شورا از نحوه هزینه‌کرد بودجه غیرنقد شهرداری بی‌اطلاع است/ شهرداری هرکاری بخواهد انجام می‌دهد

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه این شورا هیچ اشرافی بر بودجه غیرنقد شهرداری ندارد، گفت: امسال ۷ هزار میلیارد تومان از بودجه شهرداری غیرنقد است و شهرداری با این مبلغ هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد.

رحمت‌اله حافظی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره بودجه غیرنقد شهرداری با بیان اینکه این بودجه برای شورای فضایی کاملا غیرشفاف است، گفت: در سال ۹۲ بودجه غیرنقد حدود ۵۱ درصد بود و طبق برنامه قرار بود به تدریج این بودجه تعدیل شود به نحوی که در سال ۹۳ سهم این بودجه به ۴۵ درصد و در سال ۹۴ به ۴۰ درصد کاهش یافت. همچنین قرار بود؛ سهم این بخش از بودجه در سال ۹۵ به ۳۵ درصد کاهش یابد، اما با لابی‌هایی که شهرداری با برخی از اعضا انجام داد، توانست رای اکثریت اعضا را گرفته و‌‌ همان ۴۰ درصد سال ۹۴ را تصویب کند. امیدواریم در بودجه سال آینده بتوانیم بخشی از این بودجه غیرنقد را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: لایحه بودجه‌ای که به کمیسیون‌های مختلف می‌رود، بررسی و در صحن شورا مصوب می‌شود و تمام مباحث کار‌شناسی، معطوف به بخش نقد بودجه است و بخش غیرنقد کاملا خارج از حیطه نظارت شورا است.

حافظی با تاکید براینکه این بخش از بودجه درآمدهای ناشی از منابع عمومی مردم محسوب می‌شود، اظهار کرد: وقتی نمایندگان مردم بر چگونگی هزینه‌‌کرد این بخش از بودجه اطلاع و اشرافی نداشته باشند؛ هر اتفاقی ممکن است، رخ دهد.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: بودجه غیرنقد از محل بدهی افرادی که پروژه‌های مختلف را در شهر اجرا می‌کنند؛ تامین شده و این افراد عوارض خود را به شهرداری به صورت غیرنقد و در قالب واگذاری املاک و ساختمان‌ها پرداخت می‌کنند و شورای شهر هیچ اطلاعی نسبت به نحوه قیمت‌گذاری این املاک ندارد.

وی افزود: املاکی که شهرداری از این راه به دست می‌آورد و در بودجه غیرنقد جای می‌گیرد با افرادی که از شهرداری مطالبه دارند؛ به تها‌تر گذاشته می‌شود، این درحالیست که شورای شهر بر این جابه‌جایی‌ها و واگذاری‌ها هیچ اشرافی ندارد و هر اتفاقی ممکن است؛ رخ دهد.

حافظی با تاکید براینکه بخش غیرنقد بودجه می‌تواند؛ محل سوءاستفاده باشد، ‌تصریح کرد: اگر روش غیرنقد یک روش استاندارد و قابل دفاع بود، انتظار داشتیم در بودجه کلان کشور که توسط دولت تنظیم و به مجلس تقدیم می‌شود نیز وجودداشته باشد، در حالی که چنین چیزی نیست.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه تنها دو سه نفر از اعضای شورا چنین مسائلی را مطرح و طلب می‌کنند و برای سایر اعضا این موضوع خیلی مهم نیست، خاطرنشان کرد: برای اصلاح این انحرافات و خطا‌ها اجماع کافی و لازم و جود ندارد. همانطور که گفتم وقتی قرار بود؛ بودجه غیرنقد را به تدریج تعدیل کرده و از سال ۹۳ سالانه ۱۰ درصد این بودجه را کاهش دهیم، شهرداری با لابی‌گری مانع کاهش بودجه غیرنقد در بودجه سال ۹۵ شد، لذا از عده‌ای که در اقلیت قرار می‌گیرند؛ کاری برنمی‌آید.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه غیرنقد قدرت مانور شهرداری را افزایش می‌دهد و چارچوبی ندارد، تصریح کرد: امسال ۷ هزار میلیارد تومان از بودجه شهرداری غیرنقد است و شهرداری با این مبلغ هر کار بخواهد می‌تواند انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: این درحالی است که برای ۱۰ هزار میلیارد تومان بخش نقد بودجه تعریف داریم و در کتابی قطور ماموریت‌ها دسته بندی شده و در هر ماموریت زیرشاخه‌ها مشخص شده است به عنوان مثال در حوزه محیط زیست برای سازمان بوستان‌ها و فضای سبز ماموریت‌هایی درنظر گرفته شده است. هر فعالیت ردیف و مبلغ مشخصی داشته و شهرداری قدرت مانور زیادی در این بخش ندارد، اما آقایان می‌توانند با بودجه غیرنقد هرکاری می‌خواهند بکنند و هزینه‌کرد آن دست خودشان است.

Print Friendly