احزاب و شخصیت‌ها

بیانیۀ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت صدمین سالگرد پیروزی انقلاب کبیر اکتبر

انقلاب اکتبر نقطهٔ پایانی بر اندیشهٔ ابدی بودنِ سرمایه‌داری بود و نشان داد که جهانی دیگر ممکن است!

اندیشه‌ها و آرمان‌های انقلاب  اکتبر زنده است و راهگشای آیندهٔ بشریت‌ در قرن بیست و یکم ‌

ادامهٔ مطلب

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: سیاست‌های ماجراجویانه و برتری‌طلبانهٔ دولت ترامپ در قبال ایران، خطری جدی برای صلح منطقه!

حزب تودهٔ ایران نگران است که به‌کار گرفتن تحریم‌های اقتصادی پردامنه‌تر بر ضد ایران از سوی دولت آمریکا، به‌هر بهانه‌یی، بر زندگی مردم ایران که در شرایطی بسیار دشوار کار و فعالیت می‌کنند و همچنین بر مبارزهٔ مردم برای صلح و دموکراسی در ایران، اثرهایی ویران‌کننده‌ خواهد داشت. ما تأکید می کنیم که هرگونه دخالت خارجی در امور کشور ما نه تنها به مبارزۀ مردم برای آزادی و رهایی از چنگال رژیم استبدادی یاری نمی رساند بلکه ابزاری خواهد بود در دست مرتجعان حاکم برای تشدید جو سرکوب و خفقان… ادامهٔ مطلب

نتایج بحران برانگیز انتخابات آلمان! مصاحبه «نامۀ مردم»، با رفیق گونتر پهل، دبیر بخش روابط بین‌المللی و عضو هیئت سیاسی حزب کمونیست آلمان

فقط حزب کمونیست آلمان است که از سوسیالیسم علمی صحبت می‌کند. به اعتقاد ما، “حزب چپ “کمکی به ارتقا و ترویج “جامعه‌ای دیگر “نمی‌کند. البته آنها منتقد سرمایه‌داری‌اند، ولی به علّت ضدکمونیسم حاکم بر آلمان، از این انتقاد فراتر نمی‌روند.

ادامهٔ مطلب

پیام شاد باش فرقه دمکرات آذربایجان به کمیته مرکزی حزب توده ایران

حزب توده ایران بنا بر تجربه تاریخی و مشی انقلابی خود نقش تعیین کننده ای در این امر مهم به عهده دارد. برای اینکه پیگیر ترین حزب سیاسی ایران است که از روز تاسیس خویش، اتحاد همه نیروهای ترقی خواه و میهن دوست را در مقابل دشمن متحد، الزامی میداند.

ادامهٔ مطلب

جـبهه ملـی ایـران: با هرگونه جدایی خواهی و تجزیه طلبی در کشورهای خاورمیانه قویا مخالفیم

جبهه ملی ایران با هرگونه جدایی خواهی وتجزیه طلبی در کشورهای منطقه خاورمیانه قویا مخالف است. وبه هیئت حاکمه جمهوری اسلامی نیز هشدار می دهد که حفظ تمامیت ارضی ایران به تدابیری سنجیده و سیاست هایی صحیح وخردمندانه و بنیادی احتیاج دارد تا بتواند از امکان بروز چنین توطئه هایی در سرزمین ما پیشگیری نماید این پیشگیری فقط با اتکاء به زور و توسل به سرکوب وقوه قهریه میسر نیست.

ادامهٔ مطلب

یورش به کارگران به هدف هراس افکنی وممانعت از گسترش جنبش اعتراضی زحمتکشان – حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب محکوم است!

حزب توده ایران -حزب طبقه کارگر ایران؛ حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب کارخانه هپکو و آذر آب را محکوم کرده و خواستار رسیدگی فوری به کارگران مجروح این حمله ددمنشانه و مجازات عاملان و آمران این اقدام وحشیانه است.

ادامهٔ مطلب

فدائیان خلق (اکثریت): بازداشت و ضرب شتم کارگران حق طلب هپکو و آذرآب را محکوم می کنیم

ما ضمن حمایت قاطع از حرکت اعتراضی و مطالبات حق طلبانه کارگران هپکو و آذرآب اراک و محکوم نمودن ضرب و شتم کارگران به خاطر طلب حق و حقوق شان، خواهان رسیدگی عاجل به مطالبات کارگران معترض ، آزادی بی قید و شرط کارگران دستگیر شده و …

ادامهٔ مطلب

سازمان فدائیان (اقلیت): وحشی‌گری پلیس علیه کارگران مبارز آذر آب و هپکو را محکوم کنیم

سازمان فدائیان ( اقلیت) شدیداً وحشی‌گری رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی را علیه کارگران محکوم می‌کند و از مبارزات و مطالبات برحق کارگران آذر آب و هپکو حمایت می‌کند.

ادامهٔ مطلب

آقای خوئینی ها انصاف انصاف- تقی رحمانی

انقلاب وعده های داده بود قرار نبود رهبر انقلاب معیار باشد قرار بود که همه و رهبر انقلاب به آن معیار ها وفادار باشند… انگار اقای خوئینی ها و رهبر انقلاب هرچه کرده اید خوب بوده بقیه آنچه کرده اند نادرست بوده است. قدری هم واقع بینی بد نیست اگر چه سخت است.
ادامهٔ مطلب

روایت یرواند آبراهامیان از آخرین اسناد درباره سقوط مصدق

به نظرم گفتمان آن زمان، ترس از کمونیسم بود و در نتیجه هر سیاستی باید با این مفهوم تطبیق داده می‌شد. آدم‌هایی مثل برادران «دالِس» و «کرمیت روزولت»، اگر می‌خواستند سر مادربزرگ خود را هم زیر آب کنند، برای مشروع جلوه‌دادن آن می‌گفتند این کار را به‌خاطر مبارزه با کمونیسم انجام می‌دهند. سؤالی که من مطرح می‌کنم، این است که رابطه این دو کجا است؟ هیچ مدرکی دال بر خطر کمونیست‌‌ها برای ایران، چه از سوی اتحاد شوروی و چه از سوی حزب توده، وجود نداشت… ادامهٔ مطلب

جمعی از فعالان ملی‌مذهبی: آقای رئیس‌جمهور! اقدام عاجلی برای رفع حصر انجام دهید

جنابعالی در مبارزات انتخاباتی نیز شاهد بودید که در هر تجمع و گردهمایی حاضران خواستار تلاش و پیگیری برای رفع حصر بودند به‌گونه‌ای که می‌توان این خواست را در ردیف مطالبات ملی قرار داد…

ادامهٔ مطلب

حزب‌های کمونیست و کارگری پایکوبی ضدکمونیستی سازمان داده شده توسط اتحادیهٔ اروپا را محکوم می‌کنند

به همین مناسبت، نزدیک به ۷۰ حزب کمونیست عضو نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری، از جمله حزب ما، و ده‌ها سازمان چپ و کمونیستی دیگر در سراسر دنیا، بیانیه‌ای را امضا و منتشر کرده‌اند که ترجمهٔ آن را در اینجا می‌خوانید.

ادامهٔ مطلب

خشونت وبد رفتاری با زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم

جبهه ملی ایران، اعمال خشونت وبد رفتاری نسبت به زندانیان سیاسی را شدیدا محکوم می نماید و آزادی زندانیان سیاسی در سراسر کشور را مصرا خواستار است واز مسئولین ذیربط میخواهد که به خواسته های قانونی وبرحق زندانیان اعتصاب غذا کننده گوش فرا دهند.

ادامهٔ مطلب

برای پایان دادن به چنین جنایت هائی، باید رژیم جمهوری اسلامی، به عنوان ساختار سازمانده آن جنایات را در هم شکست!

اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)به مناسبت بیست و نهمین سالگرد قتل عام تابستان ۱۳۶۷ :قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ اوج ددمنشی و قساوت رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی بود که یک دهۀ تمام، کادرها و فعالان جنبش مقاومت مردم ایران را از دم تیغ گذرانده بود….
ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: آقای خامنه‌ای صدمات جبران ناپذیری بر این کشور و ملت مظلوم وارد کرده است

آقای خامنه‌ای که این حصر و مشکلات ناشی از آن به فرمان و اراده اوست باید دست از لجاجت و کینه‌توزی و انتقامجویی بردارد و این حصر غیرقانونی رهبران سرافراز جنبش سبز را پایان دهد.
ادامهٔ مطلب

فدائیان (اکثریت): از خواست های مهدی کروبی حمایت می کنیم!

ما از خواست های  مهدی کروبی حمایت می کنیم و همراه با مردم ایران خواهان پایان دادن به بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز هستیم. ما از فعالین سیاسی و مدنی می خواهیم حمایت خود را از خواست های مهدی کروبی اعلام و به اشکال مختلف نسبت به حصر رهبران جنبش سبز اعتراض کنند.

ادامهٔ مطلب

نیروهای امنیتی از تشکیل جلسه ی شورای مرکزی جبهه ی ملی جلوگیری کردند

پس از ممانعت وزارت اطلاعات از برگزاری جلسه جبهه ملی در ۲۱ اردیبهشت ماه، قرار بود که جلسه ای با محدودیت در اعضای شرکت کننده، روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه، در منزل ضیاء مصباح برگزار شود، که اینبار نیز با دخالت وزارت اطلاعات و احضار میزبان در روز یکشنبه، مجددا از برگزاری جلسه جبهه ملی ممانعت به عمل آمد. ..
ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: سیاست‌های ماجراجویانهٔ آمریکا و ارتجاع منطقه، تهدیدی‌ جدی برای حق حاکمیتِ ملی و مبارزهٔ نیروهای ملی و آزادی‌خواه ایران برای طرد رژیم ولایت فقیه!

نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشورمان نباید اجازه دهند که سیاست‌های مداخله‌جویانهٔ آمریکا و بده بستان‌های پشت پرده بر سر منافع مردم و یا روی آوردن به درگیری ها و تشنج های نظامی چه از طریق جنگ های نیابتی و یا رودرویی مستقیم نظامی سرنوشت مردم میهن ما را رقم زند. حزب تودهٔ ایران، نیروهای مترقی و میهن‌دوست را برای همکاری مشترک در دفاع از صلح در خاورمیانه و حق حاکمیت ملی ایران فرامی‌خواند.

ادامهٔ مطلب

فدائیان خلق (اکثریت): اقدام تروریستی را شدیدأ محکوم می کنیم!

ما حمله تروریستی و کشتن هم وطنانمان را به شدت محکوم و با مردم کشورمان و خانواده قربانیان ابراز همدردی می کنیم و بر همبستگی مردم در مقابل تروریست ها تاکید داریم. ولی نگرانیم که جمهوری اسلامی حمله تروریست ها را دستاویز قرار دهد، فضا را برای فعالین سیاسی و مدنی تنگ تر و بر اقدامات سرکوب گرانه و اعدام ها بیفزاید.

ادامهٔ مطلب

اتحاد فدائیان خلق ایران: اقدامات تروریستی داعش در تهران را محکوم می‌کنیم

ما این اقدامات تروریستی را محکوم کرده و با خانواده و بازماندگان کشته شدگان این تهاجم ابراز همدردی می‌کنیم.  همزمان بر این نکته تاکید داریم که از آنجا که سرشت این حکومت با خشونت و کشتار و ترور آمیخته است، بیش از هر زمان دیگر مردم ما در معرض  تشدید اقدامات سرکوبگرانه  و اعدام و تشدید فضای اختناق قرار دارند.

ادامهٔ مطلب