درگیری میوه فروشان تبریزی با ماموران

در ماه‌‌های اخیر بارها برخورد با دستفروشان در تهران و سایر شهرها خبرساز شده است و مواردی مانند نزاع و درگیری گزارش شده که حال به میوه‌فروشان تبریز رسیده است.

اگرچه درباره دستروشان موارد زیادی به عنوان دلیل برخورد ذکر می‌شود، اما در برخورد با مغازه‌داران در اغلب موارد سد معبر موضوعی است که شهرداری‌ها آن را مجوز خود برای این برخورد می‌دانند. در بسیاری موارد این مساله مورد اعتراض قرار می‌گیرد، به ویژه اگر ماجرا مربوط به بازاری سنتی یا جایی باشد که سال‌ها افراد در آن اقدام به فروش کالا‌های خود کرده‌اند. برخورد با میوه‌فروشان تبریزی از جمله آنهاست. در واکنش به این موضوع، روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۰ در بیانیه ای آورده است: پیرو ویدئویی منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر «ضرب‌‌و‌شتم میوه‌‌فروشان میدان صاحب‌‌الامر» به اطلاع می‌‌رساند، عوامل شهرداری منطقه ۱۰ تبریز از ماه‌‌ها پیش، با ارائه تذکرات شفاهی و کتبی خواستار رفع سد معبر عمومی از این مسیر شده‌ بودند. شهرداری منطقه ۱۰ تبریز بارها در مورد واگذاری فرصت کسب ‌و کار به این افراد در میدان کاه اعلام آمادگی کرده بود، اما این افراد هر بار به فحاشی و رفتارهای ناشایست روی آوردند. در آخرین مورد از این رفتارهای خشونت ‌آمیز، هفته گذشته این افراد به دفتر خدمات شهری منطقه حمله ‌ور شده و شیشه‌های این محل را شکستند.

لازم به ذکر است که افراد فوق‌‌الذکر، علاوه بر پیامد‌های ترافیکی، عامل برخی معضلات اجتماعی در این مسیر نیز بودند. این معضلات به قدری مداوم و آزاردهنده بود که هیات‌ امنای مسجد صاحب‌الامر بارها به ‌صورت شفاهی و مکتوب از شهرداری منطقه و حتی فرمانداری، خواستار برخورد با این عوامل هنجارشکن شده بود. از این رو، عوامل شهرداری منطقه ۱۰ پس از شش ماه، ظهر پنجشنبه بر اساس مراجعات و شکایت‌های مستمر مردمی و برابر حکم قضائی، نسبت به جمع‌‌آوری سدمعبر خیابان دارایی دوم اقدام کرد. شهرداری منطقه ۱۰ با پیش‌بینی احتمال جنجال ‌آفرینی میوه‌‌فروشان، اجرای حکم قانونی را در معیت عوامل محترم انتظامی در دستور کار قرار داد. بر اساس پیش ‌بینی‌‌های صورت ‌گرفته، میوه ‌فروشان در مقابل حکم قانون، مقاومت و در ادامه، با لوله و داربست به عوامل شهرداری حمله کردند. در جریان این اتفاق، ضمن ضرب ‌و شتم عوامل شهرداری، خودرو شهرداری و پلیس نیز تخریب شد. همچنین یکی از همکاران شهرداری نیز به ‌شدت مجروح شده و هم‌‌اکنون در یکی از بیمارستان‌های شهر بستری است. این رفتار به قدری دور از انتظار بود که واکنش عوامل انتظامی را نیز در پی داشت. میوه‌ فروشان، در پی فرصتی بودند تا با سوء‌استفاده از فضای عاطفی‌ که عموما در مورد این قشر حاکم است، به تمارض و متعاقب آن، تصویر‌برداری و جنجال‌آفرینی از ماجرا بپردازند. روابط‌ عمومی شهرداری منطقه ۱۰ ضمن تکذیب مجدد هر گونه برخورد فیزیکی با میوه‌ فروشان صاحب‌الامر، خواستار انعکاس دقیق و منصفانه ابعاد مختلف اتفاق در فضای مجازی به دور از تاثیرپذیری از فضای هیجانی و جنجالی است و در این مورد، حق پیگیری قانونی برخی مطالب ناروای مجازی و خبری را بر خود محفوظ می‌‌داند.
آرمان

Print Friendly