چرخان

افت شدید پایگاه اجتماعی اصلاح‌ طلبان

اخیراً نتایج نظرسنجی (مرکز افکار سنجی جهاد دانشگاهی) در خصوص گرایش مردم به جریانهای سیاسی منتشر شد که بسیار جای مداقه دارد. بر اساس این نظر سنجی، ۱۴٫۷ درصد پرسش شوندگان به اصلاح‌طلبان و ۱۱٫۱درصد به اصولگرایان گرایش نشان داده اند (یعنی روی هم رفته ۲۵٫۸درصد) . بر این اساس بیش از ۷۴درصد مردم، نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب اند. مردم میهن ما  اعتقاد عمیق به تغییرات بنیادین در کشور دارند آنان خواستار عدالت اجتماعی و آزادی واقعی هستند.خیزش اعتراضی توده‌های جان به‌لب رسیده از ظلم و استثمار در دی‌ماه ۱۳۹۶، به موازات وارد آوردن ضربه‌یی سنگین بر دستگاه دیکتاتوری ولایی، مزید بر علت است. افزون بر سبب این حرکت مردمی، توانست با نورافشانی بر صحنهٔ سیاسی کشور، مجموع جناح‌های سازنده “نظام” و ازجمله کاروان اعتدال‌گرایی و اصلاح‌طلبان هوادار حسن روحانی، همگی، سد راه به‌وجود آمدن تغییرهایی بنیادی‌اند، مهر و نشان خود را بزند. مهم‌تر اینکه این خیزش نقش ضد مردمی و ویرانگر ولی فقیه و منفور بودن شخص علی خامنه‌ای بین بسیاری از بخش‌های جامعه را، به‌ویژه جوانان، به‌نمایش گذاشت….
ادامهٔ مطلب

سیاست خارجی ترامپ بسیار آمریکائیست

دوران های بد اغلب اوقات مقاطعی جالب هستند. این مطلب در باره رئیس جمهورترامپ نیز صادق میباشد ، که فحاشی ها وحملاتش منتقدانش را ناچار به تفکری مجدد در باره آنچه که از کشورخود میدانند کرده است. درطی سال گذشته، روشنفکران آمریکائی با براه انداختن مباحث جدید در باره نژاد، طبقه، جنسیت وحتی خود مردم سالاری وسیعا به این چالش پاسخ داده اند. ادامهٔ مطلب

مبارزه بر ضد تخریب محیط زیست و تأملی بر بحران کم آبی در کشور

یکی از مسائل  مبرم در سال‌های اخیر، رشد چشمگیر جنبش اعتراضی بر ضد تخریب محیط زیست و جلوگیری از گسترش بیشترفاجعه کمی آب در میهن بلازده ماست. حرکت‌های تحسین‌برانگیز اعتراضات مردمی ازجمله  فعالان محیط زیست در بسیاری از شهرهای کشور در مقابله با خشک شدن دریاچه‌ها، تالاب‌ها، کمبود آب و اعتراض به آن‌ها و به‌چاره‌جویی واداشتن رژیم بی‌اعتنا به معضل حیات و ممات میلیون‌ها انسان در کشوررا نیز مکرراً شاهد بوده‌ایم. حمایت نیروهای مترقی و آزادی‌خواه از اعتراضات مردمی و جنبش حفظ محیط زیست و تلاش در راه بسط و گسترش فعالیت آن‌ها ضمن بازتاب دادن این فعالیت‌ها در سطح افکارعمومی ایران و جهان، از اهمیت روزافزون برخوردار بوده و هست….
ادامهٔ مطلب

بیانیه بیش از ۴۰ شورای صنفی دانشجویان کشور درباره تجمعات دانشجویان تربیت مدرس

در روز های اخیر شاهد تجمعات به حق دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نسبت به مشکلات صنفی، عدم شفافیت در بودجه و هزینه کرد های دانشگاه بوده ایم و با توجه به عدم پاسخگویی مسئولین دانشگاه، اعتراضشان به روز چهارم نیز کشیده شد….

ادامهٔ مطلب

کره شمالی آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف می‌کند

در آستانه دیدار سران دو کره، خبرگزاری رسمی کره شمالی از تعلیق برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور خبر داد. رئیس جمهور آمریکا از این اقدام استقبال کرد. قرار است دونالد ترامپ و کیم جونگ اون به زودی ملاقات کنند. ادامهٔ مطلب

جلوی فروپاشی را بگیریم؛ ایران بی آب چگونه خواهد بود؟!

اگر نیمی از عزم و همتی که در مسؤولان برای فیلترینگ شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها وجود دارد، درباره “آب” موجود بود، اینک با مقوله ای به نام “بحران آب” مواجه نبودیم… کمبود آب، فقط در بخش کشاورزی متوقف نمی شود و بخش صنعت را نیز در بر می گیرد. بسیاری از صنایع آب بر مانند فولاد که در مناطق بحران آبی واقع هستند، ناگزیر خواهند شد از ظرفیت تولیدشان بکاهند. بدین ترتیب شاهد افزایش بیکاری در بخش کشاورزی و صنعت خواهیم شد.

ادامهٔ مطلب

بمباران سوریه آغازی شوم در مسیر یک تقابل نظامی گستردۀ بین المللی؟

همهٔ شواهد بر این امر دلالت دارد که اقدام تجاوزکارانۀ سه کشور امپریالیستی عضو پیمان ”ناتو“، به بهانۀ ادعای استفادهٔ دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی، در شهر دوما، با هدف خطرناک کشاندن خاورمیانه به درگیری جدید، و از جمله اجرای خواست دولت های عربستان سعودی و اسرائیل برای درگیری نظامی با ایران و همین طور معطوف کردن افکار عمومی مردم این کشورها از بحران‌های سیاسی داخلی صورت گرفته است.

ادامهٔ مطلب

اختلاس ۱۸ میلیون دلاری سرداران نفت‌فروش

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز یک‌شنبه گزارش حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از تخلفات نفتی دولت محمود احمدی‌نژاد را منتشر کرد. در این تخلف‌ها نام دو سردار نیز مطرح شد: رستم قاسمی، وزیر نفت و اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی. ادامهٔ مطلب

مشکل فعالان محیط زیست جاسوسی نبود دست درازی سپاه به مناطق حفاظت‌شده محیط‌زیست بود

نه تنها فعالان محیط زیستی جاسوس نبوده که در مقابل زیاده خواهی‌های سپاه و تعرض آنان به مناطق حفاظت شده محیط زیست کشور ایستادگی کرده و اجازه ندادند تا آنان بدون دردسر از محدوده‌های جغرافیایی حفاظت شده محیط زیست برای استقرار سامانه‌های موشکی استفاده…
ادامهٔ مطلب

حزب توده ایران تجاوز نظامی آمریکا، انگلستان و فرانسه به سوریه را شدیداً محکوم می کند

حزب توده ایران حمله نظامی از قبل برنامه ریزی شده کشورهای امپریالیستی به خاک سوریه را که در بامداد روزشنبه ۲۵ فروردین ماه  ۱۳۹۷، با نقض صریح قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد، صورت گرفت،  شدیداً محکوم می کند.

ادامهٔ مطلب

زحمتکشان فرانسه، نولیبرالیسم را به چالش می‌طلبند!

هفت سندیکای کارگری فرانسه که سندیکاهای معروف این کشور و ازجمله سندیکای چپ “ث.ژ.ت” را در بر می‌گیرد، پنجشنبه ۲ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ /۲۲ مارس ۲۰۱۸،  به‌منظور دفاع از خدمات سیستم اجتماعی همگانی و حفظ آن، ازجمله راه‌آهن، اعتصاب و راهپیمایی‌ای گسترده در اکثر شهرهای فرانسه بر پا کردند. حزب‌ها و سازمان‌های چپ کشور، ازجمله حزب کمونیست، جبههٔ چپ، حزب سبزها و برخی حزب‌ها و سازمان‌های دیگر و نیز نمایندگان‌شان در پارلمان فرانسه، ضمن شرکت در این راهپیمایی، در بیانیه‌یی مشترک به‌اتفاق هم از حرکت این جنبش پشتیبانی کردند.

ادامهٔ مطلب

پرویز صداقت: «بگیر و ببند» دیگر جوابگو نیست

بحران ارزی کنونی در تلاقی با سایر بحران‌های جاری اقتصاد ایران (بحران بانکی، بحران معیشت، بحران زیست‌محیطی، بحران بازتولید گسترده، بحران بازتولید اجتماعی، بحران ژئوپلتیک منطقه‌ای) است و طبعا اثری بنیان‌کن بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت.

بحران ارز ارتباط تنگاتنگی با قدرت خرید مردم دارد و آن را در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد. این درهم‌تنیدگی در فضایی که قدرت کنترل ساختاری روی «حفظ قدرت خرید» وجود ندارد، خودش را بیشتر نشان می‌دهد و در این بین فقط کارگران نیستند که متضرر می‌شوند.

ادامهٔ مطلب

عوامل و مشخصات تکامل جامعه

نوشته رفیق دانشمند احسان طبری برگرفته از کتاب نوشته های فلسفی،  آیا جامعه بشری یک مسیر تحول را طی می کند؟ آیا این مسیر تحول یک مسیر فرازنده و پیش رونده یعنی از نازل به عالی، از ساده به بغرنج، از ناهماهنگ به هماهنگ است؟ آیا حرکت اعتلائی و تکاملی جامعه دارای قوانینی است؟ آیا این قوانین شناختنی است؟ آیا بر اساس شناخت این قوانین می توان سیر تکاملی جامعه را تسریع کرد و در آن تحولاتی در جهت نیازها و ضرورت های همه جانبۀ انسان و زندگی فردی و جمعی انسانی پدید آورد؟

مارکسیسم به همۀ این سئوال های مهم پاسخ می دهد:آری!……
ادامهٔ مطلب

«رئیس‌جمهوری نظامی»؛ زمزمه‌ای که در میان اصولگرایان قوت گرفته

نکته ‌تأمل‌برانگیز این است که مطرح‌کنندگان ایده رئیس‌جمهوری نظامی در این روزها کسانی‌اند که یا خودشان مستقیما پیشینه نظامی داشته‌اند و شاید هنوز هم دارند یا به نحوی آبشخور سیاسی، فکری و اجتماعی‌شان با حوزه نظامی یا امنیتی و شبه‌امنیتی گره خورده است.

ادامهٔ مطلب

مبارزهٔ جنبش کارگری- سندیکایی بر ضد سیاست‌های رژیم و به‌خاطر تأمین امنیت شغلی و احیای حقوق سندیکایی

خواست تأمین و تضمین امنیت شغلی و افزایش واقعی دستمزدها و احیای حقوق سندیکایی با مطالبات مهم دیگری مانند مهار تورم و توقف اجرای برنامه آزادسازی اقتصادی و خصوصی‌سازی در پیوند قرار دارد. برای دستیابی به ‌این خواست‌های به‌حق، مبارزهٔ همه‌جانبه، پیگیرانه، هوشیارانه و یکپارچه، ضرورت تأخیرناپذیر مبارزان جنبش کارگری و سندیکایی میهن ما به‌شمار می‌آید.

ادامهٔ مطلب

در معرفی کتاب “انقلاب ما” نوشته ی برنی ساندرز

مینا آگاه: مهمترین تاثیری که وی داشت بر طبق گفته ی ریچادر ولف، از بین بردن تابوی “سوسیالیسم” در آمریکا بود. به قول او دیگر کسی از سوسیالیسم نمی ترسد و آن را چیز وحشتناکی نمی داند. و همه درباره ی آن کنجکاو شده اند و درپی درک و شناخت بیشتر از آن هستند. ادامهٔ مطلب

پیامدهای ویرانگر سیاست خارجیِ مبتنی بر «شووینیسم اسلامی»، و موقعیت خطرناک میهن‌مان

اکثر مردم میهن ما ضمن مخالفت شدید با حاکمیت استبدادی رژیم ولایت فقیه  در عین حال خواهان دفاع  از حاکمیت ملی و حفظ صلح هستند. تجربه دردناک جنگ امپریالیست برافروخته ایران و عراق که آثار مخرب آنرا هنوز می توان در سراسر کشور مشاهده کرد، درس بزرگی است که باید به هر ترتیب جلوی تکرار آنرا گرفت.

ادامهٔ مطلب

اندیشکده آمریکایی: تیم امنیت ملی ترامپ برای برجام فاجعه رقم می‌زند

“موضع متعصب بولتون، فراتر از جریان عمومی جمهوریخواه است. تشخیص او بویژه در میان متحدان آمریکا در منطقه رواج گسترده‌تری دارد. متحدانی که ادعا می‌کنند اتخاذ اقدامات مؤثر تنها راه ممکن برای انهدام سلطه فزاینده ایران در جهان عرب است.” ادامهٔ مطلب

نگاهی به مشارکت صنفی طبقه‌ کارگر در دهه‌های متاخر

بین سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲، فعالیت اتحادیه‌های کارگری به اوج خود رسید. در همین سالها، شورای متحده مرکزی اتحادیه‌های کارگران و زحمتکشان ایران تشکیل شد که در اوج فعالیت خود در سال ۱۳۲۵، ادعا کرد سیصد هزار عضو و هوادار دارد. اتحادیه‌های کارگری در این سالها بیشتر در شهرهای کلان و صنعتی ازجمله تهران، اصفهان و همچنین در صنعت نفت آبادان فعالیت داشتند.

ادامهٔ مطلب