کودتای «ترزا می»

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا که بارها گفته بود مخالف برگزاری انتخابات زودهنگام است، روز گذشته خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) شد؛ درخواستی که برای اجرائی‌شدن به موافقت دوسوم اعضای پارلمان این کشور نیاز دارد و با توجه به کاهش محبوبیت حزب کارگر (حزب اصلی مخالف) بسیاری آن را کودتای ترزا می برای تقویت جایگاه خود و تضعیف دیگر احزاب خوانده‌اند.

نخست‌وزیر بریتانیا در سخنرانی صبح روز گذشته خود مدعی شد احزاب مخالف، آمادگی مذاکرات دولت برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا را به خطر می‌اندازند: «در جریان این مذاکرات بریتانیا به ثبات و رهبری قدرتمند نیاز دارد، اما احزاب مخالف به جای وحدت، دچار تفرقه هستند». او ضمن اشاره به اکثریت شکننده محافظه‌کاران در پارلمان گفت اجازه نمی‌دهد احزاب رقیب، موقعیت دولت را در مذاکرات تضعیف کنند.
به باور تحلیلگران نتیجه نظرسنجی‌های اخیر به ترزا می جسارت برگزاری انتخابات زودهنگام را داده است. در این نظرسنجی‌ها حزب محافظه‌کار حاکم با حدود ۴۴ درصد در صدر است، یعنی ٢١ درصد بیشتر از حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین. ترزا می امیدوار است با به‌دست‌‌آوردن اکثریت پارلمان، روند خروج بریتانیا (برگزیت) را آسان‌تر و سریع‌تر به پیش ببرد. از دیگر سو به نظر می‌رسد ترزا می در محاسبات خود به این نتیجه رسیده که با برگزاری انتخابات زودهنگام می‌تواند تا سال ٢٠٢٢ بر بریتانیا حکومت کند. برپایه نظرسنجی مؤسسه یوگاو، پس از درخواست ترزا می برای برگزاری انتخابات زودهنگام، ۵٠ درصد کسانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، بر این باورند که ترزا می بار دیگر نخست‌وزیر خواهد شد و تنها ١۴ درصد به جرمی کوربین رأی داده‌اند. در این میان ٣۶ درصد هم گفته‌اند که نمی‌دانند چه کسی بیشتر شایسته نخست‌وزیری است.
حزب کارگر پیش‌تر گفته بود که در صورت درخواست ترزا می برای برگزاری انتخابات زودهنگام در پارلمان به آن رأی موافق خواهد داد و این یعنی دوسوم آرای لازم برای تصویب برگزاری انتخابات زودهنگام به دست خواهد آمد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، پس از سخنرانی ترزا می گفت که این حزب از انتخابات زودهنگام استقبال می‌کند و در پارلمان رأی به برگزاری آن خواهد داد. برخی از تحلیلگران بریتانیایی با کودتاخواندن اقدام ترزا می، استقبال جرمی کوربین از برگزاری انتخابات زودهنگام را اشتباه بزرگ رهبر حزب کارگر خوانده‌اند و می‌گویند با توجه به شانس کم حزب کارگر برای پیروزی در این انتخابات که تنها سه هفته دیگر برگزار می‌شود، این حزب باید در برابر خواست ترزا می برای برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام می‌ایستاد و مقابل روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سنگ‌اندازی می‌کرد. در این میان تیم فرون، رهبر حزب لیبرال‌دموکرات هم از برگزاری انتخابات استقبال کرده و آن را فرصتی برای «تغییر مسیر» بریتانیا دانسته است: «اگر می‌خواهید از فاجعه برگزیت جلوگیری کنید، اگر می‌خواهید بریتانیا در بازار واحد باقی بماند، اگر بریتانیایی باز، مقاوم و متحد می‌خواهید، اکنون این شانس را دارید».حزب استقلال پادشاهی متحد (یوکیپ) نیز از برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال کرده است اما به گفته رهبر این حزب، این تصمیم ترزا می نه به خاطر خیر و صلاح کشور بلکه بیشتر به خاطر ضعیف‌شدن حزب کارگر است.
نخست‌وزیر بریتانیا پیش از این گفته بود که با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالف است، اما امروز گفت «اخیرا با اکراه» به این نتیجه رسیده که باید انتخاباتی زودهنگام برگزار شود. او گفت حزب کارگر می‌گوید ممکن است با توافق نهایی خروج مخالفت کند و لیبرال‌دموکرات‌ها و حزب ملی اسکاتلند هم مخالف دولت هستند و اعضای «غیرمنتخب» مجلس اعیان نیز می‌خواهند قدم به قدم با مذاکرات خروج دولت درگیر شود. می‌گفت: «اگر اکنون انتخاباتی سراسری برگزار نکنیم، بازی سیاسی آنها ادامه پیدا می‌کند و مذاکرات ما با اتحادیه اروپا در آستانه انتخابات بعدی به دشوارترین مراحل خود می‌رسد».
پس از رأی سال گذشته اکثریت بریتانیایی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا، دولت بریتانیا کمتر از یک ماه پیش روند رسمی خروج و مذاکرات مربوط به آن را آغاز کرد.احزاب مخالف می‌گویند هرچند خروج از اتحادیه اروپا رأی آورده، جزئیات و چگونگی رابطه آینده با اتحادیه اروپا به رأی گذاشته نشده بود و بنابراین دولت اختیار آن را ندارد که مذاکرات را به هر ترتیب که می‌خواهد، پیش ببرد. حال می در صورت پیروزی در انتخابات زودهنگام می‌تواند آن را به مشروعیت استراتژی موردنظرش برای خروج از اتحادیه اروپا تعبیر کند.
با توجه به درپیش‌بودن مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به نظر می‌آید موضوع برگزیت و نگرش احزاب به شیوه اجرای آن در انتخابات پیش‌رو به محور اصلی رقابت تبدیل شود. احزاب مخالف دولت به‌خصوص آنهایی که با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالف‌اند، از هم‌اکنون در تلاش‌اند که رأی‌دهنده‌ها را به «برگزیت نرم» تشویق کنند تا از این راه پیروزی خود را در انتخابات آتی تضمین کنند.
شرق

Print Friendly, PDF & Email