چرخان

فاجعه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو

حزب توده ایران ضمن ابراز همدردی با آتش نشانان  و خانواده های آتش نشانان مجروح و مدفون٬ خود  را در غم و اندوه این زحمتکشان شریک و سهیم می داند. ما خواستار روشن شدن علل و ابعاد این  فاجعه دلخراش و معرفی و مجازات مسببین ان هستیم، بعلاوه حمایت٬ تامین درمان و امور پزشکی مجانی و پرداخت خسارت و رسیدگی به شرایط  آتش نشانان و خانواده های آنان می باید بی کمترین ابهام فورا صورت گرفته و از زندگی و معیشت آتش نشانان حمایت قاطع و جدی شود.

ادامهٔ مطلب

فغان و درد اگر هاشمی رفسنجانی نماد عدالت جویی و دفاع از آزادی در مملکت ما باشد!

منوچهر مهرآیین: کارنامۀ سیاسی زندگی هاشمی رفسنجانی، کارنامۀ سیاست مداری ورزیده، فرصت طلب و ضد مردمی است که تا انتهای عمر خدمت گذار استبداد و ارتجاع بود.  در پاسخ به “نامه ۴۳ زندانی سیاسی سابق” درباره رفسنجانی باید گفت که بی شک نام هاشمی رفسنجانی در تاریخ کشور ما ماندگار خواهد بود اما نه به عنوان نماد عدالت جویی و آزادی خواهی بلکه …

ادامهٔ مطلب

قطعنامهٔ ۲۳۳۴ شورای امنیت: گام امیدبخش دیگری در راه حل‌وفصل مسئلهٔ فلسطین

نیروهای صلح‌دوست و ترقی‌خواه جهان و منطقه امیدوارند که با زمینه‌ای که این قطعنامه فراهم می‌کند، و با حمایت جامعهٔ بین‌المللی، بتوانند تلاش‌های خود را برای حل‌وفصل دائمی مسئلهٔ فلسطین و برقراری کشور و دولت مستقل فلسطین در درون مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی اورشلیم، به نتیجه برسانند و پناهندگان و آوارگان فلسطینی نیز بتوانند به خانه و کاشانهٔ خود بازگردند.

ادامهٔ مطلب

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ – «چه باید کرد؟»

لنین با نقل قول از مانیفست کمونیست که «کمونیست‌ها از هر جنبش انقلابی پشتیبانی می‌کنند» یادآوری می‌کند که «ما باید وظایف دموکراتیک عمومی را در برابر تمام مردم بیان داریم و روی آنها تکیه کنیم بدون آنکه حتّی برای یک لحظه معتقدات سوسیالیستی خود را پنهان داریم.»

ادامهٔ مطلب

فرایند دیالکتیک (بخش سوم و پایان)

نوشته: جرج کلاوس و مانفرد بور

ترجمه: واحد مشیر

روش دیالکتیک در مخالفت مستقیم با روش های متافیزیکی است که اشیاء را جدا از هم در نظر می گیرد و وقتی هم آنها در فرایند حرکت و تغییر قرار گیرند، تناقضات درونی آنان را مشاهده نمی کند، تجزیه و تحلیل همه جانبه ماتریالیسم دیالکتیک، دشمن سفسطه گری متافیزیک است.

ادامهٔ مطلب

بهایِ سکوت و مماشات در برابرِ ظلم و جنایت!

“… یک‌بار دیگر احسان طبری را دیدم و آن شبی از شب‌های ماه رمضان- سال ۶۳- بود که وی را از زندان به خانهٔ مرحوم محمدتقی جعفری آوردند و مرا هم بدان مجلس فراخواندند. حال‌وروز خوشی نداشت و دهان و فک‌اش گویا شکسته یا کج شده بود. جعفری می‌خواست ‌با وی محاجه کند، اما من مطلقاً خوش نداشتم که با اسیری در بحث شوم، و نشدم. یک‌بار که آقای جعفری سخنی در نقدِ شوروی (سابق) گفت، احسان تکانی خورد و دفاعی غیورانه کرد. …” (عبدالکریم سروش)

ادامهٔ مطلب

سال های ابری در اقتصاد جمهوری آذربایجان و چشم انداز آن

محمد حسین یحیایی: با کاهش فیمت نفت در بازار جهانی از سال ۲۰۱۴ به این سو، آذربایجان هم مانند دیگر کشور های تک محصولی دچار بحران و کاهش شدید ارز های خارجی شد، در ماه های نخست از ذخائر ارزی خود استفاده کرد ولی با طولانی شدن افت قیمت نفت، بحران اقتصاد کشور را زمین گیر کرد، رشد اقتصادی با لغو و حذف پروژه ها به سرعت کاهش یافت.

ادامهٔ مطلب

مبارزه با سیاست های خصوصی سازی رژیم از پیکار با «اصلاحِ قانون کار» جدا نیست

مبارزه برای افزایشِ دستمزد، از پیکار با لایحهٔ “اصلاحِ قانون کار” و نیز از مبارزه‌یی منسجم و پیگیر با تمام سیاست‌های رژیم در ارتباط با “آزادسازیِ” اقتصاد در جهت “جذبِ سرمایه‌های” امپریالیستی، جدا نیست.

ادامهٔ مطلب

آیا روسیه امپریالیست است؟

نویسنده: ویکتور ایوانویچ گالکو نامزد اکادمی علوم اقتصاد روسیه

برگردان/ شهریارقاسمی

بحث هایی در میان مارکسیستها جریان دارد مبنی بر اینکه آیا روسیه با داشتن زمینه و مشخصه های تئوریک، یک کشور امپریالیستسی است؟ پاسخ به این پرسش به نتیجه گیریهای سیاسی و اقدامات عملی آن کشور بستگی دارد. برای درک این مسئله نگاهی به نظریه لنین تحت عنوان “امپریالیسم، بالاترین مرحله سرمایه داری” می اندازیم. لنین می گوید “انحصار مهمترین ویژگی اقتصادی و جوهر امپریالیزم است”.(مجموعه اثار لنین جلد ۲۷ ص ۴۲۰)

ادامهٔ مطلب

سعید شیرزاد:«مرگ من عصیان یک زندگی است که نمی‌خواهد بمیرد»/ اعتصابم شخصی نیست؛ آنرا ادامه می دهم

در پاسخ به درخواست مادران خاوران مبنی بر پایان اعتصاب غذا گفته بود که این اعتصاب را تا سی روز پی خواهد گرفت و بسته به شرایط موجود و شنیده شدن «صدای بی صدایان» درباره‌ی پایان یا ادامه‌ی آن تصمیم خواهد گرفت…
چیزی جز پیروزی نیست:
من می‌میرم … اما مرگ من، مرگ زندگی من نیست …
مرگ من انتقامی است که زندگی من از جعل‌کننده‌ی نام خود می‌گیرد …
من می‌میرم تا زندگی زیر دست و پای مرگ نمیرد …
مرگ من عصیان یک زندگی است که نمی‌خواهد بمیرد!…
ادامهٔ مطلب

حاشیهٔ شهرها: پیامدِ تجاوز کلان‌سرمایه‌داری به حقوق انسانی و اجتماعی کارگران و زحمتکشان کشور

همبستگی و مبارزهٔ منسجم کارگران، در این مبارزهٔ اصولی نقشی کلیدی دارد. نباید نسبت به سرنوشتِ این قربانیانِ نظام ضدانسانی حاکم بر کشور بی‌توجه بود، سرنوشتی که درصورت دوام و گسترش‌اش، دیر یا زود، درِ خانهٔ همهٔ کارگران و زحمتکشان میهن‌مان را خواهد کوفت.

ادامهٔ مطلب

نئونازی های اوکراین در شب ژانویه ۲۰۱۷ در میدان کیف

م. چابکی: گروه رایت سکتورکه وابسته به حزب فاشیستی سوابودا می باشد در دولت کنونی اوکراین قدرتمند است. آن ها در آغاز به تخریب بناهای یاد بود اتحاد شوروی و شکستن مجسمه های لنین  و تخریب مقبره های سربازان گمنام ارتش سرخ پرداختند، هم اکنون نیزنیروهای مترقی بویژه حزب کمونیست اوکراین تحت پیگرد وآزار واذیت قراردارد  و مجلس رادا به بهانه های قانونی از فعالیت آنها جلوگیری نموده اند.

ادامهٔ مطلب

آفریقای جنوبی با چالشی تاریخی برای تداوم ائتلاف سیاسی انقلابی رو به روست

ناپیگیری در پیشبُرد برنامه‌های ترقی‌خواهانه و عدالت‌جویانه، رشد و تسلط نولیبرالیسم اقتصادی، و عدم اجرای تغییرهای بنیادی به سود زحمتکشان آفریقای جنوبی، موجب پیدایش بحران رهبری در آن کشور شده است.

ادامهٔ مطلب

شادباش سال نو میلادی ۲۰۱۷

«صدای مردم»

سال نو میلادی را به همه هموطنان مسیحی شادباش میگوید. و آرزو دارد با مبارزه مشترک همه نیروهای عدالت خواه و صلح جو، سال پیش رو، سال صلح، دوستی و امنیت در جهان و سال پیروزی برای مردم میهن ما در مبارزه با حکومت قرون وسطایی ولایت فقیه باشد.

 

اطلاعیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: بدرود رفیق مسعود ملکی

انسانیت، فروتنی، کارِ مداوم، انظباط، و همچنین پایبندیِ خلل‌ناپذیر رفیق  مسعود ملکی به آرمان‌ها و مسیر و مقصد مبارزهٔ طبقهٔ کارگر و زحمتکشان ایران و حزب آن، حزب تودهٔ ایران، زبان‌زد همهٔ توده‌ای‌ها و حتی مخالفان حزب ما بود. حزب تودهٔ ایران و جنبش ترقی‌خواهان و آزادی خواهانِ میهن ما مبارزی خستگی‌ناپذیر را از دست داد.

ادامهٔ مطلب

نمایش امضای «منشور حقوق شهروندی» در رژیم ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه!

بر این اساس ما معتقد نیستیم که حسن روحانی عزم جدی‌ای برای حل این مسئله داشته باشد. هدفِ حسن روحانی از رونماییِ “منشور حقوق شهروندی” دفاع از حقوق شهروندان را دربر نمی‌گیرد، بلکه حربه ای تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری پیشِ‌رو است.

ادامهٔ مطلب

همکاری آنکارا، تهران، مسکو تاکتیک یا استراتژی

محمد حسین یحیایی: در این نشست و بیانیه چند موضوع جلب توجه می کند، نخست توافق جمهوری اسلامی ایران، با ساختار سکولار و غیر مذهبی سوریه است که در هر شرایطی با واژه سکولار دشمنی دیرینه و پایان ناپذیر دارد، از آن گذشته نیرو های نظامی خود را با عنوان مدافعان حرم (طرفداران حاکمیت شیعه) در آنجا نگهداری می کند که تا کنون صد ها نفر از آنان کشته شدند.

ادامهٔ مطلب