چرخان

دموکراسی برزیل در خطرِ دیکتاتوری فاشیستی

حزب کمونیست برزیل (PCdoB) بی‌درنگ خواستار تشکیل جبهه‌ای دموکراتیک و هرچه گسترده‌تر بر پایهٔ وحدت عمل نیروهای چپ‌‌گرا برای حمایت از نامزدی فرناندو حداد شد. شالودهٔ ایجاد جبههٔ‌ دموکراتیک باید کارپایه‌ای باشد که پیشنهادهای متحدان تازه را در بر بگیرد و برنامهٔ ائتلافِ «شادمانی دوبارهٔ مردم» را تقویت کند.

ادامهٔ مطلب

جنگ سرد دوم ممکن است تازه شروع شده باشد

نوشته ی: مانوئل ای. یِپ

برگردان: مینا آگاه

معاون رئیس جمهور آمریکا مایک پنس چیزی را اعلام کرده که می توان آن را شروع جنگ سرد دوم نامید. این جنگ سرد از تخاصم واشنگتن و پکن آغاز شده اما به سرعت به صحنه ی جهانی کشیده خواهدشد.

ادامهٔ مطلب

سونامی طردشدگی

 سیاست‌های اقتصادی کلانی مثل خصوصی‌سازی و نظارت‌زدایی توامان، آزادسازی قیمتی و انحصارگرایی در بازارها، منجر به نوعی قطبی شدن ثروت و درآمد در جامعه شد. نتیجه آن که جامعه از یک سو شاهد شکل گیری‌قشری تازه ثروتمند شده و (البته در اقلیت) و گسترده تر شدن فقر و به تبع آن طرد اجتماعی اکثریتی بود‌.

ادامهٔ مطلب

حسین راغفر: به سمت شورش پیش می‌رویم

تولید صنعتی که فعالیتی پرمشقت است در مقابل فعالیت تجاری ساده و با فرار مالیاتی است. به همین دلیل هم در شرایط کنونی ما با مشکل تصمیم‌‌گیری در داخل مواجه هستیم که ربطی هم به تحریم‌‌ها ندارد. ١٠٠ هزار میلیارد رانت ارزی وارد جیب پتروشیمی‌‌ها می‌شود.

ادامهٔ مطلب

مبارزه در راه‌ترمیم و افزایش مزد: راهکارها و وظایف

اهمیت تشکیلات، اتحادِعمل و اعتصاب، برای تأمین منافع کارگران و زحمتکشان

اعتصاب حق سیاسی و غیرقابل‌چشم‌پوشی کارگران و زحمتکشان در حرکت آنان به‌منظور تأمین منافع‌شان بوده و هست. در اوضاع کنونی از حق اعتصاب با شعارهایی صحیح و با تأکید به اتحادعمل می‌توان و باید استفاده کرد.

ادامهٔ مطلب

بن بست رژیم ولایت فقیه، رجزخوانی های رهبر، و ضرورت برپایی جنبش ضداستبدادی فراگیر و سازمان یافته!

این مجموعه فاجعه بار چیزی نیست جز بن بست کامل حاکمیت رژیم ولایت فقیه و پایگاه نظری “اسلام سیاسی” که معتقد به حاکمیت مطلق و ابدی “نماینده خدا بر روی زمین” است. رژیمی که تجربه ملموس دهه های اخیر نشان داده است که نه استحاله پذیر است و نه اصلاح شدنی.

ادامهٔ مطلب

بیانیه شورای صنفی دانشجویان سراسر کشور

شورای صنفی دانشجویان سراسر کشور با تاکید بر این که «معلمان و دانشجویان در مسیری مشترک» قرار گرفته اند، ۲۲ مهر ۹۷ روز تحصن سراسری فرهنگیان کشور را روزی خوانده است که در تاریخ ثبت خواهد شد.به گزارش ایسنا، در این بیانیه به حوادث اخیر کشور و برخی اعتراضات با محور « معیشت » اشاره شده و تاکید شده است که بسیاری از اعتراضات مستقل و صنفی بوده است….

ادامهٔ مطلب

حزب توده ایران از مبارزه معلمان پشتیبانی می کند! درود پر شور بر معلمان دلیر و ترقی خواه کشور

متحد و یکپارچه از مبارزه فرهنگیان پشتیبانی کنیم

پیش به سوی اتحاد عمل فراگیر به هدف مبارزه متشکل علیه استبداد مذهبی

معیشت معلمان باید تامین گردد

معلمان در بند را آزاد کنید

کار، نان، آزادی برای همه مردم میهن

ادامهٔ مطلب

به بهانه «روز جهانی دختربچه» چشم‌اندازی به وضعیت «دختر بچه‌های» جهان و ایران

ازدواج کودکان” یا “کودک همسری” از مسائلی که به دلیل پیامدها و آسیب‌های اجتماعی، فعالان حقوق کودک را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده در سال‌های اخیر در ایران و حتی در جهان به این “پدیده” نگاه جدی‌تری شود.

ادامهٔ مطلب

بازسازی دیوار برلین این بار از مکزیک تا چین

احمد سپیداری: آیا مردم جهان اجازهٔ تجربهٔ دوبارهٔ  دوران جنگ سرد و نو- مک کارتیسمی تازه و فضای نظامی امنیتی فراگیری را خواهند داد که با انبار شدن تسلیحات مرگبار هسته ای در زمین و فضا، مخاطرات جدی و درد و رنج های بزرگی را به بشریت تحمیل می کند؟
ادامهٔ مطلب

ابرها، برای که می‌گریند؟

یادنامه‌ی رفیق دکتر ابراهیمِ یونسیِ بانه، پایه‌گذارِ روشِ داستان‌نویسی در ایران(۱۳۹۰- ۱۳۰۵)

کتاب اما چهار بار در وزارتِ ارشاد «گم» شد و او باید با همان درآمدِ اندکِ بازنشستگی‌اش، هربار از این کتابِ ۷۶۰ و چند صفحه‌ای، پرینت می‌گرفت و به سانسورگران می‌داد. سرانجام هم به او گفتند: «چرا نویسنده از توده‌ای‌هایِ تیربارن شده ستایش کرده است؟»!

ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: آقای خامنه ای منفور، مطرود و مغضوب مردم ایران است

اساسا فقه و فقیه صلاحیت اداره کشور را ندارد و آن به این دلیل است که با دانش و خرد جمعی و علوم انسانی بیگانه و مخالف است. به آقای خامنه ای نگاه کنید، کل قدرت و امور کشور را در دست گرفته و نه تنها به کسی پاسخگو نیست بلکه از همه طلبکار است…

ادامهٔ مطلب

مادران پارک لاله: حذف کامل «قانون مجازات اعدام» را به خواستی همگانی بدل کنیم!

دیگر تحمل بس است، بیاییم، نه تنها به مناسبت دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با اعدام، بلکه به دلیل خشونت سازمان یافته حکومت اسلامی در ایران و به احترام ایستادگی آن جان های شیفته که در طی این چهل سال به اشکال مختلف کشته و شکنجه شده اند، حذف کامل «قانون مجازات اعدام» را به خواستی همگانی و هر روزه خود بدل کنیم تا بتوانیم جلوی ادامه بیدادگری های این حکومت جنون و جنایت را بگیریم و دنیایی انسانی و دموکراتیک بسازیم….
ادامهٔ مطلب

شکست در بهانه جنگ تجاری

در شرایطی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به بهانه کسری‌تجاری عظیمی که کشورش در برابر چین دارد، آتش جنگ تجاری را شعله‌ورتر ساخته است، آمار و ارقام حکایت از این دارند که آمریکا در برابر بسیاری از کشورهای جهان با دردسر کسری تجاری مواجه است و از این میان، کسری تجاری آمریکا با چین چیزی در حدود مجموع کسری تجاری آمریکا با سایر کشورها است.

ادامهٔ مطلب

سانسور؛ شمشیرِ داموکلسِ خودکامگی

رژیم فرهنگ ستیز و فرصت سوز ولایت فقیه، با هر آن چه بوی تازگی، سرزندگی و مردمی دارد درنبرد و پیکار است. سانسور یکی از ابزارهای رژیم‌های آزادی‌کش و نامردمی است. به راستی چرا رژیم‌های خودکامه، این گونه از حقیقت و نواندیشی می‌هراسند و این گونه به هم شبیهند؟

ادامهٔ مطلب

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودهٔ ایران به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد تأسیس حزب

پیکار حزب تودۀ ایران، حزب کارگران و زحمتکشان میهن، در راه استقرار عدالت اجتماعی، تحقق حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، برای صلح، استقلال و طرد رژیم استبدادی ولایت فقیه، همچنان ادامه دارد!

ادامهٔ مطلب