۴۰ هزار میلیارد بدهی برای شهرداری

اعضای شورای شهر تهران در آستانه انتخابات پنجمین دوره شورای شهر و در شرایطی که ممکن است تغییرات اساسی در اعضای پارلمان شهری تهران رخ دهد، بار دیگر تشکیل جلسه دادند. در این جلسه موارد مختلفی مطرح شد.

در شرایطی که بار دیگر شاهد ارائه گزارشی از حادثه پلاسکو در شورای شهر بودیم، اعضای شورا نه تنها به این گزارش واکنش نشان دادند که موضوعات دیگر از جمله بدهی‌های شهرداری را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند. رحمت ا… حافظی، یکی از اعضای شورای شهر که سابقه طولانی در انتقاد از شهرداری در چهار سال حضور خود در پارلمان شهری دارد از تخلف در زمینه بدهی‌های این نهاد خبر داد. او با بیان اینکه رقم روشنی در مورد بدهی‌های شهرداری وجود ندارد، عنوان کرد که بخشی از بدهی‌های میلیاردی شهرداری تخلف است.

اظهارنظرات متفاوتی در مورد بدهی‌های شهرداری وجود دارد از جمله آنکه اردیبهشت سال گذشته غلامعباس علیخانی، نمایده دوره پنجم مجلس و شهردار سابق مناطق مختلف تهران علت اصلی بدهی‌های اخیر شهرداری را دو قسمت کردن درآمد این سازمان به بخش‌های نقدی و غیرنقدی و همچنین افزایش سنگین سقف بودجه این نهاد بدون توجه به مشکلات شهر و شرایط بومی اعلام کرد. با وجود این، ماجرای بدهی‌های شهرداری مساله جدیدی نیست. مدت‌هاست که صاحب‌نظران و مدیران شهری به آن اشاره دارند و عدم شفاف‌سازی درباره درآمدها و هزینه‌های شهرداری موجب بروز شایعات متعددی شده که بر افکار عمومی تاثیر منفی گذاشته است، تا جایی که روز گذشته رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری تهران هیچ آمار مشخصی از دخل و خرج خود ارائه نداده است، گفت که بخشی از بدهی‌های میلیاردی شهرداری تخلف است. به گفته رحمت ا… حافظی در سه سال اول شورای چهارم کسی از آقایان در شهرداری زیر بار شفاف‌سازی آمار مالی و در اختیار قرار دادن این آمار به شورا نمی‌رفت، اما حدود پنج الی شش ماه قبل به علت درخواست‌های مکرر و پیگیری اعضا شهرداری بالاخره درباره‌ میزان بدهی خود گزارشی به شورا داد. او ادامه داد: در گزارش مذکور،‌ بدهکاری شهرداری ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام شد، اما بعد از یک هفته معاون شهردار در شورا به صورت غیررسمی این عدد را تکذیب کرد. در نتیجه رسما هیچ آمار دقیق و مشخصی موجود نیست، اما به نظر می‌رسد بدهی از ۲۵ هزار میلیارد بیشتر باشد. حافظی بدهی انباشته شده شهرداری را ۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: قیمت تمام شده خدمات در شهرداری غیرواقعی است و بررسی دقیق میزان بدهی نیاز به یک تیم کارشناسی دارد. با این حال بر اساس برآوردهایی که اعضای شورا کردند، این رقم تقریبا دو برابر بودجه یک سال شهرداری است. او در پاسخ به این سوال که شهرداری به چه کسانی بدهکار است، تصریح کرد: این موضوع مشخص نبوده و یکی از انتقادات اصلی ما به شهرداری همین عدم شفافیت است. شهرداری همواره بودجه مصوب در شورا داشته است و موظف بوده در چارچوب بودجه کار انجام دهد. در نتیجه این بدهکاری می‌تواند سه دلیل داشته باشد؛ در حالت اول اقدامی انجام داده که خارج از چارچوب بودجه بوده، در این صورت باید پرسید با کدام مجوز دست به این اقدامات زده است؟ او افزود: در حالت دوم پروژه‌های مصوب شورا که تامین اعتبار شده‌اند را تکمیل کرده،‌ اما پول پیمانکار را نداده است، به این معنا که به جای آنکه پول پیمانکار را بدهد آن را در جایی دیگر هزینه کرده و یک بدهی انباشته بالا آورده است. مشخص است که این هم تخلف است. در حالت سوم هم ممکن است با کسری بودجه مواجه شده باشند که هیچ گزارشی مبنی بر کسری بودجه ارائه نداده‌اند.‌ در هر صورت به جز بخشی از بدهی‌ها که مربوط به بانک و سنوات است، هر بدهی دیگری تخلف محسوب می‌شود.

پول پیمانکاران کجا هزینه شد؟

در جلسه علنی ۲۴ اسفند سال گذشته قوه مقننه، نمایندگان مجلس با رد گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکت به اشخاص حقیقی و حقوقی با ۱۳۲ رای موافق، ۹۰ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند. تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکتی به اشخاص حقیقی و حقوقی در جلسه ۲۵ بهمن‌ سال ۹۵ نیز رد شده بود. حافظی با اشاره به طرح تحقیق و تفحص از شهرداری که پیش از عید در مجلس رد شد، ادامه داد: تیم کارشناسی باید بنشیند و بررسی کند، اما شاهد بودیم مجلس از این کار سرباز زد. برخی آقایان در مجلس با شهرداری هم‌سود هستند، برای همین جرات نکردند وارد این فضا شوند. رد این طرح نشان داد آنقدر لابی‌های سیاسی قوی است که یک جریان کاملا کارشناسی را تحت‌الشعاع قرار داد و این پسندیده نظام نیست. او با اشاره به واگذاری شهرآفتاب و شهروند به بانک شهر گفت: فقط ۹ درصد سهام بانک شهر متعلق به شهرداری است،‌ اما مدیریت آن زیر نظر شهرداری است. وقتی شهرداری بدون نظارت شورا و لابی کردن کار انجام دهد، نتیجه‌اش همین می‌شود. این طرح چندین ماه پیش مطرح شد، اما شهرداری نتوانست رای شورا را بگیرد،‌ اما با یک وقفه چند ماه توانستند دوباره لابی کنند. به گزارش ایلنا، حافظی میزان در آمد شهرداری از تراکم فروشی و تغییر کاربری را معادل ۵۰ درصد از بودجه یک سال شهرداری دانست و گفت: در چندین سال گذشته حدود ۵۰ درصد از درآمد شهرداری از محل فروش تراکم و تغییر کاربری است که الان هم تراکم سیال واگذار شده است، هر چند آمار دقیقی از آن موجود نیست.

بی‌پاسخ‌ماندن سوالات مردم درباره پلاسکو

مدتی است که از حادثه ساختمان پلاسکو می‌گذرد و با وجود ارائه گزارش ابعاد فنی، مدیریتی و حقوقی حادثه ساختمان پلاسکو در صحن شورای شهر تهران همچنان سوالات بی جوابی در افکار عمومی باقی مانده است، آنچنان که اعضای شورای شهر نیز به این مساله تاکید داشته و اعلام کرده‌اند که شهردار تهران با فرافکنی از پاسخگویی به سوالات طفره رفته است. روز گذشته احمد حکیمی‌پور، عضو شورای شهر تهران به ایلنا گفت: در ارتباط با حادثه پلاسکو سوالاتی را از آقای قالیباف پرسیدم که هنوز به آن پاسخ داده نشده است و من هم پاسخی دریافت نکرده‌ام که از آقای چمران می‌خواهم به این موضوع هرچه سریعتر رسیدگی شود. همزمان نایب‌رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گزارش کمیته فنی پلاسکو در شورای شهر تهران را گزارش علمی، کارشناسی و دانشگاهی دانست و بیان کرد: اما این گزارش به سوالات مردم پاسخ نداده است. محمدمهدی تندگویان پس از استماع گزارش کمیته فنی پلاسکو با بیان اینکه به نظر من گزارش ارائه شده از سوی کمیته فنی پلاسکو یک گزارش کاملا علمی و دانشگاهی بود، اما نهایتا از خود می‌پرسیم که آخرش چه؟ بیان کرد: ما نتوانستیم به سوالات مردم در مورد پلاسکو پاسخ دهیم و باید اعلام کنم که در زمینه بررسی حادثه پلاسکو در وهله اول از شهردار تهران دعوت شد و هیچ پاسخی نگرفتیم و شهردار تهران با فرافکنی به موضوعات پاسخ ندادند و در ادامه نیز دو کمیته تشکیل شد که نتوانست به ابهامات پاسخ دهد. به گزارش ایسنا، او اضافه کرد: کمیته ملی شهرداری را مقصر می‌داند و کمیته شورا نیز دولت را مقصر اعلام کرده است ولی هر دو نتوانستند به سوالات مردم پاسخ دهند.
آرمان – نگین باقری

Print Friendly, PDF & Email