احزاب و شخصیت‌ها

آقای خوئینی ها انصاف انصاف- تقی رحمانی

انقلاب وعده های داده بود قرار نبود رهبر انقلاب معیار باشد قرار بود که همه و رهبر انقلاب به آن معیار ها وفادار باشند… انگار اقای خوئینی ها و رهبر انقلاب هرچه کرده اید خوب بوده بقیه آنچه کرده اند نادرست بوده است. قدری هم واقع بینی بد نیست اگر چه سخت است.
ادامهٔ مطلب

روایت یرواند آبراهامیان از آخرین اسناد درباره سقوط مصدق

به نظرم گفتمان آن زمان، ترس از کمونیسم بود و در نتیجه هر سیاستی باید با این مفهوم تطبیق داده می‌شد. آدم‌هایی مثل برادران «دالِس» و «کرمیت روزولت»، اگر می‌خواستند سر مادربزرگ خود را هم زیر آب کنند، برای مشروع جلوه‌دادن آن می‌گفتند این کار را به‌خاطر مبارزه با کمونیسم انجام می‌دهند. سؤالی که من مطرح می‌کنم، این است که رابطه این دو کجا است؟ هیچ مدرکی دال بر خطر کمونیست‌‌ها برای ایران، چه از سوی اتحاد شوروی و چه از سوی حزب توده، وجود نداشت… ادامهٔ مطلب

جمعی از فعالان ملی‌مذهبی: آقای رئیس‌جمهور! اقدام عاجلی برای رفع حصر انجام دهید

جنابعالی در مبارزات انتخاباتی نیز شاهد بودید که در هر تجمع و گردهمایی حاضران خواستار تلاش و پیگیری برای رفع حصر بودند به‌گونه‌ای که می‌توان این خواست را در ردیف مطالبات ملی قرار داد…

ادامهٔ مطلب

حزب‌های کمونیست و کارگری پایکوبی ضدکمونیستی سازمان داده شده توسط اتحادیهٔ اروپا را محکوم می‌کنند

به همین مناسبت، نزدیک به ۷۰ حزب کمونیست عضو نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری، از جمله حزب ما، و ده‌ها سازمان چپ و کمونیستی دیگر در سراسر دنیا، بیانیه‌ای را امضا و منتشر کرده‌اند که ترجمهٔ آن را در اینجا می‌خوانید.

ادامهٔ مطلب

خشونت وبد رفتاری با زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم

جبهه ملی ایران، اعمال خشونت وبد رفتاری نسبت به زندانیان سیاسی را شدیدا محکوم می نماید و آزادی زندانیان سیاسی در سراسر کشور را مصرا خواستار است واز مسئولین ذیربط میخواهد که به خواسته های قانونی وبرحق زندانیان اعتصاب غذا کننده گوش فرا دهند.

ادامهٔ مطلب

برای پایان دادن به چنین جنایت هائی، باید رژیم جمهوری اسلامی، به عنوان ساختار سازمانده آن جنایات را در هم شکست!

اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)به مناسبت بیست و نهمین سالگرد قتل عام تابستان ۱۳۶۷ :قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ اوج ددمنشی و قساوت رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی بود که یک دهۀ تمام، کادرها و فعالان جنبش مقاومت مردم ایران را از دم تیغ گذرانده بود….
ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: آقای خامنه‌ای صدمات جبران ناپذیری بر این کشور و ملت مظلوم وارد کرده است

آقای خامنه‌ای که این حصر و مشکلات ناشی از آن به فرمان و اراده اوست باید دست از لجاجت و کینه‌توزی و انتقامجویی بردارد و این حصر غیرقانونی رهبران سرافراز جنبش سبز را پایان دهد.
ادامهٔ مطلب

فدائیان (اکثریت): از خواست های مهدی کروبی حمایت می کنیم!

ما از خواست های  مهدی کروبی حمایت می کنیم و همراه با مردم ایران خواهان پایان دادن به بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز هستیم. ما از فعالین سیاسی و مدنی می خواهیم حمایت خود را از خواست های مهدی کروبی اعلام و به اشکال مختلف نسبت به حصر رهبران جنبش سبز اعتراض کنند.

ادامهٔ مطلب

نیروهای امنیتی از تشکیل جلسه ی شورای مرکزی جبهه ی ملی جلوگیری کردند

پس از ممانعت وزارت اطلاعات از برگزاری جلسه جبهه ملی در ۲۱ اردیبهشت ماه، قرار بود که جلسه ای با محدودیت در اعضای شرکت کننده، روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه، در منزل ضیاء مصباح برگزار شود، که اینبار نیز با دخالت وزارت اطلاعات و احضار میزبان در روز یکشنبه، مجددا از برگزاری جلسه جبهه ملی ممانعت به عمل آمد. ..
ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: سیاست‌های ماجراجویانهٔ آمریکا و ارتجاع منطقه، تهدیدی‌ جدی برای حق حاکمیتِ ملی و مبارزهٔ نیروهای ملی و آزادی‌خواه ایران برای طرد رژیم ولایت فقیه!

نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشورمان نباید اجازه دهند که سیاست‌های مداخله‌جویانهٔ آمریکا و بده بستان‌های پشت پرده بر سر منافع مردم و یا روی آوردن به درگیری ها و تشنج های نظامی چه از طریق جنگ های نیابتی و یا رودرویی مستقیم نظامی سرنوشت مردم میهن ما را رقم زند. حزب تودهٔ ایران، نیروهای مترقی و میهن‌دوست را برای همکاری مشترک در دفاع از صلح در خاورمیانه و حق حاکمیت ملی ایران فرامی‌خواند.

ادامهٔ مطلب

فدائیان خلق (اکثریت): اقدام تروریستی را شدیدأ محکوم می کنیم!

ما حمله تروریستی و کشتن هم وطنانمان را به شدت محکوم و با مردم کشورمان و خانواده قربانیان ابراز همدردی می کنیم و بر همبستگی مردم در مقابل تروریست ها تاکید داریم. ولی نگرانیم که جمهوری اسلامی حمله تروریست ها را دستاویز قرار دهد، فضا را برای فعالین سیاسی و مدنی تنگ تر و بر اقدامات سرکوب گرانه و اعدام ها بیفزاید.

ادامهٔ مطلب

اتحاد فدائیان خلق ایران: اقدامات تروریستی داعش در تهران را محکوم می‌کنیم

ما این اقدامات تروریستی را محکوم کرده و با خانواده و بازماندگان کشته شدگان این تهاجم ابراز همدردی می‌کنیم.  همزمان بر این نکته تاکید داریم که از آنجا که سرشت این حکومت با خشونت و کشتار و ترور آمیخته است، بیش از هر زمان دیگر مردم ما در معرض  تشدید اقدامات سرکوبگرانه  و اعدام و تشدید فضای اختناق قرار دارند.

ادامهٔ مطلب

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا درباره انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

چنین تشکلی که مدام زیر«نظارت و حفاظت» دستگاهای پلیسی و «قضایی» قرار دارد، نمی‌تواند در شرایط «انتخاباتی» کنونی دارای آن توان و نفوذ لازم سازمانی برای رهنمایی راهبردی ملی باشد. تحت این شرایط، روشن و منطقی است که جبهه ملی ایران بنام یک تشکل ملی، دستکم به عنوان اعتراض به «حصر» ۳۸ ساله‌اش هم که شده در این انتخابات غیر دموکراتیک شرکت نکرده و توصیه‌ای هم ندهد.

ادامهٔ مطلب

بیانیه کمیته مرکزی سازمان راه کارگر: سیاست تحریم “انتخابات” را در بطن مداخله فعال در جنبش های اجتماعی مستقل، به پیش ببریم!

مهم اما پیوند زدنِ این ” نه ” سراسری و پرشکوه با حضور موثر و فعال در جنبش کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی کشور ماست. تنها در محیط کار و زیست و در پیکارهای بی امان در کوچه و خیابان است که میتوان کرامت، امنیت و معیشت را به کف آورد.

ادامهٔ مطلب

شورای مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت): پیرامون انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا

ابراهیم رئیسی و حسن روحانی دو کاندیدای اصلی در انتخابات هستند. دست رئیسی به خون هزاران زندانی سیاسی و از جمله بیش از ١۵٠ عضو سازمان آغشته است و پیروزی او در انتخابات به تشدید فضای امنیتی، تعمیق بحران اقتصادی، تشدید تنش در مناسبات با کشورهای منطقه و جهان و یکدست شدن حکومت خواهد انجامید. نباید به او رای داد. ولی حسن روحانی هم با توجه به کارنامه چهار ساله ، نگاه و عملکردش در حوزه حقوق بشر، آزادی های سیاسی و عدالت اجتماعی، سیاست ضدکارگری  و استمرار طلبی اش، کاندیدای مورد نطر ما نیست. در این انتخابات ما از کاندیدایی حمایت نمی کنیم.

ادامهٔ مطلب

بیانیه ی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر) در باره تحریم انتخابات ۹۶جمهوری اسلامی

هر چند اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات‌های جمهوری اسلامی توهمی نسبت به جمهوری اسلامی ندارند و بخش قابل توجهی از آنها فکر می‌کنند با رأی اعتراضی خود، نارضایی شان را از دستگاه ولایت نشان می‌دهند؛ با این حال باید با تحریم انتخابات با نرفتن به پای صندوق های رأی و شعار “نه به مضحکه انتخاباتی رژیم” این نمایش را به هر شکل ممکن و موثر با شکست مواجه ساخت.

ادامهٔ مطلب

یک‌مشت شعارهایِ پوچ، دروغ، و دیگر هیچ!

حمایت اصلاح‌طلبان حکومتی از روحانی با این کارنامه و قول‌های متعدد زیر پا گذاشته شده‌اش، نشان روشنی از پایبند نبودن آنان‌ به اصول خود و بی‌اعتنایی به سیاست‌ورزی در چارچوب‌های تعیین‌شده از سوی خودشان، یا به‌عبارت دیگر، درپیش گرفتن همان سیاست تسلیم‌طلبانهٔ “اعتمادسازی” با رژیم استبدادی حاکم است!

ادامهٔ مطلب

اعلامیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

از آغاز جمهوری اسلامی همه ساله از یک سو شاهد بدتر شدن وضعیت زندگی و معیشتی کارگران و معلمان ایران و از سوی دیگر فساد فراگیر، غارت و چپاول اموال عمومی، اختلاس های میلیاردی و سقوط اقتصادی کشور بوده ایم. در این مدت در اثر اولویت گذاری های منافی مصالح و منافع ملی و سوء مدیریت، پایه های اقتصاد، تولید، اشتغال و زندگی مردم نابود شده و امروز میلیونها کارگر و معلم در شرایط معیشتی طاقت فرسا از تامین یک زندگی حداقل نیز ناتوانند. ..
ادامهٔ مطلب

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

کارگران و زحمتکشان ایران!

روز رزمجویانه کارگران سراسر جهان را به شما شاد باش می گوییم.

 

روز اول ماه مه برابر با یازدهم اردیبهشت ، روز نمایش همبستگی مبارزات کارگران سراسر جهان است. ۱۲۸ سال از شکل گیری روز جهانی کارگر می گذرد.  در چنین روزی از کارگران همه کشورها  دعوت می شود تا یک صدا و هم زمان خواسته های صنفی و سیاسی خود را به شکل های گوناگون  برپایی اعتصابات ، تظاهرات  و  راهپیمایی مطالبه کنند. …

ادامهٔ مطلب