چرخان

اعتراضات ضد دولتی در برزیل «تامر باید برود»

معترضان با راهپیمایی به سمت کاخ ریاست جمهوری همچنین خواستار پایان یافتن اصلاحات ریاضت اقتصادی شده و شعار «تامر باید برود» سر دادند.

میشل تامر، رییس‌جمهور برزیل با اتهامات فساد مالی مواجه است… ادامهٔ مطلب

گشایش یا انسداد سیاسی؟- پرویز صداقت

آن‌چه مایلم به‌عنوان جمع‌بندی ارائه کنم این است که برخلاف آن‌چه در بدو امر به نظر می‌رسد آرایش سیاسی موجود نه نشانه‌ی گشایش که حاکی از یک انسداد ساختاری بین دو جناح محافظه‌کار و میانه‌رو است. این دو هیچ‌کدام راهی برای چالش‌های بنیادی موجود در اقتصاد سیاسی ایران ندارند. تنها راه برون‌رفت، توسعه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی، تشکل‌های مستقل، رسانه‌های مستقل است برای این که بتوانیم در فضای دوقطبی موجود صدای سومی ایجاد کنیم، صدایی که شنیده بشود و بتواند در عرصه‌ی جامعه‌ی مدنی خواسته‌های خودش را پیش ببرد.

ادامهٔ مطلب

در سالگرد فتح خرمشهر، به‌یاد یکی از سرداران این پیروزی

رفیق قهرمان سرهنگ بیژن کبیری نقش بزرگی‌ در فرماندهی عملیات شکستن محاصره آبادان و باز پس گرفتن خرمشهر ایفاء کرد. بی‌ دلیل نیست که مردم جنوب و آن نیرهایی که در جنگ شرکت داشتند از او به عنوان فاتح خرمشهر یاد می‌‌کنند. یاد حماسه آفرینی‌های او در فتح خرمشهر که نیروهای دشمن را دنبال می‌کرد و آنها را به پشت مرزهای کشور راند، از خاطره‌ها زدودنی نیست…
ادامهٔ مطلب

فوتبال در آفتاب و سایه

نوشته: ادواردو گاله آنو/برگردان: کبوتر سفید

تاریخ فوتبال سفری است غم انگیز از لذت به وظیفه. به نسبت تبدیل شدن ورزش به صنعت، آن زیبایی که از شادی بازی کردن زاده می شود، مطرود شده است.

ادامهٔ مطلب

در جستجوی بهروزی مبارزه در را سعادت، سعادت است

احمد جواهریان: شاید بهتر باشد با توجه به گسترش فردگرایی در دوران اخیر و بویژه مسلط شدن شکل بیمارگونهٔ آن در کیش نولیبرالی، و رواج انواع مکاتب به روز شدهٔ شرقیِ مروجِ دستیابی به سعادت در «دنیای درون»، و یا مبتنی بر جریان زندگی در لحظه و یا «خوش باشی»، بر شناخت «بهروزی» فردی درنگ بیشتری کنیم.

ادامهٔ مطلب

پیرامون انتخابات ریاست جمهوری در ایران- فریبرز رئیس دانا

برخی به صحنه کشاندنِ ابراهیم رییسی را نشان از خواست واقعی و برنامه ریزی بخشی از بدنه نظام برای ریاست جمهوری وی دانسته و عده ی به راه انداختنِ سیرکِ مضحکِ بد و بدتر را به دلیلِ نیاز حکومت برای کشاندنِ مردم پای صندوق های رای و مشروعیت بخشی به رژیم می دانند. اما به نظر من واقعیت چیزی دیگری است.

ادامهٔ مطلب

پایان کارزار انتخابِ میان «بد» و «بدتر» و پیروزیِ «مردم‌سالاری اسلامی» به ‌روایت ولی‌فقیه!

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفندماه سال ۹۴، نمادِ روشن تسلیم کامل رهبری جنبش اصلاح‌طلبی در قالب “شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان”، زیر عنوان:”اعتمادسازی با حاکمیت”، همراه با گنجاندن نام جنایت‌کارانی همچون ری‌شهری در لیست “امیدِ” اصلاح‌طلبان، به‌رهبری آقای عارف، بود. بدین ترتیب، خواستِ جنبش اصلاح‌طلبی از معرفی نامزدی مستقل و دگراندیش در رویارویی با استبداد حاکم به تن در دادن به هرآنچه رهبرِ رژیم اجازه دهد تقلیل یافت.

ادامهٔ مطلب

چپ فرانسه، اتحاد برای پیروزی در انتخابات پارلمانی!

سیاست ۵ سالهٔ فرانسوا اولاند مسئولیت بزرگی در ناامید کردن مردم داشت. باید به سیاست‌های نولیبرالی و نومحافظه‌کارانهٔ این چند سال اخیر پایان دهیم. امانوئل ماکرون همان برنامه‌ها را ادامه می‌دهد و نابرابری‌ها و خطر راست افراطی ادامه خواهد یافت. … انتخابات پارلمان بسیار اهمیت دارد.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت هفتادمین سالروز شهادت رفیق «فریدون ابراهیمی » دادگر سر به دار

فرزند خلف آذربایجان فریدون ابراهیمی؛ که در عمر کوتاه بیست و نه ساله اش نام بزرگش را بر تاریخ مبارزات  خلقهای ایران نوشت و در بیست و نه سالگی توسط رژیم پهلوی در تبریز اعدام شد. او خود چنین می گفت: «آینده از آن کسانی است که با عرق جبین خویش زندگی می کنند. آینده از آن دست های پینه بسته است و بدانید همین دست های پینه بسته تمامی زندان ها را ویران کرده و جلادان و ظالمان را به پای میز محاکمه خواهند کشید. روز ی فرا خواهد رسید که خلق های ستم دیده و زحمت کش ایران، استثمارگران ددمنشی را که به حساب دیگران زنده هستند، خلق هارا از حقوق انسانی خویش محروم، هستی و افتخارملی آن هارا لگدکوب، نه تنها ثروت های طبیعی، همچنین دسترنج انسان های با دست های پینه بسته را به حراج گذاشته، کیسه های زرشان پر و ثروتمندتر می شوند، مجبور خواهد کرد به این همه خیانت و جنایت پاسخ بدهد. »

ادامهٔ مطلب

سخنی پیرامون شوهای انتخابات و عوام‌فریبی‌های نامزدهای «بی‌صلاحیتِ» ریاست جمهوری – مطلب رسیده

اکنون با همین نمونه‌های ذکرشده می‌توان دریافت که سیاست‌های کلی ”نظام“ چگونه دیکته می‌شوند و بنابراین، دیگر جای ابتکار چندانی برای نهادهای به‌اصطلاح “انتخابی” زیر نظارت استصوابی باقی نمی‌ماند، حتی اگر هم اراده‌یی برای تغییر وجود داشته باشد، که وجود ندارد. زیرا اگر چنین اراده‌یی وجود داشته باشد، از فیلترِ نظارت استصوابی، یا دیرتر از آن، در تقلب و دست بردن در آرا نمی‌تواند بگذرد.

ادامهٔ مطلب

مطالبات بخشی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه‌ی ۶۰

بدیهی است تا زمانی‌که حقیقتِ کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی شصت و به ویژه تابستان ۶۷ روشن نشود و آمران و عاملان این کشتار محاکمه و مجازات نشوند، بر حق دادخواهی خون به ناحق ریخته شده‌ی عزیزان‌مان که بهترین، شریف ترین و آزاده ترین فرزندان این سرزمین بودند و بر مطالبات خود پافشاری می‌کنیم و از پای نخواهیم نشست تا بتوانیم راه تکرار بر جنایت را ببندیم.

ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: وظیفهٔ نیروهای مردمی و آزادی‌خواه، تشویق مردم به پذیرشِ سرنوشت محتوم زیستن در حکومت استبدادی ولایت‌فقیه و یاری رساندن به دوام آن نیست!

حزب تودهٔ ایران، ضمن محکوم کردن حکومت جمهوری‌اسلامی، که حق طبیعی و اساسی مردم را برای حاکم شدن بر سرنوشت‌شان و شرکت در انتخاباتی آزاد و دموکراتیک را از آنان دریغ کرده است، معتقد است که شرکت در انتخاباتِ تدارک دیده شده از سوی رژیم و رأی دادن به‌هر کدام از نامزدهای تأیید صلاحیت شده تنها به‌نفع تقویت مواضع تاریک اندیشان حاکم و دوام حکومت مردم‌ستیز ولایت فقیه است.

ادامهٔ مطلب

دگردیسی طبقات کارگری در فرانسه و اروپا

جوش‌کار، خدمتکار منزل، کارمند گیشه، راننده … از لندن تا بخارست، طبقات کارگری در اروپا حوادث سهمگینی را پشت سر گذاشته‌اند، و بازندگان اصلی بحران‌‌ها همواره آن‌ها بودند. سیاستمداران حرفه‌ای در فرانسه کمتر از زندگی حقوق‌بگیران متوسط خبر دارند، ولی این‌ها همان توده حاکستری‌اند که باید از سرنوشت‌شان بنالند تا آراء‌شان را به دست آورند. ادامهٔ مطلب

همبستگی با حزب کمونیست ونزوئلا

نامهٔ زیر به امضای اُسکار فیگوئرا، دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا را کارولوس ویمر، دبیر روابط بین‌المللی حزب کمونیست ونزوئلا، روز چهارشنبه ۲۳ فروردین ۹۶ برای اطلاع حزب‌های کمونیست و کارگری جهان، از جمله حزب تودهٔ‌ ایران، فرستاده است.

ادامهٔ مطلب

نمی‌دانیم که از سوز دل، گریه کنیم یا از فرط تعجب … مبلغ دیه قانونی کارگران معدن آزادشهر یورت حداکثر ۱۷ میلیون تومان؟!

برخی می‌پرسند که آیا کارگران آن معدن بیمه حادثه داشتند؟ آیا آنها بیمه مسئولیت کارفرمایان در مقابل کارکنان داشتند؟ برخی دیگر می‌گویند که آیا آنها بیمه عمر و سرمایه‌گذاری داشتند؟ وقتی در چنین اوضاعی این سولات را می‌شنویم نمی‌دانیم که از سوز دل، گریه کنیم یا از فرط تعجب … ادامهٔ مطلب

بحران‌ها و بن‌بست‌های جمهوری اسلامی در انتخابات

بر اساس این تحلیل در متن این بحران‌های بی‌شمار انتخابات از یک سو وعده نسبی حل بحران‌ها را می‌دهد و از سوی دیگر این نکته را روشن می‌کند که گستره‌ی بحران‌ها فراتر از توان و کشش‌پذیری نهادهای جمهوری اسلامی و ساختار گروه‌ها و طبقات حاکم است.

ایدئولوژی سیاسی معطوف به حکومت فقها اکنون عمیقا نافرمان و فاقد برش لازم برای مشروعیت بخشی و اقناع جامعه مدنی به التزام و تبعیت شده و ناچار برای تثبیت و استقرار خود بیش از پیش به نیروهای نظامی – امنیتی و سرکوبهای وقت وبی وقت روی آورده و درست در همین نقطه به منطق کلی حاکمیت رنگ و محتوایی کودتایی بخشیده است. درواقع اهمیت جنبش سبز و مقاربت۸۸ بیش از هرچیز در برملاکردن عمومی همین محتواست که در بطن خود از چالش گریزناپذیر ساختارسیاسی با جامعه مدنی حکایت دارد.

ادامهٔ مطلب

یک‌مشت شعارهایِ پوچ، دروغ، و دیگر هیچ!

حمایت اصلاح‌طلبان حکومتی از روحانی با این کارنامه و قول‌های متعدد زیر پا گذاشته شده‌اش، نشان روشنی از پایبند نبودن آنان‌ به اصول خود و بی‌اعتنایی به سیاست‌ورزی در چارچوب‌های تعیین‌شده از سوی خودشان، یا به‌عبارت دیگر، درپیش گرفتن همان سیاست تسلیم‌طلبانهٔ “اعتمادسازی” با رژیم استبدادی حاکم است!

ادامهٔ مطلب

رفیق شهید : وارطان سالاخانیان

هجدهم اردیبهشت ماه مصادف است با سالگشت «وارطان سالاخانیان». آزاده مردی از تبار توده ها که در باورمندیش به عدالت اجتماعی وعشق سوزانش به رحمتکشان، متعهد بودن به عقاید خود وحفظ سیمای حقیقی ومردمی حزب توده ایران ،شکننده‌ترین شکنجه‌ها را تاب آورد و نه شکست…

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷: «یک گام به پیش، دو گام به پس»

مارکسیست-لنینیست‌های جهان در تلاش خود به منظور شکست دادن امپریالیسم و نظام سرمایه‌داری و جایگزین کردن آن با نظام سوسیالیستی باید به درس‌های “یک گام به پیش، دو گام به پس “در مورد ضرورت وجود تشکیلات منسجم حزبی و کار تشکیلاتی منظّم و منضبط در مبارزهٔ سیاسی به طور جدّی توجه کنند و آنها را مطابق با شرایط کار خود به کار بندند.

ادامهٔ مطلب