ادامۀ دعوای دولت و قوه قضاییه: “افراد را وادار به اعتصاب غذا می‌کنند تا به قوه قضاییه فشار بیاورند”

در ادامۀ حملات متقابل سران قوه قضاییه و دولت روحانی، این بار محسنی اژه‌ای، معاون قوه قضاییه به میدان آمد و حسن روحانی را به طور غیرمستقیم به دریافت پول‌های غیرقانونی متهم کرد. او همچنین ادعا کرد که اعتصاب غذای زندانیان سیاسی از خارج هدایت می‌شود تا قوه قضاییه تحت فشار قرار گیرد و به دنبال “دانه درشت‌ها” نرود.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگو و معاون قوۀ قضاییه در یک نشست خبری به پرسش‌هایی در ارتباط با بابک زنجانی، شایعۀ کمک وی به حسن روحانی در کارزار انتخاباتی و همچنین اظهارات روحانی در بارۀ قوۀ قضاییه پاسخ داد.

دعوای اخیر از آنجا شدت گرفت که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، ادعا کرد که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، بابک زنجانی به حسن روحانی کمک مالی کرده است.
در واکنش به این اتهام، حسن روحانی نوشت: “دولت حاضر است تمام دخل و خرج و حساب‌هایش را روشن کند و درمقابل انتظارست قوه قضاییه نیز همه حساب‌های خود را روشن نماید”.

روز چهارشنبه ١۵ دی، محسنی اژه‌ای به طور غیرمستقیم به روحانی پاسخ داد و گفت: “حساب‌های قوه قضائیه شفاف است و شفاف‌تر از این هم هر که بخواهد در اختیارش قرار می گیرد. عملکرد قوه قضائیه روشن است”.

محسنی اژه‌ای در ادامۀ همین حملات و اتهامات گفت: “نقل قول شده که آقای ترکان (مشاور روحانی) گفته‌اند که ما حاضریم بگوییم چقدر پول خرج کرده‌ایم و از چه منابعی گرفته‌ایم. این را بگویند، شرط نمی خواهد… به مردم بگویند که در دوران انتخابات ریاست جمهوری، چقدر هزینه کرده‌اند و این از چه منابع و چه کسانی گرفته شده است”.

مردم را مجبور به اعتصاب غذا می‌کنند

محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسشی در بارۀ اتهام آرش صادقی و پایان اعتصاب غذای او گفت: “مطلبی که بیان می‌کنم، تحلیل نیست و خبر است. سیستم‌های اطلاعاتی ما این خبر را می‌دهند: موضوع از خارج سرچشمه می‌گیرد و برخی از عوامل داخلی آن را دنبال می‌کنند و افراد را وادار می‌کنند که به هر نحو قوه قضائیه را تحت فشار قرار دهند… آنها افراد را وادار به اعتصاب غذا می‌کنند”.

به گفتۀ اژه‌ای دلیل اصلی فشار آوردن به قوۀ قضاییه اینست که “قوه قضائیه با مفسدین دانه درشت ،‌ آقازاده‌های دارای فساد و افراد منتسب به قدرت برخورد می‌کند و آنها احساس می‌کنند که عنقریب قوه قضائیه سراغ برخی از افراد می‌رود. بنابراین می خواهند پیشگیری کنند و جو سازی کنند و فشار بیاورند”.
او در پایان سخنانش بار دیگر تأکید کرد که “قوه قضاییه بشدت بدنبال دانه درشت هاست و علت اینکه به قوه قضاییه فشار وارد می‌کنند، این است که به سراغ متخلفان بزرگ و کسانی رفته که دست اندازی‌های بزرگ به بیت المال می‌کنند”.
رادیو فرانسه

Print Friendly