آبیاری ۲۴۰۰ هکتار با فاضلاب

سخنانی که در دیدار وزرای بهداشت و کشاورزی ردوبدل شد بیش از هر چیز به آبیاری مزارع با فاضلاب اختصاص داشت؛ مشکلی که سال‌هاست درباره آن سخن می‌گویند، اما مشخص نیست سرانجام مقابله با این مساله به کجا خواهد کشید.

روز گذشته وزیر بهداشت بر آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب درحاشیه تهران تاکید کرد. رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هم اعلام کرد: دوهزار و۴۰۰ هکتار زمین کشاورزی با فاضلاب آبیاری می‌شود. این در حالی است که وزیر کشاورزی در دیدار با وزیر بهداشت از آغاز ساماندهی سموم در هفت محصول کشاورزی پرمصرف خبر داد.

عکس

ساماندهی استفاده از سموم در هفت محصول کشاورزی پرمصرف شامل برنج، خیار، گوجه گلخانه‌ای، پرتقال، کاهو و سیب‌زمینی آغاز شده است، چون در برخی از این محصولات میزانی از باقیمانده سموم از جمله نیترات وجود داشته و از سال ۹۴ کار نمونه‌گیری و رصد مزارع این محصولات در دستورکار قرارگرفته است. در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه کاهش باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی وجود داشته، اما درعین حال سرعت کار برای کاهش میزان باقیمانده سموم کشاورزی مطلوب نیست و باید افزایش یابد. در این شرایط گزارش‌هایی نیز مبنی بر وجود برخی فلزات سنگین همچون آرسنیک در برخی خاک‌های کشاورزی وجود دارد که باید برای مقابله با این پدیده نیز برنامه‌ریزی کرد. تاکنون چهارهزار نوع سم مجاز برای کشاورزی شناسایی و تایید شده، اما همچنان نگرانی ازسموم غیرمجاز و بیش‌ازحد، در کشاورزی ایران وجود دارد. دراین شرایط عرضه‌کنندگان مجاز سموم کشاورزی شناسایی‌شده مجوز گرفتند و کشاورزان هم نباید از افراد بدون مجوز سم خریداری نکنند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن اعلام برخی آمارها درباره میزان آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب گفت: براساس گزارش‌ها دوهزارو۴۰۰هکتار از مزارع با فاضلاب تصفیه‌نشده آبیاری می‌شوند که مهم‌ترین استان‌های درگیر در این موضوع البرز، آذربایجان غربی، تهران و کرمانشاه هستند. خسرو صادق‌نیت با بیان اینکه مواجهه کشاورزان با عوامل آسیب‌رسان بسیار زیاد است و کاهش این مواجهه، با آموزش عوامل آسیب‌رسان و سموم به کشاورزان امکانپذیر است، افزود: تاکنون بیش از ۱۰۰هزار بازدید از مزارع کشاورزی داشتیم و با کشاورزان هم ارتباط مستقیم برقرار کرده‌ایم؛ ‌طوری‌که به ۳۰۰هزار کشاورز در ۲۷هزار هکتار زمین درباره نحوه به‌کارگیری سموم و کاهش مواجهه با عوامل آسیب‌رسان آموزش‌هایی ارائه کرده‌ایم. به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه در برخی نمونه‌برداری‌ها شاهد بودیم که برخی سموم استفاده‌شده ربطی به محصول مورد نظر نداشتند، افزود: به عنوان مثال در برخی نمونه‌برداری‌ها مشخص شد سمی که برای خیار به کار برده‌اند، باید برای پنبه به کار می‌رفته است. صادق‌نیت ادامه داد: آبیاری محصولات کشاورزی و به‌ویژه صیفی‌جات با فاضلاب خام می‌تواند آلودگی و مشکلات زیادی را ایجاد کند. البته باید توجه کرد که این میزان مزارع در سال ۹۳، سه‌هزار و۴۰۰هکتار بودند که امسال به دوهزار و۴۰۰هکتار کاهش یافته‌اند.
آرمان- زهرا سلیمانی

Print Friendly