مقالات

حسن روحانی به «راست» گردش نکرده است، او همیشه در خدمت منافع «راست» بوده است!

این بورژوازی حامی دولت حسن روحانی، بخشی از “نظام”، یعنی دیکتاتوری ولایی، است و آیندهٔ آن مشروط و بسته به “تداوم نظام” است. بنابراین، با تمکین به اصل حاکمیت ولایت فقیه، از بازوی سیاسی- امنیتی و سرکوبگری دیکتاتوری حاکم بهره‌مند است.

ادامهٔ مطلب

به نام اصلاح‌طلبان به‌کام فرصت‌طلبان!

آیا ما در این مدت شاهد ارائه یک طرح از سوی فراکسیون امید که منطبق بر اهداف اصلاح طلبانه باشد بوده‌ایم که گرهی را از زندگی مردم بگشاید؟ آیا این فراکسیون مدعی اصلاح طلبی که با همین ادعا هم رای مردم را از آن خود کرده است توانسته با استفاده از ابزارهای نظارتی در اختیار مجلس در راستای پاسخگو کردن دولت و سایر نهادهای قدرت قدمی بردارد؟

ادامهٔ مطلب

سیاست‌های جهانی و منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی، نه ترقی‌خواهانه است و نه منافع ملی ایران را تأمین می‌کند!

اغراق نیست اگر گفته شود منطقهٔ خاورمیانه یکی از بحرانی‌ترین دوره‌های تاریخ معاصرش را سپری می‌کند. بحران خاورمیانه چند سویه است. بخشی از این بحران محصولِ عملکرد منطقه‌ای و بومی و بخش دیگر با بحران‌ها یا عامل‌هایی بین‌المللی مرتبط است. در اساس می‌توان گفت که عمده بحران حاضر در منطقهٔ خاورمیانه دو بخش دارد:

ادامهٔ مطلب

بر اساس آمار بانک مرکزی درباره شاخص ضریب جینی: فقرا ۱۵ برابر فقیرتر شده اند

بر اساس آمار بانک مرکزی درباره شاخص ضریب جینی، طی سال‌های گذشته شکاف دو سر طیف دهک‌های اقتصادی جامعه ایران به طرز بی‌سابقه ‌ای افزایش یافته است «همدلی» در گفت‌وگو با فریبرز رئیس‌دانا، «اقتصاددان»، گسل طبقاتی نهادینه شده در جامعه ایران را بررسی کرده است.

ادامهٔ مطلب

چشم‌انداز سوسیالیسم پیشرفته در چین: نگاهی به برگزاری کنگرهٔ نوزدهم حزب کمونیست چین

نوزدهمین کنگرهٔ سراسری  حزب کمونیست چین روز ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) با سخنرانی رفیق شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین و رئیس‌جمهور این کشور آغاز شد و نزدیک به یک هفته ادامه داشت.

ادامهٔ مطلب

سرهم‌بندی واژۀ «چپ سنتی»، راهی برای گریز از واقعیت‌های انکارناپذیر

جنبش چپ در ایران در طول تاریخ نزدیک به یک قرنش، با وجود همهٔ فرازونشیب‌ها و سرکوب شدن خشن و خونین از سوی رژیم‌های استبدادی شاهنشاهی و ولایی، در دفاع از منافع مردم و حاکمیت ملی تاریخی پرافتخار و تأثیرگذار داشته و دارد.

ادامهٔ مطلب

رژیم ولایی، دولت حسن روحانی و شرایط اسف انگیز اصلاح‌طلبان حکومتی

هنگامی‌که انقلاب، خیزش یا جنبشی اجتماعی شکست می‌خورد آن‌گاه رهبران بدلی و دروغین پای به میدان سیاست می‌گذارند، همهٔ آرمان‌ها، خواست‌ها و شعارهای آن حرکت‌های اجتماعی را می‌گیرند، از‌ محتوا تهی‌شان می‌کنند و با نمایش پوستهٔ آن‌ها جنبش را به راهی دیگر می‌کشانند.

ادامهٔ مطلب

تاثیر انقلاب اکتبر روسیه بر جنبش‌های انقلابی در ایران

از آغاز جنبش مشروطه‌خواهی در ایران، اندیشه‌های انقلابیان روس بر ایرانیان تاثیرگذار بود. بعدها در نتیجه‌ی انقلاب اکتبر در روسیه، سه جنبش انقلابی در مناطق شمالی ایران شکل گرفت که به درجات مختلف از این انقلاب متاثر بودند. ادامهٔ مطلب

لنین و آموزش وی در زندگی و مبارزه ما

با نام لنین و تحقق اندیشه‌های وی مرحله جدیدی در تاریخ آغاز میگردد. پیروزی انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر، پیدایش و گسترش سیستم جهانی سوسیالیستی، تلاشی سیستم مستعمراتی امپریالیسم و رونق جنبش های رهائی بخش ملی و کارگری و همه پیروزی های دیگر پروسه انقلابی جهان با نام لنین بزرگ پیوند ناگسستنی دارند. تمام آن‌ها تجلی حقانیت لنینیسم، مارکسیسم دوران امپریالیسم و انقلابهای پرولتری در عرصه های مختلف گیتی و در شؤون گوناگون زندگی جوامع بشری است. ادامهٔ مطلب

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: سیاست‌های ماجراجویانه و برتری‌طلبانهٔ دولت ترامپ در قبال ایران، خطری جدی برای صلح منطقه!

حزب تودهٔ ایران نگران است که به‌کار گرفتن تحریم‌های اقتصادی پردامنه‌تر بر ضد ایران از سوی دولت آمریکا، به‌هر بهانه‌یی، بر زندگی مردم ایران که در شرایطی بسیار دشوار کار و فعالیت می‌کنند و همچنین بر مبارزهٔ مردم برای صلح و دموکراسی در ایران، اثرهایی ویران‌کننده‌ خواهد داشت. ما تأکید می کنیم که هرگونه دخالت خارجی در امور کشور ما نه تنها به مبارزۀ مردم برای آزادی و رهایی از چنگال رژیم استبدادی یاری نمی رساند بلکه ابزاری خواهد بود در دست مرتجعان حاکم برای تشدید جو سرکوب و خفقان… ادامهٔ مطلب

تاثیر “استقلال” کردستان در منطقه

رحیم سپهری: در مسئله ملی منظور از استقلال، یعنی رهایی یک ملت از تبعیض و تحمیل یک ملت از ملت دیگر و اتخاذ تصمیم های  مستقلانه در مورد مسایل سیاسی، اقتصادی، ارضی، دولتی ، حقوقی و فرهنگی  است و برای نیروهای مترقی این روند می بایستی توام با  تلاش برای تامین منافع زحمتکشان نیز باشد، اما در شرایطی که کردستان آماده ایجاد پایگاه های نظامی برای آمریکا و اسراییل است و در هم آهنگی کامل با سیاست های تجزیه طلبانه و جنگ افروزانه آنها قرار گرفته است…

ادامهٔ مطلب

تهی‌دستان شهری در ایران در آینه‌ی اندیشه‌ی اجتماعی-محمد مالجو

تجربه‌ی زیسته‌ی طبقاتی فرد در سپهرهای گوناگون زندگی در دایره‌ی هستی طبقاتی‌اش شکل می‌گیرد و ازاین‌رو هستی طبقاتی است که تجربه‌ی زیسته‌ی طبقاتی فرد را تعیّن می‌بخشد. مجموعه‌ی تجربه‌های زیسته‌ی فرد نیز شیوه‌ی زندگی‌اش را تشکیل می‌دهد. شیوه‌ی زندگی تهی‌دستان شهری حاصل انتخاب‌های غالباً ناگزیری است که در سپهرهای گوناگون حیات‌شان در مواجهه با شرایط ساختاریِ هستی طبقاتی‌شان به عمل می‌آید.

ادامهٔ مطلب

حزب تودهٔ ایران، مسئلهٔ ملی، و همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق

حزب تودهٔ ایران بر پایهٔ اعتقاد و تعهدش به اصل لنینی حق تعیین سرنوشت ملّی، از مبارزهٔ خلق‌های مورد ستم در کشور خودمان و در دیگر کشورهای جهان برای رفع ستم ملی حمایت می‌کند، ضمن اینکه به ضرورت توجه به ارتباط دیالکتیکی میان این مبارزه از یک سو، و مبارزه برای صلح و در راه رهایی اجتماعی-سیاسی ملّت‌ها و خلق‌ها و پیکار با امپریالیسم از سوی دیگر، آگاه است .

ادامهٔ مطلب

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت هفتادوششمین سالگرد تأسیسِ حزب تودهٔ ایران

در هفتادوششمین سالروز تأسیس حزب تودهٔ ایران، خاطرهٔ تابناک ده‌ها هزار شهید توده‌ای را گرامی‌ می‌داریم و با مبارزات سترگ آنان تجدیدعهد می‌کنیم و اعلام می‌داریم که حزب تودهٔ ایران، حزب کارگران، زحمتکشان و محرومان کشور، حزب زنان مبارز و آزادی‌خواه، حزب جوانان و دانشجویان مبارز، حزب روشنفکران، نویسندگان و هنرمندان پیشرو و حزب افسران میهن‌دوست و آزادی‌خواه…

ادامهٔ مطلب

مبارزه کارگران در راه تامین امنیت شغلی و احیای حقوق سندیکایی

با ارتقاء سطح همبستگی و سازماندهی در جنبش کارگری – سندیکایی، برنامه‌های ضد کارگری رژیم را خنثی کنیم! با چپاولِ کارخانه‌های تولیدی و اموالِ ملی زحمتکشان تحتِ نامِ “خصوصی سازی”، و مقررات زدایی در محیط و روابطِ کار جهتِ ارزان و مطیع سازیِ نیرویِ کار در سه دهه اخیر، دولت‌هایِ مختلفِ رژیم ولایتِ فقیه قادر به تولیدِ اشتغال پایدار نبوده‌اند؛ اما بعد از اجرایِ قانونِ ضدملی “هدفمندیِ یارانه‌ها”، یعنی نسخۀ صندوق بین‌المللی پول و بانکِ جهانی برایِ آزادسازی قیمت‌ها و ویرانیِ هزاران کارخانه تولیدی، ایجادِ اشتغالِ پایدار برایِ رژیم غیر ممکن گشته است….
ادامهٔ مطلب

تناقض اساسی و آشکار «اسلام سیاسی» با حقوق بشر

مبارزه برای طرد دیدگاه‌های “اسلام سیاسی” از کشورمان، مبارزه‌یی پرچالش در بُعدهای گوناگون است، ازجمله مبارزه با حاکمیت ولایی و نیروهای سرکوبگر آن و همچنین رویارویی به‌منظور کنار زدن نظریه‌پردازان و مدعیان “آزادی‌خواهی” و نیل به آزادی از مسیر کاروان اعتدال‌گرایی.

ادامهٔ مطلب

حزب تودهٔ ایران: سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تهدیدی جدی برای صلح جهانی است!

حزب تودهٔ ایران بر این باور است که، صلح جهانی در گروِ تلاش همهٔ نیروهای مترقی و صلح‌دوست جهان برای حل همهٔ اختلاف‌ها و درگیری‌ها در جهان از طریق مذاکره و در چارچوب منشور سازمان ملل است!

ادامهٔ مطلب

آیا برپاییِ کشور کُردستان به انهدامِ خاورمیانه خواهد انجامید؟

به‌وجود آمدن کشور کُرد در شرایط فعلی، در مرزهای ایرانِ شیعه و ترکیهٔ سنی و مطرح کردن مطالبات اقلیمی با هم‌پیمانی با اسرائیل و ایالات‌متحده آمریکا، کشاندن منطقه به گرداب‌هایی تازه از جنگ و وحشت را برای مدت‌زمانی طولانی باعث خواهد شد. در چارچوب اقلیمی مسئله، به‌وجود آمدن کشور “کردستان” را با شکل‌گیری کشور “کوزوو” در بالکان می‌توان قیاس کرد، همان‌گونه که با به‌وجود آمدن کشور “اسرائیل” در ابتدای پیدایش‌اش می‌تواند مشابه باشد.

ادامهٔ مطلب

مصطفی معین: رشد اصلاح‌طلبان بدلی، نگران کننده است

اولین عامل «افول اخلاق» در جامعه و در میان سیاسیون است. وفای به عهد یک ارزش بالای اخلاقی است، اما متأسفانه شاهدیم که روزبه‌روز ارزش‌های اخلاقی در جامعه رو به افول است. افراد در زمان کاندیداتوری‌شان وعده‌هایی می‌دهند و پس از ورودشان به دولت یا مجلس رویه دیگری پیش می‌گیرند.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – روسیه در میان دو انقلاب

لنین علامت‌های وضعیت انقلابی یا شرایط عینی انقلاب را به طور خلاصه چنین می‌دید: طبقات پایین دیگر نخواهند زندگی را با شرایط موجود ادامه دهند، و طبقات بالا نیز نتوانند به شکل و شیوهٔ پیشین به حکومت ادامه دهند؛ فقر و نابرابری تشدید می‌شود؛ و توده‌های زحمتکش بیش از پیش به مبارزهٔ تاریخی مستقل جلب می‌شوند. امّا او خوب می‌دانست که هر وضع انقلابی، به انقلاب تبدیل نمی‌شود…

ادامهٔ مطلب