کارکرد دموکراسی، شکلی از حکومت بورژوائی (مدنی) است.

ادامهٔ مطلب

فرهادی و ترامپ…

علی رضا جباری (آذرنگ): اصغر فرهادی، کارگردان افتخارآفرین ایرانی، دومین باربود که جایزه ی اسکار، بزرگترین جایزه ی سینمایی جهان را از آن خویش ساخت. این افتخار جهانی خود رخدادی آنقدر بزرگ هست که تا دیر- بازبرچهره ی سینمای منتقد و مردمی ایرانی پرتو افکند وایران و ایرانی را درتاریخ سینمای جهان سربلند سازد؛ اما به همان اندازه نیز به سان پرچم مبارزه با فرمانهای خودسرانه ی ترامپ، رئیس جمهوری نوخاسته ی ایالات متحد که از هم اکنون به دشمنی کین توزانه در مقابل ملت بزرگ میهنمان برخاسته، به احتزازدرآمده است.

ادامهٔ مطلب

کلنل کاظم خان سیاح رئیس ستاد کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

زمانی که نیروی قزاق به فرماندهی رضاخان میرپنج از قزوین عازم تهران بود، کلنل کاظم خان سیاح سپانلو ریاست ستاد نیروهای قزاق را برعهده داشت و یکی ازسازمان دهندگان کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹بود. در شب سوم حوت[اسفند] ۱۲۹۹ در شاه‏ آباد نزدیک تهران بین پنج نفر که عبارت بودند از سید ضیاءالدین، میرپنج رضاخان، سرتیپ احمدآقاخان، ماژور مسعود کیهان و کاظم‏ خان قسم‏ نامه‏ اى امضا شد… ادامهٔ مطلب

کرانه باختری رود اردن، از مستعمره سازی تا انضمام کامل

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که بیش از سه هزار مسکن جدید در بیت المقدس شرقی و کرانه باختری ساخته خواهد شد (بیش از مجموعه ساختمان سازی های سال ٢٠١۶). به رغم بازارگرمی بنیامین نتانیاهو، رقیب راست گراتر او نفتالی بِنِت از او سبقت گرفته و خواهان ضمیمه کردن سرزمین های اشغالی فلسطین شد. ادامهٔ مطلب

در «اسلام» مردم کاره ای نیستند

گاهی اوقات نکته ها و مواضعی از زبان رهبران و مسئولان رژیم «ولایت فقیه» جاری می شود که خود به اندازه کافی نشان دهنده ماهیت کاملا عقب مانده و ارتجاعی رژیم حاکم است. و در واقع هم این موارد خود چنان افشاگر هستند که نمی توان چیزی بدان افزود. آخرین نمونه این امر سخنان علی باقری٬معاون دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی است.به گزارش دیگربان، وی به روشنی این موضوع را که «امروز مشکل کشور اجرای کنسرت نیست و مشکل اصلی کشور تبعیض و فقر است.»باقری حقوق‌های نجومی را نیز مورد انتقاد قرار داده و گفت « مقام دولتی می‌گوید این حقوق‌ها مشکلی ندارد و برخی از کشورها این حقوق‌ها را دریافت می‌کنند.» …
ادامهٔ مطلب

سازماندهی و پیکار علیه استثمار و تبعیض ؛ تجربه زنان کارگر کره جنوبی

هاله صفرزاده: شدت استثمار و بی حقوقی همواره اعتراضات شدیدی را به دنبال دارد.”غول اقتصادی آسیای جنوب شرقی”، کشوری عقب مانده که تحت نظام سرمایه داری با جهشی بزرگ پیشرفت های زیادی داشته و به قطب صنعتی تبدیل شده است. چنین رشد سریع صنعتی شتابانی که سود سرشاری را نصیب سرمایه های خارجی کرده است، وضعیت زنان کارگر در این کشور چگونه است؟ …

ادامهٔ مطلب

کفگیر اصلاح طلبان حکومتی به ته دیگ خورده- حمایت از ناطق نوری برای نشستن بر مسند هاشمی

در هفته های اخیر، و به ویژه از زمان درگذشت هاشمی رفسنجانی، کوشش های سراسیمه وار «اصلاح طلبان حکومتی» برای کم کردن فاصله خود و در عمل وحدت کامل با اصولگرایان عملگرا (پراگماتیست) شدت یافته است.  ناطق نوری، پرچمدار جناح تمامیت خواه در انتخابات تاریخی دوم خرداد ماه ۱۳۷۶، اکنون به عنوان شخصیتی اعتدالگرا، بســیاری از اصلاح طلبان را شیفته خود کرده است! دوران پسا رفسنجانی نزد این نیروها ، نزدیکی به جناحی از حکومت است که منافع‌شان را در آینده تضمین کند و نه منافع مردم را و این فرایند”نزدیکی”، قرار است زیر لوای اعتدال، اصلاح، میانه‌روی و تعامل با دیگر جناح‌ها به‌پیش رود. این همان روشی است که رفسنجانی در تمامی دوران آن را ادامه داد….
ادامهٔ مطلب

درگذشت نا بهنگام ویتالی چورکین دیپلمات برجسته

برگرفته از سایت احزاب برادرحزب کمونیست اتحادشوروی سابق

برگردان: م. چابکی

این تصادفی نیست حتی مخالفان چورکین او را بعنوان «استاد دیپلماسی» نام برده وبه توصیف شخصیت وی درماموریت کشورش در سازمان ملل متحد پرداختند. کشورما نه تنها یک دیپلمات برجسته وشجاع و مبارز را از دست داد بلکه یک روح بزرک انسانیت از میان ما رفت.

ادامهٔ مطلب

ناتو و ارتش های سرّی آن/کنفرانس درسی دکتر دانیل گانزر در دانشگاه بازل (سوییس)

نیروهایی که مدعی امپراتوری جهانی اند، تحولات در عرصه سیاست را به تصادف وانمی گذارند. وقتی در کشورهای اروپایی ارتش های سرّی برای روز مبادا سازماندهی می شوند و در این کشورها حتی برای پیشبرد سیاست محافلی، دست به ترور می زنند، بدیهی است که در کشور بسیار مهمی چون ایران نیز سازمان های مخفیِ ادامه دهنده راه «بدامن» از سال های پیش از انقلاب شکل گرفته بوده اند.

ادامهٔ مطلب