چرخان

گفتاری دربارهٔ طبقه و مبارزۀ طبقاتی در دنیای امروز

کار تحلیل طبقاتی، مطالعهٔ مناسبات واقعی و نشان دادن هستهٔ اصلی ساختارهای اجتماعی کنونی است. درآمدهای نسبی فقط بیان ظاهری مناسبات طبقاتی است. آنچه خیلی بیشتر تعیین کنندهٔ این مناسبات است، جایگاه آنها در روند تولید اجتماعی است. به این دلیل، توجه به تحوّلی که در شکل و ماهیت خودِ کار صورت گرفته است اهمیتی اساسی دارد.

ادامهٔ مطلب

سی امین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

گروهی از بازماندگان اعدام های دسته جمعی تابستان ۶۷ همزمان با سی امین سالگرد این قتل عام، در بیانیه ای خواهان روشن شدن ابعاد این جنایت بزرگ و معرفی و مجازات عاملان آن شده اند… ما بخشی از جنبش دادخواهی مردم ایران، صدای خود را بلند می کنیم تا دیگر خانواده‌های داغدیده و آزادی خواهان و جویندگان حقیقت و عدالت به ما بپیوندند.

ادامهٔ مطلب

معترضان فراموش شده

آمار رسمی درباره تعداد کشته‌شدگان وقایع اخیر از سوی مقامات ایران منتشر نشده است. منابع خبری مختلف، که بیشتر فعالان حقوق بشر هستند، حتی نمی توانند آمار تقریبی از تعداد دستگیرشدگان منتشر کنند و به ذکر «ده‌ها نفر» کفایت می کنند.

ادامهٔ مطلب

نگاهی به تغییرهای پیشنهادی تازه در قانون اساسی کوبا

روز ۱۲ خرداد امسال، نشست فوق‌العادهٔ مجمع ملّی کوبا (پارلمان آن کشور) برگزار شد و در آن کمیسیونی تشکیل شد تا پیش‌نویس اوّلیه قانون اساسی تازه‌ای را برای کوبا تهیه کند که بیشتر از ۶۰ سال است در مقابل تلاش‌های آمریکا برای شکست و پایان دادن به انقلاب ملّتش پایداری کرده است.

ادامهٔ مطلب

چروکِ مرگ بر پیشانی رژیم ننشسته است!

روزنامه،وبلاگ و فضای مجازی بازگوی حرف های خانه و خیابان است، وقتی توقیفش کنی و وبلاگ نویس و روزنامه نگار را به کنج انفرادی بفرستی، کر می شوی و کور و گنگ و آن وقت از سر ترس باید بیفتی در خیابان، دنبال بچه هائی که داد می زنند: “آی روزنامه” و بی آن که روزنامه ای دستشان باشد؛ آن وقت، نام روزنامه چهار ستون بدنت را می لرزاند و تیتر آن روز خیابان این است: “نظام سقوط…
ادامهٔ مطلب

حذفِ کامل حاکمیت ولایت فقیه را به شعار محوریِ جنبش مردمی تبدیل کنیم

شواهد نشان می‌دهند که در شرایط کنونی ذهنیت جامعه به آن‌چنان درجه‌ای از قوام رسیده است که با اتحاد عمل نیروهای سیاسی آزادی‌خواه می‌توان شعار “حذف کامل حاکمیت ولایت فقیه” را همچون هدف محوری و مشترکِ جنبش مردمی برای به‌وجود آوردن تغییرهای لازم در سطح جامعه مطرح کرد.

ادامهٔ مطلب

انقلاب و انقلابیون نقدی بر مقالهٔ انقلاب بدون انقلابیون – آصف بیات

احمد سپیداری: اعمال سیاست های نولیبرالی در عرصه وسیعی از جهان به دلیل ایجاد تفاوت های فاحش طبقاتی و بحران های اقتصادی مزمن با مشکلات جدی روبرو می شود. و سیر وقایع حکایت از آن دارد که تبلیغاتِ پایان تاریخی بودن نولیبرالیسم نقش بر آب می شود. در واقع، احزاب و سازمان های سیاسی انقلابی بحران حاصل از فروپاشی سوسیالیسم سابقاً موجود را پشت سر می گذاشتند و جان می گرفتند.

ادامهٔ مطلب

زجرِ قمـر

بریده‌ای از آخرین نامه قمرالملوک
به مردم ایران: من هنرم را بنده تجارت نکردم و همیشه آن را در راه تحقق بخشیدن به آرزوهای ملی و میهنی خودم به کار انداخته‎ام. من ثروتی ندارم، هیچ چیز، اما دل‎های یتیمانی را دارم که به‎خاطر مرگ من از غم مالامال می شوند
ادامهٔ مطلب

به کسانی که منافع جامعه را بر منافع فردی ترجیح می‌دهند، برچسب توده‌ای می‌زنند

استاد دانشگاه علامه تهران گفت: کسانی که منافع جامعه را بر منافع فردی ترجیح می‌دهند با برچسب سوسیالیستی و توده‌ای مواجه می‌شوند و این نشان‌دهنده عدم فهم بایسته این افراد از بازار است.
ادامهٔ مطلب

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: از سرگیریِ اعتراض‌های مردمی، و ادامهٔ سیاست‌های سرکوبگرانهٔ حاکمان ضدِ مردمی

در روزهای اخیر مردم جان‌به‌لب رسیده در اصفهان و گوهردشت کرج در اعتراض به تورم و شرایط وخیم اقتصادی و بیان مطالبات خود به خیابان‌ها آمدند و گزمگان و نیروهای سرکوبگر رژیم ولایت فقیه با آنان درگیر شدند.

ادامهٔ مطلب

ابوالفضل قدیانی: خامنه‌ای، مستبد امروز ایران، مسئول جان زندانیان سیاسی است

بیش از دو سال است که نرگس محمدی در زندان، هدف کینه‌توزی‌های استبداد دینی است. مقاومت و پایداری وی در دفاع از حقوق بشر و رهایی انسان‌ها از یوغ خودکامگی، انتقام‌جویی خودکامگان را شدت بخشیده است.
ادامهٔ مطلب

ناتو عربی

به موجب طرح رئیس جمهور آمریکا ناتو عربی نسخه‌ای مشابه پیمان آتلانتیک شمالی ناتو خواهد بود و در جهت مقابله با اقدامات ایران در منطقه تشکیل می‌شود.

ادامهٔ مطلب

دولت ترامپ، سیاست های ماورای راست و شبه فاشیستی‌ و خطر آن برای مردم ایران

همین‌طور مشخص است که جریان‌هایی سیاسی و شخصیت‌هایی پرنفوذ و قدرتمند در آمریکا برای مبارزه با مشکلات لاینحل نظام سرمایه‌داری و به‌منظور صیانت از موقعیت محوری آمریکا در مقام ابرقدرتی جهانی، راه‌حل را در مسلط کردن دیدگاه‌هایی شبه‌فاشیستی تشخیص داده‌اند که ترامپ نماد بیرونی آن است.

ادامهٔ مطلب

تلاش‌ رژیم جهل و جنایت ولایت فقیه، برای نابودی گورهای دسته‌جمعی جانباختگان فاجعه ملی

در سی امین سالگرد فاجعه ملی، کشتار زندانیان سیاسی، در تابستان ۱۳۶۷ ،گور جمعی قربانیان دهه شصت و سایر مزارهای زندانیان سیاسی را در اهواز کاملا تخریب کردند. لکه‌ های خون کشتار فجیع تابستان سیاه ۶۷ ، از ردا و قبای روحانیون  تبهکار پاک شدنی نیست. آنها بیهوده آب در هاون می‌ سایند. این تاریخ از ذهن جامعه پاک شدنی نیست. وای از آن روزی که افتد پرده‌ها!….
ادامهٔ مطلب