یادمان و رویدادها

فراخوانی برای بازخوانی راه طی شده

۲۰‌سال پس از قتل‌های سیاسی آذر ۱۳۷۷ می گذرد.فشارهای بین‌المللی با موج اعتراض‌های خودجوش در درون و بیرون ایران همراه شد و دستگاه حاکمه‌ی ایران را که با روی کار آمدن دولت محمد خاتمی نوید «اصلاحات» و مدارا می‌داد، وادار به واکنش کرد….
ادامهٔ مطلب

ناگفته‌هایی تازه از قتل‌های زنجیره‌ای

پس از فاجعه ملی و سرکوب احزاب و نیروهای سیاسی بویژه احزاب و سازمان های چپ، دستگاه سرکوب رژیم شامل ارگان های اطلاعاتی و امنیتی، قوه قضاییه با پشتیبانی دیگر قوای حکومتی و هدایت مستقیم ولی فقیه حذف دگراندیشان در درون و برون کشور را سازمان داد که قتل های زنجیره ای در آذرماه سال ۱۳۷۷ نقطه اوج آن بود.
ادامهٔ مطلب

دکتر تقی ارانی

در میان مردان بزرگی که از ایرانیان و بیگانگان در زندگی خویش دیده و شناخته ام، هنوز ارانی اگر نگویم بزرگترین، یکی از بزرگترین آنهاست. آن هماهنگی بین مبارز دلیر و انسان نیک و اندیشه ور ژرف بودن که پدیده ای بس کمیاب است، در ارانی به میزانی شگرف وجود داشت….
ادامهٔ مطلب

مدینه گلگون شاعره آزادیخواه آذربایجان

سرمایه‌ی انسان‌های فرهیخته، خِرَد، دانش، شکیبایی و صداقت است. خردی که راه بر افراط ببندد و در به روی تفکر و تعقل گشاید. دانشی که ریشه‌ی جهل بخشکاند و اقدامات تأمینی برای رشد و بالندگی انسان بسازد.شکیبایی و صبری که حرمت قلم نگهدارد؛ همان که بزرگان فرهیخته و فرهنگ سازان بدان سوگند یاد می کنند و می گویند:« بشکنی ای قلم ای دست ـ اگر پیچی از خدمت محرومان سر» ….

ادامهٔ مطلب

ابرها، برای که می‌گریند؟

یادنامه‌ی رفیق دکتر ابراهیمِ یونسیِ بانه، پایه‌گذارِ روشِ داستان‌نویسی در ایران(۱۳۹۰- ۱۳۰۵)

کتاب اما چهار بار در وزارتِ ارشاد «گم» شد و او باید با همان درآمدِ اندکِ بازنشستگی‌اش، هربار از این کتابِ ۷۶۰ و چند صفحه‌ای، پرینت می‌گرفت و به سانسورگران می‌داد. سرانجام هم به او گفتند: «چرا نویسنده از توده‌ای‌هایِ تیربارن شده ستایش کرده است؟»!

ادامهٔ مطلب

دادخواهی برای جانباختگان دهه ی شصت، امری سلیقه ای نیست!

نامشان را به افتخار می خوانم و راهشان را به منت رهروام! پیکر عزیزانم به زیر خاک ها گم شد اما آرزوهایشان در من ادامه دارد. من وارث دلتنگی مادرم برای گرسنگی کودکان زاغه نشینم. من وارث شرم پدرم از پاهای برهنه ی پسرک دست فروشم. من وارث همه آرزوهای زیبایی هستم که آنان به خاطرش جان سپردند. نامشان را به افتخار می خوانم و همه ی گلهای پرپر دلم را به حسرت چشمان کودکانی تقدیم می کنم که عزیزانم در آرزوی یک لبخندشان به خاک خفتند …
ادامهٔ مطلب

عندلیبِ آزادی

بازخوانی زندگی و قتل ویکتورخارا که ۴۵ سال پیش می‌خواستند صدایش را خاموش کنند

«پنج هزار نفر این جاییم/ در این بخش کوچک شهر/ چه دشوار است سرودی سرکردن/ آن‌گاه که وحشت را آواز می‌خوانیم/ وحشت آن‌که من زنده‌ام/ وحشت آن‌که می‌میرم من/ خود را در انبوه این همه دیدن/ و در میان این لحظه‌های بی‌شمار ابدیت/ که در آن سکوت و فریاد هست/ لحظه پایان آوازم رقم می‌خورد».

ادامهٔ مطلب

عزت‌الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر درگذشت

عزت‌الله انتظامی اولین بازیگر ایرانی بود که موفق به دریافت جایزه از فستیوال بین‌المللی شد. او برای بازی در فیلم گاو جایزه هوگوی نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو دریافت کرد.

ادامهٔ مطلب

زجرِ قمـر

بریده‌ای از آخرین نامه قمرالملوک
به مردم ایران: من هنرم را بنده تجارت نکردم و همیشه آن را در راه تحقق بخشیدن به آرزوهای ملی و میهنی خودم به کار انداخته‎ام. من ثروتی ندارم، هیچ چیز، اما دل‎های یتیمانی را دارم که به‎خاطر مرگ من از غم مالامال می شوند
ادامهٔ مطلب

بدرود آموزگار دلسوز و رفیق مبارز، بدرود!

رفیق ابوالفضل پرویزیان، مبارز پرشور راه سعادت و پیشرفت میهن و از زمرهٔ فعالان جنبش دهقانی، معلم متعهد و مردمی و وفادار به آرمان‌های زحمتکشان، روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، در سن ۶۰ سالگی پس از عمری مبارزه و تحمل رنج، مشکلات و زخم‌های به‌جامانده از شکنجه در سیاهچال‌های رژیم اسلامی، در شهر کرج چشم از جهان فروبست.

ادامهٔ مطلب

یورش، بازداشت و ممنوعیت در مراسم سالگرد احمد شاملو

در مراسم بزرگداشت احمد شاملو شاعر پرآوازه از طرف کانون نویسندگان ایران، طبق روال دو سال گذشته ماموران امنیتی درهای گورستان را بسته و کسی را راه ندادند. و با یورش به مراسمی که در بیرون برگزار شد علی کاکاوند، روزبه سوهانی از اعضای کانون نویسندگان و غلام نعمتی معلم و دو تن از شهروندان که هنوز هویتشان مشخص نشده را بازداشت کردند…
ادامهٔ مطلب

آفریقای جنوبی یکصدمین سالروز تولد ماندلا را جشن گرفت

مردم آفریقای جنوبی و ترقی‌خواهان جهان، یکصدمین سالگردِ تولدِ نلسون ماندلا، رهبرِ جنبش مبارزه توده‌های زحمت با رژیمِ دیکتاتوریِ نژاد پرستِ آفریقای جنوبی، را با جشن و شادمانی برگزار کردند. دوستدارانِ این رهبرِ خوشنام و انقلابی، جشن تولد او را به مراسم باشکوهِ قدردانی از مبارزه‌ها، پایمردی‌ها، و ازخودگذشتگی‌های این قهرمان مردم و جنبش‌های انقلابی و رهایی‌بخش قارهٔ آفریقا تبدیل کردند…
ادامهٔ مطلب

یادواره رفیق غلام حسینِ صدریِ افشار

در میانِ نسلِ امروزِ فرهنگ نامه نویسانِ ایران، شاید صدری افشارنخستین کسی بود که دریافت، دستِ مردمِ ایران از هرگونه واژه نامه ی روزآمدِ فارسی کوتاه است… از این رو، صدری افشار آستین بالا زد تا با دستِ تهی، فرهنگ نامه ای در خورِ نیازهای امروزِ جامعه فراهم آورد.

ادامهٔ مطلب

محمد بسته نگار عضو شورای فعالان ملی مذهبی درگذشت

او بعد از انقلاب با تحمل چندین سال زندان تاوان  رویکرد انتقادی نسبت به  حاکمیت را پرداخت. بسته نگار ارتباط نزدیکی با سایر نیروها و گروههای ملی داشت و همیشه تلاش می کرد تا میان مدافعان منافع ملی ایران پیوند برقرار کند.

ادامهٔ مطلب

به بهانه ۱۸ تیرماه، سالگرد پیکار قهرمانانه جنبش دانشجویی بر ضد حاکمیت استبداد!

امروز جنبشِ دانشجویی کشور با چالش جدی سازمان‌یابیِ دوبارهٔ صفوفش مواجه است. تلاش برای بازسازیِ جنبش دانشجویی‌ای رزمنده و حاضر در صحنه که بتواند ارتجاع حاکم را به‌چالش بطلبد، ضرورتِ درنگ ناپذیری است که باید برای دست‌یابی به آن از همه امکان‌ها بهره‌جویی کرد….
ادامهٔ مطلب