چرخان

مهاجران – ابزار چانه زنی سیاسی

استفاده از مهاجران به عنوان ابزار چانه زنی سیاسی جایز نیست.

نمایندگان دو حزب مخالف در پارلمان ترکیه — حزب جمهوریخواه خلق و حزب طرفدار کردها — حزب دمکراتیک خلق- از اعلامیه چندی پیش عمر چلیک وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا انتقاد کردند که در زمینه وخامت مناسبات ترکیه با یکسری از کشورهای اروپایی خواهان بازنگری موافقت نامه مهاجرتی با اتحادیه اروپا شد. ادامهٔ مطلب

به مناسبت سالگرد تیرباران شیر زن توده ای، رفیق فاطمه مدرسی

Siminfardin.jpg

رفیق فاطمه مدرسی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ از کادرهای برجسته سازمان مخفی نوید بود و پس از انقلاب ۱۳۵۷ در تشکیلات غیرعلنی حزب یکی از اعضا رهبری کمیته تهران و عضو مشاور کمیتهٴ مرکزی حزب تودهٴ ایران، بود.
او در ششم فروردین سال ۱۳۶۸ اعدام شد. فاطمه مدرسی تهرانی، تنها زن چپی بود که در سال ۱۳۶۸ گفته می شود با “حکم ویژه” در زندان اوین تیرباران و اعدام شد…
ادامهٔ مطلب

معضلِ گزینش و تمکین به «نمایندهٔ خدا بر زمین» در«حکومت اسلامی»

ما معتقدیم که مردم را پیرامون شعار گذار از دیکتاتوری ولایت فقیه می‌باید بسیج کرد و به‌جای مماشات با ولی فقیه، مبارزه جنبش مردمی باهدف به‌وجود آوردن تغییرهایی واقعی را می‌باید رهبری کرد.

ادامهٔ مطلب

نه حقوق نه بشر

نویسنده: ادواردو گاله آنو

برگردان: کبوتر سفید

اگر ماشین آلات نظامی نکشند، زنگ می زنند. رییس جمهور سیاره راه می رود و انگشتش روی نقشه ها در حرکت است، برای مشخص کردن اینکه بمب های بعدی روی کدام کشور فرو خواهد افتاد. جنگ افغانستان که مجازات شده ها را مجازات کرد و مرده ها را کشت، یک موفقیت بود؛ و حالا به دشمنان جدیدی نیاز دارند.

ادامهٔ مطلب

اردوغان اروپا را به “ناامنی” تهدید کرد؛ رئیس جمهور آلمان: اردوغان ترکیه را به سوی نابودی می‌برد

فرانک والتر اشنتاین‌مایر، رئیس جمهوری جدید آلمان، روز چهارشنبه ۲۲ مارس، در اولین سخنرانی خود در مقام جدید، به رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود هشدار داد و گفت که این خطر وجود دارد که اردوغان تمام دستاوردهایی را که ترکیه طی سالیان اخیر به دست آورده از بین ببرد و به روابط این کشور با متحدانش آسیب برساند. این در حالی است که اردوغان نیز بار دیگر اروپا را به ناامنی تهدید کرد. ادامهٔ مطلب

آشفتگی و نیروی سازگاری دموکراسی پارلماتی (بخش های پایانی)

نوشته: اکهارد لیبرام 

برگردان: واحد مشیر

طبقه حاکم همواره در جریان تحول تاریخی دموکراسی پارلمانی، بخاطر اینکه مردم را در راستای عدم بلوغ نگه دارد، اصول هدایت ایدئولوژیک دین، نابرابری، نژادپرستی و ضد کمونیسم را اشاعه می دهد، حتی وعده شرکت و نقش حیاتی برای بهبود شرایط زندگی خود و جامعه در فرایند تصمیم گیری و سازماندهی مبارزه سیاسی در انتخابات، احزاب و پارلمان ایفا کنند.

ادامهٔ مطلب

بهاران خجسته باد

بهاران خجسته باد

صدای مردم، نوروز باستانی، و فرارسیدن بهار را به همه هم میهنان شادباش میگوید.
و آرزو دارد که سال ۱۳۹۶، سال اتحاد و نزدیکی نیروها برای غلبه بر جهل و تاریک اندیشی و فقر و بی عدالتی و آزادی و صلح باشد.

ادامهٔ مطلب

نوروز، آیینی ورای باورها

نوروز، بزرگ داشته می‌شود و روز جشن و سرور است زیرا همه مردم این جغرافیا، بیش و پیش از آنکه با قومیت یا مذهبشان شناخته شوند، «انسان»‌اند. انسان وابسته به خاک و زمین به‌عنوان مادری که زندگی را به آنها بی‌چشمداشت هبه می‌کند. و نوروز، آغاز بهار است و آغاز حیات دوباره این مادر همیشه‌زاینده و گرامی. چگونه می‌توان آن را بزرگ نداشت و آغاز حیات دوباره‌اش را به جشن و شادی نایستاد؟ ادامهٔ مطلب

آشفتگی و نیروی سازگاری دموکراسی پارلمانی (بخش چهارم)

نوشته: اکهارد لیبرام 

برگردان: واحد مشیر

یک دموکرسی واقعی را تنها با دخالت و هجوم در حوزه «مالکیت» و در ساختارهای قدرت سرمایه بزرگ می توان به دست آورد. کاهش دموکراسی از کاهش سیاسی طبقه کارگر جدا نیست. در مبارزه برای دموکراسی، باید مبارزه سیاسی را با موضوع طبقه مزدبگیر پیوند داد.

ادامهٔ مطلب

مصاحبهٔ «نامهٔ مردم» با نمایندهٔ رهبری حزب کمونیست عراق

به نظر ما آنچه در حال حاضر اولویت دارد، تمرکز بر مبارزه با تروریسم، برقرار کردن دموکراسی و نهادهای آن، و به راه انداختن گفتگوهاست. مسیر درست برای تحکیم تجربهٔ فدرالیسم به طوری که در خدمت تأمین حق ملّت کرد و همهٔ مردم عراق باشد، همین است.

ادامهٔ مطلب

تعیین میزان حداقل دستمزد سال ۹۶ پایین‌تر از هزینه معیشت به شدت به زیان زحمتکشان است!

میزان حداقل مزد ۹۳۰ هزار تومانی درحالی مورد توافق در شورای عالی کار قرارگرفته که مطابق آمار رسمی بین حداقل دستمزد و هزینه معیشت در بهترین حالت بیش از ۱ میلیون و ۵۵۹ هزار تومان، شکاف و تفاوت وجوددارد.

ادامهٔ مطلب

چهارشنبه‌ سوری را در لابه‌لای باورهای مردم جستجو کنیم

چهارشنبه سوری از آئین‌های دیرینه ایرانیان است و هر چند درباره سنت‌های آخرین سه‌شنبه سال در میان کتاب‌ها و سندهای تاریخی، مطلبی یا اشاره ای نمی‌یابیم اما در نیم قرن اخیر است که مقاله‌ها و پژوهش های متعددی در این باره منتشر شده و یا در نوشته های مربوط به نوروز به چهارشنبه سوری و آداب و رسوم آن نیز پرداخته اند. ادامهٔ مطلب

فاشیست ها قبل از دیکتاتوری فاشیستی چه کار می کنند؟[۱]

نوشته ی: مارک برودین[۱]

برگردان: مینا آگاه

فاشیست ها یا منتظر یک فتنه انگیزی تروریستی می شوند تا با سو استفاده از آن، محدودیت هایی برای دمکراسی قائل شوند، و یا خود یک فتنه برپا می کنند- درست مانند نازی ها که ترتیب آتش سوزی رایشتاگ را دادند.

ادامهٔ مطلب

طرفداران صلح در ایران، نمی‌توانند نگران نباشند!

تنها راه ممکن برای حفظ استقلال سیاسی کشور درپیش گرفتن مسیری شفاف و بی‌اعوجاج در امر دیپلماسی  به‌منظور حل‌وفصل همهٔ درگیری‌ها، خودداری از مداخله در اوضاع داخلی کشورهای دیگر منطقه- زیر پوشش هر ‌بهانه‌یی-  و امتناع از وارد  شدن به “بازی بزرگ” کشورهای امپریالیستی در منطقه خاورمیانه است.

ادامهٔ مطلب

جوشش ضد سیستم در اروپا و ایالات متحده

خبری درباره جشن شصتمین سالگرد توافق رم درمورد بازار مشترک در ٢۵ مارس منتشر نمی شود. پرچم اروپا به خاطر سیاست های فاجعه بار اتحادیه اروپا درخشش خود را از دست داده است. جنبش های ضد سیستم در همه جا ظاهر شده است. البته، دربرخی از کشورها این جنبش ها چپ گرا است ولی برخی از آنها نیز بیگانه ستیزی را سرقفلی دکان خود کرده اند.
ادامهٔ مطلب

گزارش مراسم روز جهانی زن در رشت

مجری برنامه، مراسم را با گرامیداشت فعالیت‌های اعضای جمعیت پیک سعادت نسوان، تشکیلاتی که در سال‌های ۱۳۰۰ در رشت، اولین برگزارکنندگان مراسم ۸ مارس در ایران بوده‌اند، آغاز کرد و دستاوردهای امروز زندگی اجتماعی زنان امروز را مرهون مبارزات این زنان دانست. سپس برای اولین بخش برنامه، سارا کریمی سخنرانی خود را با عنوان «شهر ایده آل برای زنان» ارائه کرد. …
ادامهٔ مطلب

«دولت و انقلاب» – مروری بر یک اثر کلاسیک لنینیسم و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی آن

لنین کتاب «دولت و انقلاب» را در زمانی نوشت که انقلاب پرولتری و دولت سوسیالیستی به‌جز برای مدّت کوتاهی در کمون پاریس هنوز از عرصهٔ اندیشه به عمل درنیامده بود. این کتاب، نوشتهٔ کلاسیک منحصر به فردی از لحاظ مطرح کردن شیوهٔ برخورد انقلاب پرولتری به دولت طبقاتی، چه از لحاظ ماهیت آن و چه از لحاظ شکل آن است.

ادامهٔ مطلب

بیانیه ۲۰ گروه حقوق بشری؛ سرکوب افرادی که به دنبال عدالت در مورد کشتار ۶۷ هستند را متوقف کنید

هم زمان با روز حهانی زن، ۲۰ سازمان حقوق بشری از جمله مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که «مقامات ایران باید آزار و اذیت، ارعاب و تعقیب قضایی مدافعان حقوق بشری که به دنبال حقیقت و عدالت به نمایندگی از اعدام‌شدگان و ناپدیدشدگان قهری دهه‌ی ۶۰ و خانواده‌های آن‌ها هستند را پایان دهند.» ادامهٔ مطلب

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت فرارسیدن هشتم مارس، روز جهانی زن!

در طول ۷۵ سال گذشته، زنان توده‌ای در بردن آگاهی به درون جامعه و دگرگون کردن برداشت‌ها و فرهنگ زن‌ستیزانهٔ متأثر از ریشه‌های مذهبی جامعه نقشی برجسته و تعیین‌کننده‌ داشته‌اند. زنان توده‌ای با انتشار انبوهی نشریه و مجلهٔ ویژهٔ ارائهٔ جستارهایی پیرامون دستیابی زنان به‌حقوق راستین‌‌شان و همچنین انتشار ده‌ها جلد کتاب و جزوه که جامعه و افراد علاقه‌مند به چنین مباحثی را با مبارزات زنان مترقی جهان آشنا کرده است، در تربیت چندین نسل‌ از فعالان جنبش زنان بسیار اثرگذار بوده‌اند.

ادامهٔ مطلب

مادران پارک لاله ایران: ۸ مارس، روز جهانی زن گرامی باد

ما هم‌چنین در آستانه‌ی انتخابات فرمایشی اعلام می‌داریم که هیچ توهمی در مورد نمایندگان زن مجلس که برخواسته از آرای مستقل مردم نیستند، نداریم و بر خواسته‌ها و مطالبات انسانی خود ایستاده‌ایم و تنها راه رهایی از نظام استبدادی و سراسر تبعیض کنونی را فعال کردن جنبش‌های مستقل و مردمی می‌دانیم.

ادامهٔ مطلب