جولان کالاهای قاچاق در بازار

. ضمن آنکه اجناس این مغازه ها عمدتا خوراکی یا آرایشی بهداشتی هستند و قاچاق بودن آنها می تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان داشته باشد زیرا اغلب این اجناس تقلبی یا تاریخ مصرف گذشته هستند؛ ضمن آنکه مغازه داران با فروش این اقلام به قیمتهایی پایین تر از قیمت سایر بازارها، مشتریان را برای خرید از خود ترغیب می‌کنند…

گزارش میدانی خبرنگار مهر از برخی بازارها حاکی از آن است که اجناس قاچاق همچنان در مغازه ها عرضه می شود و این اجناس را می توان در بازارهایی مانند کوچه مروی به راحتی پیدا کرد. ضمن آنکه اجناس این مغازه ها عمدتا خوراکی یا آرایشی بهداشتی هستند و قاچاق بودن آنها می تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان داشته باشد زیرا اغلب این اجناس تقلبی یا تاریخ مصرف گذشته هستند؛ ضمن آنکه مغازه داران با فروش این اقلام به قیمتهایی پایین تر از قیمت سایر بازارها، مشتریان را برای خرید از خود ترغیب می‌کنند.

یکی از مشتریان کوچه مروی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این بازار برای خرید بسیار جذاب است، گفت: اغلب برای خرید اجناس خوراکی خارجی و یا لوازم آرایشی و بهداشتی به اینجا مراجعه می کنم و قیمت ها آنقدر جذاب است که با وجود مسافت دور حاضرم به اینجا بیایم.

وی با اشاره به اینکه مغازه دارها تاکید می کنند که این اجناس تقلبی نیست اما بصورت قاچاق وارد کشور می شود برای همین ارزان تر است، افزود: به هرحال قیمت ها نسبت به سایر مغازه ها در سطح شهر آنقدر جذابیت دارد که ما برای خرید به بازار مروی بیاییم.

در واقع فرصت خرید ارزان که به واسطه عرضه گسترده کالای قاچاق در برخی مغازه ها در اختیار مشتریان قرار گرفته، بازار این فروشندگان را داغ کرده است در حالیکه نظارت مناسبی هم بر آنها انجام نمی گیرد. از سوی دیگر سایر کالاهای قاچاق را هم همچنان می‌توان در سایر بازارها مانند ناصرخسرو یا امین حضور دید. بازارهایی که تاکنون سود زیادی را هم به واسطه فروش این گونه کالاها به دست آورده اند.

از سوی دیگر هنوز رقم دقیقی مبنی بر کاهش عرضه قاچاق کالا در عرضه اعلام نشده است. در واقع اتحادیه های صنفی وقتی با این سوال روبرو می شوند که در ماه های اخیر و به واسطه نظارت اصناف تا چه حدودی عرضه کالاهای قاچاق کاهش یافته است، هیچ عدد و رقم دقیقی ندارند و تنها به این موضوع اکتفا می کنند که نسبت به گذشته کاهش داشته است.

بطور حتم روشی که در گذشته برای مبارزه با قاچاق کالا انجام می شد نتوانسته بود به مهار عرضه اینگونه کالاها بیانجامد اما شرایط کنونی بازار هم شرایط مناسبی را برای عرضه‌کنندگان کالای قاچاق به وجود آورده است. در واقع با وجود انتقادات زیادی که اصناف به سایر دستگاه های نظارتی داشتند، به نظر می رسد که خودشان هم نتوانستند مشکل عرضه کالاهای قاچاق در واحدهای صنفی را کنترل و مهار کنند و هنوز هم شاهد جولان گسترده این کالاها در بازارهای مختلف هستیم.
مهر

Print Friendly