احزاب و شخصیت‌ها

بستراصلی گذاربه دموکراسی، عدالت اجتماعی وتوسعه پایدار؛ حکومت یا جامعه مدنی؟

بعدازگذشت چند دهه از امواج «گذار به دموکراسی» اکنون معلوم شده است که در هشتاد درصد موارد، جوامع «درحال گذار» هرگز به دموکراسی نرسیدند. تعدادی هم به جای پیشرفت در این مسیر، درحالتی بینابین اقتدارگرایی و دموکراسی، دروضعیتی دوزیستی (هیبریدی) متوقف ماندند( کاروترز، ۲۰۰۲). ازجمله به این دلیل که ساختارسیاسی متصلب دراین کشورها هربار از واگذاری بخش بیشتری از قدرت تصمیم گیری و اجرایی به مردم و نهادهای منتخب جامعه مدنی سرباز می زنند. همچنین به این خاطر که « مقتضیات دولت سازی دربسیاری موارد بامقتضیات دموکراسی سازی درتضاداست»…
ادامهٔ مطلب

حزب توده ایران تجاوز نظامی آمریکا، انگلستان و فرانسه به سوریه را شدیداً محکوم می کند

حزب توده ایران حمله نظامی از قبل برنامه ریزی شده کشورهای امپریالیستی به خاک سوریه را که در بامداد روزشنبه ۲۵ فروردین ماه  ۱۳۹۷، با نقض صریح قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد، صورت گرفت،  شدیداً محکوم می کند.

ادامهٔ مطلب

جمعی از فعالان ملی-مذهبی: به سیاست خارجی مغایر با منافع ملی معترضیم…..

هشدار می‌دهیم که تداوم سیاست‌های ماجراجویانه، متوهمانه و تنش‌زای «دشمن‌محور»، که بستری برای تقویت و تسریع ائتلاف بزرگ منطقه‌ای و جهانی (از جریان‌های ارتجاعی منطقه‌ای و نیروهای سلطه‌جوی جهانی) علیه ایران و ایرانیان فراهم کرده، وضعیت بسیار خطرناکی پدید آورده است که هزینه‌های بسیار سنگین آن را باید مردم ما با اضمحلال روزافزون توان ملی و بحران‌های فزاینده اقتصادی و اجتماعی بپردازند.

ادامهٔ مطلب

اطلاعیه جبهه ملی ایران

در روزهای اخیر، بیانیه ای در برخی رسانه های مجازی منتشر شده که در زیر آن  علاوه بر نام نویسنده، عنوان « رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران » قید گردیده است. افزون بر ایراداتی که بر برخی از مفاد بیانیه فوق الذکر وارد است، عنوان درج شده در زیر آن نیز کاملا نادرست و مجعول میباشد . ومورد تکذیب جبهه ملی ایران است .

ادامهٔ مطلب

خشونت سازمان‌یافته در بستر جامعه بحران‌زده و ناکارآمدی حاکمیت

هشدار نهضت آزادی ایران نسبت به خطر فروپاشی: در صورت وقوع اعتراضات گسترده مشابه دی ۹۶ ، روند مبارزات اصلاح‌طلبانه برای برقراری دمکراسی به مخاطره افتاده، فروپاشی سیاسی و اجتماعی را قابل پیش بینی خواهد کرد…

ادامهٔ مطلب

سازمان فدائیان (اقلیت): حداقل دستمزد، یک‌پنجم خط فقر

اکنون با توجه به بحران سیاسی که رژیم ارتجاعی ضد کارگری گرفتار آن است، زمان آن فرا رسیده است که کارگران به مبارزه‌ای سراسری برای تحقق مطالبات خود روی ‌آورند. مسئله افزایش دستمزد به بالای خط فقر، آن مطالبه‌ای است که می‌تواند به مشارکت عموم کارگران در این مبارزه‌ سرا سری بیانجامد.

ادامهٔ مطلب

روز ملی شدن صنعت نفت ایران به دست مصدق بزرگ خجسته باد

جبهه ملی ایران روز ملی شدن نفت و همچنین جشن فرخنده نوروز باستانی را به هموطنان عزیز تبریک می گوید وامید دارد که سال نو سال رهایی از مصائب ومضایقی که برای ملت بزرگ ایران پیش آمده است وسال پیشرفت و توسعه و  به دست آمدن آزادی های اساسی برای این ملت شرافتمند باشد.

ادامهٔ مطلب

پیام شـاد باش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۷

اینک نوروز به جشـن امید و پیک پیروزی نو بر کهنه مبدل شـده و پیا م آور آغاز یک زندگی نوین به حساب می آید. برهمه مـاسـت که این سـنت پارینه و پسـندیدهء مـلی و فرهنگی را از گزند تاریک اندیشان و اهریمنان زمان، پاسـداری و حراست نمائیم.

ادامهٔ مطلب

گزارش هیئت سیاسی به نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران بهمن‌ماه ۱۳۹۶ – بررسی روند تحولات در جهان

بی‌تردید شرایط ایجاد شده در جهان در سال‌های اخیر را نمی‌توان بر مبارزه توده‌ها و طبقات زحمتکش بی‌تأثیر دانست. در این سال‌ها، به موازات پیشرفت و موفقیت نیروهای ترقی‌خواه در برخی از کشورهای جهان، شاهد عقب‌نشینی‌های چشمگیری نیز بوده‌ایم.

ادامهٔ مطلب

اعلامیه مشترک: حمله به تجمع مسالمت آمیز زنان را محکوم می کنیم!

سران حکومت که بعد از خیزش دیماه برای فریبکاری از حق اعتراض مردم دفاع می کردند، اکنون با چهره واقعی خود ظاهر شده و صدای اعتراض زنان را در روز ۸ مارس با خشونت سرکوب نمودند. این حکومت تنها با زبان خشونت صحبت می کند.

ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران به مناسبت روز جهانی زن!

پیروز باد مبارزهٔ زنان آگاه و دلیر میهن بر ضد سرکوب ضدانسانی و خشن حقوق‌شان، برای دستیابی به برابری جنسیتی، و رهایی از زنجیرهای اندیشه‌های قرون‌وسطایی رژیم ولایت فقیه!

ادامهٔ مطلب

دولت جمهوری اسلامی مجوز برای برگزاری گردهمایی به جبهه ملی ایران نداد

جبهه ملی ایران راه برون رفت از این گردنه های خطیر وحساس تاریخ کشور را در تحقق واجرای موارد زیر می بیند: ۱- زندانیان سیاسی وعقیدتی در بند در سراسر کشور باید هرچه زودتر آزاد گردند.
۲- آزادی های اساسی ملت ایران مانند آزادی احزاب و اجتماعات، آزادی قلم وبیان وآزادی انتخابات سالم ومطابق با استانداردهای بین المللی باید بر قرار گردد…

ادامهٔ مطلب

پیام نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به همهٔ نیروهای میهن‌دوست و آزادی‌خواه کشور

همهٔ شواهد متبلور در موضع‌گیری‌های نیروهای میهن‌دوست و آزادی‌خواه کشور حاکی از آن‌اند که ما نقاط مشترک مهمی با یکدیگر داریم که می‌توانند پایه‌های اولیه برای دستیابی به‌‌توافقی به‌منظور مبارزه مشترک با حکومت دیکتاتوری و حرکت به سمت دموکراتیزه کردن شئون اساسی کشور باشد. به‌گمان ما ازجمله این نقاط مشترک می‌توانند موارد زیر باشند:

ادامهٔ مطلب

جبهه ملی ایران خواهان برگذاری یک گردهمایی عمومی در تهران شد

جبهه ملی ایران طی نامه ای به ریاست جمهوری از رئیس دولتی که مدعی آزادی بیان در کشور و تحمل اعتراض قانونمند مردم می باشد درخواست نمود که با برگذاری یک گردهمایی عمومی از طرف این سازمان در تهران موافقت نماید.

ادامهٔ مطلب

همبستگی بین‌المللی پُرطنین با جنبش اعتراضی مردم ایران

  • فراخوان مشترک ۲۸ حزب کمونیست جهان
  • پارلمان اروپا
  • نامهٔ اتحادیهٔ کارکنان دولتی بریتانیا
  • بیانیهٔ ”یونایت“ در همبستگی با مردم در ایران
  • نامهٔ اتحادیهٔ مدیران مدرسه و زنان آموزگار بریتانیا دربارهٔ حق آزادی بیان در ایران
  • نامهٔ اتحادیهٔ استادان دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیا به سفیر ایران
  • بیانیهٔ همبستگی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات با جوانان و دانشجویان ایران
  • بیانیه ی مشترک در کانادا، در همبستگی با مردم ایران

ادامهٔ مطلب

جنبش همبستگی جهانی با جنبش اعتراضی مردم ایران

با فراگیر شدن خیزش و تظاهرات اعتراضی مردم در روز ۷ دی ۹۶ در سراسر کشور، و به دنبال آن، آغاز اقدام‌های سرکوبگرانهٔ نیروهای امنیتی و انتظامی رژِیم ولایی علیه مردم به پا خاسته، به‌ویژه جوانان و دانشجویان، در طول هفتهٔ گدشته و شدّت یافتن این خیزش در روزهای اخیر، حزب تودهٔ ایران کارزار همبستگی  گسترده‌ای را در جلب حمایت بین‌المللی از مبارزات زحمتکشان میهن سازمان داد.

ادامهٔ مطلب

بیانیه ابوالفضل قدیانی درباره اعتراضات اخیر؛ مقصر اصلی کیست؟ راهکار چیست؟

اکنون در حال حاضر کار عاجل و ضروری آن است که همه کنشگران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی یکصدا رعایت حقوق بازداشت شدگان و آزادی آنان که طبق حق قانونی خود به مستبد و استبداد و فجایع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اعتراض کرده‌اند، را فریاد بزنند و خواهان آزادی تمام زندانیان سیاسی نظیر نرگس محمدی و عبدالفتاح سلطانی، این مدافعان حقوق بشر، اسماعیل عبدی مدافع حقوق معلمان، رضا شهابی مدافع کارگران و روئین عطوفت از مدافعان آزادی و نیز علی شریعتی و آرش صادقی و همچنین شکستن حصر رهبران سرافراز جنبش سبز، أقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و سرکارخانم زهرا رهنورد شوند تا مبادا در کهریزک‌های دیگر خون جوانان بیشتری از این مرز و بوم پایمال شود.

ادامهٔ مطلب

بیانیه تحلیلی شورای هماهنگی راه سبزامید درس‌های اعتراضات اخیر برای حاکمان، جامعه مدنی و نیز بیگانگان

اکنون می‌دانیم که شعله‌ور شدن اعتراض‌ها بی‌تردید حاصل بحران‌های درونی با ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است.
اکنون می‌دانیم دامنه تعارض اصلاح‌طلب ـ اصول‌گرا چارچوب تنگ و بسیار محدودی برای توضیح اعتراض و راهپیمایی در حدود هشتاد شهر کشور است.

ادامهٔ مطلب

فراخوانِ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، به همهٔ نیروهای مترقی و آزادی‌خواه ایران و جهان: برای آزادیِ صدها تن از دانشجویان، مردم زحمتکش، و مبارزانِ راه آزادی، که در روزهای اخیر به‌وسیلهٔ نیروهای سرکوبگر دستگیر شده‌اند، باید کارزاری گسترده‌ را سازمان‌دهی کرد

ما از همهٔ نیروهای مترقی و آزادی‌خواه ایران و جهان می‌خواهیم تا برای انتشار لیست اسامی و محل بازداشت اسیران در بندِ رژیم و آزادی فوری و بدون قیدوشرط آنان تمام توان خود را به‌کار گیرند. به‌راه انداختن کارزارهایی جهانی و ادامه دادن به فشار بر رژیم و نمایش اعتراضی و جمع شدن مردم در برابر زندان‌های رژیم و پافشاری بر خواست آزادیِ دستگیر شدگان…

ادامهٔ مطلب