مقالات

شادباش کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: نوروزتان مبارک و رزم‌تان پیروز باد!

ما اطمینان داریم که پایداری و اتحادِ نیروها در این پیکار، سرانجام به پیروزی مردم و طردِ استبداد منجر خواهد شد. حزب تودهٔ ایران، بار دیگر ضمن شادباشِ فرارسیدن نوروز و آغاز سال نو، با میلیون‌ها ایرانیِ خواهانِ آزادی بی‌درنگ همهٔ زندانیان سیاسی و پایان دادن به روند خشونت و سرکوب از سوی سران رژیم، هم‌صدا است.

ادامهٔ مطلب

تعیین میزان حداقل دستمزد سال ۹۶ پایین‌تر از هزینه معیشت به شدت به زیان زحمتکشان است!

میزان حداقل مزد ۹۳۰ هزار تومانی درحالی مورد توافق در شورای عالی کار قرارگرفته که مطابق آمار رسمی بین حداقل دستمزد و هزینه معیشت در بهترین حالت بیش از ۱ میلیون و ۵۵۹ هزار تومان، شکاف و تفاوت وجوددارد.

ادامهٔ مطلب

فاشیست ها قبل از دیکتاتوری فاشیستی چه کار می کنند؟[۱]

نوشته ی: مارک برودین[۱]

برگردان: مینا آگاه

فاشیست ها یا منتظر یک فتنه انگیزی تروریستی می شوند تا با سو استفاده از آن، محدودیت هایی برای دمکراسی قائل شوند، و یا خود یک فتنه برپا می کنند- درست مانند نازی ها که ترتیب آتش سوزی رایشتاگ را دادند.

ادامهٔ مطلب

«دولت و انقلاب» – مروری بر یک اثر کلاسیک لنینیسم و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی آن

لنین کتاب «دولت و انقلاب» را در زمانی نوشت که انقلاب پرولتری و دولت سوسیالیستی به‌جز برای مدّت کوتاهی در کمون پاریس هنوز از عرصهٔ اندیشه به عمل درنیامده بود. این کتاب، نوشتهٔ کلاسیک منحصر به فردی از لحاظ مطرح کردن شیوهٔ برخورد انقلاب پرولتری به دولت طبقاتی، چه از لحاظ ماهیت آن و چه از لحاظ شکل آن است.

ادامهٔ مطلب

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت فرارسیدن هشتم مارس، روز جهانی زن!

در طول ۷۵ سال گذشته، زنان توده‌ای در بردن آگاهی به درون جامعه و دگرگون کردن برداشت‌ها و فرهنگ زن‌ستیزانهٔ متأثر از ریشه‌های مذهبی جامعه نقشی برجسته و تعیین‌کننده‌ داشته‌اند. زنان توده‌ای با انتشار انبوهی نشریه و مجلهٔ ویژهٔ ارائهٔ جستارهایی پیرامون دستیابی زنان به‌حقوق راستین‌‌شان و همچنین انتشار ده‌ها جلد کتاب و جزوه که جامعه و افراد علاقه‌مند به چنین مباحثی را با مبارزات زنان مترقی جهان آشنا کرده است، در تربیت چندین نسل‌ از فعالان جنبش زنان بسیار اثرگذار بوده‌اند.

ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ دفتر سیاسی حزب کمونیست عراق: ما کاربرد خشونت و زور را به‌شدّت محکوم می‌کنیم

ما کاربرد خشونت و زور در برخورد با تظاهرکنندگان مسالمت‌جویی را که طبق قانون اساسی و دیگر قوانین کشور حق آنها تضمین شده است و خواست‌های عادلانه‌ای را مطرح کرده‌اند، به‌شدّت محکوم می‌کنیم. ما نخست‌وزیر را که فرماندهٔ کل نیروهای مسلّح است مسئول مستقیم این فاجعه می‌دانیم.

ادامهٔ مطلب

ریاست‌جمهوریِ ترامپ، محورِ گردآمدن جریان‌های خطرناکِ ماورایِ‌راست

قدرت ‌گرفتن نیروهای ماورایِ‌راست احتمالِ انجام اقدام‌های سیاسی و نظامی‌ای شوم و مرگبار در پهنهٔ گیتی را افزایش داده است. نباید اجازه داد که بشر به‌جای حرکتِ مترقیانه به پیش، به حرکت قهقرایی در مسیر احیای سنت‌گرایی و طرد مدرنیته واداشته شود. نگذاریم دستاوردهایی که نیروهای مترقی و جنبش‌های مردمی میهن‌مان در خلال دهه‌ها پیکار و در هنگامه‌های سیاسی و اجتماعی به‌دست آورده‌اند از کف بروند.

ادامهٔ مطلب

«آشتی» تنها با «توبه کردن» ممکن است! ورشکستگی سیاسی و زبونی «اصلاح طلبان» مدافع حاکمیت رژیم ولایت فقیه

اصلاح طلبان حکومتی که امروز با شکست سنگین برنامه ”اعتماد سازی با حاکمیت“ رو به رو هستند باید به یاد داشته باشند که مردم در جریان انتخابات مجلس چگونه قضاوتی دربارۀ آنها کردند. رأی بسیار پایین عارف به عنوان سر ”لیست امید“ در تهران نشانه روشن این واقعیت است که مردم از این بی عملی و قول های پوچ کسانی که خود را مدعی اصلاحات می دانند ولی در انتها تلاش شان حفظ ساختار های کنونی قدرت در ایران است خسته شده اند.

ادامهٔ مطلب

فیلیپین، جدایی از آمریکا و چرخش به سمت چین

همچنین گفته می‌شود که نظامیان فیلیپینی که روابط تنگاتنگی با همتایان آمریکایی‌شان دارند، از تصمیم دوترته جهت آغاز گفتگو با ارتش نوین خلق و پذیرفتن چند تن از اعضای حزب کمونیست فیلیپین در هیئت دولت ناخشنودند. ارتش فیلیپین و ارتش نوین خلق بیش از چهل سال است که با یکدیگر  درجنگ‌اند.

ادامهٔ مطلب

خیز خطرناک سرمایه‌داری هار و آزمند آمریکا به رهبری دونالد ترامپ

تصمیم‌های سیاسی او در ارتباط با مسائل داخلی آمریکا و روابط بین‌المللی در دوهفتهٔ گذشته به‌واقع حیرت‌آور و وحشت‌آفرین است: تصمیم او به لغو قانون جدا بودن کلیسا از نهادهای سیاستگذاری کشور، لغو محدودیت در خرید اسلحهٔ گرم توسط شهروندان عادی، اعلام مجاز بودن استفاده از شکنجه در بازجویی‌ها، اعلام انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس به‌رغم مصوّبه‌های سازمان ملل متحد…

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – دربارهٔ حق ملّت‌ها در تعیین سرنوشت خویش

دیده می‌شود که لنین ناسیونالیسم بورژوایی و انترناسیونالیسم پرولتری را کاملاً دو نقطهٔ مقابل یکدیگر می‌دانست. از اوّلی برای اعمال ستم ملّی و پیشبُرد منافع بورژوازی در داخل و در جنگ امپریالیستی جهانی اوّل استفاده می‌شد، و دوّمی، راهکار زحمتکشان برای غلبه بر بورژوازی و برقراری حقوق دموکراتیک همهٔ زحمتکشان در همهٔ ملّت‌ها بود.

ادامهٔ مطلب

از شکستِ انقلاب مردمی بهمن ۱۳۵۷ تا «آشتی ملیِ» اصلاح‌طلبان با دیکتاتور

حزب تودهٔ ایران، در سی‌و‌هشتمین سالگرد انقلابی که استبداد دینی نیروی بالقوهٔ تداوم و گسترش‌اش را نابود کرد، نسبت به روند کنونی اضمحلالِ “جنبش اصلاح‌طلبی” و ناپدید شدن رهبران قدیمی “اصلاح‌طلبان” زیر عبای ولی‌فقیه، ابراز نگرانی می‌‌کند، زیرا با از دست رفتن یکی از نیروهای مهم تشکیل‌دهندهٔ جنش مردمی، کفهٔ توازن نیرو- حداقل در کوتاه‌مدت- ناگزیر به‌نفع استبداد سنگین‌تر خواهد شد.

ادامهٔ مطلب

افغانستان، پانزده سال پس از اشغال شدن از سوی آمریکا

ایالات‌متحده، تنها در تلاش برای بازسازی افغانستان مبلغ ۱۱۳ میلیارد دلار هزینه کرده است. اما در قبال این هزینه‌کرد، هیچ دستاورد ارزشمندی برای ارائه وجود ندارد. حجم عظیمی از پول‌های اختصاص داده شده برای راه‌اندازی طرح‌های بازسازی در منطقه‌های شهری، سر از جیب سیاستمداران و جنگ‌سالاران در آورده است.

ادامهٔ مطلب

میراثِ شوم رفسنجانی و «توفانِ» خبری تحلیلی «بی‌بی‌سی» فارسی

آنانی که از هاشمی رفسنجانی قهرمانی ملی و آزادی‌خواه می‌‌تراشند و در قیاسی مع‌الفارق در کنار شخصیت‌هایی مانند امیرکبیر یا دکتر مصدق می‌نشانندش، به‌عمد افکارعمومی را در مورد امکان گذار از دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک با سردرگمی و ابهام روبرو می‌کنند.

ادامهٔ مطلب

حسن روحانی «اصول‌گرا» و «راست‌گرا» است، او نمایندهٔ مردم نیست!

دل بستن به حسن روحانی در مقام نامزد انتخاباتی‌ای که در راه مصالح مردم عمل خواهد کرد، پروردن امیدی واهی است. زیرا  حسن روحانی نه‌تنها برنامه‌یی برای ایجاد تغییر ندارد، بلکه خود او بخشی از همان “حاکمیتی” است که مسیر جامعه را در گذرش از مرحلهٔ دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک، مسدود کرده است.

ادامهٔ مطلب

پیامد فاجعه‌بار مقررات‌زدایی، تامین امنیت سرمایه و نقض حقوق زحمتکشان

اتحاد کارگر: کارگران و آتش‌نشانان از حق داشتن سندیکاهای مستقل و واقعی محروم بوده و قادر نیستند از منافع و حقوق خود دفاع کنند. دراین زمینه کافی است به سخنان گستاخانه مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار پس از آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو توجه کنیم…

ادامهٔ مطلب

قطعنامهٔ ۲۳۳۴ شورای امنیت: گام امیدبخش دیگری در راه حل‌وفصل مسئلهٔ فلسطین

نیروهای صلح‌دوست و ترقی‌خواه جهان و منطقه امیدوارند که با زمینه‌ای که این قطعنامه فراهم می‌کند، و با حمایت جامعهٔ بین‌المللی، بتوانند تلاش‌های خود را برای حل‌وفصل دائمی مسئلهٔ فلسطین و برقراری کشور و دولت مستقل فلسطین در درون مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی اورشلیم، به نتیجه برسانند و پناهندگان و آوارگان فلسطینی نیز بتوانند به خانه و کاشانهٔ خود بازگردند.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – «چه باید کرد؟»

لنین با نقل قول از مانیفست کمونیست که «کمونیست‌ها از هر جنبش انقلابی پشتیبانی می‌کنند» یادآوری می‌کند که «ما باید وظایف دموکراتیک عمومی را در برابر تمام مردم بیان داریم و روی آنها تکیه کنیم بدون آنکه حتّی برای یک لحظه معتقدات سوسیالیستی خود را پنهان داریم.»

ادامهٔ مطلب

بهایِ سکوت و مماشات در برابرِ ظلم و جنایت!

“… یک‌بار دیگر احسان طبری را دیدم و آن شبی از شب‌های ماه رمضان- سال ۶۳- بود که وی را از زندان به خانهٔ مرحوم محمدتقی جعفری آوردند و مرا هم بدان مجلس فراخواندند. حال‌وروز خوشی نداشت و دهان و فک‌اش گویا شکسته یا کج شده بود. جعفری می‌خواست ‌با وی محاجه کند، اما من مطلقاً خوش نداشتم که با اسیری در بحث شوم، و نشدم. یک‌بار که آقای جعفری سخنی در نقدِ شوروی (سابق) گفت، احسان تکانی خورد و دفاعی غیورانه کرد. …” (عبدالکریم سروش)

ادامهٔ مطلب