مقالات

پیامد فاجعه‌بار مقررات‌زدایی، تامین امنیت سرمایه و نقض حقوق زحمتکشان

اتحاد کارگر: کارگران و آتش‌نشانان از حق داشتن سندیکاهای مستقل و واقعی محروم بوده و قادر نیستند از منافع و حقوق خود دفاع کنند. دراین زمینه کافی است به سخنان گستاخانه مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار پس از آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو توجه کنیم…

ادامهٔ مطلب

فاجعه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو

حزب توده ایران ضمن ابراز همدردی با آتش نشانان  و خانواده های آتش نشانان مجروح و مدفون٬ خود  را در غم و اندوه این زحمتکشان شریک و سهیم می داند. ما خواستار روشن شدن علل و ابعاد این  فاجعه دلخراش و معرفی و مجازات مسببین ان هستیم، بعلاوه حمایت٬ تامین درمان و امور پزشکی مجانی و پرداخت خسارت و رسیدگی به شرایط  آتش نشانان و خانواده های آنان می باید بی کمترین ابهام فورا صورت گرفته و از زندگی و معیشت آتش نشانان حمایت قاطع و جدی شود.

ادامهٔ مطلب

قطعنامهٔ ۲۳۳۴ شورای امنیت: گام امیدبخش دیگری در راه حل‌وفصل مسئلهٔ فلسطین

نیروهای صلح‌دوست و ترقی‌خواه جهان و منطقه امیدوارند که با زمینه‌ای که این قطعنامه فراهم می‌کند، و با حمایت جامعهٔ بین‌المللی، بتوانند تلاش‌های خود را برای حل‌وفصل دائمی مسئلهٔ فلسطین و برقراری کشور و دولت مستقل فلسطین در درون مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی اورشلیم، به نتیجه برسانند و پناهندگان و آوارگان فلسطینی نیز بتوانند به خانه و کاشانهٔ خود بازگردند.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – «چه باید کرد؟»

لنین با نقل قول از مانیفست کمونیست که «کمونیست‌ها از هر جنبش انقلابی پشتیبانی می‌کنند» یادآوری می‌کند که «ما باید وظایف دموکراتیک عمومی را در برابر تمام مردم بیان داریم و روی آنها تکیه کنیم بدون آنکه حتّی برای یک لحظه معتقدات سوسیالیستی خود را پنهان داریم.»

ادامهٔ مطلب

بهایِ سکوت و مماشات در برابرِ ظلم و جنایت!

“… یک‌بار دیگر احسان طبری را دیدم و آن شبی از شب‌های ماه رمضان- سال ۶۳- بود که وی را از زندان به خانهٔ مرحوم محمدتقی جعفری آوردند و مرا هم بدان مجلس فراخواندند. حال‌وروز خوشی نداشت و دهان و فک‌اش گویا شکسته یا کج شده بود. جعفری می‌خواست ‌با وی محاجه کند، اما من مطلقاً خوش نداشتم که با اسیری در بحث شوم، و نشدم. یک‌بار که آقای جعفری سخنی در نقدِ شوروی (سابق) گفت، احسان تکانی خورد و دفاعی غیورانه کرد. …” (عبدالکریم سروش)

ادامهٔ مطلب

مبارزه با سیاست های خصوصی سازی رژیم از پیکار با «اصلاحِ قانون کار» جدا نیست

مبارزه برای افزایشِ دستمزد، از پیکار با لایحهٔ “اصلاحِ قانون کار” و نیز از مبارزه‌یی منسجم و پیگیر با تمام سیاست‌های رژیم در ارتباط با “آزادسازیِ” اقتصاد در جهت “جذبِ سرمایه‌های” امپریالیستی، جدا نیست.

ادامهٔ مطلب

حاشیهٔ شهرها: پیامدِ تجاوز کلان‌سرمایه‌داری به حقوق انسانی و اجتماعی کارگران و زحمتکشان کشور

همبستگی و مبارزهٔ منسجم کارگران، در این مبارزهٔ اصولی نقشی کلیدی دارد. نباید نسبت به سرنوشتِ این قربانیانِ نظام ضدانسانی حاکم بر کشور بی‌توجه بود، سرنوشتی که درصورت دوام و گسترش‌اش، دیر یا زود، درِ خانهٔ همهٔ کارگران و زحمتکشان میهن‌مان را خواهد کوفت.

ادامهٔ مطلب

آفریقای جنوبی با چالشی تاریخی برای تداوم ائتلاف سیاسی انقلابی رو به روست

ناپیگیری در پیشبُرد برنامه‌های ترقی‌خواهانه و عدالت‌جویانه، رشد و تسلط نولیبرالیسم اقتصادی، و عدم اجرای تغییرهای بنیادی به سود زحمتکشان آفریقای جنوبی، موجب پیدایش بحران رهبری در آن کشور شده است.

ادامهٔ مطلب

نمایش امضای «منشور حقوق شهروندی» در رژیم ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه!

بر این اساس ما معتقد نیستیم که حسن روحانی عزم جدی‌ای برای حل این مسئله داشته باشد. هدفِ حسن روحانی از رونماییِ “منشور حقوق شهروندی” دفاع از حقوق شهروندان را دربر نمی‌گیرد، بلکه حربه ای تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری پیشِ‌رو است.

ادامهٔ مطلب

«ارزان‌سازیِ نیروی کار» و «آزادسازیِ دستمزدها» برای کارفرمایان!

برداشتن گام‌هایی استوار در راه احیایِ سندیکاهای مستقل کارگران سازمان‌دهیِ اعتراض‌های پراکندهٔ کارگری بر ضدِ تصویب و اجرای لایحهٔ ارتجاعی و ضدکارگری “اصلاح قانونِ کار” و تحمیلِ عقب‌نشینی به رژیم ستمگر ولایت‌فقیه در اجرای سیاست‌هایِ اقتصادی نولیبرالی‌اش، بشارت دهندهٔ  پیروزی‌اند.

ادامهٔ مطلب

مبارزه برای دموکراسیِ پیشرفته، تجلیِ ارزش‌های انقلاب آوریل در آیندهٔ پرتغال!

رفیق “جرونیمو دو سوزا”: “این پروژه و هدفِ جذابی که ما برای آن تلاش می‌کنیم، این رؤیای هزارهٔ انسان‌ها برای رهایی انسان از بهره‌کشی از سوی انسانی دیگر، پروژه و آرمانی که ما را به‌این حزب جذب کرده است، احتمالاً تنها در آیندهٔ پس از ما تحقق خواهد یافت.” کنگره با سر دادن دسته‌جمعی “سرود انترناسیونال” و همچنین “سرود ملی پرتغال”- که پس از “انقلاب” رسمیت یافت، به‌کار خود پایان داد.

ادامهٔ مطلب

فیدل کاسترو به اسطوره‌های تاریخ پیوست!

این قهرمان و رهبر بزرگ انقلاب کوبا تا لحظهٔ مرگش اجازه نداد که هیچ مدرسه، بیمارستان، یا خیابانی را به نام او نام‌گذاری کنند. او آن قدر بزرگ‌منش بود که یادگارش همهٔ کشور کوبا خواهد بود، کوبایی که با همهٔ دشواری‌هایی که در پیش رو داشته است، پیگیرانه به پیشرفت خود در مسیر سوسیالیسم به روش خود ادامه می‌دهد.

ادامهٔ مطلب

پیکار قهرمانانه جنبش دانشجویی ایران همچنان ادامه دارد!

جنبش دانشجویی کشور در طول بیش از شصت و سه سال نبرد دلیرانه با رژیم های پلیسی و سرکوبگر حاکم بر میهن ما نشان داده است که با وجود همه سرکوب ها و افت و خیزها همچنان به پیکار خود ادامه می دهد و بار دیگر در صف نخست جنبش عمومی خلق برای طرد رژیم ولایت فقیه نقش تاریخی خود را ایفا خواهد کرد.

ادامهٔ مطلب

شرکت هیئت نمایندگی حزب تودۀ ایران در پنجاه‌وچهارمین کنگرهٔ حزب کمونیست بریتانیا

رفیق گریفیث در سخنانش خطاب به نمایندگان حاضر در پنجاه‌وچهارمین کنگرهٔ حزب کمونیست بریتانیا، کارگران و نیروهای معتقد به آرمان‌های طبقهٔ کارگر را فراخواند تا “به‌منظور اطمینان یافتن از خروجِ همراه با محتوا و جهت‌گیری‌ای مردمی از اتحادیه اروپا سخت مبارزه کنند.”

ادامهٔ مطلب

سخنی با اصلاح‌طلبان: مسیر مهندسیِ انتخابات را برای حفظ استبداد هموار نکنید!

باید دست در دست یکدیگر از رخ دادن فاجعه‌یی ویرانگر در کشورمان جلوگیری کنیم. نخستین گام مهم و مؤثر “اصلاح‌طلبان” در این بسیج، نپذیرفتنِ نقشی است که “ولی‌فقیه” و “کاروان اعتدال‌گرایی” به‌منظور تدارکِ مهندسیِ انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ بر عهدهٔ آن‌ها گذاشته‌اند.

ادامهٔ مطلب

ترکیه: سکوتِ نکوهیدهٔ اروپا در برابر دیکتاتوریِ اردوغان

نزدیک به چهار ماه موجی بی‌سابقه‌ از سرکوبِ سیاسی سراسر ترکیه را فراگرفته است. در پی کودتای نافرجام جمعه ۲۵ تیرماه (۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶) در ترکیه- که از سوی همه نیروهای دمکراتیک و مترقی و اُپوزیسیون محکوم شد- رجب‌طیب اردوغان و حزب “عدالت‌وتوسعه”‌اش باهدف تصاحبِ تمام‌وکمال ارکان قدرت، در کشور وضعیت اضطراری اعلام کردند. به‌نظر می‌رسد که رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در گذار از خودکامگی به دیکتاتوری، به‌مرحله‌یی تازه وارد ‌ شده است.

ادامهٔ مطلب

لایحهٔ «اصلاحِ قانون کار» و برنامهٔ «هدفمندیِ یارانه‌ها»

اجرایِ قانون ضد ملیِ “هدفمندی یارانه‌ها” جهتِ “آزادسازی” اقتصاد و تصویب لایحهٔ ضد مردمیِ به‌اصطلاح “اصلاحِ قانون کار” به‌منظور ارزان‌سازیِ نیروی کار و روابط کار، شرایط را برای چپاولِ اموال ملی کشورمان و فراهم آوردن بردگانی مطیع و ارزان برای سوداگران وطنی و خارجی آماده خواهد کرد. رژیم ضد ملی ولایتِ فقیه و پایگاهِ طبقاتی آن یعنی کلان‌سرمایه‌داری تجاری و بورژوازیِ بوروکراتیک، تنها راه بقای حاکمیتش را جذبِ سرمایه‌های امپریالیستی و  در پیوند اقتصاد کشور با “سرمایه‌داری جهانی” می‌بیند.

ادامهٔ مطلب

برگزاری هجدهمین اجلاس جنبش کمونیستی جهان در ویتنام و سخنرانی نمایندۀ حزب تودۀ ایران در این اجلاس

بیانیهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری برای
پایان دادن به جنگ، ترور، و فاجعهٔ انسانی در سوریه
ما امضاکنندگان زیر، حزب‌های کمونیست و کارگری حاضر در ۱۸مین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در هانوی،‌ ویتنام، قاطعانه اعتقاد داریم که سیاست‌ها و عمل قدرت‌های امپریالیستی و متحدان ارتجاعی آنها فاجعهٔ سیاسی، اجتماعی، و انسانی بی‌سابقه‌ای در خاورمیانه به وجود آورده است.

ادامهٔ مطلب

با طردِ سیاست پشتیبانی از «بد در برابرِ بدتر»، مهندسی شدنِ «انتخابات ۱۳۹۶» را به‌چالش ‌طلبیم

دولت حسن روحانی به‌جای تدوین برنامه‌‌یی در سطح ملی و در جهت توسعه اقتصادی-اجتماعی کشور، برعکس، انباشت سریع و به‌کار انداختن سرمایه‌های کلان “بخش خصوصی” (داخلی و خارجی) باانگیزهٔ ثروت‌اندوزی را محور رشد اقتصاد ایران قرار داده است.

ادامهٔ مطلب