مقالات

منافع مردم و حق حاکمیت ملی در منگنه فشار دیکتاتوری ولایی و دولت راستِ افراطی آمریکا

منافع مردم و حق حاکمیت ملی میهن در منگنه فشار دیکتاتوری ولایی و دولت راست افراطی آمریکا قرار گرفته ‌است.  تنها راه مؤثر برای خروج از این وضع مقابلهٔ هم‌زمان با دیکتاتوری حاکم و سازمان‌دهی مقاومت مردم در برابر دولت فاشیست‌گرای آمریکا و سیاست‌های جنگ‌طلبانه آن است.

ادامهٔ مطلب

ترقیات علوم طبیعی و فلسفه معاصر

نوشته: ب. فدوسیف

انقلابی که در آستانه قرن بیستم در فیزیک آغاز شد، مهمترین رشته‌های علوم طبیعی را در برگرفت. در‌واقع هم در ظرف نیم قرن بقدری نتایج علمی تئوریک و پراتیک عالی بدست آمده است که از تمام دستاوردهای نبوغ بشری در هزارها سال بیشتر است.  ادامهٔ مطلب

تحصن سراسری آموزگاران؛ دستاورد و تجربه‌های آن

مبارزه فرهنگیان و تشکل آنان، یعنی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، به‌مثابه سازمان سندیکایی‌ای مدافع حقوق مجموعه فرهنگیان، به آموزگاران و دیگر زحمتکشان کشور ضرورت و اهمیت تشکیلات و حقوق شناخته‌شده سندیکایی را بازیادآوری کرد.

ادامهٔ مطلب

دولت بی‌اختیار،‌ مجلس بی‌خاصیت و قوه قضاییه بیدادگر در زیر سایه حاکمیت مطلق ولایت فقیه

همین‌طور روشن شده است که بر اساس الگوی نولیبرالیسم اقتصادی دولت حسن روحانی در ۵ سال گذشته،‌ فرایند ثروت‌اندوزی خصوصی هر چه بیشتر و آزادانه‌تر بدون کوچک‌ترین وقفه‌ ادامه داشته است. در همین دوره، در زمینه وعده‌های اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت طبقه‌ها و لایه‌های مرتبط با کار و زحمت (یعنی اکثریت مردم)، دولت روحانی کارنامه‌ای بسیار سیاه دارد.

ادامهٔ مطلب

سرکوب و جنایت، حربهٔ تاریخی حکومت‌های استبدادی

رژِیم ولایت فقیه و حکومت بن‌سلمان در عربستان سعودی، که هر دو از نحلۀ های نظری “اسلام سیاسی”اند، اگرچه عملکردشان در منطقه خاورمیانه دارای تفاوت‌هایی است… ولی از نظر ماهیت نظام سیاسی حاکم هردو کشور نمادی آشکار از استبداد قرون‌وسطایی و تاریک‌اندیش‌اند که در آن انسان‌ها، خصوصاً زنان، حقوقی ندارند و “نمایندگان خدا” در زمین بر جان و مال مردم حاکم‌اند و هر جنایتی را در چارچوب “جهاد فی‌سبیل‌الله” می‌توان توجیه کرد.

ادامهٔ مطلب

سرکوب و تهدید مبارزه کارگران را متوقف نخواهد کرد!

حزب توده ایران احکام صادره علیه کارگران هپکو را به شدت محکوم می کند

درست یک روز پس از رای اعتماد مجلس به محمد شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر اساس گزارش های منتشره شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری شهرستان اراک برای ۱۵ تن از کارگران شرکت هپکو حکم زندان و شلاق صادر کرده است.

ادامهٔ مطلب

دموکراسی برزیل در خطرِ دیکتاتوری فاشیستی

حزب کمونیست برزیل (PCdoB) بی‌درنگ خواستار تشکیل جبهه‌ای دموکراتیک و هرچه گسترده‌تر بر پایهٔ وحدت عمل نیروهای چپ‌‌گرا برای حمایت از نامزدی فرناندو حداد شد. شالودهٔ ایجاد جبههٔ‌ دموکراتیک باید کارپایه‌ای باشد که پیشنهادهای متحدان تازه را در بر بگیرد و برنامهٔ ائتلافِ «شادمانی دوبارهٔ مردم» را تقویت کند.

ادامهٔ مطلب

مبارزه در راه‌ترمیم و افزایش مزد: راهکارها و وظایف

اهمیت تشکیلات، اتحادِعمل و اعتصاب، برای تأمین منافع کارگران و زحمتکشان

اعتصاب حق سیاسی و غیرقابل‌چشم‌پوشی کارگران و زحمتکشان در حرکت آنان به‌منظور تأمین منافع‌شان بوده و هست. در اوضاع کنونی از حق اعتصاب با شعارهایی صحیح و با تأکید به اتحادعمل می‌توان و باید استفاده کرد.

ادامهٔ مطلب

بن بست رژیم ولایت فقیه، رجزخوانی های رهبر، و ضرورت برپایی جنبش ضداستبدادی فراگیر و سازمان یافته!

این مجموعه فاجعه بار چیزی نیست جز بن بست کامل حاکمیت رژیم ولایت فقیه و پایگاه نظری “اسلام سیاسی” که معتقد به حاکمیت مطلق و ابدی “نماینده خدا بر روی زمین” است. رژیمی که تجربه ملموس دهه های اخیر نشان داده است که نه استحاله پذیر است و نه اصلاح شدنی.

ادامهٔ مطلب

بازسازی دیوار برلین این بار از مکزیک تا چین

احمد سپیداری: آیا مردم جهان اجازهٔ تجربهٔ دوبارهٔ  دوران جنگ سرد و نو- مک کارتیسمی تازه و فضای نظامی امنیتی فراگیری را خواهند داد که با انبار شدن تسلیحات مرگبار هسته ای در زمین و فضا، مخاطرات جدی و درد و رنج های بزرگی را به بشریت تحمیل می کند؟
ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودهٔ ایران به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد تأسیس حزب

پیکار حزب تودۀ ایران، حزب کارگران و زحمتکشان میهن، در راه استقرار عدالت اجتماعی، تحقق حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، برای صلح، استقلال و طرد رژیم استبدادی ولایت فقیه، همچنان ادامه دارد!

ادامهٔ مطلب

مارش نازی‌ها در آلمان

ویکتور گراسمن، تحلیلگر ترقی‌خواه چپ آلمانی، در این مقاله توضیح می‌دهد که بالا گرفتن انفجارآمیز اخیر فعالیت‌های راست افراطی و نئونازی‌ها که دولت آلمان به آن بی‌توجه است، احتمالاً با توافق‌های پشت پرده با محفل‌های قدرت انجام شده است.

ادامهٔ مطلب

در راه ارتقای سطح مبارزاتی جنبش کارگری- سندیکایی بکوشیم:جنبش سندیکایی زحمتکشان، ضرورتِ اتحادعمل فراگیر

نباید گذاشت رژیم با مانورهایی حساب‌شده، با نیرنگ و فریب، خواستِ احیای حقوق سندیکایی را به‌انحراف بکشاند و از این طریق به‌زعم خود جنبش کارگری را مهار کند. آماج رژیم، جلوگیری از تقویت و تحکیم موقعیت جنبش کارگری و سندیکایی است. برای رژیم و تشکل‌های زرد و زرد حکومتی آنچه اهمیت دارد حفظِ نظام و مهار و سرکوب جنبش کارگری است.

ادامهٔ مطلب

پیش به سوی نفیِ رویکرد حاکمیت مطلق ولایی یا سلطنتی، و زایش رویکردی نو برای مرحلهٔ دموکراتیک-ملی

نباید اجازه داد بحران‌های کنونی کشورمان را به سمتی سوق دهند که بر اثر فشار تحریم‌ها و هرج‌ومرج سیاسی و ناامنی بر مردم بار دیگر وضعیت برای ظهور یک رهبر مقتدر در نقش منجی و تحمیلِ او به ملت فراهم گردد.

ادامهٔ مطلب

خامنه‌ای و روحانی، فرورفته‌ در منجلاب بحران‌های فزاینده!

حزب تودهٔ ایران معتقد است مادامی که دستگاه ولایت و در رأس آن علی خامنه‌ای، شئون اساسی کشور را در دست دارند، نه‌تنها امکان “تغییر واقعی” از طریق سیاست‌های دولتی که از این سیستم برآید وجود ندارد، بلکه عرصهٔ تحول‌ها در میهن ما در جهت به‌وجود آمدن  توازن نیرو بین جناح‌های قدرت به سیر قهقرایی‌اش ادامه خواهد داد.

ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: اصلاح طلبان به کروبی تاسی کنند

با وجود ولایت فقیه در قانون اساسی که عین استبداد دینی است و سلطه بلامنازع ولی فقیه بر تمامی ارکان قانون اساسی و نیز سیطره او بر تمامی نهادهای حکومتی اعم از انتصابی و انتخابی، اصلاحات ساختاری غیر ممکن است….

ادامهٔ مطلب

نگاهی به اوضاع لبنان در زمینهٔ رخدادهای منطقه‌یی و جهانی

عُمر الدیب: به علّت سیاست‌هایی که حزب‌های فرقه‌گرا و گروه‌گرای حاکم دنبال می‌کنند، لبنان در حال حاضر در بحران سیاسی و اقتصادی ژرفی قرار دارد. در واقع، مشکل و معضل اصلی در خود نظام سیاسی کشور است که نظامی است سرمایه‌داری بر پایهٔ رژیم سیاسی‌ای گروه‌گرایانه که آن را «دموکراسی رضایتی» می‌نامند.

ادامهٔ مطلب

یک عده‌ای یا جاهل‌اند یا خائن‌اند یا هردوی اینها

تازه هنوز آثار اصلی تورم حاصل نشده؛ معنای دیگر آن این است که قطعاً بحران بی‌سابقه تولید رخ خواهد داد؛ اشتغال آسیب می‌بیند؛ فقر گسترش می‌یابد و مع‌الاسف یا بلاهت است که قطعاً وجود دارد و همزمان جهالت است و یا خیانت است و یا تلفیقی از اینها، که باعث شده اوضاع جوری پیش برود که انگار روی نقشه ایران زده‌اند هفتاد و پنج تا هشتاد درصد تخفیف!
ادامهٔ مطلب