احزاب و شخصیت‌ها

ابوالفضل قدیانی: راه نجات کشور، پناه بردن به ملت و اجرای قانون اساسی

باری! شخص مستبد و دستگاه استبدادی‌اش چنان تمامیت‌خواه و از سر این تمامیت‌خواهی چنان سردرگم و گیج شده‌اند که حتی در چنین برهه‌ خطیری همچنان به سرکوب مردم برای استیلای بیشتر مشغول اند و پروای آن ندارند که آتش ظلمی که برافروخته اند دامن کشور را سراسر بگیرد. اگر راهی برای نجات کشور از آشفتگی و فساد حکومت و دفع شر خطر خارجی باشد، همانا پناه بردن به دامن ملت….

ادامهٔ مطلب

امیرارجمند: حق اعتراض فقط با حرف تضمین نمی شود

ما نیازمند استقرار مکانیزمهای شناخته شده جهانی در این خصوص هستیم.حقوق شهروندی معنایی جز این ندارد. تکرار چنین حوادثی همبستگی ملی را متزلزل میکند. خطر اصلی که کشور را تهدید میکند فاصله عمیق بین مردم و حاکمیت است وگرنه بدون چنین گسل ها و گسست های گسترده قطعا نه ترامپ و همپیمانانش و نه هیچ قدرت دیگری نمی تواند به تمامیت ارضی و سیاسی ایران ضربه بزند.”

ادامهٔ مطلب

جهان بی‌مسئولیت و فلسطین خونین

مسئله مهم آن است که در برابر این همه تجاوز و خشونت، چرا جهان ساکت است و صدایی از جایی در نمی‌آید؟ مگر قرار نبود صلح در خاورمیانه برقرار شود؟ مگر قرار نبود دو دولت تشکیل شود و هر دو به طور برابر و با صلح و امنیت در کنار هم زندگی کنند؟ مگر قرار نبود حداقل قطعنامه های سازمان ملل بی چون و چرا اجرا شوند؟

ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران – ضرورت مبارزۀ مشترک و هماهنگ با سیاست‌های جنگ‌طلبانهٔ آمریکا و ارتجاع در منطقه

شرایط پُرتنش کنونی نه‌فقط به مبارزهٔ جاری مردم ما با رژیم دیکتاتوری حاکم کمکی نمی‌کند، بلکه ادامۀ آن، همان‌طور که جنگ ویرانگر ایران و عراق نشان داد، ضربه‌ای جدی به جنبش مردمی برای رهایی از زنجیرهای استبداد خواهد بود. سرنوشت ایران و حاکمیت آن باید فقط و فقط توسط خود مردم و نیروهای ترقی‌خواه و آزادی‌خواه میهن ما تعیین گردد، و نه توسط مرتجعان و نیروهای ضدمردمی‌ای همچون دولت ترامپ، دولت نتانیاهو، و حکومت بن‌سلمان، و هواداران و همراهان داخلی آنها. وظیفهٔ فوری و مهم همهٔ نیروهای ترقی‌خواه و آزادی‌خواه ایران و منطقه، تلاش مشترک و هماهنگ برای جلوگیری از وقوع فاجعهٔ جنگی تازه در منطقهٔ خاورمیانه و ایران است.

ادامهٔ مطلب

خروج از برجام و باز گرداندن تحریم‌ها علیه ایران را محکوم می کنیم!

هیئت موقت موضعگیری حزب چپ ایران (فدائیان خلق) خروج امریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های گسترده هسته ای علیه ایران را، محکوم می کند و اتخاذ چنین تصمیمی را در راستای سیاست های جنگ طلبانه ترامپ و متحدان منطقه ای آن، دولت دست راستی اسرائیل و حکومت فعلی عربستان، می داند. ما از مواضع اتحادیه اروپا مبنی برادامه تعهد خود به برجام استقبال می کنیم، ماندن ایران در برجام و ادامه مذاکره با اتحادیه اروپا را به سود مردم کشورمان می دانیم و نسبت به عواقب واکنش‌های تلافی جویانه و ناسنجیده در حکومت جمهوری اسلامی هشدار می دهیم.

ادامهٔ مطلب

اعلامیهٔ کمیته مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت روز جهانی کارگر! دست در دست هم، برای از بین بردن محرومیت و فقر، و برای نان، کار، آزادی، عدالت اجتماعی، و دستیابی به حقوق سندیکایی!

 بیایید دست در دست هم، همراه با همه گردان های اجتماعی و نیروهای مترقی و آزادی خواه کشور، جبههٔ وسیع ضد دیکتاتوری را در برابر صف واحد ارتجاع، استبداد و واپس‌گرایی پایه‌گذاری کنیم و با مبارزه برای طرد رژیم ولایت فقیه راه را برای تحقق دموکراسی، آزادی و عدالت اجتماعی بگشاییم. تاریخِ نزدیک به یک قرن مبارزهٔ قهرمانانهٔ طبقهٔ کارگر میهن و دستاوردهای آن نویدبخش پیروزی خلق بر ارتجاع و استبداد است.

ادامهٔ مطلب

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت اول ماه مه، ۱۱ اردیبهشت، روز جهانی کارگر 

طبقه کارگر درعین اینکه آفرینندۀ ثروت و نیروی محرکۀ تولید در جامعه است، پیش قراول و موتور انقلاب و پیشرفت  بشمار می رود. بدون حضور طبقه کارگر درجنبش های دمکراتیک و رهایی بخش، هیچ انقلابی به پیروزی نهایی نخواهد رسید. حضور متشکل طبقه کارگر، ضامن پیروزی انقلاب و تعمیق آن به مرحله عدالت اجتماعی  و پیشرفت و ترقی است.

ادامهٔ مطلب

یازدهم اردیبهشت روز جهانی کارگر را به کارگران شرافتمند ایران تبریک می گوییم

جبهه ملی ایران روز جهانی کارگر را به کارگران عزیز ایران تبریک و تهنیت می گوید و امید دارد که با استقرار حاکمیت ملی  و مردم سالاری که خواسته آحاد ملت ایران است، کارگران وسایر اقشار ملت به حقوق انسانی خود دست یابند.

ادامهٔ مطلب

بستراصلی گذاربه دموکراسی، عدالت اجتماعی وتوسعه پایدار؛ حکومت یا جامعه مدنی؟

بعدازگذشت چند دهه از امواج «گذار به دموکراسی» اکنون معلوم شده است که در هشتاد درصد موارد، جوامع «درحال گذار» هرگز به دموکراسی نرسیدند. تعدادی هم به جای پیشرفت در این مسیر، درحالتی بینابین اقتدارگرایی و دموکراسی، دروضعیتی دوزیستی (هیبریدی) متوقف ماندند( کاروترز، ۲۰۰۲). ازجمله به این دلیل که ساختارسیاسی متصلب دراین کشورها هربار از واگذاری بخش بیشتری از قدرت تصمیم گیری و اجرایی به مردم و نهادهای منتخب جامعه مدنی سرباز می زنند. همچنین به این خاطر که « مقتضیات دولت سازی دربسیاری موارد بامقتضیات دموکراسی سازی درتضاداست»…
ادامهٔ مطلب

حزب توده ایران تجاوز نظامی آمریکا، انگلستان و فرانسه به سوریه را شدیداً محکوم می کند

حزب توده ایران حمله نظامی از قبل برنامه ریزی شده کشورهای امپریالیستی به خاک سوریه را که در بامداد روزشنبه ۲۵ فروردین ماه  ۱۳۹۷، با نقض صریح قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد، صورت گرفت،  شدیداً محکوم می کند.

ادامهٔ مطلب

جمعی از فعالان ملی-مذهبی: به سیاست خارجی مغایر با منافع ملی معترضیم…..

هشدار می‌دهیم که تداوم سیاست‌های ماجراجویانه، متوهمانه و تنش‌زای «دشمن‌محور»، که بستری برای تقویت و تسریع ائتلاف بزرگ منطقه‌ای و جهانی (از جریان‌های ارتجاعی منطقه‌ای و نیروهای سلطه‌جوی جهانی) علیه ایران و ایرانیان فراهم کرده، وضعیت بسیار خطرناکی پدید آورده است که هزینه‌های بسیار سنگین آن را باید مردم ما با اضمحلال روزافزون توان ملی و بحران‌های فزاینده اقتصادی و اجتماعی بپردازند.

ادامهٔ مطلب

اطلاعیه جبهه ملی ایران

در روزهای اخیر، بیانیه ای در برخی رسانه های مجازی منتشر شده که در زیر آن  علاوه بر نام نویسنده، عنوان « رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران » قید گردیده است. افزون بر ایراداتی که بر برخی از مفاد بیانیه فوق الذکر وارد است، عنوان درج شده در زیر آن نیز کاملا نادرست و مجعول میباشد . ومورد تکذیب جبهه ملی ایران است .

ادامهٔ مطلب

خشونت سازمان‌یافته در بستر جامعه بحران‌زده و ناکارآمدی حاکمیت

هشدار نهضت آزادی ایران نسبت به خطر فروپاشی: در صورت وقوع اعتراضات گسترده مشابه دی ۹۶ ، روند مبارزات اصلاح‌طلبانه برای برقراری دمکراسی به مخاطره افتاده، فروپاشی سیاسی و اجتماعی را قابل پیش بینی خواهد کرد…

ادامهٔ مطلب

سازمان فدائیان (اقلیت): حداقل دستمزد، یک‌پنجم خط فقر

اکنون با توجه به بحران سیاسی که رژیم ارتجاعی ضد کارگری گرفتار آن است، زمان آن فرا رسیده است که کارگران به مبارزه‌ای سراسری برای تحقق مطالبات خود روی ‌آورند. مسئله افزایش دستمزد به بالای خط فقر، آن مطالبه‌ای است که می‌تواند به مشارکت عموم کارگران در این مبارزه‌ سرا سری بیانجامد.

ادامهٔ مطلب

روز ملی شدن صنعت نفت ایران به دست مصدق بزرگ خجسته باد

جبهه ملی ایران روز ملی شدن نفت و همچنین جشن فرخنده نوروز باستانی را به هموطنان عزیز تبریک می گوید وامید دارد که سال نو سال رهایی از مصائب ومضایقی که برای ملت بزرگ ایران پیش آمده است وسال پیشرفت و توسعه و  به دست آمدن آزادی های اساسی برای این ملت شرافتمند باشد.

ادامهٔ مطلب

پیام شـاد باش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۷

اینک نوروز به جشـن امید و پیک پیروزی نو بر کهنه مبدل شـده و پیا م آور آغاز یک زندگی نوین به حساب می آید. برهمه مـاسـت که این سـنت پارینه و پسـندیدهء مـلی و فرهنگی را از گزند تاریک اندیشان و اهریمنان زمان، پاسـداری و حراست نمائیم.

ادامهٔ مطلب

گزارش هیئت سیاسی به نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران بهمن‌ماه ۱۳۹۶ – بررسی روند تحولات در جهان

بی‌تردید شرایط ایجاد شده در جهان در سال‌های اخیر را نمی‌توان بر مبارزه توده‌ها و طبقات زحمتکش بی‌تأثیر دانست. در این سال‌ها، به موازات پیشرفت و موفقیت نیروهای ترقی‌خواه در برخی از کشورهای جهان، شاهد عقب‌نشینی‌های چشمگیری نیز بوده‌ایم.

ادامهٔ مطلب

اعلامیه مشترک: حمله به تجمع مسالمت آمیز زنان را محکوم می کنیم!

سران حکومت که بعد از خیزش دیماه برای فریبکاری از حق اعتراض مردم دفاع می کردند، اکنون با چهره واقعی خود ظاهر شده و صدای اعتراض زنان را در روز ۸ مارس با خشونت سرکوب نمودند. این حکومت تنها با زبان خشونت صحبت می کند.

ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران به مناسبت روز جهانی زن!

پیروز باد مبارزهٔ زنان آگاه و دلیر میهن بر ضد سرکوب ضدانسانی و خشن حقوق‌شان، برای دستیابی به برابری جنسیتی، و رهایی از زنجیرهای اندیشه‌های قرون‌وسطایی رژیم ولایت فقیه!

ادامهٔ مطلب