اخبار

هیچ چیزی از چشم مردم پنهان نیست !

آنزمان البته هنوز احمدی نژاد نظرش به نظر رهبری نزدیکتر بود و انتقاد از دولت هزینه داشت و بسیاری از روزنامه نگاران و سیاسیون و مردم هزینه انتقاد از دولت پاکدست و راستگوی مدنظر رهبری را با زندان و حصر و تبعید پرداخت کردند. این روزها اما که انتقاد از احمدی نژاد و باند وی نه تنها هزینه‌ای ندارد که باعث می‌شود حاکمیت خوشش بیاید، زوایای پنهان دولت نهم و دهم و بی‌بصیرتی حاکمان روشن‌تر از قبل…
ادامهٔ مطلب

نقش حاکمان حفظ استبداد دینی؛ خواست توده های جان به لب رسیده طرد این رژیم !

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور«روحانی» اعلام کرده که حفظ امنیت در ایران نخستین اولویت دولت روحانی در سال ۱۳۹۷ است. پیش از این وزارت کشور اعلام کرده بود که اعتماد عمومی به «نظام» کاهش چشمگیری پیدا کرده است.سال ۱۳۹۷، در شرایطی آغاز می شود که کشور ما همچنان در چنگال رژیم« ولایت فقیه» اسیر است و از ظلم و بی‌عدالتی و فقر و محرومیت بی‌سابقه زجر می‌کشد. حاکمان، بی‌اعتنا به دشواری‌های طاقت‌فرسای میلیون‌ها خانواده شریف و زحمتکش، اعتراض‌های مردم به این دشواری‌های برآمده از نظام‌شان را توطئهٔ خارجی می‌نامند و با سلاح سرکوب خشن و خونین مصمم‌اند تا به حاکمیت‌شان که نزد توده‌ها منفور است حتی به‌بهای نابودی کشور همچنان ادامه دهند…
ادامهٔ مطلب

شور و شوق نوروزی و استقبال از بهار در شهرهای ایران

در روزهای پایانی اسفند شهرهای ایران حال و هوای نوروزی گرفته‌اند و مردم به استقبال نوروز و فرا رسیدن سال نو می‌روند. سال ۱۳۹۷ روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند مصادف با ۲۰ مارس ۲۰۱۸ در ساعت ۱۹:۴۵:۲۸ به وقت ایران تحویل خواهد شد. ادامهٔ مطلب

شروط جدید شورای نگهبان برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

بحث بر سر ضرورت درک ماهیت و عملکرد نظری رژیم حاکم بر میهن ما و ارتباط گسست ناپذیر آن با سیاست های سرکوب گرانه و پایمال کردن خشن حقوق شهروندی و انسانی ، در نزدیک به چهار دهه اخیر، یکی از مسایل کلیدی و گره گاههای اساسی تعیین راهکارهای بنیادین برای رهایی کشور از بندهای استبداد خشن و واپسگرایی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بوده است. درچنین شرایطی است که عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان٬ امروز (شنبه) معیارهایی را در رابطه با «فرمان» علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تعیین شده به این نهاد غیردموکراتیک و ضد مردمی گفت:برای نامزدهای ریاست‌جمهوری، ۱۱ شرط جدید در نظر گرفته شده است.از جمله این شروط این است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری «فاقد سوابق سوءامنیتی از جمله» در اعتراض‌های سال ۸۸ باشند. شورای نگهبان همچنین خواستار آن شده است که نامزدها مشاوران خود را به این نهاد معرفی کنند….. ادامهٔ مطلب

کشاورزان معترض اصفهان به نماز جمعه این شهر پشت کردند

کشاورزان معترض اصفهان در اعتراض به انتقال حق‌آبه‌شان به یزد به نماز جمعه آمده اند، شعار دادند و برگزاری نماز را به تعویق انداختند. آن ها به تریبون نماز جمعه پشت کرده و شعار دادند: «رو به میهن، پشت به دشمن» …
ادامهٔ مطلب

تکرار دوباره اعتراضات مردمی،رژیم «ولایی» را به وحشت می اندازد

مسعود نیلی، دستیار اقتصادی « حسن روحانی» در گفتگو با روزنامه ایران در روز چهارشنبه بیست‌ وسوم اسفند ماه دلیل عمده اعتراضات مردمی در دی ماه امسال را دلایل اقتصادی دانست. وی گفت این اعتراضات، عملکرد سیاسی و فرهنگی حاکمیت را نشانه رفته است….
ادامهٔ مطلب

قرارداد واگذاری ۲ میدان نفتی به شرکت روسی: سهم ایران ۲۰ درصد

رژیم «ولایت فقیه» توسعه دو میدان نفتی را به شرکت روسی واگذار کرد. بیژن زنگنه می‌گوید: ۲۲ میدان نفت و گاز دیگر آماده واگذاری به شرکت‌های خارجی است.۱۰ ماه پس از رسمی شدن قرارداد شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه، جمهوری اسلامی سرانجام دومین قرارداد از نسل جدید قراردادهایش را نهایی کرد. …
ادامهٔ مطلب

حوادث چهارشنبه سوری؛ لباس شخصی ها و بازداشت

حوادث چهارشنبه سوری امسال نیز به دلیل عدم استاندارد مواد محترقه و بی احتیاطی های موجود باعث صدمات زیادی شد. همزمان با جشن های چهارشنبه ی آخر سال، ماموران امنیتی خفاش گونه روانه ی خیابان ها و کوچه ها شدند تا جوانانی را که به گفته ی حکومت «هنجار شکنی» می کنند، بازداشت کنند و جلوی جشن و شادی و سرور را بگیرند. بنابر آمارهای اعلام شده از سوی مقامات امنیتی و انتظامی حدود سی نفر در تهران و آذربایجان غربی بازداشت شده اند.
ادامهٔ مطلب

حق اعتراض چه شد آقای رییس‌جمهور؟

آیا این انتظار زیادی است که زنان این سرزمین یک روز در سال اجازه مطرح کردن خواسته‌ها و مطالباتشان از نظام تصمیم گیری کشور را داشته باشند؟ به نظر می‌آید این برخوردها فاصله نجومی میان عملکرد و وعده‌های آقای «حقوقدان» را نشان می‌دهد. ادامهٔ مطلب

ریشه ها و پیامدهای دعوای جمهوری اسلامی و جریان شیرازی‌ها

هفته گذشته ماموران امنیتی و لباس شخصی در قم پس از متوقف کردن درس خارج فقه حسین شیرازی در قم٬ وی را با «توهین» و «ضرب و جرح» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
عصر جمعه نیز چهار نفر از حامیان صادق شیرازی وارد سفارت ایران در لندن شدند و با پایین کشیدن پرچم ایران، پرچمی با عنوان «خدام المهدی» را بالا بردند که این حمله با واکنش تند دولت ایران مواجه شده است…
ادامهٔ مطلب

کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه تعطیل شد

پنج هزار کارگر و کارکنان نیشکر هفت‌تپه در انتظار حقوق معوقه و عیدی و پاداش پایان سال هستند اما روابط عمومی این شرکت خبر می‌دهد که کلیه بخش‌های مدیریتی، اداری و زیرمجموعه‌های وابسته از ۱۸ اسفند تعطیل شده‌اند. ادامهٔ مطلب

از بیکاری گسترده تا نارضایتی عمومی!

دو ماه پس از اعتراضات وسیع و بی‌سابقه در ایران، مردم همچنان از گرانی شدید و بیکاری گسترده شکایت دارند و دولت نیز نتوانسته گام موثری در رفع این نابسامانی‌ها بردارد. ایران همچنین شاهد اعتراضات کارگری وسیع است.

اعتراضات کارگری در اهواز

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که روز جمعه ۹ مارس (۱۸ اسفند) از تهران منتشر کرده، از ادامه نارضایتی وسیع مردم از وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشور خبر داده است.

خبرنگار این خبرگزاری به وضعیت اجتماعی ایران، دو ماه پس از موج گسترده و بی‌سابقه اعتراضات در دی‌ماه گذشته پرداخته و نوشته است: «نارضایتی وسیع از گران شدن مستمر مایحتاج زندگی و بیکاری گسترده ایران را در بر گرفته است. دولت تلاش دارد به اقشار تهیدست کمک کند، اما در برابر سقوط ارزش ارز کشور و افزایش نرخ تورم ناتوان است.»

اعتراضات کارگری

همین خبرگزاری در  ادامه گزارش خود به موج جدید اعتصابات کارگری در ایران اشاره می‌کند. خبرنگار شعار کارگران کارخانه ماشین‌سازی هپکو در اراک که به علت عدم دریافت حقوق پس از ۸ ماه دست به اعتصاب زده‌اند، را جلوه‌ای از این نارضایتی عمومی می‌داند.

کارگران کارخانه هپکو شعار می‌دادند: «کارگر بیچاره، اعدام باید گردد. مفسد اقتصادی، آزاد باید گردد.» خبرگزاری فرانسه فساد مالی، فرار مالیاتی و بزهکاری اقتصادی را از جمله دلایل نارضایتی کارگران ایران می‌داند.

خبرنگار در ضمن به اعتراضات کارگران فولادسازی اهواز اشاره می‌کند و می‌نویسد: «در اهواز نیز، صدها کارگر “گروه ملی صنعتی فولاد ایران” به علت عدم دریافت حقوق و برای دفاع از حقوق بازنشستگی خود دست به اعتراض زده‌اند.»

تورم و گرانی

خبرگزاری فرانسه در ادامه می‌نویسد که اخبار مربوط به اعتراضات مردم نسبت به کاهش قوه خرید عمومی به طور مرتب در رسانه‌ها منتشر می‌شود. خبرنگار این خبرگزاری افزایش تورم و تنزل ارزش ریال را دلایل کاهش قوه خرید مردم در ایران معرفی می‌کند.

در این گزارش از جمله چنین آمده است: «این اعتراضات نشان از  ادامه آن نارضایتی دارند که دو ماه پیش، در اوایل ماه ژانویه به یک موج وسیع و سراسری اعتراضات در ایران دامن زد. علت این اعتراضات که گاه رنگ خشونت به خود گرفت، شرایط نابسامان اجتماعی بود، اما این اعتراضات در عین حال متوجه سیاست‌خارجی پرهزینه کشور و همچنین نظامی سیاسی ایران بود.»

یکی از شهروندان تهران درباره رشد گرانی و تورم به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است: «نرخ رسمی تورم در کشور، ۹ درصد اعلام شده است، اما این با آنچه مردم کشور در زندگی خود تجربه می‌کنند، همخوان نیست.»

همان شهروند در عین حال گفته است که به عنوان نمونه، بهای برنج ظرف چند ماه گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است.

روحانی و نابسامانی‌های اجتماعی

خبرنگار خبرگزاری فرانسه از تلاش‌های دولت روحانی برای کمک به اقشار کم درآمد ایران یاد می‌کند. به عنوان نمونه، سطح درآمدهای پیش‌بینی شده در طرح بودجه سال آینده ۱۸ درصد افزایش یافته است. حتی افزایش کمک‌های اجتماعی نیز پیش‌بینی شده است.

به باور خبرنگار خبرگزاری یاد شده، این تلاش‌ها برای مهار بحران اجتماعی حاکم بر ایران کفایت نمی‌کنند. این خبرنگار به نرخ بیکاری در ایران اشاره می‌کند که حدود ۱۲ درصد است. نرخ بیکاری در بین جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال حتی بیش از ۲۸ درصد اعلام شده است.

ریال ظرف ۶ ماه گذشته در قیاس با دلار آمریکا حدود یک چهارم ارزش خود را از دست داده است. در این گزارش به تلاش‌های بانک مرکزی برای مانع شدن از روند نزولی ارزش ریال سخن رفته و در عین حال آمده است که این تلاش‌ها کم‌اثر بوده و تاثیری کوتاه‌مدت و محدود بر بازار مالی ایران داشته است.

در این گزارش از جمله به وضعیت دشوار حسن روحانی در ایران اشاره شده و چنین آمده است: «مخالفان اصولگرای روحانی او را متهم می‌کنند که به وضعیت اقشار تهیدست جامعه کم‌توجهی کرده است.»

از آن گذشته، اصولگراها سیاست دونالد ترامپ درباره برجام را تاییدی بر مواضع خود می‌دانند و از اعتماد دولت روحانی به کشورهای غربی در ارتباط با توافق هسته‌ای انتقاد می‌کنند.

تجمع اعتراضی زنان به خشونت کشیده شد

تجمع زنان به مناسبت روز جهانی زن، ۸ مارس که قرار بود مقابل وزارت کار در تهران برگزار شود با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. فعالان زن در توئیتر نوشته‌اند که تعدادی دستگیر شده‌اند.مهدیه گلرو، یکی از فعالان زنان که در این تجمع حضور داشت در توئیترش نوشته است که در تمام کوچه‌ها و روی پل‌های عابر پیاده اطراف ساختمان وزارت کار نیروهای امنیتی مستقر هستند.او نوشته است: «این میزان از فضای امنیتی باورکردنی نیست حتی اجازه چند لحظه ایستادن نمی‌دهند. ون‌های مخصوص انتقال زندانی و ون گشت ارشاد، موتورهای پرسروصدا و وفور لباس شخصی، این است ۸ مارس در ایران.»……

ادامهٔ مطلب

اوضاع کشور؛ زوال نظام «ولایی»

روحانی امروز در نشست هیات دولت گفت: ضربه به دولت، ضربه به نظام است، بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر دولت تضعیف شد، نهادهای دیگر تقویت می‌شوند، اینطور نیست؛ ما امروز در یک کشتی نشسته‌ایم و اگر بخشی از کشتی تخریب شود، همه کشتی با هم غرق می‌شود….

ادامهٔ مطلب

چرا روحانی گوشت قاچاق را به گربه سپاه داد؟

با توجه به این سابقه و به ویژه بدنامی بین المللی و داخلی سپاه در حوزه قاچاق، سپردن مسوولیت مبارزه با قاچاق در خلیج فارس که می تواند مصداق روشن دادن گوشت قاچاق به گربه سپاه باشد، بیش از این که یک تصمیم از سوی دولت حسن روحانی برای مبارزه با قاچاق باشد، یک معامله آشکار با سپاه است؛ بده و بستان های معنادار با دولت باتفنگ… ادامهٔ مطلب

جنجال عجیب بر سر طرحی که رسیدگی به مفاسد مقامات را به قیامت موکول می‌کند!

از نکات جالب توجه در طرح پیشنهادی، استثنا کردن روحانیت است… آیا می‌توان بدون شمول قانون بر همه چهره‌های مهم در روحانیت و مقامات کشوری، لشکری و امنیتی، جدی بودن نمایندگان در طرح پیشنهادی را باور کرد؟

ادامهٔ مطلب