احزاب و شخصیت‌ها

بیانیه‌ شورای هماهنگی راه سبز امید در ششمین سالگرد حصر رهبرای جنبش سبز

با کمال تأسف، خودکامگی و اقتدارگرایی مستقر در جمهوری اسلامی خود را از هر توضیح برکنار دانسته و با خشونت و تهدید و تحریف، به سرکوب منتقدان و مخالفان و صداهای حق‌گو (ازجمله رهبران جنبش سبز) مشغول است… متاسفانه دولت «تدبیر و امید» نتوانسته به وعده خود برای آزادی خانم رهنورد و آقایان کروبی و موسوی جامه عمل بپوشاند و حتی در تغییر اصولی و بهبود معنا دار وضع ناگوار ایشان نیز ناتوان بوده است …
ادامهٔ مطلب

فاجعه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو

حزب توده ایران ضمن ابراز همدردی با آتش نشانان  و خانواده های آتش نشانان مجروح و مدفون٬ خود  را در غم و اندوه این زحمتکشان شریک و سهیم می داند. ما خواستار روشن شدن علل و ابعاد این  فاجعه دلخراش و معرفی و مجازات مسببین ان هستیم، بعلاوه حمایت٬ تامین درمان و امور پزشکی مجانی و پرداخت خسارت و رسیدگی به شرایط  آتش نشانان و خانواده های آنان می باید بی کمترین ابهام فورا صورت گرفته و از زندگی و معیشت آتش نشانان حمایت قاطع و جدی شود.

ادامهٔ مطلب

تسلیت بە خانوادە آتش نشانان و هموطنان جانباختە در فاجعە آتش سوزی ساختمان “پلاسکو”

گروە کار کارگری سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) تأسف و تأثر عمیق خود را از وقوع این فاجعە اعلام می کند و بە همە خانوادە های جانباختگانی کە جان های عزیزشان را در این فاجعە دهشتناک از دست دادند، بویژە بە خانوادەهای آتش نشانان فداکار و زحمتکش صمیمانە تسلیت می گوید. ما خواهان تأمین زندگی آتی بازماندگان جانباختگان، پرداخت خسارت بە آنها، تشکیل کمیسیونی بیطرف برای رسیدگی بە علل این فاجعە، رفع عوامل فاجعه و مجازات افراد مقصر در آن ایم….
ادامهٔ مطلب

به سرکوب و بازداشت کارگران پایان دهید!

حزب توده ایران -حزب طبقه کارگر ایران، یورش  گزمگان رژیم ولایت فقیه به تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و بطور کلی سرکوب اعتراض های کارگری و اعمال فشار به سندیکاهای واقعی  و مستقل را محکوم کرده و به مانند همیشه با تمام  نیرو و امکانات خود همراه و همگام طبقه کارگر و زحمتکشان در راه احقاق حقوق سیاسی و صنفی -سندیکایی بوده و است.

ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش ۲۱ آذر و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

فرقۀ دمکرات آذربایجان بر این باور است که ادامۀ سیاستهای کنونی رژیم ولایت فقیه نه تنها با حقوق و منافع همه خلقهای ساکن کشورمان ضدیت دارد، بلکه روز به روز شرایط زندگی را برای زحمتکش ترین اقشار و طبقات همۀ خلقها دشوارتر می سازد، و حتی می تواند ایران را نیز نظیر کشورهای همسایه به میدان درگیریها ی خونین و جنگهای طایفه ای و مذهبی تبدیل کند.

ادامهٔ مطلب

عملکرد «دستگاه قضایی و امنیتی » « غیر دمکراتیک و ضد انسانی» است !

شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه‌‌ای اقدامات قوه قضاییه در خصوص تهدید «محمود صادقی »نماینده  مجلس، صدور حکم سنگین و کم‌سابقه برای« احمد منتظری»، احضارهای متعدد «روزنامه‌نگاران»، «کارگران »و «فعالان مدنی» و… را مصداق بارز از روند هایی برای اثبات اصلاح‌ناپذیر بودن رژیم « ولایت فقیه» ندانسته و آنرا اعمال ضدانقلابی می داند. و برای اثبات نظر خویش نقض آشکار و زیر پا گذاشتن  خواست توده های مردم  و خیانت به آرمان‌های انقلاب که مردم ایران در سال ۱۳۵۷ برای تحقق آنها به‌پاخاستند؛اعلام می کند….
ادامهٔ مطلب

در گذشت فیدل کاسترو رهبر افسانه ای کوبا

قانون کوبا حق داوطلبانه تشکیل اتحادیه‌های کارگری و پیوستن به آن‌ها را تضمین می‌کند. اتحادیه‌ها بطور قانونی مستقل و از نظر مالی خودمختاراند، و مستقل از حزب کمونیست و دولت هستند، و توسط حق عضویت اعضای خود تأمین مالی می‌شوند.

ادامهٔ مطلب

پیام تسلیت کمیته مرکزی حزب توده ایران به مناسبت درگذشت رفیق فیدل کاسترو روز، رهبر انقلاب کوبا

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به یاد و خاطرهٔ رفیق فیدل و کامیابی‌های او درود می‌فرستد و همبستگی و همدردی عمیق خود را با شما، با خانوادهٔ شما، و با مردم کوبا و حزب کمونیست‌شان ابراز می‌کند. آنچه از رفیق فیدل به یادگار می‌ماند، میراث گران‌بهایی برای همهٔ ملّت‌های جهان خواهد بود.

ادامهٔ مطلب

بیانیه جبهه ملی ایران؛ درود به روان تابناک دکتر حسین فاطمی شهید بزرگ جبهه ملی ایران

فاطمی در پای چوبه اعدام خطاب به آزموده، دادستان نظامی این جملات تاریخی و فراموش نشدنی را بر زبان راند. «مرگ حق است و من از مرگ ابائی ندارم، آن هم چنین مرگ پر افتخاری. من می میرم که نسل جوان ایران از مرگ من عبرتی گرفته و با خون خود از وطنش دفاع کرده و نگذارد جاسوسان اجنبی بر این کشور حکومت نمایند.»

ادامهٔ مطلب

شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد در اعتراض به دستگیری صلاح الدین دمیرتاش بیانیه ای صادر کرد.

تداوم این سیاست موجب گسترش و تقویت افراط گرایی و ترور و خشونت خواهد شد، لذا هرگونه اقدام دولت ترکیه برای دستگیری فعالان مدنی و سیاسی کرد را محکوم  و مصرانه  از دولت ترکیه می خواهیم  نسبت به آزادی دستگیر شدگان اقدام …

ادامهٔ مطلب

تنها راه خروج از رکود اقتصادی و سیاسی تحقق حاکمیت مردم است

شورای هماهنگی راه سبز امید در تحلیل خود از وضعیت پر تنش سیاسی و اقتصادی که به دست ظالمان و تندروهای افراطی در جامعه رقم خورده است، تنها راه برون‌رفت از آن را تحقق حاکمیت مردم می‌داند. این شورا در آخرین بیانیه خود آورده که : «تنها راه خروج از رکود عمیق اقتصادی، ایجاد رونق و افزایش نرخ سرمایه‌گزاری، کاهش بیکاری و افزایش اشتغال، مبارزه با فساد فراگیر و ساختاری، غلبه بر جو ناامیدی و بازگشت روح زندگی و تلاش به جامعه، جز تحقق حاکمیت مردم، اعطای حقوق شهروندی و رفع تبعیض‌های ناروا به‌ویژه علیه زنان، گشایش فضای سیاسی، و سر فرو آوردن اقتدارگرایان در برابر خواست و اراده ملت نخواهد بود.»…
ادامهٔ مطلب

پیام فرقۀ دموکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامیِ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران ، هفتاد و پنجمین سالگرد بنیان گذاری حزب را به شما و از طریق شما به همۀ اعضاء و هواداران و دوستداران حزب تودۀ ایران تبریک می گوئیم.

ادامهٔ مطلب

شادباش کمیتۀ مرکزی حزب تودهٔ ایران به مناسبت ۷۵مین سالگرد بنیادگذاری حزب

حیات هفتاد و پنج سالهٔ حزب تودهٔ ایران بیش از هر چیز مدیون پیکار خستگی‌ناپذیر و قهرمانانهٔ شماست. شما در هفتاد و پنج سال گذشته در سهمگین‌ترین آزمون‌ها وفادار به آرمان‌های والا و انسانی حزب طبقهٔ کارگر ایران ماندید و پرچم مبارزهٔ حزب ما را در اهتزاز نگاه داشتید. راز رویین‌تنی حزب ما، همین است.

ادامهٔ مطلب

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبتِ سالگرد فاجعهٔ ملی کشتارِ زندانیان سیاسی

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبتِ سالگرد فاجعهٔ ملی: ظلم، تاریک‌اندیشی، و جنایت، بخش جدایی‌ناپذیر از ماهیت حاکمیت استبداد در میهن ماست

ادامهٔ مطلب

پیام کمیته مرکزی سازمان راه کارگر به مناسبت سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت

فراموشی هرگز، همواره علیه بیداد

سازمان راه کارگر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه جانباختگان راه آزادی و برابری ، مصمم است همراه و همگام با همه انسانهای شریف و آزادیخواه ، همه سازمانها و گروههای مدافع حقوق انسانی ، برای آشکار شدن  تمام حقیقت تلاش کند

ادامهٔ مطلب

فدائیان خلق (اکثریت): توطئه سکوت در مورد اعدام نیروهای چپ در کشتار ۶٧

حکومتگران با توطئه سکوت نمی توانند برکشتار صدها تن از نیروهای چپ سرپوش بگذارند. هم چنانکه قادر نشدند کشتار ۶٧ را کتمان سازند و بالاخره با انتشار فایل صوتی بعد از ٢٨ سال به این اقدام هولناک اعتراف کردند. به باور ما، نیروهای چپ از تاریخ و از صحنه سیاسی کشور حذف شدنی نیستند.

ادامهٔ مطلب