چرخان

۵۰۰ فعال دانشجویی: صدای پوتین نظامیان به گوش می‌رسد

در این یک سال و اندی که گذشت، چه شد؟ نه تنها هیچ پاسخی از سوی شما یا دیگر دولتمردان به اعتراض‌ها و مطالبات اجتماعی و دانشجویی داده نشد، بلکه سیطره‌ی فضای سرکوب روز به روز گسترده‌تر شد؛ تا آنجا که امروز دیگر صدای پوتین نظامیان نه فقط از دانشگاه که از سرتاسر کشور به گوش می‌رسد.

ادامهٔ مطلب

فراخوان کارزار سراسری در حمایت از کارگران هفت تپه و برای آزادی اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قُلیان

ما تشکل ها و نهادهای مستقل کارگری در ایران و نیز جمعی از فعالین کارگری هفت تپه و دیگر نقاط کشور، سرکوب، بازداشت و حبس کارگران حق طلب نیشکر هفت تپه را قویا محکوم می کنیم.

ادامهٔ مطلب

جلیقه زردها؛ علیه دموکراسی اقلیت

لزوم گذار از جمهوری پنجم به جمهوری ششم از سال‌ها پیش در برنامه سیاسی برخی احزاب فرانسوی وارد شده است. اخیرا علاوه بر «فرانسه تسلیم ناپذیر»، «حزب کمونیست» و «جبهه چپ»، جنبش «نسل اس» (گرایش چپ منشعب از حزب سوسیالیست) به رهبری بنوآ امون هم خواستار حرکت به سوی تغییر بنیادین قانون اساسی شده است.

ادامهٔ مطلب

ساخت طبقاتی جامعه/ احسان طبری

منسوب کردن تمام فرهنگ معاصر جوامع سرمایه داری به بورژوازی از نوع ساده کردن پروسه های بغرنج است. آری در فرهنگ معاصر کشورهای سرمایه داری، در علم، فن، هنر، فلسفه و در مجموع شیوه زندگی و معیشت، طرز تلقی و جهان بینی و ایده ئولوژی بورژوائی بی شک مهر و نشان خود را گذارده است ولی نباید فراموش کرد که:

ادامهٔ مطلب

حزب تودۀ ایران: ۱۶ آذر، روز دانشجو و زایش ندای «اتحاد، مبارزه، پیروزی»

فرخنده باد شانزده آذر، روز دانشجو، روز تولد شعار تاریخی “اتحاد، مبارزه، پیروزی”!

درود به خاطرهٔ تابناک همهٔ جان‌باختگان جنبش دانشجویی کشور و همهٔ جان‌باختگان راه آزادی!

آزادی بدون قیدوشرط برای همهٔ فعالان دانشجویی زندانی و همهٔ زندانیان سیاسی- عقیدتی!

پیش بسوی پیوند جنبش دانشجویی با جنبش کارگری و دیگر جنبش های دمکراتیک و آزادی خواهانه مردم ایران برضد استبداد ولایی!

ادامهٔ مطلب

بیدقی: تضاد فاجعه انگیز طبقاتی کنونی، نتیجه اجرای سیاست های نئولیبرالی

اما باید بدانید که ما دانشجویان نیز دوشادوش و دست در دست کارگران و معلمان، دغدغه اقشار آسیب دیده و محروم جامعه را برگرده می کشیم و رسالت خود می دانیم که تا احقاق حق تام و کاملی صورت نگرفته است، نفس هایمان را وقف رنج هایشان سازیم و نجوای عدالت و برابری سر دهیم.

ادامهٔ مطلب

جهان بینی فرقه دمکرات آذربایجان

فرقه دمکرات آذربایجان ضرورت تاریخ، شرایط اجتماعی و اقتصادی آن دوره و خواست توده های زحمتکش و تهیدست مردم آذربایجان بود که با جهان بینی خاص و مشخصی مجهز شده بود و به چگونگی زندگی خود و تعامل با دیگران برای رسیدن به اهداف انسانی و ارزش های جهانشمول بشری با کاربرد علم و سیاست باور داشت.

ادامهٔ مطلب

حسین راغفر: اعلام ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال

اما پرسشی که در جامعه مطرح است اینکه چرا سوءمدیریت سیاست‌های اقتصادی دولت و دولت‌های قبل را مردم باید بپردازند؟ و چرا طی این مدت هیچ یک از مسئولان بانک‌های ورشکسته و مقصرین اصلی بحران مالی کشور محاکمه نشده‌اند؟

ادامهٔ مطلب

بزرگداشت شانزدهم آذر: کابوسی برای دیکتاتورها، و آزمونی در دستیابی به دمکراسی

با فرارسیدن ۱۶ آذرماه ۱۳۹۷، شصت و پنج سال از تولد حماسه رزم مشترک دانشجویان مترقی و آزادی خواه کشور بر ضد استبداد می گذرد. ۱۶ آذر ۱۳۳۲، نماد پر شور همبستگی دانشجویان توده ای، ملی و آزادی خواه کشور و اعتراض مشترک آنان به کودتای ۲۸ مرداد و سفر نماینده سازمان دهنده اصلی این کودتای ننگین، یعنی ریچارد نیکسون، معاون ریاست جمهوری آمریکا، به ایران بود. ..

ادامهٔ مطلب

کارگران تسلیم ترفندها و فشارهای رژیم دیکتاتوری نمی شوند! مبارزه ادامه دارد!

گزارش‌های متناقض متعددی توسط رسانه‌های داخلی مبنی بر«پایان» اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه انتشار یافته است. اما در همین حال کارگران پولاد اهواز در بیست و چهارمین روز اعتراض خود، بار دیگر در صفوفی متشکل در خیابان‌های شهر اهواز راهپیمایی کردند.

ادامهٔ مطلب

انتشار گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل در مورد کشتارهای ۶۷

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی تازه از ادامه ارتکاب “جنایت علیه بشریت” توسط جمهوری اسلامی ایران پرده برداشته است. سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد جمهوری اسلامی با ادامه پنهان کاری در مورد سرنوشت و محل دفن قربانیان کشتار ۶۷ به “جنایت علیه بشریت” ادامه‌ می‌دهد. این سازمان خواهان انجام تحقیقاتی مستقل و جامع در این باره شده است….
ادامهٔ مطلب

اصلاح طلبان با وعده های پر طمطراق در هر انتخابات در پی اصلاح چه چیزی هستند؟

سکوت مرگبار،عامدانه و آگاهانه ی این جماعت در برابر اعتراضات گسترده معلمان و کارگران هفت تپه و شوش نشان داد که غالب اصلاح طلبان کمترین اعتقادی به نهادهای مدنی و اعتراضات مسالمت آمیز آنان ندارند. جماعتی که هفته ها در برابر دستگیری گسترده معلمان و ضعیف ترین قشر جامعه یعنی کارگر کمترین موضع همدلی را ندارد…

ادامهٔ مطلب

زمانِ وارداتِ بی‌رویه شکر، مسئولان چه می‌کردند؟

هفت‌تپه اولین کارخانه‌ای نیست که به بخش خصوصی واگذار شده و بحران‌زده شده و کارگران آن بیکار می‌شوند. همین‌طور جماعتی به جماعت بیکاران کشور اضافه می‌شود. اگر کمی به عقب بازگردیم خواهیم دید در زمانی که واردات انبوه شکر در دهه ۸۰ اتفاق افتاد، کمر همه این کارخانجات شکست.

ادامهٔ مطلب

تحول‌های سیاسی، ضرورتِ تقویت جایگاه زحمتکشان و مبارزه با دیکتاتوری

این نکته را نیز بیفزاییم که، سرانجامِ مبارزهٔ قهرمانانه کارگران نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز هرچه باشد، در این واقعیت که واردِ فاز جدیدی از مبارزه شده‌ایم تغییری نمی‌دهد. این مرحله مهم نه‌فقط مبارزات زحمتکشان، بلکه بر پیکار جنبشِ همگانی ضداستبدادی به‌منظور نفی و طرد رژیم ولایت ‌فقیه تأثیر می‌گذارد.
ادامهٔ مطلب

ام‌الفساد حکومت مادام‌العمر است

به همان میزان که بحران اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در ایران به وخامت می‌گراید و مخالفت مردم با نظام استبداد دینی و در رأس آن آقای علی خامنه‌ای عمیق‌تر و گسترده‌تر می‌شود، دستگاه‌های امنیتی استبداد که هراس دائمشان بیشتر شده است تنها چاره را در تشدید سرکوب می‌جویند. این هراس همیشگی، هراس از دست دادن قدرت است، آن هم قدرت غاصبانه‌ای که به جان مستبد گره خورده است و انفکاک از آن کابوسی است که روز روشن را به چشمان او تار می‌کند و او برای حفظ این قدرت و استیلای هر چه تمام تر بر ملت، به هر کار خلاف قانون و اخلاقی دست می‌یازد…

ادامهٔ مطلب

حمایت کانون صنفی معلمان تهران از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد

بر حاکمیت و مسئولین امر است که با پیگیری خواسته های برحق کارگران، حذف نگاه امنیتی و توجه به خواسته کارگران مبنی بر مخالفت با خصوصی سازی -که منشأ همه ی مشکلات کنونی است-،راه را بر سوء استفاده‌های بیش از این ببندند، تا پیش از آنکه دیرتر شود به رشد و توسعه‌گرایی مورد نظر خویش طبق برنامه‌های پیش‌بینی شده برسد.

ادامهٔ مطلب

بیانیۀ مشترک ۸۰ حزب کارگری و کمونیستی جهان در همبستگی با مردم ایران در مبارزه شان بر ضد دیکتاتوری

ما قویاً مخالف تحریم‌های اقتصادی ایالات‌متحده و دخالت آن در ایران هستیم. ما از مبارزۀ مردم ایران برای صلح، دموکراسی و عدالت اجتماعی حمایت می‌کنیم!

ادامهٔ مطلب