مقالات

پیش به سوی نفیِ رویکرد حاکمیت مطلق ولایی یا سلطنتی، و زایش رویکردی نو برای مرحلهٔ دموکراتیک-ملی

نباید اجازه داد بحران‌های کنونی کشورمان را به سمتی سوق دهند که بر اثر فشار تحریم‌ها و هرج‌ومرج سیاسی و ناامنی بر مردم بار دیگر وضعیت برای ظهور یک رهبر مقتدر در نقش منجی و تحمیلِ او به ملت فراهم گردد.

ادامهٔ مطلب

خامنه‌ای و روحانی، فرورفته‌ در منجلاب بحران‌های فزاینده!

حزب تودهٔ ایران معتقد است مادامی که دستگاه ولایت و در رأس آن علی خامنه‌ای، شئون اساسی کشور را در دست دارند، نه‌تنها امکان “تغییر واقعی” از طریق سیاست‌های دولتی که از این سیستم برآید وجود ندارد، بلکه عرصهٔ تحول‌ها در میهن ما در جهت به‌وجود آمدن  توازن نیرو بین جناح‌های قدرت به سیر قهقرایی‌اش ادامه خواهد داد.

ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: اصلاح طلبان به کروبی تاسی کنند

با وجود ولایت فقیه در قانون اساسی که عین استبداد دینی است و سلطه بلامنازع ولی فقیه بر تمامی ارکان قانون اساسی و نیز سیطره او بر تمامی نهادهای حکومتی اعم از انتصابی و انتخابی، اصلاحات ساختاری غیر ممکن است….

ادامهٔ مطلب

نگاهی به اوضاع لبنان در زمینهٔ رخدادهای منطقه‌یی و جهانی

عُمر الدیب: به علّت سیاست‌هایی که حزب‌های فرقه‌گرا و گروه‌گرای حاکم دنبال می‌کنند، لبنان در حال حاضر در بحران سیاسی و اقتصادی ژرفی قرار دارد. در واقع، مشکل و معضل اصلی در خود نظام سیاسی کشور است که نظامی است سرمایه‌داری بر پایهٔ رژیم سیاسی‌ای گروه‌گرایانه که آن را «دموکراسی رضایتی» می‌نامند.

ادامهٔ مطلب

یک عده‌ای یا جاهل‌اند یا خائن‌اند یا هردوی اینها

تازه هنوز آثار اصلی تورم حاصل نشده؛ معنای دیگر آن این است که قطعاً بحران بی‌سابقه تولید رخ خواهد داد؛ اشتغال آسیب می‌بیند؛ فقر گسترش می‌یابد و مع‌الاسف یا بلاهت است که قطعاً وجود دارد و همزمان جهالت است و یا خیانت است و یا تلفیقی از اینها، که باعث شده اوضاع جوری پیش برود که انگار روی نقشه ایران زده‌اند هفتاد و پنج تا هشتاد درصد تخفیف!
ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: نظام جمهوری اسلامی با سیطره ولایت فقیه امکان اصلاح با ساز و کار درونی‌ را ندارد

ارکان انتخابی چنان با زهر نظارت استصوابی لَخت و کرخت و بی‌جان‌ شده‌اند که به هیچ روی ایشان را یارای ایستادن در برابر هوس‌های مستبد نیست. بعد از گذشت بیست و یک سال از شروع دولت اصلاحات و قوام‌گیری جریان اصلاح‌طلب به شکل امروزی‌اش، مستبد قدم به قدم پیش رفته و امیالش را بیشتر به کرسی نشانده است.

ادامهٔ مطلب

ضرورت مبارزهٔ سازمان‌یافتهٔ زحمتکشان برای تأمین منافع صنفی- سیاسی!

ژرفش بحران همه‌جانبه، ارایهٔ بسته ارزی دولت برای برون‌رفت از وضعیت کنونی، استیضاح وزیر کار، اوج‌گیری کشمکش بین جناح‌های حکومتی، کاهش باز هم بیشتر قدرت خرید طبقه کارگر و زحمتکشان و ادامه اعتراض‌های پراکنده کارگری، مهم‌ترین رویدادهای بحث‌برانگیز در عرصهٔ مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی در هفته‌های اخیرند.

ادامهٔ مطلب

بن بست سیاست های علی خامنه‌ای و حاکمیت مطلق ولایت فقیه

در اوضاع مشخص کنونی توجه و دقت به این تضادها و پیچیدگی اشاره شده در بالا، در تحلیل نهایی، نشان می‌دهد که در میان این دوگانهٔ متضاد “رفُرم پذیری یا براندازی” حکومت،‌ نخستین گام اساسی و ناگزیر: خروج هم‌زمان خامنه‌ای  از  صحنه و حذف کامل حاکمیت مطلق ولایت فقیه در حیات سیاسی ایران است.

ادامهٔ مطلب

نگاهی به کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ فاجعه‌ای تاریخی، و ضرورت درس‌گیری از آن

در تاریخ رویدادهای تعیین کنندهٔ تاریخ معاصر کشور، کودتای ۲۸ مرداد جایگاه ویژه‌ای دارد. این کودتا روند تحولات تاریخی میهن ما را از مسیر قانونمند و طبیعی آن خارج کرد و با استقرار رژیمی کودتایی و پلیسی برای ۲۵ سال، و غیرممکن کردن سازمان‌دهی و استقرار جایگزینی ملّی- دموکراتیک و مترقی در شرایط سرکوب نیروهای ترقی‌خواه و دموکرات، زمینه را برای قدرت‌گیری اسلام‌گرایان فراهم کرد که تنها نیروهایی بودند که در جامعه تریبون و “منبر “آزاد داشتند و در نهایت هم مهار انقلاب بزرگ بهمن را به دست گرفتند و با کنار زدن نیروهای ترقی‌خواه چپ و ملّی، قدرت را به انحصار خود در آوردند.

ادامهٔ مطلب

گفتاری دربارهٔ طبقه و مبارزۀ طبقاتی در دنیای امروز

کار تحلیل طبقاتی، مطالعهٔ مناسبات واقعی و نشان دادن هستهٔ اصلی ساختارهای اجتماعی کنونی است. درآمدهای نسبی فقط بیان ظاهری مناسبات طبقاتی است. آنچه خیلی بیشتر تعیین کنندهٔ این مناسبات است، جایگاه آنها در روند تولید اجتماعی است. به این دلیل، توجه به تحوّلی که در شکل و ماهیت خودِ کار صورت گرفته است اهمیتی اساسی دارد.

ادامهٔ مطلب

سی امین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

گروهی از بازماندگان اعدام های دسته جمعی تابستان ۶۷ همزمان با سی امین سالگرد این قتل عام، در بیانیه ای خواهان روشن شدن ابعاد این جنایت بزرگ و معرفی و مجازات عاملان آن شده اند… ما بخشی از جنبش دادخواهی مردم ایران، صدای خود را بلند می کنیم تا دیگر خانواده‌های داغدیده و آزادی خواهان و جویندگان حقیقت و عدالت به ما بپیوندند.

ادامهٔ مطلب

نگاهی به تغییرهای پیشنهادی تازه در قانون اساسی کوبا

روز ۱۲ خرداد امسال، نشست فوق‌العادهٔ مجمع ملّی کوبا (پارلمان آن کشور) برگزار شد و در آن کمیسیونی تشکیل شد تا پیش‌نویس اوّلیه قانون اساسی تازه‌ای را برای کوبا تهیه کند که بیشتر از ۶۰ سال است در مقابل تلاش‌های آمریکا برای شکست و پایان دادن به انقلاب ملّتش پایداری کرده است.

ادامهٔ مطلب

حذفِ کامل حاکمیت ولایت فقیه را به شعار محوریِ جنبش مردمی تبدیل کنیم

شواهد نشان می‌دهند که در شرایط کنونی ذهنیت جامعه به آن‌چنان درجه‌ای از قوام رسیده است که با اتحاد عمل نیروهای سیاسی آزادی‌خواه می‌توان شعار “حذف کامل حاکمیت ولایت فقیه” را همچون هدف محوری و مشترکِ جنبش مردمی برای به‌وجود آوردن تغییرهای لازم در سطح جامعه مطرح کرد.

ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: از سرگیریِ اعتراض‌های مردمی، و ادامهٔ سیاست‌های سرکوبگرانهٔ حاکمان ضدِ مردمی

در روزهای اخیر مردم جان‌به‌لب رسیده در اصفهان و گوهردشت کرج در اعتراض به تورم و شرایط وخیم اقتصادی و بیان مطالبات خود به خیابان‌ها آمدند و گزمگان و نیروهای سرکوبگر رژیم ولایت فقیه با آنان درگیر شدند.

ادامهٔ مطلب

دولت ترامپ، سیاست های ماورای راست و شبه فاشیستی‌ و خطر آن برای مردم ایران

همین‌طور مشخص است که جریان‌هایی سیاسی و شخصیت‌هایی پرنفوذ و قدرتمند در آمریکا برای مبارزه با مشکلات لاینحل نظام سرمایه‌داری و به‌منظور صیانت از موقعیت محوری آمریکا در مقام ابرقدرتی جهانی، راه‌حل را در مسلط کردن دیدگاه‌هایی شبه‌فاشیستی تشخیص داده‌اند که ترامپ نماد بیرونی آن است.

ادامهٔ مطلب

بحران همه‌جانبهٔ سیاسی-اجتماعی، لغو برجام، و راه‌حلِ نیروهای چپ برای گذر از بحران موجود

روز یکشنبه ۱۷ تیرماه به دعوت اتاق پالتاکی «گفتکوی سیاسی»‌ نشستی با شرکت محمد امیدوار،‌سخنگوی کمیته مرکزی حزب تودۀ ایران و علی پورنقوی، عضو هیئت سیاسی – اجرایی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) برگزار شد. در زیر متن نوشتاری سخنرانی رفیق امیدوار در این نشست ارائه می شود.

ادامهٔ مطلب

بحران فزایندۀ اقتصادی و تهدیدهای راهبردی بر ضد مصالح ملی

تغییر جهت در اقتصاد کلان کشور با ایست کامل برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی است. در این ارتباط باید بر این نکته مهم و حساس تأکید کرد که فرایند گذار از مرحلهٔ دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک در سطح ملی، با حرکتی سریع و یک‌باره در مسیر فروپاشی و سرنگونی و یا ایجاد ناامنی در جامعه عملی نخواهد شد، بلکه این گذار درگروِ به‌وجود آوردن جایگزینی (آلترناتیوی) ملی، دموکراتیک و مبرا از پیروان اسلام سیاسی است.

ادامهٔ مطلب