پنج سال درد و رنج دخترکان نازنین شین آبادی

بعد از گذشت پنج سال از وقوع فاجعه‌ی مدرسه‌ی دخترانه‌ی “شین‌آباد” هنوز نصف دیه دو دختر بچه‌ی کشته شده در این حادثه پرداخت نشده است.
حسین احمدی نیاز وکیل کودکان شین‌آبادی در پنجمین سالگرد حادثه شین‌اباد طی نامه ای سرگشاده به حسن روحانی گفت که هنوز دختران شین‌آبادی پیگیر روند درمان خود هستند و ۱۵ سال دیگر این روند ادامه خواهد داشت این بدان معنی است که دخترکان نازنین شین‌آبادی تا ۱۵ سال دیگر رنج درمان خواهند کشید و باید درد تیغ جراحی را تحمل کنند. تمامی این مصایب ناشی از بی‌مسوولیتی مقامات وقت وزارت آموزش و پرورش بوده است و اکنون نیز هزاران کلاس درس دیگر در کشور به علت غیر استاندارد بودن در معرض چنین خطراتی هستند. “پنج سال درد و رنج دخترکان شین آبادی، از زندگی با نصف دیه تا ۱۵ سال تداوم مصیبت درمان، حقوق شهروندی آنان کجاست؟”…

حسین احمدی نیاز، وکیل دختران شین‌آبادی روز پنج‌شنبه ۱۶ آذر و در در پنجمین سالگرد فاجعه‌ی آتش‌سوزی مدرسه‌ی شین‌آباد، خطاب به حسن روحانی نامه سرگشاده‌ای منتشر کرد.

احمدی نیاز در این نامه که خبرگزاری ایسنا آنرا مننتشر کرده است خطاب به حسن روحانی نوشت: هنوز علی‌رغم وعده‌های داده شده، تاکنون نصف دیه ساریا رسول‌زاده و سیران یگانه، دو دانش‌آموز فوت‌شده در آتش‌سوزی مدرسه، پرداخت نشده است. او با انتقاد شدید از تبعیض در پرداخت دیه دانش‌آموزان این مدرسه به دلیل زن بودن، خواستار رعایت حقوق شهروندی آنان به طور کامل شده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه روند درمان دختران شین آبادی ۱۵ سال دیگر نیز طول خواهد کشید، تاکید کرده که تمام مصایب این دختران ناشی از بی‌مسوولیتی مقامات وقت وزارت آموزش و پرورش بوده است و اکنون نیز هزاران کلاس درس دیگر در کشور به علت غیر استاندارد بودن در معرض چنین خطراتی هستند.

پانزدهم آذرماه سال ۱۳۹۱ خورشیدی، در حادثه آتش‌سوزی ناشی از آتش گرفتن بخاری نفتی یک مدرسه ابتدایی در روستای شین‌آباد شهرستان پیرانشهر، ٣۷ دانش‌آموز دختر دچار سوختگین شدند که و دو نفر از این دانش آموزان به علت سوختگی شدید فوت کردند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش ایران ۶۸ هزار کلاس ناامن در کشور وجود دارد و ۱۲هزار میلیارد تومان بودجه لازم است تا این کلاس‌ها ایمن شود.

 

Print Friendly, PDF & Email