دیدگاه‌ها

جلوی فروپاشی را بگیریم؛ ایران بی آب چگونه خواهد بود؟!

اگر نیمی از عزم و همتی که در مسؤولان برای فیلترینگ شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها وجود دارد، درباره “آب” موجود بود، اینک با مقوله ای به نام “بحران آب” مواجه نبودیم… کمبود آب، فقط در بخش کشاورزی متوقف نمی شود و بخش صنعت را نیز در بر می گیرد. بسیاری از صنایع آب بر مانند فولاد که در مناطق بحران آبی واقع هستند، ناگزیر خواهند شد از ظرفیت تولیدشان بکاهند. بدین ترتیب شاهد افزایش بیکاری در بخش کشاورزی و صنعت خواهیم شد.

ادامهٔ مطلب

«وقتی کسی در می زند…»

٢١ ماه پس از کودتای نافرجام سازماندهی شده توسط بخشی از ارتش، ١١۵ هزار تن از حقوق اجتماعی محروم شده اند. برخی در زندان مرده اند، برخی دیگر با خاطره شکنجه هایی که متحمل شده اند در انتظار محکومیت به حبس های سنگین به سر می برند. شکاف بزرگی در جامعه ایجاد شده و قربانیان آن کسانی هستند که از جامعه طرد شده اند. ادامهٔ مطلب

اختلاس ۱۸ میلیون دلاری سرداران نفت‌فروش

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز یک‌شنبه گزارش حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از تخلفات نفتی دولت محمود احمدی‌نژاد را منتشر کرد. در این تخلف‌ها نام دو سردار نیز مطرح شد: رستم قاسمی، وزیر نفت و اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی. ادامهٔ مطلب

آقای کرباسچی حرکت دختران انقلاب امر رادیکال بود

اصلاح طلبی بدون رویکرد صادقانه با مردم و اعلام موضع صریح درباره این تحولات معنایی ندارد. نمی شود موقع انتخابات در برابر شعار حجاب اختیاری سکوت کرد و لبخند زد و هنگام بی نیازی، اقدام اعتراضی دختران انقلاب را برای خوشامد هسته سخت قدرت سطحی نامید.

ادامهٔ مطلب

پشت پرده حمله شیمیایی به دوما چه حقیقتی نهفته است

بحران سوریه بعد از شکست “داعش” و پایان بهانه برای حضور نظامی کشورهای خارجی در خاک سوریه، همان گونه که انتظار می رفت و پیش بینی می شد به مرحله جدیدی وارد شده است که به نظر می رسد قدرت های منطقه یی و بین المللی در چارچوب جنگ نیابتی به احتمال زیاد وارد درگیری های مستقیم می شوند. ادامهٔ مطلب

جان بولتونِ هوادار جنگ هسته‌یی مسئول امنیت ملّی آمریکا شد

ترامپ با زیر پا گذاشتن یکی از قول‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر پرهیز آمریکا از “جنگ‌های احمقانه” مانند تجاوز به عراق و اشغال نظامی آن که ۱۵ سال پیش در چنین روزهایی آغاز شد، حالا یکی از پشتیبانان اصلی آن جنگ را مسئول ایمنی و امنیت رأی‌دهندگانی کرده است که چنان قولی را به آنها داده بود.

ادامهٔ مطلب

اردوغان در کنار راست افراطی

سرکوب همه جانبه و اتحاد با ملی گرایان افراطی
١٩ مارس، ارتش ترکیه شهر سوری عفرین، که از سال ٢٠١٢ تحت کنترل نیروهای عرب- کرد «یگان های مدافع خلق» (YPG) بود را تصرف کرد. این پیروزی تبلیغات جنگجویانه آنکارا که تهدید می کند عملیات خود را به شرق رودخانه فرات بسط دهد، را تقویت می کند. آقای رجب طیب اردوغان، که در تدارک انتخاب مجدد خود درسال ٢٠١٩ است، با اتحاد با راست افراطی، شرکای غربی خود را به چالش می طلبد.
ادامهٔ مطلب

بنویسید ولایتی بخوانید جواد ظریف

اداره سیاست خارجی کشوری مانند ایران همانند تانگو رقصیدن با یک عامل انتحاری با آهنگ باباکرم است. آن هم در حالی‌که هم‌زمان نوحه‌خوان‌های دفتر رهبری سینه می‌زنند و با بلندگوهای گوش‌خراش خود نوحه حضرت زهرا پخش می‌کنند. یعنی به قدری دشوار که نزدیک به محال است. با این حال٬ مسئولیت اداره این عرصه عجیب و غریب با محمدجواد ظریف است که شش سالی است مردم با دلیل و بی‌دلیل برای او هورا می‌کشند.

ادامهٔ مطلب

در معرفی کتاب “انقلاب ما” نوشته ی برنی ساندرز

مینا آگاه: مهمترین تاثیری که وی داشت بر طبق گفته ی ریچادر ولف، از بین بردن تابوی “سوسیالیسم” در آمریکا بود. به قول او دیگر کسی از سوسیالیسم نمی ترسد و آن را چیز وحشتناکی نمی داند. و همه درباره ی آن کنجکاو شده اند و درپی درک و شناخت بیشتر از آن هستند. ادامهٔ مطلب

“ارتداد خفی” و طلبه‌های بیلیاردباز، پیانیست و آتئیست

چهار دهه پس از برپایی حکومت دینی در ایران، حوزه علمیه دچار بحرانی جدی شده و طلبه‌هایی را پرورانده است که تحت تاثیر “سه‌گانه جادویی” مدرنیته، جهانی‌شدن و علوم انسانی، هنجارهای اعتقادی حوزه علمیه را پس می‌زنند. ادامهٔ مطلب

احمدی‌نژاد این بار به کیبورد تشبیه شد!

پس از اینکه چند روز قبل، وزیر دفاع سابق، احمدی‌نژاد را به در مسجد تشبیه کرد که نمی‌شود آن را بست و نه می‌شود آن را کند، این بار محمدرضا باهنر او را به کامپیوتری تشبیه کرد خیلی نرم‌افزارش را نمی‌شناسد!

ادامهٔ مطلب

دفاعیه حمید بقایی درباره اتهام تحویل میلیونها یورو و صدها هزار دلار توسط سپاه قدس

نکته قابل توجه بعدی اینکه آیا بنده توان و قدرتی داشته ام که از حساب بانکی سپاه قدس پولی بردارم؟ آیا ذیحساب و مسئول مالی سپاه قدس بوده ام؟ آیا درخواست وجهی از سپاه قدس کرده ام؟ آیا وجوه خزانه یا صندوقشان را تصاحب نموده ام؟

فارغ از اینکه این ادعاها اساساً صحت ندارند اما به فرض محال در این داستان ساختگی اولاً آیا بنده مقصرم یا آقای سردار قاسم سلیمانی به عنوان مقام مسئول مجاز در سپاه قدس و تحویل دهنده ارزهای مذکور؟!

ادامهٔ مطلب

تهاجم همه جانبه

یکی از وزرای سابق سوسیالیست ، که مدتی بعد از بنیانگذاران حزب لیبرال از کار در آمد، در چند جمله زیر فوت و فن پایه ریزی و پروراندن جامعه متکی بر بازار را تشریح کرد : « سعی نکنید گام به گام به پیش روید. اهداف خود را به روشنی تعریف کرده و با جهش های کیفی به پیش بتازید تا منافع مبتنی بر تعلقات صنفی مانع اصلاحات نشده و دشمنان فرصت بسیج نیرو های خود و مقابله با شمارا پیدا نکنند. سرعت حرف اول را می زند، تخت گاز به جلو برانید، هنگامی که برنامه اصلاحات را شروع کردید قبل از پایان توقف ممنوع : تا زمانی که هدف دائما در حرکت باشد، تیر دشمن دقت خود را از دست می دهد و اصابت به هدف ناممکن می شود». فکر می کنید این اظهار فضلها از جانب امانوئل ماکرون صورت گرفت ؟ خیر ، آقای راجر داگلاس، در سال ١٩٨٩در زلاند نو این سخنان نغز را ادا کرد و نقشه راه ضد انقلاب لیبرالی که در کشورش در جریان بود را ارائه داد (١). ادامهٔ مطلب

۷ نکته جا مانده از حکم حمید بقایی

با این حال مشخص نیست اگر دادگاه و نیروی قدس سپاه مدعی هستند پول را به یک مقام دولتی داده اند، چرا آن را به صورت نقدی برده اند و به حساب بانکی نهاد ریاست جمهوری واریز نکرده اند؟ در واقع ریشه تخلف اقدام نیروی قدس سپاه بوده که پول را بر خلاف قانون به احمدی نژاد و دوستانش داده ولی دادگاه توجه ای به این اقدام نداشته و ندارد.

ادامهٔ مطلب

تأملی بر سخنان مصطفی تاج‌زاده، دربارهٔ درس‌آموزی از شکستِ انقلاب ۵۷ و آیندهٔ میهن‌مان

تحولات اخیر کشورمان، به‌ویژه پس از خیزش و اعتراض‌های دی‌ماه، به‌روشنی نشان می‌دهند که دموکراسی و آزادی و عدالت اجتماعی موضوع‌هایی موقتی و رنگ و لعاب برای سخنوری‌ها و سیاست‌ورزی‌های فرصت‌طلبانه و نمایش اصلاح‌طلبی صوری نیستند، بلکه عرصه‌هایی بسیار مهم و کلیدی در امر اجتماع، سیاست و اقتصاد میهن ما هستند که  در جهت‌گیری نیروهای سیاسی و پیگیر بودن آن‌ها در مبارزه برای گذر از مرحله دیکتاتوری ولایی به مرحله دموکراتیک قطعاً تعیین‌کننده خواهند بود.

ادامهٔ مطلب

بحران شدید اقتصادی و فرجام رژیم ولایت

تظاهرات دیماه آرامش رژیم را به هم ریخت، همه را وحشت زده کرد، خامنه ای در پشت شعار های همیشگی خود پنهان شد، تا مدت ها سکوت اختیار کرد و آن را به دشمن نسبت داد، ولی دیگران از پایان کار و رژیم سخن به میان آوردند.

ادامهٔ مطلب

پاسخ مصطفی تاجزاده به احمد توکلی درباره موضوع مهم دخالت‌های رهبر در امور خارج از حیطه اختیارات و مسئولیت‌های رهبری

اولا نهادهای زیر نظر رهبر یا خود آلوده فساد شده‌اند مانند قوه قضائیه یا غیر مستقیم در گسترش فساد نقش ایفا کرده و می‌کنند مانند سپاه با ورود گسترده در امور اقتصادی… رابعا برخورد جناحی رهبری و منصوبانش با فساد که یکی را باید کش داد و دیگری را باید درز گرفت، دامنه فساد را گسترش داده است.

ادامهٔ مطلب

گسیختگی اجتماعی /در ضرورت «سیاست دیگر»

این نشانه‌های متعدد حکایت از افزایش شکاف‌های اجتماعی، تضاد میان مردم، حکومت و نخبگان می‌کنند. جریانی از گسیختگی روابط اجتماعی در کار است که به اشکال مختلف چون ناپایداری و بی‌ثباتی، احساس بیگانگی یا تضاد خود را آشکار می‌کند…
تضاد بین میان مردم، نخبگان و حکومت و تضاد درون هر یک از این بخش‌ها، نابرابری و فقر، جدایی‌گزینی فضایی در شهرها، شکاف‌های قومی و مذهبی از جمله نشانه‌های گسیختگی اجتماعی در سطح فرافردی است. نفرت و کینه‌ای که در سالیان متمادی بر اثر تبعیض و احساس تبعیض انباشت شده، رابطه میان گروه‌های گوناگون مردم را با هم و با دستگاه‌های رسمی مختل کرده است… ادامهٔ مطلب