لایحه بودجه ۹۶ و افزایش ۱۰۰ درصدی بودجه سپاه

مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ را آغاز کرده است؛ بودجه‌ای با اما و اگرهای فراوان و پرسش‌های بی‌پاسخ. یک موضوع اما کاملا روشن است و آن افزایش بودجه نهادهای نظامی است.

کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ دولت در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصویب شد. حال نوبت به نمایندگان مجلس رسیده است تا جزئیات این لایحه را مورد بررسی و واکاوی قرار دهند؛ بودجه‌ای که برای شرایط عادی تنظیم شده است، برای دوره پسا برجام. با امکان صدور نفت و گاز و دوره‌ای که در آن از فشار تحریم‌ها کاسته شده باشد. اما آیا واقعا چنین انتظاراتی متحقق خواهند شد؟

لایحه بودجه روز ۱۴ آذرماه رسما توسط حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. بودجه با ۱۰۸۵ میلیارد تومان درآمد و با هزینه‌ای معادل همین مبلغ. به عبارتی دیگر بودجه‌ای متوازن و تراز شده با درآمدها. پرسشی که ذهن تحلیلگران مسائل مالی را به خود مشغول می‌دارد این است که آیا دولت در موقعیتی است که بتواند این چنین دقیق ردیف‌های درآمدها و هزینه‌ها را محاسبه کند؟
روند افزایش چشمگیر بودجه نهادهای نظامی در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. خبرگزاری مهر با مقایسه بودجه نهادهای نظامی لایحه سال آینده و نخستین سال زمامداری دولت روحانی، از رشد ۸۶ درصدی بودجه این نهادها گزارش می‌دهد.
بیشترین میزان رشد بودجه مربوط به بودجه سپاه می‌شود. بودجه مشترک سپاه در لایحه بودجه سال ۹۶ بالغ بر ۲۲ هزار و ۲۴۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که در قیاس با سال ۱۹۹۳، یعنی نخستین سال زمامداری دولت تدبیر و امید، رشدی معادل ۱۰۰ درصد داشته است.

بودجه ستاد مشترک ارتش رشدی ۴۰ درصدی داشته و به ۷۷۷۲ میلیارد تومان در لایحه سال آینده رسیده است. بودجه ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و همچنین بودجه سازمان بسیج مستضعفین نیز در همین بازه زمانی دو برابر شده است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly