چرخان

 • شاه کلید عوام فریبی‌ها

  به لحاظ ساختار شکلی، یک نظام فاشیستی به گونه ای است که رهبری به عنوان عالی ترین مقام نظام در رأس هرم قدرت قرار دارد،و سایر عناصر و نهادهای قدرت در ارکان حکومتی همگی متصل به شخص رهبر هستند؛ و در حقیقت نهادهای مستقل که مردم بتوانند با مشارکت در آنان، خواسته ها ومشکلات خود و جامعه را بیان کنند، توسط حکومت سرکوب می گردند.بیشتر بخوانید »

 • کمونیسم‌ستیزی لجام‌گسیختهٔ جمهوریخواهان نشانهٔ ضعف سیاسی آنان است

  امروز هم ترامپ و حزب جمهوریخواه سعی دارند همان ترفند را به‌کار زنند. تاریخ تکرار می‌شود اما- همان‌طور که کارل مارکس ممکن بود بگوید- اگر مک‌کارتیسم فاجعه بود، رفتار سخیف ضد سوسیالیستی جمهوریخواهان لود گی است.

  بیشتر بخوانید »

 • نرگس محمدی: استبداد دینی چیره دست تر و بی پرواتر از هر استبدادی عمل میکند

  از تمام آزادیخواهان جهان یاری بطلبیم و از مادران رنج‌کشیده سرزمینم می‌خواهم مبادا در انتظار برافراشته شدن چوبه دار دیگر بنشینیم، چرا که برای نجات جوانان بی‌پناه‌مان دیر خواهد شد. زمان تنگ است، بیایید همه‌باهم یک‌صدا مخالف اعدام باشیم.

  بیشتر بخوانید »

 •  آمریکا «ماشه» را چکاند

  تحریم‌های فعلی آمریکا به اندازه‌ای تاثیر مخرب خود را بر اقتصاد ایران گذاشته است که انتظار نمی‌رود همانطور که سخنگوی دولت روحانی پیش بینی کرده با برگشتن تحریم‌های سازمان ملل نیز تغییری در آن ایجاد شود یا دست کم شیب آن را بیشتر کند.

  بیشتر بخوانید »

 • تأثیر ویروس کرونا بر فقر جهانی

  تحقیقات جدید منتشرشده توسط مؤسسه جهانی پژوهش توسعه اقتصادی دانشگاه ملل متحد UNU-WIDER هشدار می‌دهد که آسیب‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری جهانی کرونا می‌تواند فقر جهانی را تا حدود نیم‌میلیارد نفر یعنی هشت درصد از کل جمعیت بشر افزایش دهد. این نخستین باری است که فقر در ۳۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۹۹۰ به بعد در سطح جهانی در این حد افزایش می‌یابد.بیشتر بخوانید »

 • زهرا رهنورد اعدام نوید افکاری را «قتل بی‌رحمانه» نامید

  مردم دردمند گرفتار فقر، بیماری‌، تحریمهای ظالمانه، و شکافهای طبقاتی و جنسیتی و محیط پلیسی، و تورم لجام گسیخته و بی اعتنایی مسئولان به مسائل آنان و بویژه بعد از قتل بیرحمانه نوید افکاری، جوان ورزشکار میدانهای کشتی، دلشان داغدار و طاقتشان طاق است. بنابراین اقدامات زیر لازم است…

  بیشتر بخوانید »

 • چگونه ایدئولوگ های بورژوازی مرتباً به دنباله روی از فاشیسم برمی گردند؟

  برگردان: واحد مشیر: این واقعیت که شخص مجبور است بارها و بارها با نیچه سر و کار داشته باشد، در ارتباط به تداوم حاکمیت امپریالیستی است.

  بیشتر بخوانید »

 • افغانستان: از اشغال توسط پنتاگون تا حکومت بلامنازع شرکت‌های نظامی خصوصی در کابل

  ایالات‌متحده در ۱۹ سال گذشته با هزینه کردن بیش از ۲ تریلیون دلار در جنگ با طالبان بسر برده است. با این حال، رئیس‌جمهور دونالد ترامپ بر این باور است که طالبان ممکن است متحد نویافته این کشور در جنوب آسیا برای بازگرداندن صلح به افغانستان جنگ‌زده باشد.

  بیشتر بخوانید »

 • دل‌کندن از بورژوازی

  مهم‌ترین رویداد در دولت مهرورزی دل‌کندن تهیدستان از دولت‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب بود. آنان به این باور و آگاهی انتقادی رسیده بودند که برنامه‌ای جدی از سوی دولت‌ها برای تغییر زندگی‌شان وجود ندارد. برنامه‌های اقتصادی همه دولت‌های سازندگی، اصلاحات و مهرورزی بر یک چیز استوار بود و آن چیزی نبود جز اقتصاد سرمایه‌دارانه آن هم از نوع رانتی آن.

  بیشتر بخوانید »

 • سازمان عفو بین‌الملل: به شکنجه بازداشت‌شدگان پایان دهید!

  رژیم جمهوری اسلامی از همان اولین روزهای حکومتش از حربه زندان، شکنجه، و اعدام، به‌هدف مرعوب کردن توده‌ها استفاده کرده و به‌صورت سیستماتیک مردم معترض، حزب‌ها، و سازمان‌های سیاسی را قلع و قمع کرده و هنوز هم به‌این اقدام‌های ضد بشری ادامه می‌دهد.

  بیشتر بخوانید »

 • زمینه سازی قانونی برای ورود نظامی ها به انتخابات ریاست جمهوری!!

  حالا که قرار است مجلس تمام اصولگرا پا به میدان تقنین بگذارد و بعد از چندین سال که تعریف «رجل سیاسی» روی میز قانونگذاری خاک می‌خورد و درست وقتی که هنوز زنان سیاستمدار در این دایره قرار نگرفته‌اند بهارستانی‌ها تصمیم گرفتند تا حضور نظامی‌ها را قانونی کنند و آنها نیز در قانون جدید انتخابات «رجل سیاسی» محسوب شوند.

  بیشتر بخوانید »

 • رهبر در سایه ایران کیست؟

  و دولتی پنهان در دل دولت پنهان که همه کاره است و از خارج خط می گیرد و به رهبر خط می دهد‌ و با اقدامات خودسرانه و‌ آتش به اختیار خود او را در برابر کارهای انجام شده قرار داده و از او سلب اختیار می کند. رهبر پنهان و در سایه ایران کیست؟

  بیشتر بخوانید »

 • در ادامهٔ اعتراض‌های کارگری، چرا اتحاد فراگیر و استقلال‌عمل طبقاتی ضرورت دارد؟!

  جنبش کارگری- سندیکایی ضمن آنکه با سازمان‌یافتگی‌اش در راستای تحکیم پیوند با مبارزات سراسری ضد دیکتاتوری و اتحاد با طبقه‌ها و لایه‌های مخالف و منتقد استبداد حاکم حرکت و اقدام می‌کند، در همان حال بر استقلال عمل و سرشت طبقاتی خویش نیز تأکید می‌ورزد.

  بیشتر بخوانید »

 • اعدام جنایتکارانه نوید افکاری را محکوم میکنیم

  ما فعالین سیاسی, اجتماعی و فرهنگی ضمن محکوم نمودن این اقدام وحشیانه و ضد بشری جمهوری اسلامی و ضمن همدردی با بازماندگان این ورزشکار و کارگر که بجرم اعتراض به اوضاع فاجعه بار زندگی خود و زحمتکشان و کارگران وحشیانه اعدام شد, نظر تمامی بیداران و افکار عمومی جهانیان را به این قتل عمد حاکمان مذهبی در ایران جلب نموده و میخواهیم که مراتب اعتراض خود را به جمهوری اسلامی اعلام نمایند.

  بیشتر بخوانید »

 • چند و چون خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای

  بر اساس اخباری که به دست «زیتون» رسیده، عوامل این انفجار فرد یا افرادی از حراست سایت هسته‌ای نطنز بوده‌اند که با همکاری کشوری خارجی دست به این اقدام زده‌اند.بیشتر بخوانید »

 • مبارزه بر ضد دیکتاتوری دینی و »اسلام سیاسی« را گسترده‌تر کنیم

  کشور ما در زیر حکومت دیکتاتوری دینی و یکه‌تازی مُهره‌ها و کارگزاران “نظام” مانند سردار سعید محمدها با بحران‌ها و خطرهای مرگباری روبروست و این وضعیت هر روز بدتر می‌شود. تنها راه برون‌رفت کشور ما از این وضعیت، حذف کامل حاکمیت ولایت فقیه و جدایی دین از حکومت است.

  بیشتر بخوانید »

 • باز هم جنایت: رژیم ضدمردمی ولایت فقیه نوید افکاری را اعدام کرد!

  جنایتکاران جمهوری اسلامی هراسناک از خشم مردم نسبت به جنایتی که مرتکب شده‌ بودند حتی به خانوادهٔ افکاری اجازه ندادند تا مراسم خاک‌سپاری فرزندشان را برگزار کنند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، پیکر نوید افکاری، زیر تدابیر امنیتی شدید، شبانه در روستای سنگر از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان در استان فارس به خاک سپرده شد.

  بیشتر بخوانید »

 • از خلخالی تا رئیسی؛ چهار دهه اعدامِ انقلابی

  حال به نظر می‌رسد بحران‌هایی که نظام طی سال‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده و می‌کند، رهبر فعلی جمهوری اسلامی را به فکر به کار گرفتن شریکی از جنس خلخالی، یعنی ابراهیم رییسی، انداخت تا ترکیبی «طلایی» از نوع خمینی و خلخالی بسازد و بتواند  سریع «کار را جمع کند» و «دشمنان» را یا بکشد، یا بترساند.

  بیشتر بخوانید »

 • هشتاد سندیکای کارگری در جهان خواهان پایان دادن به اعدام ها در ایران شدند

  ۸۰ سندیکا و تشکل کارگری در سراسر دنیا با انتشار بیانیه ی مشترکی گسترش سرکوب و مجازات اعدام در ایران را محکوم کردند. در این بیانیه که تحت عنوان «نه به مجازات اعدام در ایران!» منتشر شده آمده است: ما خواهان لغو همه محکومیت های غیرعادلانه و خلاف آزادی های و حقوق بنیادی هستیم…
  بیشتر بخوانید »

 • شبه‌قهرمانان علیه شبح ناموجود

  در اعتراضات چند سال اخیر یک ‌پدیده جدید یعنی حمایت وهمراهی بخش‌هایی از حاکمیت با اعتراضات و معترضین شکل گرفته است که سعی در انحراف و مصادره اعتراضات به نفع غیر از معترضین دارد… اگر بخش‌هایی از حاکمیت که دست بر قضا بخش‌ها و اجزای قدرتمندی نیز هستند، خود را بخشی از اعتراضات می‌دانند، مقصر و مقصرین وضع و شرایط مورد اعتراض چه کسانی هستند؟

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا