فرهنگی

اعتراض بازنشستگان مخابرات

 با گذشت حدود هشت سال از خصوصی‌سازی شرکت مخابرات ایران، باز هم چالش کارمندان این شرکت با مدیران جدید آن باقی است. بازنشستگان شرکت مخابرات ایران روز گذشته در تجمعی هماهنگ در برخی از استان‌های کشور، به دلیل پرداخت‌نشدن مناسب حقوق بازنشستگی‌شان اعتراض کردند. این اتفاق که البته سابقه‌دار است، از سال ۸۹ تاکنون بارها برگزار شده، اما رسیدگی به وضعیت آنها هنوز در هاله‌ای از ابهام است. بر همین اساس، حدود ۴۰۰نفر از بازنشستگان مخابرات در مقابل ساختمان اصلی مخابرات ایران در سردار جنگل گرد هم آمدند تا اعتراض خود را به‌صورت رسمی بار دیگر به گوش مسئولان و مردم برسانند. این تجمع هم‌زمان در استان‌های اصفهان، ایلام، چهارمحال‌وبختیاری، مازندران، آذربایجان‌شرقی، خوزستان هم برگزار شد. …

ادامهٔ مطلب

یکی از وظایف پایگاه‌های مقاومت بسیج مقابله با تهاجم فرهنگی است

 جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین رژیم «ولایی »در نخستین همایش «ائمه جماعات و فرماندهان کوی‌های سازمانی ارتش» گفت: «ما باید در همه عرصه‌ها از جمله عرصه روابط بین‌الملل، سیاست، دفاع، تولید علم، اقتصاد و امنیت، نظام‌سازی صورت دهیم و پایگاه‌های مقاومت نیز در همین راستا ضرورت دارد که همه را با سبک زندگی  اسلامی- ایرانی و فرهنگ دینی آشنا کنند»….
ادامهٔ مطلب

معلمان در چالش با نابرابری‌های اداری و آموزشی

مطالبات معلمان کشور مطالبات چندان پیچیده و دور از ذهن به نظر نمی‌رسند. خلاصه‌ی کلام آنان انتظار دارند که در قبال کارشان مزد شایسته‌ای بگیرند. اما این مزد ناکافی هم همیشه به موقع در اختیار معلمان قرار نمی‌گیرد. این بدیهی‌ترین حقوقی است که هر زحمتکشی می‌تواند کارفرما را به برآوردن آن ملزم نماید. ولی جمهوری اسلامی همواره از پرداخت به موقع پاداش خدمت و اضافه‌کار معلمان سر باز می‌زند. چنانکه معلمان بازنشسته در آرزوی دریافت سنوات خدمت خود سال‌ها انتظار می‌کشند. دولت از سر لاقیدی و بلاتکلیفی همه ساله تنها قسمتی از این پاداش قانونی را پرداخت می‌کند…
ادامهٔ مطلب

یادآوری زخم‌های کهنه

تصادف بامداد چهارشنبه در سنندج اولین حادثه این جاده نیست. وقتی در مورد خشم مردم و واکنش‌شان به این حادثه صحبت می‌کنیم باید به یاد داشته باشیم که این اتفاق حاصل سال‌ها آمد‌و‌رفت تانکرهای حامل سوخت است که از سلیمانیه و عراق می‌آیند و از جاده مریوان- سنندج عبور می‌کنند. این جاده در زمره وحشتناک‌ترین جاده‌های ایران است و کسانی که در آن رفت و آمد دارند، می‌دانند که به دلیل حجم ترانزیت و تانکرهای در حال عبور، مسیر دو ساعته سنندج- مریوان را ظرف سه ساعت هم نمی‌توانند طی کنند. وضعیت این جاده بارها و بارها منجر به تصادف شده است و تنها فکری که به حال آن شده احداث جاده جدیدی است که از ۱۲ سال پیش همچنان در حال ساخت است….

ادامهٔ مطلب

به جای فرهنگ تحزب و ارائه برنامه حزب ها، اتاق فکری مطرح می شود

در یک‌سال اخیر انتقادهای زیادی متوجه رئیس فراکسیون امید بود. عارف اگرچه زیر بار انتقادات تندروهای جریان منتسب به خویش است اما تایید صلاحیت او برای انتخابات مجلس در حالی که اکثر اصلاح‌طلبان رد صلاحیت شده بودند، نشان از مشی مسالمت آمیز و معتدل او دارد. مشی‎ای که همچنان ادامه دارد. او سه روز هفته در مجلس است، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و به طور مرتب در جلسات هفتگی آنها شرکت می‎کند. همان جایی که با رئیس سازمان صداوسیما دور یک میز می‎نشیند اما تا کنون مشی یک جانبه این سازمان علیه جریان سیاسی اصلاح‌طلبی را به موضوع جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در نیاورده است. در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در دانشگاه صنعتی شریف تدریس دارد و ریاست شورای عالی اصلاح‌طلبان را هم بر عهده دارد…

ادامهٔ مطلب

غبا ر فر امو شی برعلاج بخشی سد گتو ند

سیاست‌های غلط سد سازی در کشور باعث خشکیدگی رودخانه‌ها و از بین رفتن محصولات کشاورزی شد. نکته قابل توجه در مورد سد گتوند؛ این سد از عوامل اصلی -شاید اصلی ترین عامل – شوری آب رود کارون و معضل آب شیرین در استان های خوزستان و فارس است …. ادامهٔ مطلب

بازگشت به دوره مغول ها؟!

سخنان امام جمعه عسلویه را خوانده بودم و این دوران برایم تداعی معانی شد. معلوم نیست چه کسی ایشان را به این قطب صنعتی و اقتصادی کشور گسیل کرده و تریبون دستش داده تا از روی شکم حرف های نسنجیده بزند! به نظر می رسد که جناب “هاشمی‌نژاد” در تنهایی یا هوای گرم، توهم زده و خود را حاکمی مطلق العنان- قانونگزار و مجری قانون- فرض کرده که چنین شکرریزی کرده است: “در عسلویه هر تجمعی اعم از قانونی و غیرقانونی، مسالمت آمیز و غیر مسالمت آمیز ممنوع است”….
ادامهٔ مطلب

یادمانی برای مردی که رئالیستی تمام‌عیار بود؛ چرا نوشته‌هایت را سوزاندی؟

اکثر داستان‌های او حکایت فرودستانی است که اسیر خرافه و مذهب خودشانند. او را رئالیستی تمام عیار می دانند چون درد و رنج و زخم و چرک طبقه فرو دست را بدون تلاشی برای درمان آن یا تبدیل کردن شخص خودش به پیشوایی فکری با نگاهی واقع بینانه بیان می کرد.

ادامهٔ مطلب

وقتی سهراب درگذشت، جهان جای تنگ‌تری شد

ایران اما شلوغ بود و بوی انقلاب به مشام می رسید. سهراب هم برگشت و با حزب توده ایران شروع به همکاری کرد… سهراب بی‌جایگزین بود و شیوه‌اش را در دورانش کسی تکثیر نکرد. حرف تلخی به کسی نمی‌زد و با کسی تندی نمی‌کرد. انسان شریفی به تمام معنا بود و وقتی سهراب درگذشت، جهان جای تنگ‌تری شد.

ادامهٔ مطلب

یادنامه‌ای برای سهراب شهیدثالث/ اجازه کار مساوی با اجازه اقامت نیست

شهیدثالث فیلم‌هایش را این‌طور توصیف می‌کند: «تنها مساله‌ای که همیشه برایم مطرح بوده دقیقا جبهه‌گیری برابر جامعه سرمایه‌داری است‌. حالا این فیلم را چه در آلمان و چه در ایران ساخته باشم‌. هسته اصلی کارم همیشه همین مساله بوده است‌… می‌توان مردم را متوجه زندگی کرد که شایسته آدمیزاد نیست یعنی بگوید مردم! این زندگی که می‌گذرانید به قول چخوف شایسته شما نیست، دلیلش این یا آن است‌. من ترجیح می‌دهم انگیزه بیماری را نشان بدهم به جای درمان‌ ادامهٔ مطلب

خشونت جنسی در محل کار، دردنامه مسکوتِ زنان

به همین دلیل کارگاه‌های تولیدی که نه تنها معمولا نظارت کمی بر آنها می‌شود بلکه بیشتر در فضاهای زیرزمینی و محصور و نه چندان مناسب قرار گرفته‌اند، به این دلیل که  بیشتر دور از چشم هستند، احتمال آزار و خشونت‌های جنسی برای زنان را دوچندان می‌کنند و دقیقا همین کارگاه‌های تولیدی جز مهم‌ترین بخش‌های اشتغال زنان کارگر محسوب می‌شوند.

ادامهٔ مطلب

مؤتلفه آماده جانشینی دولت!

یک عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه از برنامه‌های این حزب برای دوران پساروحانی پرده‌برداری کرده است؛ حزبی که در سال‌های اخیر تلاش فراوانی برای بازگشت به قدرت داشته، اما ناکام مانده است. این حزب سا‌‌ل‌هاست نماینده‌ای در مجلس نداشته است. در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز یک نامزد حزبی داشت که البته در لحظات آخر حمایت خود را از او پس گرفت و در نهایت مصطفی میرسلیم با رأیی زیر یک درصد از گردونه انتخابات خارج شد.

ادامهٔ مطلب

«دیجیتالی» کردن در توسعه قدرت تولیدی سرمایه داری انحصاری دولتی

نوشته: اشتپان مولر/برگردان: واحد مشیر

توسعه عمدتا توسط رقابت دولتی و انحصار الیگارشی های مالی حکومتی هدایت می شود. اقتصاد دیجیتال، مانند هر مرحله جدید در صنعتی شدن، نیازمند سرمایه گذاری بزرگی استدیجیتالی سازی اما وابستگی های جدیدی را ایجاد می کند.

ادامهٔ مطلب

گرفتار در برزخ آبی

این روزها تصاویر بسیاری از تجمع مردم در شهرهای مختلف در اعتراض به جیره‌بندی یا کمبود آب در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. با فرا رسیدن تابستان، عطش این سرزمین نیز بیشتر شده است… در تابستان ۹۷ پیش بینی می کنیم ۳۳۴ شهر در تنش آبی قرار گیرندکه جمعیتی بالغ بر ۳۴ و نیم میلیون نفر را شامل می شود.

ادامهٔ مطلب

ساکنان روستاهای چابهار آب شرب را با احشام شریکند

آب شور تانکرها هر سه ماه یکبار می‌رسد.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در تشریح شرایط طاقت‌فرسای زندگی روستاییان این منطقه گفت: مردم در برخی روستاها ۱۰ روز یکبار هم حمام نمی‌روند. آنها فقط برای زنده ماندن آب پیدا می‌کنند. در بعضی مواقع آب در گودالی سرباز و بزرگ که از قدیم وجود داشته، جمع می‌شود و مردم و حیوانات به‌صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند….
ادامهٔ مطلب