چرخان

نقد و نظری به “رمان تاریخی اشک سبلان” نوشته ی ابراهیم دارابی

صادق شکیب: با تعمقی بر سبک و محتوای بس غنی این اثر دریافته می شود: در عرصه ادب و فرهنگ سرزمینمان رمان نویسی در این زمینه می رود تا به مرزهای پر شکوه و نوین و آموزنده ای دست یابد. درست به همین دلیل این کتاب جایگاه خاصی در ادبیات داستانی کشورمان داشته و خواهد داشت.

ادامهٔ مطلب

فیلیپین، جدایی از آمریکا و چرخش به سمت چین

همچنین گفته می‌شود که نظامیان فیلیپینی که روابط تنگاتنگی با همتایان آمریکایی‌شان دارند، از تصمیم دوترته جهت آغاز گفتگو با ارتش نوین خلق و پذیرفتن چند تن از اعضای حزب کمونیست فیلیپین در هیئت دولت ناخشنودند. ارتش فیلیپین و ارتش نوین خلق بیش از چهل سال است که با یکدیگر  درجنگ‌اند.

ادامهٔ مطلب

بازنشستگیِ پیش از موعد، ادامهٔ سیاستِ خانه‌نشین کردن زنان

اینکه این مصوبه تنها زنان را شامل شده است، هدف‌های پشت پردهٔ تصویب آن را به‌روشنی آشکار می‌کند. دغدغهٔ دولتیان فشار به صندوق‌های بازنشستگی است، اما نگرانی نیروهای مترقی و فعالان مدنی، برنامه‌های حساب شده‌ای است که قرار است زنان را خانه‌نشین کند.

ادامهٔ مطلب

آشتی ملی و ناکامی دیگر

محمد حسین یحیایی: در این جامعه پیش از آشتی ملی باید جبهه وسیع و گسترده ای در مبارزه با استبداد و فساد شکل گیرد و خواسته های توده مردم بویژه زحمتکشان و تهیدستان بر رژیم استبدادی و ارتجاعی تحمیل شود.

ادامهٔ مطلب

بیانیه‌ شورای هماهنگی راه سبز امید در ششمین سالگرد حصر رهبرای جنبش سبز

با کمال تأسف، خودکامگی و اقتدارگرایی مستقر در جمهوری اسلامی خود را از هر توضیح برکنار دانسته و با خشونت و تهدید و تحریف، به سرکوب منتقدان و مخالفان و صداهای حق‌گو (ازجمله رهبران جنبش سبز) مشغول است… متاسفانه دولت «تدبیر و امید» نتوانسته به وعده خود برای آزادی خانم رهنورد و آقایان کروبی و موسوی جامه عمل بپوشاند و حتی در تغییر اصولی و بهبود معنا دار وضع ناگوار ایشان نیز ناتوان بوده است …
ادامهٔ مطلب

زانو زدن در برابر «دیکتاتور»

زانو زدن در برابر «دیکتاتور» یعنی  مسدود کردن مسیرگذار جامعه از مرحلهٔ دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک است!؛ محور کردن« ولی فقیه »خود اصل را زیر پای نهادن است. نباید گذاشت بعد از ۳۸ سال خیانت ها، ناتوانیها، بی لیاقتی ها ،سیاهکاریها، فساد آفرینی ها،دزدیها، رشوه خواریها  و تیره روزی ها  به فراموش سپرده شود. به جای کشاندن برخی از «اصلاح‌طلبان»زیر عبای «ولی‌فقیه»،به توده های مردم باید روی آورد…

 

ادامهٔ مطلب

خیز خطرناک سرمایه‌داری هار و آزمند آمریکا به رهبری دونالد ترامپ

تصمیم‌های سیاسی او در ارتباط با مسائل داخلی آمریکا و روابط بین‌المللی در دوهفتهٔ گذشته به‌واقع حیرت‌آور و وحشت‌آفرین است: تصمیم او به لغو قانون جدا بودن کلیسا از نهادهای سیاستگذاری کشور، لغو محدودیت در خرید اسلحهٔ گرم توسط شهروندان عادی، اعلام مجاز بودن استفاده از شکنجه در بازجویی‌ها، اعلام انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس به‌رغم مصوّبه‌های سازمان ملل متحد…

ادامهٔ مطلب

زندانیان

نویسنده: ادواردو گاله آنو

برگردان: کبوتر سفید

آنچه که پایین مجازات می شود، بالا تحسین می شود. دزدی کوچک جرم بر ضد مالکیت است، دزدی در مقیاس وسیع حق مالکین است: یکی موضوع قانون جزایی است، دیگری به مدار ابتکار خصوصی تعلق دارد. قدرت، که در سخنرانی هایش کار و کارگران را می ستاید، در اعمالش آنها را لعنت می کند، بدون هیچگونه شرمی، ابتذال و هرزگی و بی وجدانی را پاداش می دهد.

ادامهٔ مطلب

سرآغاز دوران آنارشی سیاسی و اجتماعی در آمریکا

تحولات سیاسی در آمریکا پس از انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور که منجر به پیروزی «دونالد ترامپ»، کاندیدای حزب جمهوری‌خواه، شد تا به امروز دچار یک تناقضات بزرگ و هرج‌ومرج در ساختار سیاسی واشنگتن شده است. معمولا و بنا بر سنت سیاسی آمریکا در دوره بین پیروزی در انتخابات تا زمان تحلیف ریاست‌جمهوری که موسوم به مهلت «انتقال مسالمت‌آمیز قدرت» است تا قبل از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ به صورت کاملا روتین و براساس سنت‌های سیاسی این کشور انجام می‌شد. ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – دربارهٔ حق ملّت‌ها در تعیین سرنوشت خویش

دیده می‌شود که لنین ناسیونالیسم بورژوایی و انترناسیونالیسم پرولتری را کاملاً دو نقطهٔ مقابل یکدیگر می‌دانست. از اوّلی برای اعمال ستم ملّی و پیشبُرد منافع بورژوازی در داخل و در جنگ امپریالیستی جهانی اوّل استفاده می‌شد، و دوّمی، راهکار زحمتکشان برای غلبه بر بورژوازی و برقراری حقوق دموکراتیک همهٔ زحمتکشان در همهٔ ملّت‌ها بود.

ادامهٔ مطلب

احزاب کمونیست وکارگری: ما تلاش برای ممنوعیت فعالیت حزب کمونیست اوکراین را محکوم می کنیم

برگردان: م. چابکی: اتحادیه اروپا وایالات متحده وناتو باپشتبانی وحمایت از دولت اوکراین دراین مورد مسئول می باشند آنها با تحمیل نظرات سیاسی وایدئولوژی و با تلاش درجهت منافع  دولت فعلی که سهم اساسی آن همدستی با نازی هااست بخشی از مبارزه حزب کمونیست اوکراین علیه این همدستی دولت است.

ادامهٔ مطلب

اطلاعیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: بدرود رفیق خسروی

رفیق رکن‌الدین خسروی، هنرمند مردمی، از پایه‌گذاران هنرهای دراماتیک نوین در کشورمان و مبارزِ خستگی‌ناپذیر راه حزب توده‌های کار و زحمت، پس از نبردی دردناک با بیماری آلزایمر، در ۲۶ دی ماه، در لندن، دیده از جهان فروبست. سیسرو گفته بود بگذار تاریخ خود سخن بگوید و رفیق رکن‌الدین از زبان هنرهای نمایشی همواره سخن خود را گفته بود: ”ما بر صحنه‌های روشن تئاتر است که نقش آرمانی خود را می‌بینیم و از حقیقت وجود خودآگاه می‌شویم. …“

ادامهٔ مطلب

در یمن کودکان هزارهزار از گرسنگی جان می‌سپارند

جنگ و بحران یمن زیر سایه بحران سوریه و همچنین بی‌تفاوتی جامعه جهانی، در شرایطی ادامه دارد که محدود گزارشاتی که از سوی نهادهای مسئول از جمله سازمان ملل متحد در‌این‌باره منتشر می‌شود، نشان می‌دهد در این کشور فاجعه بزرگی در حال رقم‌خوردن است. حتی با استناد به همین گزارشات قطره‌چکانی هم یک تحلیلگر منصف که تحولات را از ابتدای بروز جنگ داخلی و دخالت خارجی یمن دنبال کرده باشد، می‌تواند به‌خوبی درک کند هنوز به دلایل متعددی اراده برای لاپوشانی واقعیات رخ‌داده و در حال انجام، وجود دارد. ادامهٔ مطلب

احسان طبری و معرفی اندیشه های نو

طبری: «در عصر ما نه فقط قبایل بدوی بلکه حتی توده های کشورهای متمدن نیز به طریق بدوی فکر میکنند. طرز تفکر واستنباط درست علمی تنها مخصوص کسانیست که با فلسفه ودانش نوین آشنایی یافته باشند. منتها به نسبت عقب ماندگی ویا پیشرفتگی یک ملت، عناصر بدوی طرز تفکر در آنها کمتر و یا بیشتر است.» ادامهٔ مطلب

از شکستِ انقلاب مردمی بهمن ۱۳۵۷ تا «آشتی ملیِ» اصلاح‌طلبان با دیکتاتور

حزب تودهٔ ایران، در سی‌و‌هشتمین سالگرد انقلابی که استبداد دینی نیروی بالقوهٔ تداوم و گسترش‌اش را نابود کرد، نسبت به روند کنونی اضمحلالِ “جنبش اصلاح‌طلبی” و ناپدید شدن رهبران قدیمی “اصلاح‌طلبان” زیر عبای ولی‌فقیه، ابراز نگرانی می‌‌کند، زیرا با از دست رفتن یکی از نیروهای مهم تشکیل‌دهندهٔ جنش مردمی، کفهٔ توازن نیرو- حداقل در کوتاه‌مدت- ناگزیر به‌نفع استبداد سنگین‌تر خواهد شد.

ادامهٔ مطلب

چهار جمله که باعث رشد دماغ پینوکیو می شوند

نویسنده: ادواردو گاله آنو

برگردان: کبوتر سفید

سبز است آنچه که در حال حاضر سبز رنگ آمیزی می شود، صنایع شیمیایی غول آسا تبلیغاتش را به رنگ سبز می کند، و بانک جهانی صورتش را با تکرار واژه محیط زیست در هر صفحه ای از گزارش هایش می شوید و وام هایش را سبزرنگ می کند.

ادامهٔ مطلب

ترامپ، سیاست های کهنه با روش های نو

محمد حسین یحیایی: اقتصاد آمریکا با ترامپ در مسیر دیگری قرار می گیرد، دیگر سخنی از اقتصاد لیبرالیستی، بازار آزاد و بدون مرز در تبادل کالا در میان نیست، سخن از اقتصاد حمایتی است که بتواند از جیب مردم بحران موجود را از میان بردارد، به صنایع نظامی، زیربنایی و حمل و نقل که نیازمند سرمایه گذاری های گسترده است، توجه ویژه ای دارد.

ادامهٔ مطلب

“بازی با آتش”

نوشته: کنوت ملنتین

برگردان: واحد مشیر

ترامپ می‌تواند هر زمانی بدون نقض کنوانسیون وین، تحریم ها را علیه ایران در هر میزانی، بمنزله اینکه برنامه هسته ای ایران قابل توجیه نیست را ترتیب دهد. موردپیش گفته احتمالاً در چارچوب گسترده‌تری نسبت به طبقه بندی «فعالیت‌های ایران در جهت بی ثباتی منطقه» انجام شود.

ادامهٔ مطلب

با ارانی بوده ایم، با ارانی هستیم و خواهیم بود

در میان مردان بزرگی که از ایرانیان و بیگانگان در زندگی خویش دیده و شناخته ام، هنوز ارانی اگر نگویم بزرگترین، یکی از بزرگترین آنهاست. آن هماهنگی بین مبارز دلیر و انسان نیک و اندیشه ور ژرف بودن که پدیده ای بس کمیاب است، در ارانی به میزانی شگرف وجود داشت.
همه برتریهای روانی و عملی او: دانش، دلاوری، پشتکار، ایمان، سرشتی، او بود. از اینرو از جلوه فروشی های سبک مغزانه عاری بود. فروتن و بی دعمی بنظر میرسید و کارهای خود را که تا پایگاه جانبازی در راه مردم اوج می گرفت، انجام وظایف عادی یک انسان میشمرد. ادامهٔ مطلب