مقالات

فیلیپین، جدایی از آمریکا و چرخش به سمت چین

همچنین گفته می‌شود که نظامیان فیلیپینی که روابط تنگاتنگی با همتایان آمریکایی‌شان دارند، از تصمیم دوترته جهت آغاز گفتگو با ارتش نوین خلق و پذیرفتن چند تن از اعضای حزب کمونیست فیلیپین در هیئت دولت ناخشنودند. ارتش فیلیپین و ارتش نوین خلق بیش از چهل سال است که با یکدیگر  درجنگ‌اند.

ادامهٔ مطلب

خیز خطرناک سرمایه‌داری هار و آزمند آمریکا به رهبری دونالد ترامپ

تصمیم‌های سیاسی او در ارتباط با مسائل داخلی آمریکا و روابط بین‌المللی در دوهفتهٔ گذشته به‌واقع حیرت‌آور و وحشت‌آفرین است: تصمیم او به لغو قانون جدا بودن کلیسا از نهادهای سیاستگذاری کشور، لغو محدودیت در خرید اسلحهٔ گرم توسط شهروندان عادی، اعلام مجاز بودن استفاده از شکنجه در بازجویی‌ها، اعلام انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس به‌رغم مصوّبه‌های سازمان ملل متحد…

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – دربارهٔ حق ملّت‌ها در تعیین سرنوشت خویش

دیده می‌شود که لنین ناسیونالیسم بورژوایی و انترناسیونالیسم پرولتری را کاملاً دو نقطهٔ مقابل یکدیگر می‌دانست. از اوّلی برای اعمال ستم ملّی و پیشبُرد منافع بورژوازی در داخل و در جنگ امپریالیستی جهانی اوّل استفاده می‌شد، و دوّمی، راهکار زحمتکشان برای غلبه بر بورژوازی و برقراری حقوق دموکراتیک همهٔ زحمتکشان در همهٔ ملّت‌ها بود.

ادامهٔ مطلب

از شکستِ انقلاب مردمی بهمن ۱۳۵۷ تا «آشتی ملیِ» اصلاح‌طلبان با دیکتاتور

حزب تودهٔ ایران، در سی‌و‌هشتمین سالگرد انقلابی که استبداد دینی نیروی بالقوهٔ تداوم و گسترش‌اش را نابود کرد، نسبت به روند کنونی اضمحلالِ “جنبش اصلاح‌طلبی” و ناپدید شدن رهبران قدیمی “اصلاح‌طلبان” زیر عبای ولی‌فقیه، ابراز نگرانی می‌‌کند، زیرا با از دست رفتن یکی از نیروهای مهم تشکیل‌دهندهٔ جنش مردمی، کفهٔ توازن نیرو- حداقل در کوتاه‌مدت- ناگزیر به‌نفع استبداد سنگین‌تر خواهد شد.

ادامهٔ مطلب

افغانستان، پانزده سال پس از اشغال شدن از سوی آمریکا

ایالات‌متحده، تنها در تلاش برای بازسازی افغانستان مبلغ ۱۱۳ میلیارد دلار هزینه کرده است. اما در قبال این هزینه‌کرد، هیچ دستاورد ارزشمندی برای ارائه وجود ندارد. حجم عظیمی از پول‌های اختصاص داده شده برای راه‌اندازی طرح‌های بازسازی در منطقه‌های شهری، سر از جیب سیاستمداران و جنگ‌سالاران در آورده است.

ادامهٔ مطلب

میراثِ شوم رفسنجانی و «توفانِ» خبری تحلیلی «بی‌بی‌سی» فارسی

آنانی که از هاشمی رفسنجانی قهرمانی ملی و آزادی‌خواه می‌‌تراشند و در قیاسی مع‌الفارق در کنار شخصیت‌هایی مانند امیرکبیر یا دکتر مصدق می‌نشانندش، به‌عمد افکارعمومی را در مورد امکان گذار از دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک با سردرگمی و ابهام روبرو می‌کنند.

ادامهٔ مطلب

حسن روحانی «اصول‌گرا» و «راست‌گرا» است، او نمایندهٔ مردم نیست!

دل بستن به حسن روحانی در مقام نامزد انتخاباتی‌ای که در راه مصالح مردم عمل خواهد کرد، پروردن امیدی واهی است. زیرا  حسن روحانی نه‌تنها برنامه‌یی برای ایجاد تغییر ندارد، بلکه خود او بخشی از همان “حاکمیتی” است که مسیر جامعه را در گذرش از مرحلهٔ دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک، مسدود کرده است.

ادامهٔ مطلب

پیامد فاجعه‌بار مقررات‌زدایی، تامین امنیت سرمایه و نقض حقوق زحمتکشان

اتحاد کارگر: کارگران و آتش‌نشانان از حق داشتن سندیکاهای مستقل و واقعی محروم بوده و قادر نیستند از منافع و حقوق خود دفاع کنند. دراین زمینه کافی است به سخنان گستاخانه مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار پس از آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو توجه کنیم…

ادامهٔ مطلب

قطعنامهٔ ۲۳۳۴ شورای امنیت: گام امیدبخش دیگری در راه حل‌وفصل مسئلهٔ فلسطین

نیروهای صلح‌دوست و ترقی‌خواه جهان و منطقه امیدوارند که با زمینه‌ای که این قطعنامه فراهم می‌کند، و با حمایت جامعهٔ بین‌المللی، بتوانند تلاش‌های خود را برای حل‌وفصل دائمی مسئلهٔ فلسطین و برقراری کشور و دولت مستقل فلسطین در درون مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی اورشلیم، به نتیجه برسانند و پناهندگان و آوارگان فلسطینی نیز بتوانند به خانه و کاشانهٔ خود بازگردند.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – «چه باید کرد؟»

لنین با نقل قول از مانیفست کمونیست که «کمونیست‌ها از هر جنبش انقلابی پشتیبانی می‌کنند» یادآوری می‌کند که «ما باید وظایف دموکراتیک عمومی را در برابر تمام مردم بیان داریم و روی آنها تکیه کنیم بدون آنکه حتّی برای یک لحظه معتقدات سوسیالیستی خود را پنهان داریم.»

ادامهٔ مطلب

بهایِ سکوت و مماشات در برابرِ ظلم و جنایت!

“… یک‌بار دیگر احسان طبری را دیدم و آن شبی از شب‌های ماه رمضان- سال ۶۳- بود که وی را از زندان به خانهٔ مرحوم محمدتقی جعفری آوردند و مرا هم بدان مجلس فراخواندند. حال‌وروز خوشی نداشت و دهان و فک‌اش گویا شکسته یا کج شده بود. جعفری می‌خواست ‌با وی محاجه کند، اما من مطلقاً خوش نداشتم که با اسیری در بحث شوم، و نشدم. یک‌بار که آقای جعفری سخنی در نقدِ شوروی (سابق) گفت، احسان تکانی خورد و دفاعی غیورانه کرد. …” (عبدالکریم سروش)

ادامهٔ مطلب

مبارزه با سیاست های خصوصی سازی رژیم از پیکار با «اصلاحِ قانون کار» جدا نیست

مبارزه برای افزایشِ دستمزد، از پیکار با لایحهٔ “اصلاحِ قانون کار” و نیز از مبارزه‌یی منسجم و پیگیر با تمام سیاست‌های رژیم در ارتباط با “آزادسازیِ” اقتصاد در جهت “جذبِ سرمایه‌های” امپریالیستی، جدا نیست.

ادامهٔ مطلب

حاشیهٔ شهرها: پیامدِ تجاوز کلان‌سرمایه‌داری به حقوق انسانی و اجتماعی کارگران و زحمتکشان کشور

همبستگی و مبارزهٔ منسجم کارگران، در این مبارزهٔ اصولی نقشی کلیدی دارد. نباید نسبت به سرنوشتِ این قربانیانِ نظام ضدانسانی حاکم بر کشور بی‌توجه بود، سرنوشتی که درصورت دوام و گسترش‌اش، دیر یا زود، درِ خانهٔ همهٔ کارگران و زحمتکشان میهن‌مان را خواهد کوفت.

ادامهٔ مطلب

آفریقای جنوبی با چالشی تاریخی برای تداوم ائتلاف سیاسی انقلابی رو به روست

ناپیگیری در پیشبُرد برنامه‌های ترقی‌خواهانه و عدالت‌جویانه، رشد و تسلط نولیبرالیسم اقتصادی، و عدم اجرای تغییرهای بنیادی به سود زحمتکشان آفریقای جنوبی، موجب پیدایش بحران رهبری در آن کشور شده است.

ادامهٔ مطلب

نمایش امضای «منشور حقوق شهروندی» در رژیم ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه!

بر این اساس ما معتقد نیستیم که حسن روحانی عزم جدی‌ای برای حل این مسئله داشته باشد. هدفِ حسن روحانی از رونماییِ “منشور حقوق شهروندی” دفاع از حقوق شهروندان را دربر نمی‌گیرد، بلکه حربه ای تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری پیشِ‌رو است.

ادامهٔ مطلب

«ارزان‌سازیِ نیروی کار» و «آزادسازیِ دستمزدها» برای کارفرمایان!

برداشتن گام‌هایی استوار در راه احیایِ سندیکاهای مستقل کارگران سازمان‌دهیِ اعتراض‌های پراکندهٔ کارگری بر ضدِ تصویب و اجرای لایحهٔ ارتجاعی و ضدکارگری “اصلاح قانونِ کار” و تحمیلِ عقب‌نشینی به رژیم ستمگر ولایت‌فقیه در اجرای سیاست‌هایِ اقتصادی نولیبرالی‌اش، بشارت دهندهٔ  پیروزی‌اند.

ادامهٔ مطلب

مبارزه برای دموکراسیِ پیشرفته، تجلیِ ارزش‌های انقلاب آوریل در آیندهٔ پرتغال!

رفیق “جرونیمو دو سوزا”: “این پروژه و هدفِ جذابی که ما برای آن تلاش می‌کنیم، این رؤیای هزارهٔ انسان‌ها برای رهایی انسان از بهره‌کشی از سوی انسانی دیگر، پروژه و آرمانی که ما را به‌این حزب جذب کرده است، احتمالاً تنها در آیندهٔ پس از ما تحقق خواهد یافت.” کنگره با سر دادن دسته‌جمعی “سرود انترناسیونال” و همچنین “سرود ملی پرتغال”- که پس از “انقلاب” رسمیت یافت، به‌کار خود پایان داد.

ادامهٔ مطلب

فیدل کاسترو به اسطوره‌های تاریخ پیوست!

این قهرمان و رهبر بزرگ انقلاب کوبا تا لحظهٔ مرگش اجازه نداد که هیچ مدرسه، بیمارستان، یا خیابانی را به نام او نام‌گذاری کنند. او آن قدر بزرگ‌منش بود که یادگارش همهٔ کشور کوبا خواهد بود، کوبایی که با همهٔ دشواری‌هایی که در پیش رو داشته است، پیگیرانه به پیشرفت خود در مسیر سوسیالیسم به روش خود ادامه می‌دهد.

ادامهٔ مطلب

پیکار قهرمانانه جنبش دانشجویی ایران همچنان ادامه دارد!

جنبش دانشجویی کشور در طول بیش از شصت و سه سال نبرد دلیرانه با رژیم های پلیسی و سرکوبگر حاکم بر میهن ما نشان داده است که با وجود همه سرکوب ها و افت و خیزها همچنان به پیکار خود ادامه می دهد و بار دیگر در صف نخست جنبش عمومی خلق برای طرد رژیم ولایت فقیه نقش تاریخی خود را ایفا خواهد کرد.

ادامهٔ مطلب