چرخان

 • نمایش انتخابات با بازیگران دست چندم

  محمد حسین یحیایی: رئیسی از جلادان بنام رژیم در همه دوران بوده است و آیت اله منتظری ایشان را از جمله جنایتکاران تاریخ نامیده است، این شخص روحانی است و همه تبلیغات برای انتخاب وی بکار خواهد رفت، در مرحله نخست از این جلاد چهره نرم، ملایم و ضد فساد نشان خواهند داد. رئیسی هیچگونه برنامه اقتصادی و سیاسی ندارد و همین وضع و اوضاع را ادامه خواهد داد، شاید بیشتر از قدرت اجرایی در انتخاب رهبر سوم رژیم موثر خواهد بود..

  بیشتر بخوانید »

 • تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: نه به جنگ و خون‌ریزی و کشتار مردم بی‌گناه فلسطین

  تشکیلات دموکراتیک زنان ایران ضمن حمایت از خواست‌های برحق و انسانی خلق فلسطین، هم‌صدا با همهٔ صلح‌دوستان جهان می‌گوید: جنگ دیگر بس است! کشتار وحشیانهٔ ملّت فلسطین و از جمله کودکان و غیرنظامیان بی‌دفاع باید متوقف شود! آوارگان فلسطینی باید به خانه‌هایشان بازگردند

  بیشتر بخوانید »

 • سیزدهمین کنگرهٔ حزب کمونیست ویتنام برگزار شد

  سیزدهمین کنگرهٔ سراسری حزب کمونیست ویتنام از تاریخ ۲۶ ژانویه تا ۱ فوریه ۲۰۲۱ (۷ تا ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۹) با مضامین زیر در هانوی، پایتخت ویتنام برگزار شد و به بررسی موضوع‌های زیر پرداخت که عبارت بودند از:

  بیشتر بخوانید »

 • تعداد نامزدهای انتخابات بیشتر از تعداد رای دهندگان!

  این رفتار نشان می‌دهد که هر کدام از این نامزدها می‌دانند هر دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصول‌گرا به معنای واقعی کلمه ناکارآمد هستند و نمی‌توان با نام آنها به رای مردم رسید.

  بیشتر بخوانید »

 • «زنان در ریاضیات»؛ روزی جهانی در بزرگداشت مریم میرزاخانی

  طی سالهای گذشته در سراسر جهان برای ارج گذاری به تلاش‌های علمی این دانشمند بزرگ اقدامات متعددی انجام شده است. ساخت فیلم از زندگی و فعالیت‌ها و موفقیت‌های او بخشی از این ابتکارات بوده است… در کشورهای مختلف از جمله در آلمان و فرانسه نیز خیابان‌هایی به نام او نام گذاری شده است. سال گذشته نیز نهاد زنان سازمان ملل، مریم میرزاخانی را در فهرست ۷ دانشمند تاثیرگذاری قرار داد که «در راه هموارکردن مسیر دانش‌اندوزی برای زنان» الهام بخش بودند.

  بیشتر بخوانید »

 • دولت بی‌رحم و فریبکار با حقوق بشر بیگانه است/رضا علیجانی

  در ایران دولت‌ها می‌آیند و می‌روند و آنچه ثابت است نهاد ولایت فقیه و بیت رهبر نظام است. دولت اصلی ولی پنهان، بیت و دربار مقام ولایت است! بنابراین هر عملکردی در عرصه داخلی و خارجی را بیش و پیش از هر جای دیگری می‌بایست به این عامل اصلی ارجاع داد.

  بیشتر بخوانید »

 • «رنج فلسطین را با جمهوری اسلامی پیوند نزنیم»

  اردشیر زارعی قنواتی: کودکان فلسطینی در غزه به همان دلیل کشته می شوند که دختران دانش آموز در منطقه برچی در کابل کشته شدند، کودکان فلسطینی به همان دلیل در خون خود می غلتند که کودکان ایرانی در آبان ماه هشتاد و هشت کشته شدند، همه این انسان های بی گناه بخاطر منافع ضدانسانی حکومتگران جان دادند و همه ژنرال های فرمان دهنده تیر و بمباران، هر چند که ملیت های متفاوت داشته باشند اما همه از یک خانواده و آبشخور تغذیه می کنند.

  بیشتر بخوانید »

 • خودکشی زنان و عللی که پنهان می‌ماند

  نتایج نشان‌دهنده رابطه مثبت و معنادار میان بیکاری زنان، نابرابری درآمدی، صنعتی شدن و نرخ طلاق و اقدام به خودکشی در زنان است. نتایج پژوهش همچنین اگرچه نشان‌دهنده رابطه مثبت میان شهرنشینی با اقدام به خودکشی در میان زنان است.

  بیشتر بخوانید »

 • بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران در محکومیت خون‌ریزی و اشغالگری اسرائیل

  دولت راست‌گرای اسرائیل که با بحران سیاسی حادّی در داخل کشور روبروست، و همچنان طرح‌های سلطه‌جویانهٔ خود در منطقه را بدون هیچ اعتنایی به قوانین بین‌المللی به پیش می‌برد، با توسل به اِشغال و راه انداختن حمّام خون در سرزمین‌های فلسطینی سعی در پوشاندن بحران‌های داخلی و احتمالاً زمینه‌سازی برای تجاوزهای نظامی گسترده‌تر در منطقه دارد.

  بیشتر بخوانید »

 • تداوم اعتصاب غذا؛ نامه صبا کردافشاری از زندان قرچک ورامین

  به‌خاطر تمام کشتارها، شکنجه‌ها، عذاب‌ها، دل شکستن‌ها و تهدید‌ها که نه‌تنها نثار زندانیان سیاسی می‌شود، بلکه گریبان‌گیر خانواده‌هایشان است، اعلام اعتصاب غذا و دارو کردم و مطالبه‌ام پایان اعمال فشارها بر روی خانواده زندانیان سیاسی و آزادی مادرم راحله اصل احمدی است.

  بیشتر بخوانید »

 • ابوالفضل قدیانی: انتخابات ۱۴۰۰؛ بالاتر از سیاهی رنگی نیست

  مدتی است که اکثریت قاطع ملت ایران آگاهانه کارزار تحریم انتخابات فرمایشی-نمایشی را آغاز کرده اند و کثیری از فعالان سیاسی دموکراسی‌خواه و عدالت طلب در داخل و خارج از کشور به این کارزار ارزشمند پیوسته‌اند و انتظار می رود که تمامی منتقدان، معترضان، مخالفان و تحول خواهان از این کارزار تحریم حایت کنند.

  بیشتر بخوانید »

 • نگاهی فراتر از کارزارِ انتخابات فرمایشی، به عامل انسداد در مسیر دگرگونی‌های بنیادین

  در مرحلهٔ مشخص کنونی، دو معضل اساسی و حیاتی برای سران جمهوری اسلامی و در رأس آنان علی خامنه‌ای مطرح است که باید به‌طور هم‌زمان مدیریت‌شان کنند: جلوگیری از رشد اعتراض‌های مردم و سازمان یافتگی آن‌ها، دیگری برداشته شدن تحریم‌های مالی و اقتصادی از راه مذاکرات مستقیم و پشت درهای بسته با آمریکا در چارچوب احیای توافق برجام.

  بیشتر بخوانید »

 • به یاد قهرمان ملی ایران، خسرو روزبه

  من به اقتضای آتشی که به خاطر خدمت به خلق های ایران در درون سینه ام شعله می کشد، راه حزب توده ایران را برگزیده‌‌ام و باید اذعان کنم که، جانم، استخوانم، خونم، گوشتم، پوستم و همه تارو پود وجودم این راه را، راه مقدسی شناخته است و تمام سلول های بدن من و تمام ذرات وجودم توده ای‌ست…
  بیشتر بخوانید »

 • مقابله با بهره‌کشی سیاسی به معنای کسب رای/حاتم قادری

  اگر اشتباه نکنم، آرای باطلۀ انتخابات مجلس در حد رای قالیباف و شاید هم بیشتر از آن بود. این ریاست مجلس که معنا ندارد. این نکته را هم فراموش نکنیم که تلاش اصلاح‌طلبان برای گرم کردن بازار انتخابات، بیش از آنکه به سود مردم باشد به سود حاکمیت است.

  بیشتر بخوانید »

 • بحران بی‌آبی در هیاهوهای سیاسی گم نشود

  ایران بیش از دو دهه است که در وضعیت خشکسالی قرار دارد و میزان بارش‌ها نسبت به فصول سرما به‌شدت کاهش یافته و حتی روش‌های بارداری ابر نیز در این باره جوابگو نیست و به‌دلیل هزینه‌هایی هم که دارد دیگر مورد توجه نیست. البته موضوع به اینجا ختم نمی‌شود…

  بیشتر بخوانید »

 • اقتصاد سیاسی؛ تورم و بحران اقتصادی در ایران

  سیاست‌های آزادسازی، خصوصی‌سازی، مقررات‌زدایی، پولی‌سازی و کالایی‌سازی پدیده‌های اجتماعی و اقتصادی مسئول بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کنونی کشور پس از جنگ تحمیلی است.

  بیشتر بخوانید »

 • این یک انتخابات نیست

  این بار اما شورای نگهبان در آستانه انتخابات «مهم» ریاست جمهوری سیزدهم تمامی راه‌های «شگفت» زده شدن را بسته است تا همان نامی از صندوق‌های رای بیرون بیاید که رهبر می‌خواهد؛ از همین روست که علی خامنه‌ای می‌تواند با خیال راحت به سخنرانی برای جوانان کشورهای عرب بپردازد و در طی دو سخنرانی اخیرش در خصوص انتخابات تنها بگوید:‌

  بیشتر بخوانید »

 • مادر شریفی، زنی مبارز و مقاوم از مادران دادخواه خاوران از میان ما رفت!

  تحت تأثیر برادرش منوچهر مختاری و همسرش به مسایل سیاسی- اجتماعی علاقمند شد و فعالیت اش را در ارتباط با سازمان زنان حزب توده آغاز کرد… مادر شریفی ما، حتی در سالخوردگی، زنی توانمند و خوش سیما و مادری بسیار فعال و تاثیرگذار در جنبش دادخواهی ایران بود… او با تمام توان در زنده نگاه داشتن یاد و خاطره عزیزان جان باخته خود و دیگران تلاش کرد.

  بیشتر بخوانید »

 • سیاست های راست‌گرایانه درحال نابودیِ اوکراین‌اند

  تنها مذاکرات سیاسی‌اند که می‌توانند به انجام آتش‌بسی پابرجا و صلحی بلندمدت در اوکراین منجر شوند. این، همان چیزی است که برای کاهش این بحران لازم است و به‌نفع مردم اوکراین، کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه، و ایالات متحده است.

  بیشتر بخوانید »

 • مصائب کارگرانِ یک شرکت‌ تولید صنایع غذایی در گیلان

  سرپرستان اغلب از کارگران زن بیشتر کار می‌کشیدند خصوصا مواقعی که به دلیل انباشت تولید و یا اختلال در خط تولید و یا کارگر ناکافی کارها روی‌هم انباشته می‌شد. در این مواقع، اکثرا کارگرهای مرد را می‌فرستاند و کارگران زن را وادار به یک یا چندساعتی اضافه‌کار می‌کردند.

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا