چرخان

 • آزارگر ـ زندانبان؛ پدیده‌ای که از «سکوت» تغذیه می‌کند

  نرگس محمدی می‌گوید که او شاکی است و در جایگاه متهم نخواهد نشست و در دادگاهی که قرار است برایش تشکیل شود شرکت نمی‌کند او می‌گوید:«هر رایی علیه من صادر شود به هیچ عنوان تبعیت نخواهم کرد و به شدت نسبت به آن معترض هستم.»

  بیشتر بخوانید »

 • آقای احمدی نژاد این‌بار چه نقشه شومی در سر می‌پرورانید؟

  آن زمان که ادعای آوردن پول نفت بر سر سفره مردم را داشتید، نه تنها که از پول نفت خبری نشد، بلکه فرزندان مردم را نیز از سر سفره‌های‌شان برداشتید و به سینه قبرستان‌ها فرستادید! حال چه نقشه‌ای کشیده‌اید؟ من جنابعالی را خوب میشناسم و خوب که فکر میکنم، مَثَل شما در راه عدالت خواهی و مبارزه با فساد قضایی، همانند مَثَل آن دزدی است که در میان مردم می‌دوید و فریاد «آهای دزد» سر می‌داد.

  بیشتر بخوانید »

 • یک پُرتره

  آموزنده‌ترین و چشمگیر‌ترین چیز درباره زندگی گورکی این است که این زندگی همچون اوج‌گرفتنی در خط عمود در ذهن می‌تواند مجسم شود؛ این زندگی از اعماق پایین‌تر، تقریباً از دنیای بسیار پایین اجتماعی‌ روسیه-‌ـ آن‌گون که پیش از انقلاب بود-ـ خیز برمی‌دارد، و اوج می‌گیرد به‌سوی بلندا‌هایی که مردانی اندک در تاریخ بدان دست یافتند.

  بیشتر بخوانید »

 • حزب تودۀ ایران سرکوب خشن و خونین محرومان شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان را شدیداً محکوم می کند!

  بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده در رسانه های عمومی و شبکه های اجتماعی اعتراض های مردمی بر ضد سرکوب خونین سوخت بران توسط سپاه پاسداران همچنان ادامه دارد. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز ۴ اسفند ماه ۹۹، سپاه پاسداران با تیراندازی مستقیم به سمت سوخت بران بلوچ در نقطه صفر مرزی «آسکان» شهرستان سراوان باعث کشته و زخمی شدن حداقل ۱۵ تن شده است.

  بیشتر بخوانید »

 • به یاد دلاوران توده ای و پیکارگران راه خلق های محروم

   ماه اسفند هر سال یادآورجنایتی است هولناک. در۷ اسفند ماه سال ۱۳۶۲ و دراوج کشتار وسرکوب احزاب و نیروهای انقلابی و میهن دوست، ده رزمنده توده ای از جمله چهار فرمانده قهرمان جبهه های جنگ و شش کادر برجسته حزب به جوخه های اعدام سپرده شدند و میهن درفقدان آن ها به سوگ نشست…
  بیشتر بخوانید »
 • بسط و قبض طبقه‌ی متوسط در ایران

  پرویز صداقت، طبقه‌ی متوسط مفهومی مجادله‌انگیز است. بی آن‌که وارد مناقشه‌ی نظری در این زمینه بشویم در یادداشت حاضر تلاش می‌کنیم ضمن ارائه‌ی تعریفی از این طبقه با مرور فرازوفرودهای اقتصادی و سیاسی و اجتماعی این طبقه در ایران معاصر، تصویری تقریبی از سهم طبقه‌ی متوسط در ترکیب طبقاتی در ایران امروز ارائه کنیم……

  بیشتر بخوانید »

 • سازمان حقوق بشر ایران: محکومیت کشتار مردم بلوچ و هشدار علیه سرکوب خونین

  محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان گفت: «جمهوری اسلامی که با اعدام بیش از ۲۰ شهروند بلوچ در دو ماه اخیر به خشم عمومی دامن زده، اکنون با تیراندازی به سوی سوخت‌بران و کشتار آن‌ها، به سمت سرکوب خونین‌تری می‌رود.»

  بیشتر بخوانید »

 • گوترش: جهان با پاندمی نقض حقوق بشر مواجه است

  تازه‌ترین تخطی اخلاقی، نابرابری در واکسیناسیون است. فقط ۱۰ کشور بیش از ۷۵ درصد واکسن‌های کووید-۱۹ را تزریق کرده‌اند. در همین حال، بیش از ۱۳۰ کشور حتی یک دوز واکسن دریافت نکرده‌اند… در برخی مواقع، دسترسی به اطلاعات حیاتی و نجات‌دهنده مرتبط با کووید-۱۹ ناممکن شده، در حالی که اطلاعات غلط کشنده حتی به دست صاحبان قدرت تقویت شده است.

  بیشتر بخوانید »

 • هنرِ مردم‌گرای و تعهدِ هنری

  لنین می‌گفت: ” رآلیسمِ سوسیالیستی ادبیاتی آزاد خواهد بود زیرا نه برپایه آزمندی و جاه‌پرستی که بربنیادِ آرمان‌های سوسیالیستی و دل‌بستگی به رنج‌بران، نیروهای تازه را گِرد خواهد آورد. این ادبیات آزاد خواهد بود زیرا نه به بالایی‌ها یا قهرمانانی سیر و خسته و رنجور، که به بهترین بخشِ جامعه یعنی به میلیون‌ها رنجبر که فردای جامعه‌اند خدمت خواهد کرد.

  بیشتر بخوانید »

 • آیا ایران واقعا از تحریم‌های آمریکا “یک تریلیون دلار” زیان دیده است؟

  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی یکشنبه سوم اسفند (۲۱ فوریه) از زیان “یک تریلیون دلاری” تحریم‌های جدید آمریکا بر اقتصاد ایران خبر داد و اعلام کرد ایالات متحده آمریکا باید غرامت بدهد…..
  بیشتر بخوانید »

 • جمعیتی با اتهام «اثرگذاری و نفوذ»

  نهاد بازداشت‌کننده‌ی مدیران جمعیت امام علی در ابتدا سپاه بود، حالا اما این دولت و وزارت کشور است که از قوه قضاییه پیگیر انحلال این سازمان مردم نهاد شده است.

  بیشتر بخوانید »

 • اعتصاب سراسری در میانمار

  در جریان اعتصاب سراسری امروز (دوشنبه) در میانمار علیه کودتا، هزاران معترض با وجود تهدید از سوی مقام‌های این کشور دست به تجمع زدند و دست از کار کشیدند.بیشتر بخوانید »

 • بیانیه زندانیان سیاسی: صدای دادخواهی مارا بشنوید

  ما زندانیان امضا کننده‌ی این بیانیه، شاهدان مستقیم رنج‌ها و شرایط دهشتناک زندان… خواهان شناسایی و محاکمه‌ی کسانی هستیم که موجب وضعیت فعلی بهنام محجوبی شده‌اند؛ خواهان تغییر قوانین، مقرارت و شرایط ضد انسانی حاکم بر زندان‌ها هستیم و اولین گام را آزادی بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی و عقیدتی می‌دانیم.

  بیشتر بخوانید »

 • ده سال پس از موفقیت جنبش مردمی در تونس: بحران سیاسی و تنش اجتماعی هنوز ادامه دارد!

  جوانان فراموش شدهٔ تونسی چند هفته‌ای‌ است که به‌تظاهرات اجتماعی متوسل شده‌اند. اتحادیه عمومی کارگران تونس (“یو جی تی تی”) به‌جنبش مردمی پیوسته و در مورد ضرورت شروع بحثی ملی با مشارکت همه نیروهای فعال کشور به‌رئیس‌جمهور پیامی فرستاده است.

  بیشتر بخوانید »

 • به انگیزۀ روز جهانی زبان مادری

  “یونسکو”،سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد، ۲۱ فوریه [۳ اسفندماه] را روز جهانی زبان مادری اعلام کرده است.  بر پایه آمارهای یونسکو، نیمی از ۶ هزار زبانی که مردم جهان بدان‌ها سخن می‌گویند درحال نابودی است.

  بیشتر بخوانید »

 • مشکل جمهوری اسلامی ساختاری است که باید از نو بازسازی شود

  هر چه جلوتر می رویم توسعه و آبادانی کم‌رنگتر، فساد و بی قانونی پر رنگتر، و ناامیدی و سرخوردگی مردم شدیدتر می شود و در عرصه بین المللی هم روز به روز منزوی تر می شویم. این یعنی اینکه یک فاجعه در کشور در حال وقوع است. اما ریشه و منشأ این فاجعه کجاست؟

  بیشتر بخوانید »

 • اگر دختر حاکم دوبی به ایران بیاید، چه آزادی‌هایی دارد؟

  زهره الهیان نماینده اصولگرای مجلس خطاب به شاهزاده لطیفه دختر حاکم دوبی نوشته به ایران بیاید تا از نعمت آزادی برخوردار باشد.   این گزارش بررسی کرده اگر دختر شیخ محمد آل مکتوم به ایران بیاید، چه شرایطی در انتظار اوست.

  بیشتر بخوانید »

 • یادی از رفیقِ دانش‌مند، رحیمِ نامور

  از دل‌مشغولی‌های رفیق نامور، چه در مهاجرتِ به بلغارستان و چه در کوچِ ناگزیر‌ش به افغانستان، یکی هم روزنامه‌نگاری بود؛ پیشه‌ای که در پرتوِ قلمِ رسا، زیبا و استوار وی‌ شاهکار می‌آفرید؛ این را همه‌ی کسانی که شهدِ قلمِ او را چِشیده‌اند، واگویه کرده‌اند. ترجمه‌هایش نیز، حتا آن‌ها که به نخستین سال‌های جوانی‌اش بازمی‌گردند، درستیِ این داوری را به کُرسی می‌نشانند.

  بیشتر بخوانید »

 • کرامت وخسرو:دوستاره خونین برپرچم انقلاب و آزادی زحمتکشان

  بمناسبت سالروز شهادت دو قهرمان

  ۲۹ بهمن سالگرد شهادت دو قهرمان نامدار خلق است.چهل و شش سال پیش دژخیمان رژیم ستمشاهی، خسرو گل سرخی ،شاعر ونویسنده انقلابی وکرامت الله دانشیان، انقلابی سلحشور را به چوبه اعدام بستند…
  بیشتر بخوانید »

 • مذاکره غیررسمی ایران و آمریکا زیر نظر نهاوندیان+تکذیبیه احمد ایر‌وانی

  گفت‌وگوهای‌غیر رسمی ایران با عواملی نزدیک به دولت جدید آمریکا، زیر نظر محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، در جریان است. «زیتون» دریافته است که این مذاکرات بدون اطلاع وزارت امورخارجه و با تائید و نظارت حسن روحانی انجام می‌شود و به پیشرفت‌هایی نیز دست‌ یافته است.

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا