احزاب و شخصیت‌ها

شادباش کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: نوروزتان مبارک و رزم‌تان پیروز باد!

ما اطمینان داریم که پایداری و اتحادِ نیروها در این پیکار، سرانجام به پیروزی مردم و طردِ استبداد منجر خواهد شد. حزب تودهٔ ایران، بار دیگر ضمن شادباشِ فرارسیدن نوروز و آغاز سال نو، با میلیون‌ها ایرانیِ خواهانِ آزادی بی‌درنگ همهٔ زندانیان سیاسی و پایان دادن به روند خشونت و سرکوب از سوی سران رژیم، هم‌صدا است.

ادامهٔ مطلب

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت فرارسیدن هشتم مارس، روز جهانی زن!

در طول ۷۵ سال گذشته، زنان توده‌ای در بردن آگاهی به درون جامعه و دگرگون کردن برداشت‌ها و فرهنگ زن‌ستیزانهٔ متأثر از ریشه‌های مذهبی جامعه نقشی برجسته و تعیین‌کننده‌ داشته‌اند. زنان توده‌ای با انتشار انبوهی نشریه و مجلهٔ ویژهٔ ارائهٔ جستارهایی پیرامون دستیابی زنان به‌حقوق راستین‌‌شان و همچنین انتشار ده‌ها جلد کتاب و جزوه که جامعه و افراد علاقه‌مند به چنین مباحثی را با مبارزات زنان مترقی جهان آشنا کرده است، در تربیت چندین نسل‌ از فعالان جنبش زنان بسیار اثرگذار بوده‌اند.

ادامهٔ مطلب

اعلامیه ی فدائیان خلق (اکثریت) به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن

سازمان ما فرارسیدن ٨ مارس، روز جهانی زن را به زنان ایران صمیمانە شادباش می گوید، مبارزات حق طلبانە آن ها را ارج می نهد و از جنبش زنان حمایت می کند. امید است که زنان کشور ما در پرتو مبارزات نیروهای آزادیخواه و باورمند به برابر حقوقی زنان، از قوانین ارتجاعی جمهوری اسلامی و فرهنگ مردسالاری رهائی یابند و در ساختن ایرانی آزاد، آباد و دمکراتیک و فارغ از تبعیض و ستم نقش شایسته ایفاء نمایند.

ادامهٔ مطلب

سی وهشت سال پس از انقلاب درکجا ایستاده ایم؟

روابط عمومی جبهه ملی ایران: جبهه ملی ایران اعتقاد دارد که حاکمیت جمهوری اسلامی برای رفع بحران های فزاینده و خطراتی که کشور را مورد تهدید قرار میدهد باید در سیاست های داخلی وخارجی خود به صورتی جدی تجدید نظر نموده وبه طرف اجرای اهداف اولیه انقلاب باز گردد.

ادامهٔ مطلب

بیانیه‌ شورای هماهنگی راه سبز امید در ششمین سالگرد حصر رهبرای جنبش سبز

با کمال تأسف، خودکامگی و اقتدارگرایی مستقر در جمهوری اسلامی خود را از هر توضیح برکنار دانسته و با خشونت و تهدید و تحریف، به سرکوب منتقدان و مخالفان و صداهای حق‌گو (ازجمله رهبران جنبش سبز) مشغول است… متاسفانه دولت «تدبیر و امید» نتوانسته به وعده خود برای آزادی خانم رهنورد و آقایان کروبی و موسوی جامه عمل بپوشاند و حتی در تغییر اصولی و بهبود معنا دار وضع ناگوار ایشان نیز ناتوان بوده است …
ادامهٔ مطلب

فاجعه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو

حزب توده ایران ضمن ابراز همدردی با آتش نشانان  و خانواده های آتش نشانان مجروح و مدفون٬ خود  را در غم و اندوه این زحمتکشان شریک و سهیم می داند. ما خواستار روشن شدن علل و ابعاد این  فاجعه دلخراش و معرفی و مجازات مسببین ان هستیم، بعلاوه حمایت٬ تامین درمان و امور پزشکی مجانی و پرداخت خسارت و رسیدگی به شرایط  آتش نشانان و خانواده های آنان می باید بی کمترین ابهام فورا صورت گرفته و از زندگی و معیشت آتش نشانان حمایت قاطع و جدی شود.

ادامهٔ مطلب

تسلیت بە خانوادە آتش نشانان و هموطنان جانباختە در فاجعە آتش سوزی ساختمان “پلاسکو”

گروە کار کارگری سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) تأسف و تأثر عمیق خود را از وقوع این فاجعە اعلام می کند و بە همە خانوادە های جانباختگانی کە جان های عزیزشان را در این فاجعە دهشتناک از دست دادند، بویژە بە خانوادەهای آتش نشانان فداکار و زحمتکش صمیمانە تسلیت می گوید. ما خواهان تأمین زندگی آتی بازماندگان جانباختگان، پرداخت خسارت بە آنها، تشکیل کمیسیونی بیطرف برای رسیدگی بە علل این فاجعە، رفع عوامل فاجعه و مجازات افراد مقصر در آن ایم….
ادامهٔ مطلب

به سرکوب و بازداشت کارگران پایان دهید!

حزب توده ایران -حزب طبقه کارگر ایران، یورش  گزمگان رژیم ولایت فقیه به تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و بطور کلی سرکوب اعتراض های کارگری و اعمال فشار به سندیکاهای واقعی  و مستقل را محکوم کرده و به مانند همیشه با تمام  نیرو و امکانات خود همراه و همگام طبقه کارگر و زحمتکشان در راه احقاق حقوق سیاسی و صنفی -سندیکایی بوده و است.

ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش ۲۱ آذر و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

فرقۀ دمکرات آذربایجان بر این باور است که ادامۀ سیاستهای کنونی رژیم ولایت فقیه نه تنها با حقوق و منافع همه خلقهای ساکن کشورمان ضدیت دارد، بلکه روز به روز شرایط زندگی را برای زحمتکش ترین اقشار و طبقات همۀ خلقها دشوارتر می سازد، و حتی می تواند ایران را نیز نظیر کشورهای همسایه به میدان درگیریها ی خونین و جنگهای طایفه ای و مذهبی تبدیل کند.

ادامهٔ مطلب

عملکرد «دستگاه قضایی و امنیتی » « غیر دمکراتیک و ضد انسانی» است !

شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه‌‌ای اقدامات قوه قضاییه در خصوص تهدید «محمود صادقی »نماینده  مجلس، صدور حکم سنگین و کم‌سابقه برای« احمد منتظری»، احضارهای متعدد «روزنامه‌نگاران»، «کارگران »و «فعالان مدنی» و… را مصداق بارز از روند هایی برای اثبات اصلاح‌ناپذیر بودن رژیم « ولایت فقیه» ندانسته و آنرا اعمال ضدانقلابی می داند. و برای اثبات نظر خویش نقض آشکار و زیر پا گذاشتن  خواست توده های مردم  و خیانت به آرمان‌های انقلاب که مردم ایران در سال ۱۳۵۷ برای تحقق آنها به‌پاخاستند؛اعلام می کند….
ادامهٔ مطلب

در گذشت فیدل کاسترو رهبر افسانه ای کوبا

قانون کوبا حق داوطلبانه تشکیل اتحادیه‌های کارگری و پیوستن به آن‌ها را تضمین می‌کند. اتحادیه‌ها بطور قانونی مستقل و از نظر مالی خودمختاراند، و مستقل از حزب کمونیست و دولت هستند، و توسط حق عضویت اعضای خود تأمین مالی می‌شوند.

ادامهٔ مطلب

پیام تسلیت کمیته مرکزی حزب توده ایران به مناسبت درگذشت رفیق فیدل کاسترو روز، رهبر انقلاب کوبا

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به یاد و خاطرهٔ رفیق فیدل و کامیابی‌های او درود می‌فرستد و همبستگی و همدردی عمیق خود را با شما، با خانوادهٔ شما، و با مردم کوبا و حزب کمونیست‌شان ابراز می‌کند. آنچه از رفیق فیدل به یادگار می‌ماند، میراث گران‌بهایی برای همهٔ ملّت‌های جهان خواهد بود.

ادامهٔ مطلب