مقالات

پرویز صداقت: تنها با فشار ناشی از حرکت‌های اجتماعی می‌توان به سطوح دستمزدی متناسب با سبد هزینه‌ی زندگی دست یافت

تجربه‌ی همه‌ی دولت‌های بعد از انقلاب نشان داده که به جز برخی مواقع با نیات پوپولیستی به سبب در پیش بودن انتخابات و یا اجرای سیاست‌های «حامی‌پروری»، دولت‌ها چندان‌ نگران و دل‌مشغول زندگی و معیشت ده‌ها میلیون خانواده‌ی زحمتکش نیستند. بنابراین کارگران باید خود در فکر راه‌هایی برای غلبه بر این بحران فراگیر باشند. راه‌حل آن‌ها راه‌های فردی نیست، بلکه تکیه بر تلاش جمعی طبقه‌ی کارگر و همه‌ی دستمزدبگیران است.

ادامهٔ مطلب

فراخوان مشترک پنجاه و دو حزب کمونیست جهان

اعضای کارگروه تدارک و برگزاری نشست‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست جهان در روز ۲  بهمن ماه (۲۲ ژانویه) بیانیه‌ای را در همبستگی با مردم ایران منتشر کردند که تا این لحظه مورد حمایت ۵۲ حزب کمونیست جهان قرار گرفته است. در ادامه متن این بیانیه مهم و همچنین اسامی حزب های کمونیست کارگری حمایت کننده آن منتشر می شود.

ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران، به‌مناسبت سی‌و‌نُهمین سالگرد انقلاب ملی و دموکراتیک بهمن ۵۷

سی‌و‌نُه سال پس از بهمن ۵۷،‌ هیچ‌یک از وعده‌های خمینی و طرفداران او در ایران تحقق نیافته است. به‌جای حکومت “کوخ نشینان” و کشوری که “کمونیست ها هم در آن آزادند”، میهن ما امروز اسیر حکومتی عمیقاً ضدِ مردمی، خودکامه، تاریک‌اندیش و مدافع و خدمتگذار منافع کلان‌سرمایه‌داران است. 

ادامهٔ مطلب

تغییر شرایط و امکان پذیر شدن گسترش و پیوند دادن حرکت های اعتراضی مدنی و صنفی

وظیفه همه ترقی‌خواهان و تحول‌طلبان، و نیروهای سیاسی آزادی‌خواه، این است که با کار و فعالیت مستقیم درون جامعه، یعنی با تأثیرگذاری بر آگاهی لایه‌ها و طبقه‌های اجتماعی گونه‌گون، به‌منظور جذب و متراکم کردن حتی کوچک‌ترین فصل مشترک‌ها، آن‌چنان نیروی مادی‌ای شکل دهند که به حرکتی جهشی و کیفی برای گذر از استبداد به مرحلهٔ دموکراتیک توان دهد. می‌توان و باید طرحی نو ریخت، یعنی “حکومت جمهوری”ای که نه شاهنشاهی و نه ولایی باشد بر پا داشت.

ادامهٔ مطلب

محسن رهامی: اصلاح‌طلبان خود را نقد و بازخوانی کنند

محسن رهامی: به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نوعاً بین جلب رضایت عمومی مردم و جلب رضایت مسئولان و مدیران ارشد نظام، دومی را ترجیح داده‌اند. مردم نسبت به فساد افسارگسیخته و نهادینه‌شده در نظام اداری کشور شدیداً ناراضی هستند و در این رابطه متاسفانه از سوی اصلاح‌طلبانی که اکثریت خوبی در مجلس و شورای شهر دارند تاکنون آن‌طور که انتظار می‌رفت برخورد جدی و متناسبی صورت نگرفته است. حتی در مورد بازداشتی‌های اخیر، به‌غیراز یک یا دو نفر از نماینده‌ها صدایی از بقیه درنیامد.

ادامهٔ مطلب

چرا توقف جنگ ها ضروریست؟[۱]

نوشته ی: بریان انو[۲]

برگردان: مینا آگاه

ترس فلج کننده ی بسیار قوی ای ست. بر جمعیت ترسان به راحتی می توان حکومت کرد. در شرایط ترس، مردم مایلند که اجازه دهند حقوق و آزادی آن ها محدود شود. آن ها مایلند که از فرامین اطاعت کنند و مقاومت کنندگان تنبیه شوند. آن ها مایلند به سرعت و به راحتی به راه حل های بیمارگونه ی نظامی پناه ببرند...

ادامهٔ مطلب

بدون حذف کاملِ حاکمیت ولایت فقیه، آزادی در ایران ممکن نیست

ضرورت لحظه ایجاب می‌کند که بدون عذر و دلیل آوردن و بی‌تصمیمی به بهانه‌هایی واهی و غیرمعقول مانند: امکان “اصلاح” شدن نظام و دیکتاتور یا هراس‌افکنی کردن در مورد “سوریه‌ای شدن ایران” یا وقوع “انقلاب خونین”، در راه کنار زدن کامل حاکمیتِ “اسلام سیاسی”، یعنی جدایی کاملِ سیاست از دین، و استقرار حکومتی مبتنی بر حاکمیت مردم دست به دست یکدیگر دهیم.

ادامهٔ مطلب

یوسف انصاری درباره خانه نیما یوشیج: سانسور به در و دیوار رسیده است

ما از قالیباف هیچ انتظاری نداشتیم کما اینکه خیلی تفاوت چندانی بین قالیباف و شهردار فعلی نمی‌بینم. فقط می‌دانم که قالیباف به این مسائل توجه نمی‌کرد  ولی شورای شهر جدید و شهردار فعلی که اصلاح‌طلب به نظر می‌رسند، در اولین اقدام اصلاحی‌شان قصد دارند خانه نیما را تخریب کنند! اگر اصلاح‌طلبی این است خب ما اصلا حرفی نداریم. ادامهٔ مطلب

رضا علیجانی: چرا نجوای سوریه‌ای شدن بیشتر از اردوگاه اصلاح‌طلبان به گوش می‌رسد؟

با درونی شدن عمیق مقوله خودی- غیرخودی؛ آنان «بدعادت» شده اند به این معنا که تنها در جایی حضور دارند که رهبری‌اش در دست خودشان باشد. این دایره بازتر نمی‌شود. طریقه لیست‌بندی مجلس و شورای اخیر یک نمونه مهم است.

ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ همبستگی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات با جوانان و دانشجویان ایران

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات همبستگی خود را با جوانان، دانشجویان، و مردم ایران که اکنون با سرکوب، خشونت، و اذیت و آزار نیروهای پلیس و شبه‌نظامی کشورشان روبرو هستند اعلام می‌کند و از آنها حمایت می‌کند.

ادامهٔ مطلب

زنده‌باد مبارزۀ دلیرانۀ مردم بر ضدِ حکومت دیکتاتوری

ورود مستقیم مردم به صحنهٔ مبارزه با دیکتاتوری در تظاهرات دی‌ماه ۹۶، به‌وضوح نشان داد که اکثریت مردم با روبنای سیاسی حاکمیت ولایی در تضادی آشتی‌ناپذیر قرار گرفته‌اند و تغییرهای بنیادی در آن را خواهان‌اند. این همان روبنای سیاسی‌ای است که ارکان اصلی‌اش- گذشته از اینکه احمدی‌نژاد یا روحانی یا ابراهیم رئیسی متصدی قوه اجرایی‌اش باشند- الزاماً روبنای سیاسی‌ای غیردموکراتیک و سرکوب‌کننده خواهد بود. 

ادامهٔ مطلب

فراخوانِ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، به همهٔ نیروهای مترقی و آزادی‌خواه ایران و جهان: برای آزادیِ صدها تن از دانشجویان، مردم زحمتکش، و مبارزانِ راه آزادی، که در روزهای اخیر به‌وسیلهٔ نیروهای سرکوبگر دستگیر شده‌اند، باید کارزاری گسترده‌ را سازمان‌دهی کرد

ما از همهٔ نیروهای مترقی و آزادی‌خواه ایران و جهان می‌خواهیم تا برای انتشار لیست اسامی و محل بازداشت اسیران در بندِ رژیم و آزادی فوری و بدون قیدوشرط آنان تمام توان خود را به‌کار گیرند. به‌راه انداختن کارزارهایی جهانی و ادامه دادن به فشار بر رژیم و نمایش اعتراضی و جمع شدن مردم در برابر زندان‌های رژیم و پافشاری بر خواست آزادیِ دستگیر شدگان…

ادامهٔ مطلب

روزی که می‌ترسیدیم و آرزویش را داشتیم رسید

آن‌چه جمعیت معترض در شهرهای کوچک و بزرگ فریاد می‌زنند، مترقی‌ترین شعاری است که در چهل سال اخیر شنیده‌ایم . جمهوری ایرانی و جدایی دین از سیاست.
جمعیت معترض خواستار زندگی آرام در ایران و در دنیاست، خسته از تمام ایدئولوژی بی‌حاصل حکومت اسلامی که در منطقه آتش افروخته و ایران را چهل سال در دنیا منزوی کرده است.

ادامهٔ مطلب

اعلامیهٔ شمارهٔ ۲ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

  • باید جنبش گستردهٔ اعتراضی توده‌ها بر ضد رژیم دیکتاتوری را با شعارهایی ملی و مترقی، در جهت اتحادِ عمل قشرهای مختلف اجتماعی- از کارگران و زحمتکشان گرفته تا جوانان و دانشجویان و زنان مبارز میهن- وسعت بخشیده و سازمان‌دهی کرد!
  • حزب تودهٔ ایران، سرکوب خشن اعتراض‌های مردمی از سوی نیروهای سرکوبگر رژیم را به‌شدت محکوم می‌کند!
  • حزب تودهٔ ایران و توده‌ای‌ها، در کنارِ مردم مبارز میهن‌مان، برای طرد استبداد و استقرار آزادی، صلح، استقلال و عدالت اجتماعی مبارزه می‌کنند!
  • رژیم مترصد است تا جنبش اعتراضی توده‌ها را به خشونت کشانده و آن را مانند سال ۱۳۸۸ به‌شدت سرکوب کند!

ادامهٔ مطلب

نارضایتی مردم از عملکرد فاجعه بار دولت روحانی توطئه نیست!

در چند هفته اخیر شواهدی متعدد در سطح جامعه و همین‌طور در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از گسترش و ژرفش نارضایتی مردم از عملکرد دولت دوازدهم- به‌ویژه پشت کردن آشکار شخص حسن روحانی به وعده‌های انتخاباتی‌اش- حکایت می‌کنند. آن بخش از مردم که در هنگامهٔ کارزار انتخاباتی زیر تأثیر مدیریت افکارعمومی از طریق تبلیغات برنامه‌ریزی‌شدهٔ اصلاح‌طلبانِ اصولگرا‌شده به‌نفع حسن روحانی به پای صندوق‌های رأی رفته بودند، اکنون در مورد رفتار سیاسی حسن روحانی و حواریون او متوجه واقعیت‌هایی مشخص شده‌اند.

ادامهٔ مطلب

کمونیست‌ها و چگونگی برخوردشان با چالش‌های جبههٔ متحد

با این حال، دیدگاه ما این است که عملکرد اتحاد سه‌جانبه (کنگره ملی آفریقا، حزب کمونیست و کنفدراسیون سندیکاها) در چارچوب کهنه فعلی به مشکل برخورده است، و بنابراین، باید مورد ارزیابی قرار گیرد. 

ادامهٔ مطلب

۱۰ تئوری در مورد نظریه مارکسیستی لنینیستی

اشکال آگاهی پیش سوسیالیستی و شیوه رفتارها و تغییرات نهادی تا حدودی برای نسل ها ادامه می یابد. مواضع طبقات بر اثر یک ضربه و ناگهانی ناپدید نمی شوند، مبارزه طبقاتی، به ویژه مبارزه برای جهان بینی سوسیالیستی، ادامه می یابد؛ کار نظری و آشکار ایدئولوژیکی وزن و اهمیت زیادی پیدا می کند.

ادامهٔ مطلب

تعدیل ساختاری، برنامه شکست‌خورده

در همین رابطه پرویز صداقت، کارشناس اقتصادی، در گفت‌وگو با «اعتماد» به نقد سیاست اقتصادی دولت پرداخت و مدعی شد که سیاست اصلاح قیمتی و کاهش هزینه‌های عمومی دولت نه تنها راهگشا نیستند بلکه خود مشکلات را به مراتب افزایش می‌دهند و سرانجام اجرای مکرر این طرح‌ها افزایش فقر و مشکلات محیط زیستی خواهد بود. مشروح مصاحبه در ذیل آمده است:

ادامهٔ مطلب

نشست حزب های کمونیست و کارگری کشورهای حوزۀ های مدیترانه، خلیج فارس و منطقه خاورمیانه

به‌ابتکار و دعوت حزب کمونیست یونان، نشست حزب‌های کمونیست و کارگری حوزه‌های مدیترانه، و خلیج فارس و منطقهٔ  خاورمیانه، یکشنبه ۵ آذرماه / ۲۶ نوامبر ۲۰۱۷، در آتن، برگزار شد. در این نشست، حزب‌های کمونیست و کارگری از کشورهای مصر، الجزایر، فرانسه، یونان، اسپانیا، ایران، اسرائیل، ایتالیا، قبرس، لبنان، فلسطین، سوریه و ترکیه شرکت کردند.

ادامهٔ مطلب