چرخان

سه کشته و ده‌ها زخمی در تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در تهران

ارتجاع حاکم، با اعمال سیاست های تبعیض آمیز، ضمن پایمال ساختن حقوق مسلم اقلیت های مذهبی، مسیر رشد و اعتلای اجتماعی کشور که اقلیت های مذهبی نقش قطعی در آن دارند، سد کرده است، و چالش های نگران کننده ای نیز در چشم‌انداز آینده میهن ما پدید آورده است! ….

ادامهٔ مطلب

شورش فقرا رژیم ایران را تکان داده است

مقامات ایران موفق شده اند تظاهرات اجتماعی ای را مهار کنند که در دیماه کشور را تکان داد. با این حال، این شورش ها تاکیدی بر شکننده بودن قدرت بود و جنبش نافرمانی مدنی زنانی که در ملاء عام روسری از سر بر می دارند و به حجاب اجباری اعتراض می کنند نیز بر این امر تصریح دارد. ادامهٔ مطلب

پرویز صداقت: تنها با فشار ناشی از حرکت‌های اجتماعی می‌توان به سطوح دستمزدی متناسب با سبد هزینه‌ی زندگی دست یافت

تجربه‌ی همه‌ی دولت‌های بعد از انقلاب نشان داده که به جز برخی مواقع با نیات پوپولیستی به سبب در پیش بودن انتخابات و یا اجرای سیاست‌های «حامی‌پروری»، دولت‌ها چندان‌ نگران و دل‌مشغول زندگی و معیشت ده‌ها میلیون خانواده‌ی زحمتکش نیستند. بنابراین کارگران باید خود در فکر راه‌هایی برای غلبه بر این بحران فراگیر باشند. راه‌حل آن‌ها راه‌های فردی نیست، بلکه تکیه بر تلاش جمعی طبقه‌ی کارگر و همه‌ی دستمزدبگیران است.

ادامهٔ مطلب

فراخوان مشترک پنجاه و دو حزب کمونیست جهان

اعضای کارگروه تدارک و برگزاری نشست‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست جهان در روز ۲  بهمن ماه (۲۲ ژانویه) بیانیه‌ای را در همبستگی با مردم ایران منتشر کردند که تا این لحظه مورد حمایت ۵۲ حزب کمونیست جهان قرار گرفته است. در ادامه متن این بیانیه مهم و همچنین اسامی حزب های کمونیست کارگری حمایت کننده آن منتشر می شود.

ادامهٔ مطلب

احمد منتظری: احمد خمینی به دنبال رهبری آینده بود

در جماران در جلسه‌ای بودیم که احمد خمینی در جلسه آمد و گفت اگر ما بخواهیم که این سید را اعدام کنیم چه کسی حاضر است حکمش را بدهد؟ آقای رازینی گفت من. فردای آن روز رادیو اعلام کرد که طی حکمی از سوی امام خمینی آقای رازینی به عنوان حاکم شرع دادگاه ویژه روحانیت منصوب شد.

ادامهٔ مطلب

«فقر دستمزدی» در ایران

اینها پایین‌ترین برآوردهای انجام‌شده از خط فقر مطلق در ایران است و پژوهشگران مستقل میزان خط فقر مطلق را تا دو برابر بیشتر برآورد می‌کنند. با‌وجوداین، با مقایسه همین میزان خط فقر مطلق در این دو سال (یک میلیون و ١٨٣ هزار تومان برای سال ٩٢ و یک میلیون و ۶٨٠ هزار تومان برای سال ٩۵) با حداقل دستمزد (۴٨٧ هزار تومان در سال ٩٢ و ٨١٢ هزار تومان در سال ٩۵) می‌توان دریافت که حداقل دستمزد کمتر از نصف خط فقر مطلق است.

ادامهٔ مطلب

مبارزه با خصوصی‌سازی را به جنبشی سراسری تبدیل کنیم

بلندگویان سرمایه‌داری جهانی و داخلی می‌گویند: “خصوصی‌سازی خوب است، آنچه اجرا شده است، بد است! ” می‌گوییم، برعکس، فساد فراگیر امروز و تخریب و نابودی منابع و ثروت‌های ملی و بی‌دفاع شدن کشور در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی، نتیجه ناگزیر نظارت‌زدایی و خصوصی‌سازی است. این‌که کدام گروه از کلان‌سرمایه‌داران از این “خوان یغما” بهرهٔ بیش‌تری می‌برد، تغییری در ماهیت یغماگری نمی‌دهد. اگر غیرازاین است، بگویید کدام‌یک از واگذاری‌ها نتایج ثمربخشی داشته است؟

ادامهٔ مطلب

حکومت« اسلامی» آلوده است به اختلاس‌، غارت، زندان، حصر و قتل انسان‌های بی‌گناه

امروز حاکمیت ایران آلوده است به اختلاس‌های بزرگ، غارت، زندان و حصر و قتل انسان‌های بی‌گناه. امروز فقر و بی‌عدالتی گریبان مردم مظلوم ایران را گرفته است. قصه کاخ‌های سر به آسمان ساییده و کوخ‌ها و کپر‌های ترک‌برداشته‌، قصه فربهان و لپ‌سرخان فخر‌فروش بر تهی‌دستان ویرانه‌نشین قصه‌های تکراری این مرز و بومند. هنوز سرمست از باده دیروزید و غافل از فردا. فردایی که همه زورگویان و خودکامگان تاریخ تجربه کرده‌اند. …
ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران، به‌مناسبت سی‌و‌نُهمین سالگرد انقلاب ملی و دموکراتیک بهمن ۵۷

سی‌و‌نُه سال پس از بهمن ۵۷،‌ هیچ‌یک از وعده‌های خمینی و طرفداران او در ایران تحقق نیافته است. به‌جای حکومت “کوخ نشینان” و کشوری که “کمونیست ها هم در آن آزادند”، میهن ما امروز اسیر حکومتی عمیقاً ضدِ مردمی، خودکامه، تاریک‌اندیش و مدافع و خدمتگذار منافع کلان‌سرمایه‌داران است. 

ادامهٔ مطلب

تغییر شرایط و امکان پذیر شدن گسترش و پیوند دادن حرکت های اعتراضی مدنی و صنفی

وظیفه همه ترقی‌خواهان و تحول‌طلبان، و نیروهای سیاسی آزادی‌خواه، این است که با کار و فعالیت مستقیم درون جامعه، یعنی با تأثیرگذاری بر آگاهی لایه‌ها و طبقه‌های اجتماعی گونه‌گون، به‌منظور جذب و متراکم کردن حتی کوچک‌ترین فصل مشترک‌ها، آن‌چنان نیروی مادی‌ای شکل دهند که به حرکتی جهشی و کیفی برای گذر از استبداد به مرحلهٔ دموکراتیک توان دهد. می‌توان و باید طرحی نو ریخت، یعنی “حکومت جمهوری”ای که نه شاهنشاهی و نه ولایی باشد بر پا داشت.

ادامهٔ مطلب

شاخصه‌های شکست اصلاحات

از بهار دوم خرداد ۷۶ تا به امروز، حدود ۲۰ سال از عمر اصلاحات می‌گذرد؛ دوره زمانی که بی‌شک می‌توان آن را برای نقد دستاوردهای هر حرکت سیاسی کافی قلمداد کرد. پس بی‌راه نیست اگر پس از ۲۰ سال از خود بپرسیم دنبال کردن اصلاحات مارا از کجا به کجا رسانده است؟

ادامهٔ مطلب

به سرکوب و بازداشت کارگران پایان دهید! کارگران و زحمتکشان از اعتصاب برادران و خواهران کارگر خود در مجتمع نیشکر هفت تپه حمایت کنید!

حزب توده ایران؛ ضمن پشتیبانی قاطع از اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و خواسته آزادی فوری و بی قید وشرط کارگران دربند و بازداشتی؛ بر اهمیت اتحاد عمل فرگیر و گسترده در جنبش کارگری- سندیکایی زحمتکشان بویژه در این مقطع زمانی حساس تاکید می ورزد.

ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: جمهوریت با ولایت فقیه ناممکن است

دیرزمانی است که دوستداران و دلسوزان ملک و دین دریافته‌اند که ولایت فقیه چه سم مهلکی برای ایران و تدین مردمان آن است. پرسش این است که آیا وقت آن فرا نرسیده که با صراحت و صداقت و با صدای رسا، نه در خفا و به زبان ایما و اشاره، به نقد آن پرداخت؟
ادامهٔ مطلب

محسن رهامی: اصلاح‌طلبان خود را نقد و بازخوانی کنند

محسن رهامی: به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نوعاً بین جلب رضایت عمومی مردم و جلب رضایت مسئولان و مدیران ارشد نظام، دومی را ترجیح داده‌اند. مردم نسبت به فساد افسارگسیخته و نهادینه‌شده در نظام اداری کشور شدیداً ناراضی هستند و در این رابطه متاسفانه از سوی اصلاح‌طلبانی که اکثریت خوبی در مجلس و شورای شهر دارند تاکنون آن‌طور که انتظار می‌رفت برخورد جدی و متناسبی صورت نگرفته است. حتی در مورد بازداشتی‌های اخیر، به‌غیراز یک یا دو نفر از نماینده‌ها صدایی از بقیه درنیامد.

ادامهٔ مطلب

واکاوی اعتراضات مردم به لب رسیده از ظلم و استثمار ‌

در روزهای گذشته شاهد اعتراضات خیابانی مردم بودیم، اعتراضاتی که ۷ دی ماه از مشهد، کاشمر، نیشابور و شاهرود شروع شد و در روزهای بعد به شهرهای کوچک و بزرگ نظیر سنندج، بانه، شیراز، دورود، کرمان،‌ رشت، لاهیجان،‌ زنجان، اردبیل، همدان، قزوین،‌ خرم‌آباد، اصفهان، تاکستان، کرج،‌ کرمانشاه، تهران، نجف‌آباد، خمینی‌شهر،‌ تویسرکان، نهاوند، قم، قهدریجان،‌ ارومیه، ساری،‌ ایلام، زاهدان، اهواز، ایذه، چابهار، قشم، الیگودرز، آمل، باغملک،‌ آبیک،‌ محمدیه،‌ ساوه، تنکابن،‌ بندرعباس،‌ شهرکرد،‌ ملایر، ابهر، سمنان، بهشهر، خوی، شاهین‌شهر، شهرضا، خمام، قزوین، اراک، تاکستان، گناوه، خرمدره و مراغه و … گسترش یافت. در جریان این اعتراض‌ها بیش از ۲۰ نفر کشته شدند. بسیاری در خیابان و خانه‌ها بازداشت شدند و موج دستگیری‌ها به دانشجویان و فعالان مدنی رسید….
ادامهٔ مطلب

حرکت دختران خیابان انقلاب، “عبور جامعه از شریعت”

سال‌هاست که روسری‌ در ایران بر شانه زنان افتاده، اما حرکت “دختران خیابان انقلاب”، به باور برخی فعالان زن در ایران، فراتر از این‌ها، نماد عبور جامعه از شریعت اسلامی و لحظات آزادی “یواشکی” است؛ مسیری که بازگشت‌‌پذیر نیست. ادامهٔ مطلب

دکتر تقی ارانی:فرزانه انقلابی و چهره تابناک جنبش مردمی

روز ۱۴ بهمن،روز شهادت دکتر تقی ارانی یکی از تابناکترین چهره های جنبش مردمی ایران،روز شهدان حزب توده ایران و جنبش انقلابی مردم و  روز گرامیداشت خاطره الهامبخش پیکارگران در خاک و خون خفته راه آزادی و استقلال ایران است….
ادامهٔ مطلب

نقد و بررسی بودجهٔ ویرانگر، ضدِ ملی و ضدِ مردمی سال ۱۳۹۷

باتوجه به آن‌چه رفت، می‌توان نتیجه گرفت که: اگرچه تحریم‌های نفتی برداشته شد، اما تحریم دیگری جایگزین آن شده است و آن، تحریمِ ملت از سوی کلان‌سرمایه‌داران و ارگان‌های نظامی امنیتی است! زیرا با این تحریم، و حذف نزدیک به یک‌سوم درآمدهای عمومی از بودجه‌های سنواتی و پیش‌کش کردن آن به کلان‌سرمایه‌داران و مجتمع‌های نظامی- امنیتی، ملت از برخوردار شدن از نزدیک به یک‌سوم درآمدهای عمومی کشورش محروم شده ‌است!

ادامهٔ مطلب

قطع ارتباط ظاهری محمود عباس با دونالد ترامپ

سئوالاتی در باره سیاست راهبردی فلسطین

تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم وشناسائی آن بعنوان پایتخت اسرائیل، به بن بست رسیدن کامل قراردادهای اسلو را به نحو واضحی آشکار ساخت. حتی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیزناچارشد این واقعیت را پذیرفته و گفتارش را به نحو قابل توجهی شدید الحن کند. اما، همانطورکه تصمیم اصلاح کردن مدارک مصوبه شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین نشان میدهد، اوازبه زیرسئوال بردن سیاست راهبردی خویش، که بیش از ده سال است که آنرا دنبال میکند، امتناع میورزد. ادامهٔ مطلب