واهمه مردم از پارازیت‌ها

در بهداشت روانی، امنیت اجتماعی نقش بسزایی دارد و وقتی فرد به مرور زمان احساس ناامنی کند دچار مشکلات روحی و روانی بسیاری می‌شود. این در حالی است که مردم با رشد فناوری و سهم پارازیت‌ها در زندگی دچار اضطراب شده و همین مساله می‌تواند زمینه اختلالات روانی را در آنها ایجاد کند.

وقتی احساس عدم امنیت روانی در جامعه رشد یابد شاهد انواع ناهنجاری‌ها و آسیب‌های روانی خواهیم بود که در پاره ای موارد عواقب جبران‌ناپذیری به همراه دارد. در جامعه کنونی عوامل زیادی در ناامنی روانی و عدم اطمینان تاثیرگذارند، یعنی وقتی بی ثباتی در مورد هر مساله ای در اجتماع رواج داشته باشد سلامت روانی افراد به خطر می‌افتد، آن‌چنان که مدت‌هاست بحث تاثیرات پارازیت‌ها ناامنی روانی را در مردم ایجاده کرده است. به عبارت دیگر اگر تبعات پارازیت‌ها به صورت شایعه باشد یا در واقعی بودن آن تردیدی ایجاد شود، مردم پاسخ درستی از این مساله نمی‌گیرند و به تبع آن احساس ناامنی می‌کنند. ناامنی روانی نیز مشکلاتی را به بار می‌آورد، از جمله اینکه از میزان اعتماد اجتماعی کاسته می‌شود. بنابراین وقتی میزان اعتماد اجتماعی هم کاهش یابد، مشارکت مردم نیز کم می‌شود و احساس بدبینی و نارضایتی در جامعه شکل می‌گیرد. قطعا رشد و شکوفایی هر جامعه در گرو همبستگی و مشارکت عمومی است و اگر این مساله دچار اختلال شود نه تنها جامعه به تعالی نمی‌رسد، بلکه زمینه بروز افسردگی در شهروندان مهیا می‌‌شود، چون وقتی مردم احساس بی اعتمادی کرده و امنیت نداشته باشند حالشان خوب نیست، تا جایی که ممکن است حتی به فکر مهاجرت هم بیفتند. بنابراین روانشناسان و جامعه شناسان همواره هشدار داده و تاکید کرده اند که با رواج بی ثباتی ضربه به روان افراد وارد می‌شود.

از سوی دیگر، وقتی نتوان مخاطرات یک پدیده را پیش بینی کرد قطعا مردم به ویژه جوانان دچار مشکلات روحی می‌شوند که باید برای جلوگیری از این وضعیت فکر اساسی کرد تا افراد دچار فرسایش روانی نشوند که حتی ممکن است منجر به مهاجرت آنها شود. از این رو ضروری است افرادی که در فضای مجازی یا پژوهشکده‌ها در این حوزه کار می‌کنند انواع آلودگی‌های ماهواره‌ها را رصد کرده و گزارش دهند. به هر حال مجموعه‌هایی وجود دارند که این عوامل را بررسی می‌کنند. برای مثال پژوهشکده فضای مجازی با بررسی‌ها و با توجه به وابستگی به سازمان‌ها و ارگان‌های خاص می‌تواند میزان آلودگی یا تاثیرات پارازیت‌ها را گزارش دهد و برای اینکه احساس ناامنی بیشتری ایجاد نشود چیزی به مردم نگوید و گزارشات مستقیمی را ارائه ندهد. البته ما اکنون هم نمی‌دانیم که این پارازیت‌ها چه اثراتی بر سلامتی مردم دارند و همین ناآگاهی برای مردم ایجاد ناامنی می‌کند. اگر شفاف سازی شود و اطلاع‌رسانی صورت گیرد، حال مردم بهتر می‌شود. در واقع یکی از عواملی که به مهاجرت مردم دامن می‌زند همین بحث پارازیت‌هاست. گرچه ما مسائلی مثل آلودگی هوا را داریم که خودش اثر جدی‌تر و بیشتری از پارازیت‌ها دارد ولی ممکن است پارازیت‌ها هم یکی از عوامل مهاجرت برشمرده شوند، چرا که وضعیت اجتماعی و ادراک ما را از سلامت اجتماعی به خطر می‌اندازند و مردمی که ادراکشان دستخوش حوادث شود بیشتر دچار تنش می‌شوند. بنابراین باید بحران‌ها کم شوند و به ثبات لازم برسیم تا به این طریق احساس امنیت روانی در جامعه حاکم شود.
مجید صفاری‌نیا

Print Friendly