چرخان

به دنبال تجمع کشاورزان اصفهانی مطرح شد

وزارت نیرو نه حاضر است حقآبه آنها را به آنها تحویل دهد و نه خسارتی به آنها پرداخت می‌کند. هر وقت هم کشاورزان اعتراضی می‌کنند، با قوه قهریه با آنها برخورد می‌شود. این افراد تاکنون به مراکز و نهادهای متعددی برای پیگیری مطالبات‌شان رجوع کرده‌اند. نه از دستگاه قضایی جواب گرفته‌اند و نه از نهاد ریاست جمهوری. مجلس هم تاکنون اقدامی نکرده است.

ادامهٔ مطلب

بحران همه‌جانبهٔ سیاسی-اجتماعی، لغو برجام، و راه‌حلِ نیروهای چپ برای گذر از بحران موجود

روز یکشنبه ۱۷ تیرماه به دعوت اتاق پالتاکی «گفتکوی سیاسی»‌ نشستی با شرکت محمد امیدوار،‌سخنگوی کمیته مرکزی حزب تودۀ ایران و علی پورنقوی، عضو هیئت سیاسی – اجرایی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) برگزار شد. در زیر متن نوشتاری سخنرانی رفیق امیدوار در این نشست ارائه می شود.

ادامهٔ مطلب

بیانیه کانون صنفی معلمان تهران پیرامون اعتصاب غذای محمود بهشتی

یکبار دیگر دستگاه قضایی در تداوم رفتار بیمارگونه ی خود یک فعال صنفی! یک زندانی را وادار ساخت از آخرین، خطرناک ترین و تنها امکان خود، یعنی جانش مایه بگذارد و در اعتراض به روند ناعادلانه ی برخورد با زندانیان به اصطلاح سیاسی و امنیتی، اقدام به اعتصاب غذا نماید. آن هم برای رسیدن به بدیهی ترین حقوقی که در قوانین همین نظام تصویب شده و رسمیت یافته اند.

ادامهٔ مطلب

متهم گریخت، قوه قضاییه مشغول صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی و سیاسی

از سوی دیگر متهم این پرونده در حالی به راحتی توانست از کشور خارج شود که این روزها قوه قضاییه نگرانی ها و دلمشغولی های بزرگتری دارد. این قوه نگران دختران خیابان انقلاب است و در حال صدور احکام ۲۰ ساله برای آنان، این قوه باید به امور دانشجویان بپردازد و با صدور احکام سنگین حق انتقاد و اعتراض را از آنان بگیرد، فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه نگاران را محدود سازد، محدودیت ها و حصرها را ادامه دهد، تلگرام فیلتر کند و اینستاگرام را تهدید به تعطیلی، دختر ۱۷ ساله را در مقابل دوربین بنشاند و در برجام دخالت کند و برای دولت تکلیف مشخص کند و در مورد سوریه و یمن صحبت کند و خلاصه مشغول هرکاری شود جز وظایف ذاتی خود تا متهم چنین پرونده مهمی از کشور فرار کند و این پرونده فساد نیز چون بسیاری از پرونده های دیگر نیمه کاره رها شود و دولت مجبور شود باز از بودجه عمومی بدهی‌های یک موسسه دیگر را پرداخت کرده و فشار بر اقتصاد کشور بیشتر…
ادامهٔ مطلب

یادواره رفیق غلام حسینِ صدریِ افشار

در میانِ نسلِ امروزِ فرهنگ نامه نویسانِ ایران، شاید صدری افشارنخستین کسی بود که دریافت، دستِ مردمِ ایران از هرگونه واژه نامه ی روزآمدِ فارسی کوتاه است… از این رو، صدری افشار آستین بالا زد تا با دستِ تهی، فرهنگ نامه ای در خورِ نیازهای امروزِ جامعه فراهم آورد.

ادامهٔ مطلب

بحران فزایندۀ اقتصادی و تهدیدهای راهبردی بر ضد مصالح ملی

تغییر جهت در اقتصاد کلان کشور با ایست کامل برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی است. در این ارتباط باید بر این نکته مهم و حساس تأکید کرد که فرایند گذار از مرحلهٔ دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک در سطح ملی، با حرکتی سریع و یک‌باره در مسیر فروپاشی و سرنگونی و یا ایجاد ناامنی در جامعه عملی نخواهد شد، بلکه این گذار درگروِ به‌وجود آوردن جایگزینی (آلترناتیوی) ملی، دموکراتیک و مبرا از پیروان اسلام سیاسی است.

ادامهٔ مطلب

به بهانه ۱۸ تیرماه، سالگرد پیکار قهرمانانه جنبش دانشجویی بر ضد حاکمیت استبداد!

امروز جنبشِ دانشجویی کشور با چالش جدی سازمان‌یابیِ دوبارهٔ صفوفش مواجه است. تلاش برای بازسازیِ جنبش دانشجویی‌ای رزمنده و حاضر در صحنه که بتواند ارتجاع حاکم را به‌چالش بطلبد، ضرورتِ درنگ ناپذیری است که باید برای دست‌یابی به آن از همه امکان‌ها بهره‌جویی کرد….
ادامهٔ مطلب

بلبشوی ناشی از واردات بی‌رویه، دودی است در چشم کشاورز

ابرهای تیره ظلم و جور رژیم ” ولایی ” که دهه‌هاست آسمان میهنمان را فراگرفته است، بر فراز آسمان روستاهای کشورمان ظلمانی تر می‌شوند و حاکی از اوضاع دشوار و بس پرمشقتی است که هم‌وطنان روستایی ما با آن دست به گریبان‌اند. روشن نبودن سیاست کشاورزی و هدف‌های آن، همراه با حفظ نظام سنتی کاشت و داشت و برداشت در روستاها، توصیف سیمای کشاورزی‌ای درحال احتضار در کشورمان است. براساس گزارش های منتشرشده، سال‌هاست مازاد بر نیاز کشور، برنج وارد می‌کنند. علیزاده شایق گفت: گرچه تعداد واردکنندگان برنج بسیار زیاد است اما بعضی از آنها به‌رغم دریافت مجوز و ارز دولتی برای واردات آن، به‌ جای برنج، کرم زگیل پا می‌آورند…
ادامهٔ مطلب

«شهرستانی ها را به دانشگاه های تهران راه ندهید!»

در حالی که فعالان صنفی دانشجویی یک به یک به دادگاه احضار می شوند و احکام سنگین قضایی برایشان صادر می شود و دیگر فعالان صنفی در حال پیگیری وضعیت قضایی خود یا دوستانشان هستند، ضربه ای دیگر به پیکر دانشگاه و دانش آموزان شهرستانی وارد می کنند….
ادامهٔ مطلب

عزل «علی خامنه ای» و استقرار حاکمیت ملت

تا آن زمان که هیمنه و سیطره استبداد شکسته نشود و ساختار قانونی ممد استبداد به طور بنیادی اصلاح نشود هر گشایشی می‌تواند با خواست یا بی‌تدبیری شخص مستبد بی‌اثر شود. ساختار استبدادی نظام سیاسی به او اجازه می‌دهد که اگر از سر ناچاری جایی عقب‌نشینی کند –مثل حق معوقه برقراری شوراهای شهر و روستا و یا برجام- در عمل آن گشایش را بی‌اثر و یا کم‌اثر کند.
ادامهٔ مطلب

کار در آتشبارِ خورشید در کوت عبدالله و اهواز، جهنم با اعمالِ شاقه

در طول دو سال گذشته، حداقل چهار کارگر در استان‌های خوزستان و بوشهر بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند؛ با این وجود هنوز هیچ قانون مدونی برای حفاظت از جان کارگران در مقابل گرمای طاقت‌فرسای تابستان‌های جنوب، تصویب نشده‌است.

ادامهٔ مطلب

خرده‌بورژوازی و دولت: پایان ماه عسل طولانی / پرویز صداقت

اگرچه رفتارهای سیاسی این جریان به سبب برخورداری از سرمایه‌ی نقدی و سرمایه‌ی ثابت محافظه‌کارانه‌تر از گروه‌های کارگری، ارتش ذخیره‌ی بیکاران و تهی‌دستان شهری است، اما در نارضایتی از روندهای اقتصادی ـ سیاسی موجود عناصر مشترک نارضایتی در بین همه‌ی این گروه‌ها وجود دارد و به‌طور بالقوه امکان نزدیکی‌های سیاسی بین تمامی این گروه‌ها بر سر برخی اهداف حداکثری و مطالبات عام دموکراتیک چندان دور از انتظار نیست.

ادامهٔ مطلب

ده‌ها زخمی در راهپیمایی زنان غزه «بازگشت» زنان

اکتمال حمد، عضو هیئت رهبری راهپیمایی‌های بازگشت تصریح کرد: این راهپیمایی گسترده بر نقش زنان در روند مبارزه علیه اشغالگران اسرائیلی و بر رویارویی با طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» تأکید دارد. به گفته حمد، راهپیمایی بازگشت بر وحدت ملت فلسطینی در رویارویی با پروژه‌های نابودی تأکید دارد و ما مطمئن هستیم که ملت ما می‌توانند این معامله را با وجود فشارها لغو کنند.

ادامهٔ مطلب

اتحادِ عمل فراگیر- وظیفهٔ بی‌درنگِ جنبش کارگری و سندیکایی در مرحلهٔ کنونی!

باید برنامه رژیم برای جلوگیری از حضور توده‌های کارگر در مبارزه صنفی و سیاسی را خنثی کرد. حضور فعال و پویا در مبارزات جاری، استفاده از همه امکانات همراه با حد اعلای هوشیاری و استقلال عمل طبقاتی و تلاش خستگی‌ناپذیر در راه اتحادِ عمل فراگیر در جنبش سندیکایی زحمتکشان، وظیفه‌هایی درنگ‌ناپذیر در اوضاع حساس کنونی‌اند.

ادامهٔ مطلب

وقتی سهراب درگذشت، جهان جای تنگ‌تری شد

ایران اما شلوغ بود و بوی انقلاب به مشام می رسید. سهراب هم برگشت و با حزب توده ایران شروع به همکاری کرد… سهراب بی‌جایگزین بود و شیوه‌اش را در دورانش کسی تکثیر نکرد. حرف تلخی به کسی نمی‌زد و با کسی تندی نمی‌کرد. انسان شریفی به تمام معنا بود و وقتی سهراب درگذشت، جهان جای تنگ‌تری شد.

ادامهٔ مطلب

بیانیۀ حزب تودۀ ایران: تهدید، سرکوب و خشونت وحشیانه پاسخ سران رژیم ضدمردمی به مردم جان به لب رسیده

تلاش در راه هماهنگ کردن اعتراض های مردمی و ایجاد ساختارهای اجتماعی‌ای هدفمند و مردم محور، اتحادیه‌های صنفی مستقل و تشکل‌های مدنی با هدف دفاع از صلح و دموکراسی ، و برای مبارزه مستقیم با دیکتاتوری راه نجات کشور از خطر مداخله خارجی و حرکت به سمت پایان دادن به حاکمیت ظلم، جهل و استبداد در میهن ماست.

ادامهٔ مطلب