مقالات

آیا برپاییِ کشور کُردستان به انهدامِ خاورمیانه خواهد انجامید؟

به‌وجود آمدن کشور کُرد در شرایط فعلی، در مرزهای ایرانِ شیعه و ترکیهٔ سنی و مطرح کردن مطالبات اقلیمی با هم‌پیمانی با اسرائیل و ایالات‌متحده آمریکا، کشاندن منطقه به گرداب‌هایی تازه از جنگ و وحشت را برای مدت‌زمانی طولانی باعث خواهد شد. در چارچوب اقلیمی مسئله، به‌وجود آمدن کشور “کردستان” را با شکل‌گیری کشور “کوزوو” در بالکان می‌توان قیاس کرد، همان‌گونه که با به‌وجود آمدن کشور “اسرائیل” در ابتدای پیدایش‌اش می‌تواند مشابه باشد.

ادامهٔ مطلب

مصطفی معین: رشد اصلاح‌طلبان بدلی، نگران کننده است

اولین عامل «افول اخلاق» در جامعه و در میان سیاسیون است. وفای به عهد یک ارزش بالای اخلاقی است، اما متأسفانه شاهدیم که روزبه‌روز ارزش‌های اخلاقی در جامعه رو به افول است. افراد در زمان کاندیداتوری‌شان وعده‌هایی می‌دهند و پس از ورودشان به دولت یا مجلس رویه دیگری پیش می‌گیرند.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – روسیه در میان دو انقلاب

لنین علامت‌های وضعیت انقلابی یا شرایط عینی انقلاب را به طور خلاصه چنین می‌دید: طبقات پایین دیگر نخواهند زندگی را با شرایط موجود ادامه دهند، و طبقات بالا نیز نتوانند به شکل و شیوهٔ پیشین به حکومت ادامه دهند؛ فقر و نابرابری تشدید می‌شود؛ و توده‌های زحمتکش بیش از پیش به مبارزهٔ تاریخی مستقل جلب می‌شوند. امّا او خوب می‌دانست که هر وضع انقلابی، به انقلاب تبدیل نمی‌شود…

ادامهٔ مطلب

جایگاه ولی فقیه در مقام «نمایندهٔ خدا بر زمین» مستحکم‌تر می شود!

علی خامنه‌ای در تعیین اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۲۳ مردادماه ۱۳۹۶،  با وارد کردن کسانی مانند احمدی‌نژاد، قالیباف و رئیسی به این مجمع، و از این طریق، تثبیتِ موقعیت آنان، به‌صورت بارزی نشان داد که افشای این مهره‌های درشت درون “نظام” و بی‌آبرو شدن‌شان در هنگامهٔ کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ ، در برخورداری‌شان از رانت‌ها و ثبات موقعیت آنان در نزد اصحاب قدرت رژیم ولایی تأثیری نداشته است،

ادامهٔ مطلب

سازماندهی اعتراضات پراکنده، استقلال عمل طبقاتی و اتحادعمل فراگیر وظایف مهم جنبش سندیکایی موجود کارگران میهن ما در مرحله کنونی است!

اتحاد کارگر: مطابق نسخه رژیم ولایت فقیه تشکل‌های کارگری و اصولاً جنبش سندیکایی در کشور باید بخشی از کارکرد مورد قبول و نشانهٌ انطباق‌پذیری مجموعهٌ نظام برای جذب سرمایه خارجی و حضور انحصارات امپریالیستی در بازار پرسود ایران و اتصال به سرمایه بین‌المللی باشند. علی ربیعی در سمت وزیر کار وظیفه هدایت و اجرای این برنامه را برعهده دارد.

ادامهٔ مطلب

در پشت صحنه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که مردم آنرا کمتر از شورای امنیت می شناسند، یگانه محفلی است که همه کشورهای روی کره زمین را گرد هم آورده. هرچند در این نهاد هم از دیوانسالاری زبانزد سازمان ملل گزیر و گریزی نیست، با اینهمه همچنان در پی ادای سهمی است در تدوین یک نظام مترقی حقوقی بین الملل. مجمع صحنه پر جنب و جوش رقابت میان بازیگران جهانی نیز هست. ادامهٔ مطلب

همکاری نظامی- امنیتی یا گسترش تنش در منطقه

هزاره سوم با بحران های فراگیر جهانی و منطقه ای آغاز شد و نظریه های مطرح شده در ایالات متحده و اروپای غربی را مانند « پایان تاریخ، برخورد فرهنگ ها با پیروزی غرب، دهکده جهانی، جهانی شدن و تک قطبی شدن جهان با برتری نظام سرمایه داری با بازار آزاد و… » با مشکل روبرو کرد، نخست ملی گرایی و دین گرایی که بعد از فروپاشی شوروی مورد حمایت غرب و ایالات متحده بود، بیدار شد و گسترش یافت و هزاران انسان بیگناه را در یوگسلاوی و دیگر مناطق جهان به خاک و خون کشید…
ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت بیست‌ونُهمین سالگرد فاجعهٔ ملی کشتارِ زندانیان سیاسی : بدون طرد رژیم ولایت فقیه نمی‌توان به پایان یافتن ظلم و استبداد و رسیدن به آزادی امیدوار بود!

امروز، پس از سپری شدن بیست‌ونُه سال از فاجعهٔ ملی و نیز دیگر جنایت‌های پیش و پس از آن، هنوز ادامهٔ سیاست‌های سرکوب خشن و اعدام‌های دسته‌جمعی را از سوی رژیم ولایت‌فقیه شاهدیم.

ادامهٔ مطلب

اطلاعیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران دربارهٔ اعتصاب غذای مهدی کروبی

مهدی کروبی در شرایطی دست به اعتصاب غذای خشک می‌زند که دولت حسن روحانی، پس از نزدیک به پنج سال وعده‌های مردم‌فریب به رفع حصر از محصوران، هیچ گامی جدی در راه پایان دادن به حصر برنداشته است.

ادامهٔ مطلب

درس‌هایی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر ایران: انقلاب مشروطه و کودتای ۲۸ مرداد – و اهمیت آن‌ها در شرایط کنونی کشور

انقلاب مشروطیت ایران، که یکی از بزرگ‌ترین جنبش‌های خلقی تاریخ معاصر در منطقه خاورمیانه است، نیز کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۳۲ سیا و دستگاه‌های جاسوسی دولت بریتانیا، ازجمله مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر میهن ما هستند که هرکدام در مقام خود و به‌دلایلی متفاوت، اثرهایی دیرپا و مهم بر شکل‌گیری سیر تحولات میهن ما برجای گذاشته‌اند.

ادامهٔ مطلب

وظیفهٔ اصلی کابینهٔ دولت دوازدهم ولایت فقیه، و سردرگُمیِ پیروان حسن روحانی

درصورت تداوم استبداد ولایی و اجرا شدن سیاست‌های اقتصادی خانمان‌برانداز آن به‌وسیله کابینه دولت دوازدهم، آینده‌یی ناخوشایند در انتظار اکثر مردم کشورمان خواهد بود. دراینجا باید پرسید: چرا پیروان حسن روحانی و مدعیان حمایت از “ملی‌گرایی” و “سیاست‌های عدالت‌خواهانه” این‌چنین کورکورانه با دستاویز “آزادی‌خواهی” به توهم‌پراکنی در افکارعمومی ادامه می‌دهند؟

ادامهٔ مطلب

سرمایه‌داری ویرانگر و دوام‌ناپذیر است؛ باید جایگزین شود

اما ترامپ، حزب جمهوری‌خواه و راست افراطی، و پایگاه اصلی حامی آنها، یعنی سرمایهٔ مالی-انحصاری، صنعت سوخت‌های فسیلی، و مجتمع‌های صنعتی-نظامی، همگی مانع‌هایی بر سر راه رفع این بحران‌ها هستند. برنامهٔ آنها تشدید این بحران‌هاست و باید این برنامه را شکست داد.

ادامهٔ مطلب

بنیادهای انگلی، اقتصاد مقاومتی، و امنیتِ شغلی طبقهٔ کارگر

تنها راه مقابلهٔ طبقه کارگر کشورمان با بهره‌کشی لجام گسیخته از نیروی کار، سازمان‌دهی اعتراض‌های پراکندهٔ کارگری و مبارزه‌یی پیگیر و متحد با سیاست‌های مبتنی بر آزادسازی اقتصاد است که از سوی نهادهای امپریالیستی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی دیکته ‌شده است.

ادامهٔ مطلب

برگزاریِ چهاردهمین کنگرهٔ تاریخیِ حزب کمونیست آفریقای جنوبی: در راستای اعادهٔ اعتمادِ زحمتکشان، و ادامهٔ ساختمان سوسیالیسم در آفریقای جنوبی

دوره پنج ماه آینده تعیین‌کننده خواهند بود. کمتر از سه هفته دیگر در روز ۸ اوت پارلمان آفریقای جنوبی در مورد سرنوشت زوما بحث و تصمیم‌گیری خواهد کرد. حزب کمونیست آفریقای جنوبی خواستار استعفای رئیس‌جمهور شده است.

ادامهٔ مطلب

واکاویِ کنش‌ها و واکنش‌های جناح‌های رژیم ولایی، از منظرِ منافع اقتصادی-سیاسی‌شان

راه حل‌های نولیبرالیستی موردنظر حسن روحانی و هوادارانش در اکثر کشورهای غربی به فقرزایی، ورشکستگی اقتصادی و گسترش چیاول و فسادهای مالی منجر شده‌اند. سران سپاه و اصول‌گرایان رقیب دولت حسن روحانی، در فساد اقتصادی، پنهان‌کاری و سرکوب‌گری به‌منظور غارت ثروت‌های ملی عمیقاً غوطه‌ورند و همان‌طور که در دورهٔ احمدی نژاد نشان دادند، هرگاه که به‌نفع‌شان باشد نسخه‌های نولیبرالیستی صندوق بین‌المللی پول را نیز به‌اجرا خواهند گذاشت.

ادامهٔ مطلب

انقلاب آمریکا و محتوای طبقاتی آن (بخش دوم و پایانی)

نوشته: زنده یاد رحیم نامور

این جنگ را فرزندان توده ی عادی مردم بثمر مطلوب رسانیدند. در این سالهای دشوار که فرزندان خلق گروه گروه به خاک می غلتیدند، طبقات فرمانروا از فرصت طلائی استفاده کرده موضع خویش را کاملاً استوار و تمام مواضع حساس را اشغال کردند.

ادامهٔ مطلب

سرنوشت تلخِ ماشین‌سازی تبریز، و آیندهٔ تاریک اقتصاد میهن زیر سایهٔ ویرانگرانهٔ اقتصاد نولیبرالی

برنامه‌های اقتصادی دولت دوازدهم متلاشی شدن آن دسته از صنایع بنیادی‌ای را موجب خواهد شد که لازمهٔ توسعهٔ اقتصاد، پیشرفت جامعه و دفاع از حق حاکمیت ملی‌اند. فاجعهٔ در انتظارِ شرکت ماشین‌سازی تبریز در سطح بسیار وسیع‌تری در اقتصاد ملی میهن رخ خواهد داد.

ادامهٔ مطلب

انقلاب آمریکا و محتوای طبقاتی آن (بخش اول)

نوشته: زنده یاد رحیم نامور

برای سوداگران مرگ، پیمانکاران نیازمندی های نظامی که با مقامات نظامی بند و بست داشتند و سهمی از سودهای کلان خود را از این پیمانکاری ها را به آن‌ها تحویل می‌دادند و محتکرین مایحتاج عمومی مردم، جنگ یک مائده ی پر برکت آسمانی بود. در حالی که عامه مردم جز گرسنگی، تشدید فقر، و مصائب ناشی از جنگ، و از دست دادن عزیزانی که در میدان های جنگ قربانی شده بودند، بهره ای از «عظمت امپراطوری» نمی بردند.

ادامهٔ مطلب

در برابر تاراجِ منابع ملی، نباید سکوت کرد

از هنگام انعقاد قرارداد خیانت‌بار ایران با توتال فرانسه یک هفته می‌گذرد. در ایران مجموعه‌یی از کثیف‌ترین فعالان سیاسی وابسته به جناح‌های حکومتی به تحلیل و تمجید از این قرارداد پرداخته‌اند و در ستودنِ آن از یکدیگر سبقت می‌گیرند. در خارج از کشور هنوز واکنشی بایسته حتی از سوی نیروهای مترقی در فضای رسانه‌ای و مجازی مشاهده نمی‌شود.

ادامهٔ مطلب

برای آگاهی کارگران چه باید کرد؟

کارگران، در برخورد با واقعیت‌های جاری زندگی‌شان در جامعهٔ سرمایه‌داری، بی‌واسطه یا احتمالاً باواسطه و درصورت شرکت در مبارزهٔ اقتصادی‌ای که بیشتر به امورِ شغلی، معیشتی و جایگاه‌شان در گروهی حرفه‌ای و نیز امکان‌های‌شان در فروش نیروی کارشان مربوط می‌شود، به این تجربه‌اندوزی روزانه دست می‌یابند. این تجربه‌ها، به‌خودی‌خود، تصویری روشن از “تعلقِ طبقاتی” و “منافع مشترک طبقاتی” آنان را منعکس نمی‌کند. …

ادامهٔ مطلب