چرخان

 • کدام مشاغل تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت؟

  یافته مشترک انسان و کامپیوتر؛ ۸۰ درصد مشاغل تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.

  شرکت «اوپن اِی‌آی» شرکت سازنده ربات محبوب «چَت جی.‌پی.‌تی.»، اعداد و ارقام مربوط به مشاغلی که در معرض هوش مصنوعی (AI) قرار خواهند گرفت را منتشر کرد و باید گفت که این آمار بسیار شوک‌آور است.بیشتر بخوانید »

 • تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

  شواهد حکایت از آن دارد که در هفتۀ اخیر، سرانجام فلسفه‌بافی‌های پوچ و تبلیغات پُرسروصدای حکومتی در مورد “سیاست‌های خارجی جدید” یا “گردش به شرق”، که قرار بود ایران را در مسیر تحولات مهم داخلی و خارجی قرار دهد، کنار گذاشته شده است. در عوض، نوعی “نرمش قهرمانانه” در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، با اجازۀ علی خامنه‌ای، با فرستادن علی شمخانی، نمایندۀ ویژهٔ “رهبری” و عضو شورای عالی امنیت ملی، به چین در دستور کار قرار گرفته است.

  بیشتر بخوانید »

 • تداوم اعتراض به حداقل دستمزد؛ خانه‌کارگر که در تحمیل سرکوب مزدی همدست دولت است هم شاکی شد

  حتی اعضای تشکل‌های زرد حکومتی هم که در تحمیل سرکوب مزدی بر کارگران مشارکت داشتند می‌گویند حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر از یک سوم هزینه معیشت را پوشش می‌دهد. با گذشت تنها شش روز از سال ۱۴۰۲ اعتراض‌ها به حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار افزایش یافته است و حتی تشکل‌های کارگری زرد ساخته حکومت هم می‌گویند برای ابطال مصوبه شورای عالی کار اقدام خواهند کرد.بیشتر بخوانید »

 • چرا افزایش ناگهانی قیمت دلار برای دولت سودآور است؟

  یکی از اتهاماتی که به دولت‌های مختلف با رویکردهای متفاوت وارد است، این گزاره است که افزایش ناگهانی قیمت دلار با تصمیم خود دولت است. اما آیا چنین گزاره‌ای درست است؟

  بیشتر بخوانید »

 • گزارش سالانه خبرگزاری «حال‌وش»: دست‌کم ۶۲۸ بلوچ در سال ۱۴۰۱ کشته شدند.

  براساس گزارش وب‌سایت “حال‌وش”، دست کم ۶٢٨ شهروند بلوچ در سال گذشته بدلیل نقض حقوق بشر جان خود را از دست داده‌اند.”حال‌وش” تاکید کرد که ١٨٢ شهروند بلوچ در سال ١۴٠١ در ٢٣ زندان ایران اعدام شده‌اند که ۵۶ درصد این اعدام‌ها در سیستان و بلوچستان و ۴۴ درصد آن در دیگر استان‌ها صورت پذیرفته است…
  بیشتر بخوانید »

 • به نولیبرالیسم پدرسالار خوش آمدید/بهناز امانی

  بسیاری سال‌هاست او را می‌شناسند، سال‌هاست به بودن‌اش، به لبخندش، و به نصیحت‌هایش خو کرده‌اند بی‌آن‌که از خود بپرسند این «پدرسالار» با حذف عاملیت نقش زن و همسر در خانواده بر چه حق و اساسی معلم اخلاق ما شده است؟

  بیشتر بخوانید »

 • نخستین جمعه سال نو، بیست و پنجمین جمعۀ خونین در زاهدان

  امروز مردم آزادیخواهان بلوچ در زاهدان بار دیگر به خیابان ها آمدند و. آنان خواهان سرنگونی حکومت “اسلامی” و برچیده شدن بساط ظلم و ستم ، جنایت و بی داد و حذف مطلق دیکتاتور چه شتهی و چه شیخی در ایران شدند….
  بیشتر بخوانید »

 • گزارشی از روند کارِ شورایعالی کار و حداقل دستمز زیر خط فلاکت

  حداقل دستمزد و مزایای ۱۴۰۲، در نهایت ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است در حالیکه سبد معیشت ۱۴۰۱ رقم ۹ میلیون تومان دارد؛ در واقع سالی که گذشت کارگران باید ۹ میلیون تومان حقوق می‌گرفتند حالا در سال تازه هم همین مقدار حقوق ماهانه ندارند.بیشتر بخوانید »

 • به انگیزه ۲ فروردین روز جهانی آب: اهمیت حفاظت از منابع زیرزمینی آب

  در کشور ما به‌علت نبود حداقل شرایط مناسب و آزادی فعالیت برای فعالان مستقل محیط زیست و از طرفی دیگر بی‌مسئولیتی رژیم ولایت فقیه در حوزه محیط زیست، تأثیر‌های منفی در محیط زیست به‌خصوص در مصرف بی‌رویه و آلودگی آب‌های زیر زمینی در مواردی بسیار پوشیده می‌مانند.

  بیشتر بخوانید »

 • روز جهانی آب؛ بحران کم‌آبی در جهان و ایران

  گزارش تازه سازمان ملل می‌گوید آب به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل به یک کالای کمیاب است. دو میلیارد نفر در سراسر جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. نیاز جمعیت ایران به آب، از ظرفیت منابع آبی کشور فراتر رفته است.

  بیشتر بخوانید »

 • چشم‌انداز نقدینگی سال ۱۴۰۲ چیست؟

  وجود نقدینگی عظیم در برابر بودجۀ عمومی کشور و عملکرد آن در درجۀ اول در بخش خدمات سرچشمۀ افزایش تورم و گرانی است. به‌ویژه آنکه بخش خدمات اهرم‌هایی بسیار پراهمیت در اقتصاد کشور ازجمله در زمینۀ صادرات و واردات و توزیع کالاها و خدمات در داخل کشور در اختیار دارد….
  بیشتر بخوانید »

 • نگرانی خامنه‌ای از سقوط جمهوری اسلامی به دلیل ضعف اقتصادی

  رهبر نظام ولایی برای عربستان و اسرائیل و حتی آمریکا و اروپا شاخ و شانه نکشید. او گفت که جمهوری اسلام در جنگ اوکراین دخالتی نکرده است و با وجود اینکه سران کشورهای اروپایی از اعتراضات سراسری حمایت کرده‌اند حاضر است با آن‌ها کار کند.

  بیشتر بخوانید »

 • جای خالی نمایندگان واقعی کارگران در مذاکرات تعیین دستمزد

  این اعداد و ارقام یک چیز را نشان می‌دهد و آن اینکه شورا‌عالی قدرت خرید را حتی به فروردین ۱۴۰۱ نیز برنگرداند؛ چه رسد به قدرت خرید سال‌های پیش از آن. جامعه بزرگی که مطابق قانون کار دستمزد‌های حداقلی را دریافت می‌کنند، هر سال از پارسال سخت‌تر زندگی خواهند کرد.

  بیشتر بخوانید »

 • نرگس محمدی: زندگی ما، مرگ حکومت استبدادی است

  بهار پایان انتظار است، انتظار رفتن زمستان. ما هم انتظار را پایان خواهیم بخشید. انتظار پایان حکومت دینی استبدادی. ما مردمیم و قدرت داریم. ما امروز همدیگر را داریم. سیستان و بلوچستان، کردستان، خوزستان، اذربایجان، خراسان، تهران و… همه با همیم.

  بیشتر بخوانید »

 • شادباش نوروزی کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

  سال ۱۴۰۱ سال درهم شکسته شدن افسانۀ شکست‌ناپذیری رژیم ولایت فقیه، سال پیروزی زنان در بسیاری از شهرهای کشور در طرد حجاب اجباری با وجود همه تهدیدها و آزار آنان، و سال دامنه‌دار شدن بی‌سابقۀ همبستگی نیروهای مترقی و آزادی‌خواه، وزرشکاران، هنرمندان، و اصحاب فرهنگ و ادب با مبارزات دلیرانهٔ مردم میهن ما بود.

  بیشتر بخوانید »

 • دولت و کارفرمایان می‌خواهند دستمزد کمتر از هشت میلیون تومان را بر کارگران تحمیل کنند

  سبد معیشت حداقلی نزدیک به ۱۸ میلیون تومان برآورد می‌شود. شورای عالی کار در غیاب نمایندگان واقعی کارگران می‌خواهد با فشار دولت و کارفرمایان دستمزد ۸ میلیون تومانی را بر کارگران تحمیل کند.

  بیشتر بخوانید »

 • آموزش و پرورش دیکتاتوری می‌کند!

  درصد زیادی از معلمان که سال‌هاست تجربه زندگی زیر خط فقر را دارد و صدای اعتراضشان مدت‌هاست از کف خیابان به گوش می‌رسد این افزایش حداقلی حقوق و رتبه‌بندی کذایی نمی‌تواند آن‌ها را در مسیر تحول آموزشی مورد انتظار قرار دهد. بعد از سال‌ها تاخیر دوباره به توقفگاهی رسیدیم که در واقع همان خط شروع بود، دور تسلسل و باطلی که بیش از یک دهه به طول انجامید، ولی نتیجه‌ای شایسته این انتظار را نداشت.

  بیشتر بخوانید »

 • فرانسه در آتش اعتراض؛ تجمع در پاریس محدود شد

  پلیس فرانسه در پی گسترش اعتراض‌ها و تنش‌ها با تظاهرکنندگان و معترضان به قانون اطلاحات بازنشستگی دولت این کشور، امروز (شنبه) برگزاری هرگونه تجمع و تظاهرات در میدان کنکورد، اطراف آن و همچنین در بخشی از خیابان شانزلیزه پاریس را ممنوع کرد.بیشتر بخوانید »

 • فراخوان سایت گزارشگران: جان سپیده قلیان در خطر است

  ما فعالین سیاسی, اجتماعی, فرهنگی و هنری ضمن محکوم نمودن بازداشت مجدد سپیده قلیان از نهادهای مدافع زندانیان سیاسی و عقیدتی و از مدافعان کرامت انسانی میخواهیم که این اقدام ضد بشری دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی را بشدت محکوم نموده و هم پا با جنبش انقلابی مردم ایران برای آزادی بی قید و شرط و فوری تمامی زندانیان سیاسی, مدنی و عقیدتی همصدا با آنان باشند.

  بیشتر بخوانید »

 • نگاهی آماری به جلوه‌هایی از نقض حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت – ۱۴۰۱

  سال ۱۴۰۱ تصویری بارز از تداوم نقض حقوق بشر در ایران را روایت می‌کند. تهدید مستمر حق آزادی اندیشه و بیان، برخورد با معترضان مسالمت ‌جو، افزایش فشار بر اتنیک‌ ها و اقلیت ‌های دینی و مذهبی، محاکمه و آزار کنشگران حقوق بشر و اعدام نوجوانان در ایران، معضل کودکان کار و فقدان الزام به رعایت حقوق زنان و اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در کشور، وضعیت دوتابعیتی‌‌ها، وضعیت بد بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها، بدرفتاری و شکنجه‌های مکرر بازداشت شدگان، وضعیت نابه‌سامان زندان‌ها و استفاده از مجازات های نافی کرامت انسانی مانند شلاق و تبعید زندانیان سیاسی تنها نمونه‌هایی از نقض روزمره حقوق بشر در ایران هستند.بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا