چرخان

نهاد بی‌صلاحیتِ شورای نگهبانِ رژیم استبدادی ولایت فقیه، «صلاحیتِ» ازجمله بی‌صلاحیت‌ترین نامزدها برای ریاست جمهوری را تأیید کرد!

حزب تودهٔ ایران: در کشوری که نامزدهای مورد تأیید به‌منظور رأی دادن مردم به آنان افرادی‌اند که به‌دلیل جنایت و قتل‌عام آزادی خواهان باید به‌پای میز محاکمه کشانده شوند و دیگر نامزدهای مورد تأیید نیز عمدتاً به‌سبب دزدی، فساد و سرکوب خشن حقوق مردم پرونده‌هایی سنگین در مراجع قضایی خود رژیم دارند، نمی‌توان از انتخابات به‌معنای واقعی آن سخن راند.

ادامهٔ مطلب

مبارز خستگی ناپذیر مارکسیسم ـ گئورگی والنتینوویچ پلخانف

نوشته: نینا هاگر

برگردان: واحد مشیر

پس از انقلاب فوریه ۱۹۱۷ پلخانف از تبعید به روسیه بازگشت. لنین و بلشویک ها از انقلاب اکتبر و دولت موقت ارزیابی جدا و متفاوتی داشتند. پلخانف انقلاب اکتبر را نپذیرفت و بهائی برای آن قائل نشد. با این حال او در فلسفه تا زمان پایان عمر خود بگونه ای مداوم، از ماتریالیست دیالکتیک و آموزه های مارکس در برابر حملات و تحریف ها، دفاع کرد.

ادامهٔ مطلب

صف‌آراییِ نامزدهای مدافع حاکمیت استبدادیِ ولایت فقیه، در نمایش انتخاباتی ۹۶

با محصول نمایش انتخاباتی رژیم ولایت فقیه و نامزدهای برگزیدهٔ آن نمی‌توان منافع مردم محروم و زجرکشیدهٔ میهن‌مان را تأمین کرد، اما از کارزار انتخابات ریاست جمهوری می‌توان و باید همچون عرصه‌یی‌، نه برای بسیج نیرو برای رأی دادن به روحانی و دیگر نامزدهای رژیم، بلکه برای افشای رژیم ولایت فقیه و روشنگری دربارهٔ آن و بسیج نیروهای اجتماعی در به‌چالش کشیدن مجموعهٔ حاکمیت بهره جست.

ادامهٔ مطلب

در باره برخی مسائل مربوط به اتحاد نیروهای ضد امپریالیستی و ضد دیکتاتوری

اثر رفیق جان باخته در فاجعه ملی: منوچهر بهزادی

عده ای اتحاد نیروها و وحدت  نیروها را یکی می گیرند. برای عده ای دیگر هنوز تفاوت بین اتحاد نیروها و وحدت نیروها دقیقا روشن نیست. در حالی که بین اتحاد نیروها و وحدت نیروها تفاوت اصولی موجود است.

ادامهٔ مطلب

اعتصاب غذای ۲۰۰۰ زندانی فلسطینی در زندانهای اسراییل

در اعتراض به شرایط زندان و در پاسخ به دعوت مروان برغوثی یکی از رهبران پیشینِ جنبش فتح و سرشناس ترین چهره فلسطینی زندانی اسراییل، نزدیک به دو هزار تن از زندانیان فلسطینی دست به اعتصاب غذا زده اند. عیسی کاراکا، رئیس هئیت امور اسرای فلسطین، وابسته به سازمان آزادی‌بخش فلسطین در گفتگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: نزدیک به دو هزار زندانی فلسطینی در اسرائیل برای بهبود شرایط محکومیت دست به اعتصاب غذا زده‌اند….
ادامهٔ مطلب

انتخابات شوراهای شهر و روستا، بدون وجود نشانه‌یی از نقش و اثرِ جنبش‌ اجتماعی در آن‌ها

حزب تودهٔ ایران، معتقد است که به‌رغم ثبت نام گستردهٔ داوطلبان، موضوع مهم در این‌ انتخابات، نبودِ باور عمومی به توانایی شوراها در تأثیر گذاری بر امور اجرایی، در راستای خواست های مردم، و اعتبار ساختاری شوراها به دلیل اعمال نفوذ و کنترل کارگزاران رژیم است.

ادامهٔ مطلب

سرکردگی و وحشیگری

نوشته: ورنر سپمن (اندیشمند کمونیست آلمان)

برگردان: واحد مشیر

ناامنی و عدم تعلق، نیاز به ساده کردن الگوهای توضیح و گریز از زندگی گروهی در محدوده جامعه، افزایش آمادگی به یک «دست قوی» که وعده اجرای «نظم» را می دهد، بر بخشی از اذهان مسلط می شود. وقتی پندار نجات خیالی کاربرد پیدا نمود، افراط گرائی مترقی! ظهور می یابد که توان گسترش گرایشات تجاوزگری خود را نشان می دهد.

ادامهٔ مطلب

خونی تازه در رگ سهام مرگ سوریه قربانی سودورزی مجتمع صنعتی نظامی در آمریکا

احمد سپیداری: باید متوجه بود این سیاست ها به سوریه و فرستادن ناوگان نظامی به سوی کرهٔ شمالی خلاصه نمی شود. جنگ بی پایان تاریخی طولانی داردو تجاوزها و مداخلات نظامی  در هر نقطه ای که روی داده به یک جنگ و فاجعه بی پایان تبدیل شده است. افغانستان، عراق، و لیبی نمونه هایی از چنین وضعیتی ست. یمن نمونهٔ دردناک دیگر است…

ادامهٔ مطلب

فروپاشیِ نظریه‌پردازی‌ها و تَوَهم‌آفرینی‌های «آزادی‌خواهانِ استبداد‌پذیر»، زیر سایهٔ ولی فقیه

در هفته‌های آینده، می‌توان و می‌باید مبارزه برای دستیابی به آزادی‌‌ها و بر ضدِ مهندسی کردن انتخابات را با شعارهایی ملموس و مرتبط با وضعیت معیشتی مردم تلفیق کرد.

ادامهٔ مطلب

بازی ترامپ با «ثبات جهانی»

بحران سوریه با حمله نظامی آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» در استان حمص وارد مرحله جدیدی از تنش‌های بین‌المللی حول آن شد. دستور این حمله تجاوزکارانه از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در شرایطی صادر شد که دو روز قبل از آن بستر مساعد سیاسی و مهندسی افکار عمومی به وسیله رهبران غربی، شیوخ مرتجع عربی و سلطان آناتولی در کنار بمباران موج تبلیغاتی مدیای جهانی و اقدام هماهنگ خبرگزاری‌های جریان مسلط بین‌المللی برای جاانداختن مسئولیت حمله شیمیایی به شهرک «خان شیخون» بر گردن دولت سوریه از پیش مهیا شده بود. ادامهٔ مطلب

حاضرم بمیرم اما برده ظلم نباشم

آتنا دائمی مدافع حقوق بشر زندانی در بند نسوان (زنان) زندان اوین در اعتراض به محکومیت خواهرانش انسیه و هانیه دائمی، در اعتصاب غذا به سر می برد. این زندانی در نامه ای سرگشاده با بیان اینکه تا رسیدن به خواسته اش از ادامه اعتصاب غذا منصرف نخواهد شد، به «گروگان» گرفته شدن خانواده های زندانیان سیاسی اشاره کرده و از عزم خود برای ادامه اعتصاب غذا تا زمان تحقق مطالبات قانونی اش سخن گفته است…
ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: حزب تودهٔ ایران حملهٔ موشکی ایالات‌متحده به سوریه را محکوم می‌کند!

حزب تودهٔ ایران، در راستای موضع‌گیری‌های گذشته‌‌اش اعلام می‌دارد، درگیری‌های سوریه هیچ راه‌حل نظامی‌ای ندارد. افکارعمومی و نیروهای صلح‌طلب جهان می‌توانند و باید با کارزاری فراگیر، همهٔ نیروهای درگیر در جنگ‌فاجعه‌بار سوریه را- جنگی که تا کنون مرگ بیش از نیم میلیون شهروند غیرنظامی ازجمله کودکان و زنان قربانی داشته و به‌ویرانی کامل این کشور منجر شده است- به شرکت مسئولانه و جدی در روند گفت‌وگوهای صلح، زیر نظارت سازمان ملل متحد، مجبور کنند.

ادامهٔ مطلب

بیانیه شورای صلح امریکا, هم اکنون برای جلوگیری از حمله ترامپ به سوریه اقدام کنیم !

گری کوندون ، بعنوان کهنه سرباز صلح ، به صورت عاقلانه ای مشاهده کرده است که منبع گزارش های حمله شیمیایی خود نیروهای شورشی هستند ، رسانه های خود آن ها ، و وایت هلمت ( کلاه سفیدها) ، و دیگر ان جی او های مورد تامین مالی غربی هستند که به خاطر تبلیغات ” تغییر رژیم” علیه دولت اسد رسوایند… ادامهٔ مطلب

سناریوهای گوناگون رژیم ولایت فقیه برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری

تضاد مردم با استبداد دینی تنها یک راه‌حل دارد و آن طرد بی‌قیدوشرط حاکمیت ولایت فقیه است تا بتوان بسترهای لازم در مسیر انجام رفرم‌های بنیادین و در جهت گذار به مرحلهٔ دموکراتیک را فراهم کرد.

ادامهٔ مطلب

روحیهٔ رادیکال «اِلِنور مارکس»، سرمشقی برای زنانِ مبارزه‌جوی جهان

اما به‌نظر می‌رسد که چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده همان‌طور که به زنان بی‌احترامی می‌کند با مهاجران، مسلمانان و مکزیکی‌ها نیز چنین رفتاری دارد.
اکنون رهبر “دنیای آزاد” با تجدید حکم ننگین منع مشاوره دادن سازمان‌های غیردولتی ایالات متحده به زنان در زمنیه “سقط جنین”، ممنوعیت در این‌مورد را در دیگر نقاط دنیا دوباره اجرایی کرده است.

ادامهٔ مطلب

کارپایه – برنامۀ عمل فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری؛ بخش سوم

برگردان: اتحاد کارگر

کار دایمی و پایدار برای همه؛ ۳۵ ساعت کار در هفته؛ قرارداد دستجمعی در هر بخش کاری؛ سن بازنشستگی ۶۰ سال برای مردان و ۵۵ سال برای زنان؛ سازماندهی همۀ کارگران بدون در نظر گرفتن نوع قرارداد در سندیکاها؛ دفاع از حق اعتصاب و اعتراض! ادامهٔ مطلب

«انقلاب کوبا به مسری بودنش ادامه می دهد»

ادواردو گاله آنو

برگردان: کبوتر سفید

در طی بیش از پنجاه سال، این انقلاب، مجازات شده، تحریم شده، افترا زده شده، به حد کافی کمتر از آنچه که می خواست انجام داده است، اما بسیار بیش از آنچه که می توانست انجام داده است. و وجودش در این است. انقلاب کوبا هنوز مرتکب دیوانگی خطرناک باورمند بودن به این امر می شود که ما انسانها محکوم به تحقیر نیستیم.

ادامهٔ مطلب

اعتصاب غذای خشک هنگامه شهیدی در اوین: رییس‌جمهور، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه مسوول هستند

ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، که از شامگاه ۱۹ اسفند ماه در بازداشت به سر می‌برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که این روزنامه نگار در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده و وضعیت جسمانی اش بعد از ۲۴ روز اعتصاب به شدت وخیم است.

ادامهٔ مطلب