ماه: اردیبهشت ۱۳۹۳

 • سلامت و امنیت زنان در محیط کار

  روز ۲۸ آوریل به عنوان روز جهانی امنیت و سلامت کار نام‌گذاری شده است. این موضوع در جهان معاصر با توجه به افزایش خطراتی که سلامت و حیات انسان‌ها را تهدید می‌کنند، از جمله موضوعات مهم تلقی می‌شود و البته برای زنان با توجه به آسیب‌پذیری جسمی ‌و روحی بیشتر آنها، واجد اهمیت بیشتری است…

  بیشتر بخوانید »

 • بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

  با گرامی داشت خاطره تابناک کارگران جان باخته جنبش کارگری شهر شیکاگو که در بزرگداشت آنها اول ماه مه به روز جهانی کارگر نام گذاری و در تاریخ عدالت خواهی جاودانه شد. ما این روز گرامی را به همه کارگران و زحمت کشان و کوشندگان راه عدالت و رهایی انسان از چنگال استثمار صمیمانه شادباش می گوییم …

  بیشتر بخوانید »

 • نمایندگان کارگران بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان اخراج شدند

  دبیر خانه کارگر اهواز از اخراج دو نفرنمایندگان بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان به دلیل آنچه «پیگیری مطالبات صنفی کارگران» می‌خواند خبر داد….

   

  «آقایار حسینی» درباره دلایل اخراج نماینده صنفی کارگران حمل ونقل پالایشگان آبادان به ایلنا گفت: اخراج آقایان «سیامک ملک» با ۷ سال و «عباس غلامی» با ۲۴ سال سابقه کاری،  پس از آن صورت گرفت که این دو نفر به عنوان نماینده قانونی کارگران پی گیر مطالبات همکارانشان بودند.

  این فعال کارگری گفت: محدودیت به وجود آمده در حالی است که مطابق قانون هیچ کس حق دخالت و جلوگیری از فعالیت نمایندگان صنفی را ندارد.

  در همین رابطه «سیامک ملک» یکی از نمایندگان بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان دلیل اخراج‌ خود و همکارش را انجام وظیفه قانونیشان در پی‌گیری حقوق صنفی سایر کارگران ذکر کرد و مدعی شد: شرکت «ثمین صنعت» به عنوان مجری بخش حمل نقل پالایشگاه آبادان در حالی من همکارام را به بهانه اتمام مهلت قرارداد اخراج کردکه هنوز حدود یک ماه ونیم دیگر از اعتبار این قرارداد باقی‌است.

  او با بیان اینکه در خصوص پیگیری مشکلات کارگران بخش حمل ونقل نامه‌های زیادی به مسئولان استانی وشهرستانی همانند اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی آبادان وبه مدیرعامل شرکت نفت ارسال شده است.

  به گفته وی، بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان را حدود ۸۰ نفر از رانندگان پایه یک تشکیل می‌د دهند که همه این رانندگان مسئولیت هدایت خودروهای سنگینی چون بولدزر، گریدل، قلطک ولیفتراک.. را برعهده دارند.

  او با بیان اینکه مجموع این کارگران با شرکت پیمانکاری ثمین صنعت فرزان قرار داد کاری دارند، افزود: از چهارشنبه گذشته از ورود ما به محل کار جلوگیری می‌شود و تا این لحظه هنوز از دلیل این اقدام کارفرما بی‌اطلاع هستیم.

  توضیحات کارفرما

  در این رابطه «کیومرث بهروج» کارفرمای شرکت ثمین صنعت فرزان با تایید اخراج سیامک ملک و عباس غلامی گفت: این دو کارگر به دلیل آنکه آرامش محیط شرکت را بهم ریخته‌اند اخراج شده‌اند.

  او با بیا ن اینکه این دو کارگر نماینده سایر کارگران نیستند، افزود: این دو با اقداماتی مانع عقد قرار داد شرکت با سایر کارگران می‌شدند به همین دلیل با هماهنگی کارفرمای اصلی (پالایشگاه آبادان) اخراج شده‌اند.

  این کارفرما در خصوص تسویه حساب دو نماینده اخراجی کارگران بخش حمل ونقل پالاشگاه آبادان گفت: هنوز این دو نفر برای تسویه حساب ودریافت مطالبات مالی خود به شرکت ثمین صنعت مراجعه نکرده‌اند.

  او در خاتمه با اشاره به اینکه بار‌ها با این دو کارگر تعامل کردده‌ایم تا در شرکت تشنج ایجاد نکنند تصریج کرد: اگر این دو کارگر متعهد شوند آرامش محیط کار خود را برگردانند مجددا استخدام می‌شوند.

   

 • انتقال میرحسین موسوی به بیمارستان

  ماموران امنیتی امروز میرحسین موسوی را به دلیل مشکل قلبی به بیمارستان منتقل کردند.

  زهرا موسوی تاکید می کند که مشکلات اخیر مهندس موسوی مربوط به روز جمعه است که در آن روز حالش به هم می خورد و از روز شنبه به مراتب حالش بدتر می شود، تا آنکه در روز یکشنبه پزشک به بالین ایشان آورده می شود و توصیه به پیگیری جدی می کند؛ اما باز در بردن ایشان به بیمارستان تعلل می شود، تا آنکه در نهایت در روز سه شنبه میرحسین به بیمارستان منتقل می شود تا عمل آنژیوگرافی که از مدت ها قبل به آن نیاز داشت، بر روی قلب وی انجام شود….

  بیشتر بخوانید »

 • کارگران زن؛ ارزان‌ترین نیروی کار کشور

  کارگران زن؛ ارزان‌ترین نیروی کار کشور«هاله صفرزاده» فعال حقوق زنان کارگر با اشاره به طرح هایی که با هدف حمایت از خانواده تنظیم شده اند گفت که این طرحها اشتغال برای زنان را سخت تر خواهند کرد، زیرا اکثر خانواده ها به درآمد حاصل از کار زن احتیاج دارند و خانه نشینی زن فشار اقتصادی بیشتری را به خانواده وارد خواهد آورد…

  بیشتر بخوانید »

 • اعلامیه فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر

  بیکاری متوقف گردد!
  سازماندهی و مبارزه برای کار و زندگی شرافتمندانه!
  فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به نمایندگی از بیش از ۹۰ میلیون عضو از ۱۲۰ کشور جهان، سازمان طبقاتی جنبش سندیکاهای کارگری، درودهای گرم و رزم‌جویانه و طبقاتی خود را به همه زحمتکشان جهان اعلام می‌کند و درخواست می‌کند که با برگزاری اعتصاب، تظاهرات و دیگر مراسم رزم‌جویانه این روز را گرامی بدارند….

  بیشتر بخوانید »

 • ارباب و کارگر

  به مناسبت روز جهانی کارگر شعری از محمد علی‌ افراشته شاعر و طنز پرداز بزرگ زحمتکشان ، شاعر توده‌های محروم را به همه زنان کارگر، آزاده و زحمتکش میهن تقدیم می‌‌دارد.

  با شما هستم، آهای کارگران                                     بچه‌ ها، زن‌ها، مردان، پسران….

  بیشتر بخوانید »

 • پاسخ های جورج ماوریکوس دبیر کل فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

  فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری از حقِ آزادی برای برپایی سندیکاهای کارگری در همۀ کشورها دفاع می‌کند. میثاقِ ۸۷ سازمانِ جهانی کار که از سوی بسیاری از کشورها تصویب و امضا شده است، نتیجۀ اقدام‌های جنبشِ سندیکایی طبقاتی و فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری است….

  بیشتر بخوانید »

 • ضرب و شتم زندانیان زن در زندان قرچک

  سربازان گارد زندان با استفاده از اسپری اشک‌آور و شوکر و باتوم، زنان زندانی را زیر کتک گرفتند و سر و بدن آنها را هدف قرار دادند. تعدادی از زندانیان زن در جریان این حمله، از ناحیه سر و صورت و چشم آسیب دیده اند و آثار کبودی بر بدن آنها باقی مانده است….

  بیشتر بخوانید »

 • جلوگیری از راه‌پیمایی کارگران در اول ماه مه در ایران

  به گفته علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه‌پیمایی کارگران در روز ۱۱ اردیبهشت (اول ماه مه) ممکن نیست. وی دلیل این اقدام را «سخنرانی حسن روحانی» در همین روز اعلام کرد.ربیعی گفت: «از آنجایی‌که رئیس‌جمهور قصد دارد در روز جهانی کارگر در سالن سرپوشیده سخنرانی کند، برگزاری این مراسم به صورت راه‌پیمایی امکان‌پذیر نیست.»..

  بیشتر بخوانید »

 • روز کارگر و مشکلات زنان نان آورِِ سرپرست خانوار

  روز جهانی کارگر فرصتی دوباره برای توجه به موقعیت ومشکلات زنان سرپرست خانوار است. زنانی که بیشتر میانسال هستند و به دلایل طلاق، مرگ، اعتیاد و از کارافتادگی همسر و غیره مسوول درآمد و اداره اقتصادی خانواده هستند. زنان نان آور و سرپرست خانواده با مشکلات اقتصادی، امر رسیدگی به تربیت و تحصیل فرزندان و نیز کمی سواد و عدم داشتن مهارت های حرفه ای خود نیازمند تشکیل و شرکت در صنوف مختلف کارگری، حمایت های قانونی ـ دولتی و نگرش و تصویرپردازی انسانی و قابل تقدیرِ رسانه ها هستند…

  بیشتر بخوانید »

 • رفیق علی خاوری: متن دفاعیات من را بیژن جزنی به خارج از زندان رسانید

  من بارها از خود پرسیده ­ام: اگر زنده یاد جزنی زنده می­ماند در کجای این جنبش چپ امروز ایران قرار می­گرفت؟ و شناختی که از او دارم پاسخم را اینگونه می­دهد: “نه در میانه و نه در سمت راست این جنبش”
 • زنان کارگر هم‌پای سایر کارگران در تولید نقش دارند

  وجود دومیلیون ودویست هزار بیمه شده زن، چهارصد هزار کارگر بازنشسته و پانصد هزار بازمانده در خانواده تامین اجتماعی نشان دهنده حضور گسترده زنان کارگر در عرصه تولید کشور است/ متاسفانه در گزارشاتی که به دستمان می‌رسد می‌بینیم که در محیط‌های کار، استقلال زنان کارگر به اندازه مردان کارگر نیست…

  بیشتر بخوانید »

 • گرانی ۷۵ درصدی، تورم ۴۰ درصدی در پی دارد

  با اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه ها و تصمیم دولت مبنی بر گران تر شدن قیمت حامل های انرژی، عاقبت پس از مدتها، گمانه زنی ها در مورد قیمت های جدید بنزین پایان یافت و از بامداد روز گذشته نرخ جدید بنزین، گازوییل، گاز طبیعی( سی.ان.جی) و گاز مایع( ال.پی.جی) اعلام شد. در این میان نرخ بنزین معمولی یارانه‌ای بیشترین افزایش را نسبت به نرخ سایر سوخت‌ها داشت…

  بیشتر بخوانید »

 • بهاره هدایت: حکم ما زنده به گور شدن نیست

  آیا می دانید «حداکثر سالی ۲۶ ساعت ملاقات با خانواده» یعنی چه؟! یعنی زنده به گور کردن زندانی! شما با قطع تلفن و سلب غیر موجه «حق ارتباط با خانواده» زندانیان را به مرگ تدریجی محکوم کرده اید، حکمی نانوشته و ظالمانه مزید بر سایر بی عدالتی های تحمیل شده بر زندانیان در طول این سالها….

  بیشتر بخوانید »

 • اعلام آمادگی مهدی کروبی برای حضور در دادگاه و بیان دلایل مهندسی بودن انتخابات۸۸

  حجت الاسلام مهدی کروبی در حضور ماموران امنیتی اعلام کرده که حاضر است در یک دادگاه علنی و قانونی، دفاع مستدل خود را درباره ادعای مهندسی انتخابات ۸۸ و ذبح جمهوریت نظام و تعلیق حقوق ملت در قانون اساسی بیان کند و در کنار اینها از آنچه به نام حفظ نظام بر فرزندان این کشور در بازداشتگاه ها رفته، نیز سخن بگوید….

  بیشتر بخوانید »

 • تابستان آخرین مهلت احیای دریاچه ارومیه/ تنها ۷ درصد مساحت آب باقی مانده‌است

  وضعیت دریاچه ارومیه هر روز بیش از پیش رو به‌وخامت نهاد، و این نگین فیروزه‌ای طبیعت ایران با سرنوشتی بسیار نگران‌کننده و خطرناک روبه‌رو شد. بنا به گزارش مهر، ۳۱ فروردین ماه۱۳۹۳، حسن عباس‌نژاد« مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تابستان امسال را آخرین مهلت احیای دریاچه ارومیه دانست و خواستار عزم جدی مردم و مسئولان برای حفظ این تالاب با ارزش بین‌المللی شد».در چندسال اخیر، و پس از آغاز روند خشک شدن دریاچه ارومیه- که سدسازی‌های غیر کارشناسانه و مخرب سپاه پاسداران علت‌ آن است…

  بیشتر بخوانید »

 • انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به دور دوم کشیده شد

  نمی توان بر تمام فجایعی که مجاهدین و طالبان در افغانستان به وجود آوردند چشم بست. واتهامات سخیفی را که به نیروهای مردمی ،مترقی و آزادیخواه درآن کشور زده اند نادیده گرفت . و به اعتبار انتخابات در افغانستان از دموکراسی سخن گفت. چگونه می توان از کسانی که جهادی‌های دیروز و آتش‌زنندگان مدارس و بمب گذاران بر کوچه وخیابان ها بودند انتظار برقراری دموکراسی داشت.همان کسانی که هنوز در پیچ و تاب حداقل حقوق زنان در مجادله‌اند.آیاامروز کسی نیست که از آقایان عبدالله عبدالله ، اشرف غنی احمدزی ،زلمای رسول ، عبدرب‌الرسول سیاف و امثال اینان بپرسد آن همه جنک و برادر کشی قبل و بعد از کناره‌گیری دکتر نجیب برای چه بود؟ …

  بیشتر بخوانید »

 • ورود کارشناسان دادگستری به قراردادهای سفید امضا بازدارنده نیست

  به نظر نمی‌رسد واگذاری بررسی پرونده‌ها به کار‌شناسان دادگستری تاثیر بازدارنده چندانی داشته باشد/ بررسی اصالت قرارداد‌ها از طریق کارشناسان دادگستری روش وقت گیر خواهد بود/ قراردادهای سفیدامضا نشانگر فضای یک طرفه حاکم بر بازار کار کشور است…

  بیشتر بخوانید »

 • در دفاع از فعالین کارگری زندانی

  در اینجا چار زندان است

  به هر زندان دو چندان نقب،

  در هر نقب چندین حجره،

  در هر حجره چندین مرد

  در زنجیر…
  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا