دیدگاه‌ها

غلامحسین کرباسچی: اصلاحات برای بقا نیازمندجسارت است

خیلی از شعارهایی که زمانی به عنوان شعارهای اصلاح‌طلبی شناخته می‌شد، خاصیت و تحرک‌پذیری خود را از دست داده و نمی‌تواند نیروهای زیادی را جذب کند. همین باعث می‌شود که اصلاحات روی کاریزمای فردی و فکری که از گذشته بوده است، متمرکز شود.

ادامهٔ مطلب

متهم گریخت، قوه قضاییه مشغول صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی و سیاسی

از سوی دیگر متهم این پرونده در حالی به راحتی توانست از کشور خارج شود که این روزها قوه قضاییه نگرانی ها و دلمشغولی های بزرگتری دارد. این قوه نگران دختران خیابان انقلاب است و در حال صدور احکام ۲۰ ساله برای آنان، این قوه باید به امور دانشجویان بپردازد و با صدور احکام سنگین حق انتقاد و اعتراض را از آنان بگیرد، فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه نگاران را محدود سازد، محدودیت ها و حصرها را ادامه دهد، تلگرام فیلتر کند و اینستاگرام را تهدید به تعطیلی، دختر ۱۷ ساله را در مقابل دوربین بنشاند و در برجام دخالت کند و برای دولت تکلیف مشخص کند و در مورد سوریه و یمن صحبت کند و خلاصه مشغول هرکاری شود جز وظایف ذاتی خود تا متهم چنین پرونده مهمی از کشور فرار کند و این پرونده فساد نیز چون بسیاری از پرونده های دیگر نیمه کاره رها شود و دولت مجبور شود باز از بودجه عمومی بدهی‌های یک موسسه دیگر را پرداخت کرده و فشار بر اقتصاد کشور بیشتر…
ادامهٔ مطلب

«برگزیت» و کنترل بحران به شیوه انگلیسی!

سیاست خروج نرم و بیرون کشیدن چاشنی انفجاری برگزیت توسط دستگاه حاکمه در انگلستان را باید مصداقی از آن چه که «هنرمدیریت بحران به شیوه انگلیسی» خوانده می شود دانست که توسط لایه فوقانی و فرادست بورژوازی انگلستان برای کنترل موج های بلندبحران بکارگرفته شده است.

ادامهٔ مطلب

عزل «علی خامنه ای» و استقرار حاکمیت ملت

تا آن زمان که هیمنه و سیطره استبداد شکسته نشود و ساختار قانونی ممد استبداد به طور بنیادی اصلاح نشود هر گشایشی می‌تواند با خواست یا بی‌تدبیری شخص مستبد بی‌اثر شود. ساختار استبدادی نظام سیاسی به او اجازه می‌دهد که اگر از سر ناچاری جایی عقب‌نشینی کند –مثل حق معوقه برقراری شوراهای شهر و روستا و یا برجام- در عمل آن گشایش را بی‌اثر و یا کم‌اثر کند.
ادامهٔ مطلب

بزرگ‌ترین بودجه‌بگیران خرداد

نگاهی به پرداخت‌های خزانه کشور در خرداد، نشان می‌دهد دو صندوق ورشکسته بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی نیروهای مسلح چگونه پرهزینه‌ترین دستگاه‌های کشور در این ماه بوده‌اند؛ مسئله‌ای که به‌مثابه زنگ خطری برای دولت است تا از سقوط اقتصادی بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی کشور، یعنی سازمان تأمین اجتماعی، جلوگیری کند.

ادامهٔ مطلب

حجاریان: انتخابات برای ما بت نیست

قرار شده یک هسته سخت شکل بگیرد؛ هسته؛ آدم‌هایی هستند که برای اصلاحات هزینه دادند؛ کار کردند و فهمیدند اصلاحات یعنی چه و چشمی هم به قدرت ندارند.
حجاریان در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به آینده جبهه اصلاحات در قدرت گفت: دیگر محال است بگذارند اصلاح‌طلبان دولت را بگیرند. باید کم‌کم عادت کنیم به امثال دولت اعتدال.

ادامهٔ مطلب

امتیازگیری ایران از آمریکا

سفر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، به هندوستان حاوی دو نکته مهم بود. او رفته بود تا نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند را راضی کند که خرید نفت از ایران را به صفر برساند و در مقابل، آمریکا اعلام کرده با سرمایه‌گذاری هند در پروژه بندر چابهار ایران مخالفتی ندارد و حتی وعده داده برای این کار با هند همکاری هم خواهد داشت.

ادامهٔ مطلب

مدارهای بحرانی در اقتصاد ایران / محمد مالجو

اگر تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی و سپس خروج امریکا از برجام به وقوع نمی‌پیوست، اقتصاد ایران در زمان نامعلوم اما دیرتری و با شدت نامشخص اما کم‌تری باز هم دچار درجاتی از بحران کنترل‌ناپذیری می‌شد. اقتصاد ایران در اثر ابتلا به نوعی گرایش ساختاری اصولاً دیرزمانی است که مستعد بحران کنترل‌ناپذیری بوده است….
ادامهٔ مطلب

قدرت یا ملت، دو راهی امروز اصلاحات

یکی از راه های برون رفت فاصله گیری جبهه دوم اصلاحات از اصلاح طلبان درگیر قدرت و نزدیکی به کنشگران حوزه مدنی است. چرا که از دعوا و حاشیه ها، از سکوت ها و فریادها و از ژن بازی ژن های خوب در مجلس و شورای شهر و… نه دموکراسی و تکثر، نه استحکام دیوار نازک دفاع از حقوق شهروندی، نه آرامش و رفاه حداقلی برای مردم و نه آینده و آبرویی برای اصلاحات به بار نخواهد آورد.

ادامهٔ مطلب

حفره‌های گران‌قیمت فساد

ثبت سفارش این تعداد خودرو با چنین مبالغی، نمی‌تواند تخلفی فردی و تصادفی باشد و محتمل است یک اقدام سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی‌شده باشد. بی‌شک افراد عادی نمی‌توانند به سادگی در مقیاس چنین مبالغی مبادرت به چنین تخلفاتی کنند.

ادامهٔ مطلب

رضا علیجانی: آمریکا به دنبال تاخیر مذاکرات تا تاثیر تحریم‌هاست

این سابقه بدِ خروج ترامپ از برجام و همچنین پیش شرط های پومپئو وزیر خارجه امریکا در حافظه متاخر ما وجود دارد. اما در این بیانیه، ما خواهان شروع مذاکرات بدون هیچ قید و شرطی از جانب دو طرف شده ایم.

ادامهٔ مطلب

داستان آن اصلاح‌طلب “تغییر یافته” و جارچیانش

خسرو ت.: فلسفه گاهی گرمی خون دارد و گاهی سردی فولاد. فلسفه برای ما توده‌ای‌ها ابزار تغییر است و  کُنه و ضمیر آن عمل. ما می‌دانیم که تنها عمل است که ادعاهای یک فیلسوف قلم زن سیاسی و یا یک اصلاح‌طلب “تغییر یافته” را به سنجش می‌کشد.

ادامهٔ مطلب

عراق می کوشد برگ گشوده شده دراثر اشغال توسط آمریکا را ببندد/اتحاد غریب بین کمونیست ها و طرفداران صدر

انتخابات مجلس قانونگذاری درعراق بدبینی مردم نسبت به نظام سیاسی – فرقه ای استقرار یافته درپی اشغال نظامی درسال ٢٠٠٣ را تایید کرد. پیروزی نسبی ائتلاف بین هواداران [مقتدی] صدر و کمونیست ها یکی از نمودهای این امر است. ادامهٔ مطلب

چرا مجلس پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را مسکوت گذاشت؟

دولت ایران اعلام کرده مواردی از کنوانسیون را که در تعارض با قوانین داخلی می داند اجرا نخواهد کرد. ایران می گوید «مبارزات مشروع علیه سلطه استعماری و اشغال خارجی» را از مصادیق اعمال تروریستی که در این کنوانسیون به آن اشاره شده، نمی داند و می خواهد به کمک های مالی خود به این گروه ها ادامه دهد.

ادامهٔ مطلب