چرخان

یورش به کارگران به هدف هراس افکنی وممانعت از گسترش جنبش اعتراضی زحمتکشان – حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب محکوم است!

حزب توده ایران -حزب طبقه کارگر ایران؛ حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب کارخانه هپکو و آذر آب را محکوم کرده و خواستار رسیدگی فوری به کارگران مجروح این حمله ددمنشانه و مجازات عاملان و آمران این اقدام وحشیانه است.

ادامهٔ مطلب

حزب تودهٔ ایران: سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تهدیدی جدی برای صلح جهانی است!

حزب تودهٔ ایران بر این باور است که، صلح جهانی در گروِ تلاش همهٔ نیروهای مترقی و صلح‌دوست جهان برای حل همهٔ اختلاف‌ها و درگیری‌ها در جهان از طریق مذاکره و در چارچوب منشور سازمان ملل است!

ادامهٔ مطلب

کولی نغمه‌به‌دوش

کنسرت کیهان کلهر با «رامراندت تریو» بهانه‌ای شد تا چند خطی درباره او و موسیقی‌اش بنویسم. حرف‌هایی که از کنسرت قبلی‌اش با «اردال ارزنجان» در دلم مانده بود و نگفته بودم؛ از تنبلی یا از این فکر شاید که او و موسیقی‌اش نیازی ندارند که به‌واسطه نوشته یا حرفی بازشناخته شوند. ادامهٔ مطلب

آیا برپاییِ کشور کُردستان به انهدامِ خاورمیانه خواهد انجامید؟

به‌وجود آمدن کشور کُرد در شرایط فعلی، در مرزهای ایرانِ شیعه و ترکیهٔ سنی و مطرح کردن مطالبات اقلیمی با هم‌پیمانی با اسرائیل و ایالات‌متحده آمریکا، کشاندن منطقه به گرداب‌هایی تازه از جنگ و وحشت را برای مدت‌زمانی طولانی باعث خواهد شد. در چارچوب اقلیمی مسئله، به‌وجود آمدن کشور “کردستان” را با شکل‌گیری کشور “کوزوو” در بالکان می‌توان قیاس کرد، همان‌گونه که با به‌وجود آمدن کشور “اسرائیل” در ابتدای پیدایش‌اش می‌تواند مشابه باشد.

ادامهٔ مطلب

هفتمین سفر سندباد – به یاد دکتر پرویز شهریاری، پدر ریاضیات نوین ایران (۱۳۹۱- ۱۳۰۵)

او هم چنین در فیلم مستند تناب دور زمین که گوشه‌هایی از زندگی‌اش را به تصویر کشیده است با اشاره به سیاسی بودن هرگونه کنش فرهنگی- اجتماعی گفت:

” سکون یعنی مرگ و من هنوز به مرگ نرسیده ام… در تمام زندگی، در جست و جوی راستی‌ها، بر لبه‌ی پرتگاه حرکت کرده ام.”

ادامهٔ مطلب

روایت یرواند آبراهامیان از آخرین اسناد درباره سقوط مصدق

به نظرم گفتمان آن زمان، ترس از کمونیسم بود و در نتیجه هر سیاستی باید با این مفهوم تطبیق داده می‌شد. آدم‌هایی مثل برادران «دالِس» و «کرمیت روزولت»، اگر می‌خواستند سر مادربزرگ خود را هم زیر آب کنند، برای مشروع جلوه‌دادن آن می‌گفتند این کار را به‌خاطر مبارزه با کمونیسم انجام می‌دهند. سؤالی که من مطرح می‌کنم، این است که رابطه این دو کجا است؟ هیچ مدرکی دال بر خطر کمونیست‌‌ها برای ایران، چه از سوی اتحاد شوروی و چه از سوی حزب توده، وجود نداشت… ادامهٔ مطلب

مصطفی معین: رشد اصلاح‌طلبان بدلی، نگران کننده است

اولین عامل «افول اخلاق» در جامعه و در میان سیاسیون است. وفای به عهد یک ارزش بالای اخلاقی است، اما متأسفانه شاهدیم که روزبه‌روز ارزش‌های اخلاقی در جامعه رو به افول است. افراد در زمان کاندیداتوری‌شان وعده‌هایی می‌دهند و پس از ورودشان به دولت یا مجلس رویه دیگری پیش می‌گیرند.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – روسیه در میان دو انقلاب

لنین علامت‌های وضعیت انقلابی یا شرایط عینی انقلاب را به طور خلاصه چنین می‌دید: طبقات پایین دیگر نخواهند زندگی را با شرایط موجود ادامه دهند، و طبقات بالا نیز نتوانند به شکل و شیوهٔ پیشین به حکومت ادامه دهند؛ فقر و نابرابری تشدید می‌شود؛ و توده‌های زحمتکش بیش از پیش به مبارزهٔ تاریخی مستقل جلب می‌شوند. امّا او خوب می‌دانست که هر وضع انقلابی، به انقلاب تبدیل نمی‌شود…

ادامهٔ مطلب

حزب‌های کمونیست و کارگری پایکوبی ضدکمونیستی سازمان داده شده توسط اتحادیهٔ اروپا را محکوم می‌کنند

به همین مناسبت، نزدیک به ۷۰ حزب کمونیست عضو نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری، از جمله حزب ما، و ده‌ها سازمان چپ و کمونیستی دیگر در سراسر دنیا، بیانیه‌ای را امضا و منتشر کرده‌اند که ترجمهٔ آن را در اینجا می‌خوانید.

ادامهٔ مطلب

کولبران چه کسانی هستند؟

 کولبری، در شهرهای مرزی کردستان، پدیده‌یی جدید نیست. پیش از این موردهای پرشماری از شغل فاجعه‌آمیز کولبری گزارش شده بود، موردهایی که در آن‌ها کولبران با شلیک گلوله از سوی مأموران مرزی، جان ‌خود را از دست می دهند. باید یادآور شد که کولبری، صرف‌نظر از خطرهای جانی‌ای که برای کولبران محروم به‌همراه دارد، کاری بی‌نهایت دشوار و طاقت‌فرسا و در حد “اعمال شاقه” است. روی ‌آوردن به کولبری، صرف‌نظر از درآمدکم‌ یا زیاد آن، انتخابی است از سرِ استیصال و محرومیت به‌خاطر امر شرافتمندانهٔ داشتن شغل….

ادامهٔ مطلب

جایگاه ولی فقیه در مقام «نمایندهٔ خدا بر زمین» مستحکم‌تر می شود!

علی خامنه‌ای در تعیین اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۲۳ مردادماه ۱۳۹۶،  با وارد کردن کسانی مانند احمدی‌نژاد، قالیباف و رئیسی به این مجمع، و از این طریق، تثبیتِ موقعیت آنان، به‌صورت بارزی نشان داد که افشای این مهره‌های درشت درون “نظام” و بی‌آبرو شدن‌شان در هنگامهٔ کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ ، در برخورداری‌شان از رانت‌ها و ثبات موقعیت آنان در نزد اصحاب قدرت رژیم ولایی تأثیری نداشته است،

ادامهٔ مطلب

سازماندهی اعتراضات پراکنده، استقلال عمل طبقاتی و اتحادعمل فراگیر وظایف مهم جنبش سندیکایی موجود کارگران میهن ما در مرحله کنونی است!

اتحاد کارگر: مطابق نسخه رژیم ولایت فقیه تشکل‌های کارگری و اصولاً جنبش سندیکایی در کشور باید بخشی از کارکرد مورد قبول و نشانهٌ انطباق‌پذیری مجموعهٌ نظام برای جذب سرمایه خارجی و حضور انحصارات امپریالیستی در بازار پرسود ایران و اتصال به سرمایه بین‌المللی باشند. علی ربیعی در سمت وزیر کار وظیفه هدایت و اجرای این برنامه را برعهده دارد.

ادامهٔ مطلب

سی و شش روز؛ گزارشی از آخرین وضعیت زندانیان سیاسی اعتصابی در رجایی شهر کرج

اخبار تلخ و ناگوار از وضعیت زندانیان بسیار است. بویژه زندانیان سیاسی. زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که ۵۳ تن برآورد می شوند در اوایل مردادماه به بندی امنیتی و تازه منتقل شدند. در این بند که حتی سرویس های بهداشتی آن نیز مجهز به دوربین های مداربسته است محرومیت های کم سابقه ای به زندانیان تحمیل شده. وضعیت حاصله زندانیان سیاسی را به اعتراض وادار ساخته است. هم اکنون تعداد زیادی زندانی در این سالن در شرایط بغرنجی سی و پنجمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذراند. پیگیری خانواده های این زندانیان نیز راه به جایی نبرده است….
ادامهٔ مطلب

سمفونی پرواز

رحمان:

من هزاران هزار بار

مرده ‏ام،

در پای چوبه ‏های دار

در میدان ‏های تیر-

در سلول‏ های تنگ و تاریک

در خیابان‏های خسته از فریاد

و شهرهای التهاب و

تب-

ادامهٔ مطلب

بحران سرمایهٔ جهانی و چشم‌انداز سوسیالیسم – گزارشی از هفدهمین کنگرهٔ حزب کمونیست فدراسیون روسیه

روسیه دورهٔ بیش از حد پیچیده‌ای را از سر می‌گذراند. حزب ما برای حمایت از زحمتکشان باید با کار جمعی و رهاوردهای متقاعدکننده‌اش هر روز درستی مواضعش را به مردم ثابت کند. رؤیای صد سالهٔ بشر در مورد آیندهٔ بهتر، ایمان ما را به پیروزی نیکی بر بدی، پیروزی ارزش‌های صلح و سازندگی، و عدالت و پیشرفت محکم‌تر می‌کند.

ادامهٔ مطلب

در پشت صحنه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که مردم آنرا کمتر از شورای امنیت می شناسند، یگانه محفلی است که همه کشورهای روی کره زمین را گرد هم آورده. هرچند در این نهاد هم از دیوانسالاری زبانزد سازمان ملل گزیر و گریزی نیست، با اینهمه همچنان در پی ادای سهمی است در تدوین یک نظام مترقی حقوقی بین الملل. مجمع صحنه پر جنب و جوش رقابت میان بازیگران جهانی نیز هست. ادامهٔ مطلب

کشف دو گور دسته جمعی دیگر از زندانیان سیاسی قتل عام شده تابستان ۶۷

در اهواز و ماهشهر دو گور دسته جمعی از زندانیان سیاسیِ زندانِ کارون اهواز و زندانیان سیاسیِ قتل عام شده ی زندانِ ناوا بندر ماهشهر که در تابستان ۶۷ به دستور خمینی به قتل رسیدند کشف شده است …
ادامهٔ مطلب