کوله‌بری ایستگاه آخر بیکاران مرزنشین

بیکاری روزبه‌روز دامن جوانان استان کرمانشاه را می‌گیرد و باوجود بسترهای عظیم در بخش‌های مختلف همچنان شاهد نگرانی جوانان و بیماری این قشر که سرمایه‌های نظام‌اند، هستیم.

شاید اگر هر کشور دیگری از وجود بازارچه‌های مرزی و امکان تجارت خارجی به‌واسطه قرارگرفتن در موقعیت‌های استراتژیک مرزی برخوردار می‌بود امروز الگوی تجارت و اشتغال‌زایی به‌حساب می‌آمد، اما متاسفانه در سومار تنها شنیدن نام بازارچه مرزی گوش‌نواز است و دیدن آن حسرت بر دل جوانان بیکار می‌گذارد، بازارچه‌ای که باید امروز از کامل‌ترین زیرساخت‌ها برای تجارت و فعالیت اقتصادی جوانان برخوردار می‌بود.

جای بسی اندوه است که بازارچه مرزی سومار نه‌تنها نتوانسته مرهمی برای زخم بیکاری جوانان باید بلکه چهره‌ای کریه نیز به خود گرفته و به‌مانند یک بیمار نیازمند درمان اورژانسی است.

یکی از ساکنان روستایی دورافتاده در دهستان ویژه‌نان شهرستان گیلانغرب در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت نامناسب اشتغالش توضیح داد: متاسفانه بازارچه مرزی سومار دستاورد خاصی برای اشتغالزایی نداشته و ما عملا نتیجه‌ای نمی‌بینیم.

وی با اشاره به مشکلات بازارچه رسمی سومار اظهار کرد: من ساکن این منطقه و دارای تحصیلات دانشگاهی هستم اما هنوز نتوانستم در بازارچه سومار مکانی برای کار بیایم و باید برای اینکه نوبتی در این مرز داشته باشم دنبال واسطه باشم.
این جوان کوله‌بری را ازجمله راهکارهای پیشنهادی برای اشتغال هرچند اندک جوانان گیلانغربی و برون‌رفت از بخشی از مشکلات این منطقه دانست و افزود: حدود ۷ ماه پیش فرماندار سابق گیلانغرب فعال شدن کوله بری از بازارچه مرزی سومار را اعلام کرد و همچنین عنوان شد که کوله‌بری فعال‌شده و امکان واردات کالا از عراق از سر گرفته می‌شود.

اکنون که ماه‌ها از خبر فعالیت کوله بری در بازارچه مرزی سومار می‌گذرد غیر از شعار و وعده، خبر دیگری نیست. مرزنشینان گیلانغربی هم‌اکنون در انتظار وعده‌ای دیگر بسر می‌برند و امیدوارند تا فعالیت کوله‌بری در قالب تعاونی‌ها ساماندهی شود.
ظرفیت‌های فراوان منطقه گیلانغرب افزود: منطقه گیلانغرب به‌واسطه داشتن چندین سد بزرگ و بستر مستعد از مناطق نادر کشور برای کشاورزی است اما غیر از جو و گندم و ذرت چیز دیگری کاشته نمی‌شود و باید این فرهنگ کشاورزی جا بیفتد که مردم محصولات خود را می‌تواند خارج کنند. همچنین معادن سرشاری داریم که فقط در دست عده‌ای معدود محصور شده است.

در دهه ۷۰ معضل خودکشی در گیلانغرب اوج گرفت و اکنون دوباره در حال شیوع است و از جوان ۲۰ ساله تا مردان ۵ ساله به خاطر فقر و مسائل معیشتی دست به خودکشی می‌زنند.

امیدی که ناامیدی ایجاد کند قابل‌قبول نیست. مردم گیلانغرب در دوران ۸ سال دفاع مقدس پای همه‌چیز مملکت ایستادند و مردمی که تصمیم می‌گیرند پای همه‌چیز نظام بایستند یعنی قابل‌اعتمادند و با شعار نمی‌توان سر این مردم هوشیار را کلاه گذاشت.

Print Friendly