ماه: بهمن ۱۳۹۳

 • اعتصاب هشدار دهنده ۷۰ هزار کارگر در آلمان

  ۷۰ هزار تن از کارگران ٣۰۰ شرکت فنی و مهندسی آلمان که خواهان افزایش منصفانه دستمزدها هستند با هدف هشدار به کارفرمایان خود اعتصاب کرده اند…

  بیشتر بخوانید »

 • مخالفت اداره کار در برابر تشکیل نهاد کارگری در پتروشیمی تبریز

  در حالی که بیش از ۸ ماه از درخواست کارگران قرارداد مستقیم پتروشیمی تبریز مبنی بر تشکیل یک نهاد صنفی به منظور پیگیری قانونی مطالبات‌شان می‌گذرد، اداره کار آذربایجان شرقی به بهانه وجود یک انجمن صنفی دیگر در این مجتمع صنعتی، با این درخواست مخالفت می‌کند.
  یکی از کارگران معترض که نخواست نامش فاش شود در این باره به ایلنا گفت: اداره کار آذربایجان شرقی می‌گوید در واحدی که یک انجمن صنفی تشکیل شده باشد امکان تشکیل نهاد صنفی دیگری وجود ندارد. این در حالی است که انجمن صنفی تشکیل شده در پتروشیمی تبریز متعلق به کارگران پیمانی است و حدود ۶۷۰ کارگر قرارداد مستقیم این مجتمع صنعتی از وجود نهاد صنفی برای دفاع از منافع‌شان محروم مانده‌اند.
  او افزود: قانون کار با تشکیل نهاد صنفی برای گروه‌های مختلف کارگران در یک کارگاه‌ مخالفت نکرده است. این تشکل‌ها می‌توانند با یکدیگر هماهنگ شوند، همانطور که در بسیاری از واحدهای تولیدی همانند کارخانه‌های خودروسازی یا سایر پتروشیمی‌ها این اتفاق افتاده است.
  این کارگر ناراضی در ادامه تاکید کرد: اداره کار استان نه تنها به تشکیل شورا و انجمن صنفی رضایت نمی‌دهد که ما را از انتخاب نماینده کارگری نیز محروم کرده است. مسئولان این اداره دولتی حتی حاضر نیستند مخالفت خود را به صورت کتبی در اختیار کارگران قرار دهند.
  او بیان کرد: هر زمان مطالبه کارگران مبنی بر تشکیل نهاد صنفی را از کا‌نال معاونت روابط کار اداره کار استان پیگیری کردیم مسئولان این معاونت به صورت شفاهی با این درخواست مخالفت کرده‌اند.
  او در پایان با اشاره به تحصن کارگران قرارداد مستقیم پتروشیمی تبریز در ابتدای تابستان امسال ، گفت: این تحصن در پی انعقاد توافق‌نامه‌ای ۱۸بندی بین کارگران و کارفرما پایان یافت اما کارفرما تاکنون به هیچ یک از بندهای این توافق‌نامه عمل نکرده است.
  در همین رابطه، «حسین حبیبی» فعال حقوق صنفی کارگران و دبیر کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران به ایلنا گفت: کارگران قرارداد مستقیم از کارگران پیمانی یا تعاونی جدا هستند و باید تشکل صنفی مربوط به خودشان را داشته باشند.
  این کارشناس روابط کار ادامه داد: کارگران پیمانی شخصیت حقوقی مستقلی از کارگران قرارداد مستقیم دارند و نمی‌توان به بهانه اینکه در یک مجتمع کار می‌کنند یکسری از آن‌ها را از وجود نهاد صنفی محروم کرد.
  این فعال کارگری در عین حال گفت: اگر چه شرکت‌های تعاونی یا پیمانی به دلیل وجود واحد تولیدی اصلی تشکیل می‌شوند اما شخصیت حقوقی مستقلی دارند و مخالفت اداره کار در این مورد اشکال دارد.
  گفتنی است حدود ۶۷۰ کارگر قرارداد مستقیم پتروشیمی تبریز از روز ۲۵ خرداد تا ۱۰ تیر امسال در اعتراض به آنچه تبعیض حقوقی میان خود و کارکنان رسمی این مجتمع صنعتی می خواندند تحصن کرده بودند.
  کارگران متحصن همان زمان به ایلنا گفته بودند کارکنان رسمی حدود ۴ برابر بیشتر از کارگران قرارداد مستقیم حقوق می‌گیرند.
  لازم به ذکر است از سال ۹۰ شماری از کارگران پیمانی پتروشیمی تبریز به امید رفع تبعیض حقوقی در این واحد تولیدی قرارداد مستقیم شدند اما جزییات حقوق دریافتی آنان تغییر ملموسی نکرده است.
  ایلنا

 • به یاد اندیشمند بزرگ دکتر تقی ارانی

  هفتاد وپنج سال پیش در چنین روزی زندانبانان دستگاه مخوف و جنایت پیشه رضاشاهی ، قلب انسان شریفی را از کار انداختند که همواره برای زحمتکشان میهن ما در تپش بود.

  مبارزه ارانی با قتل او خاتمه نیافت و اندیشه های دوران ساز او برای بنا کردن ایرانی آباد، آزاد و رها از بندهای استعمار، استثمار و استبداد، آنچنان نیروی عظیمی را در جامعه ما بسیج کرد و به حرکت درآورد که تا به امروز همچنان به راه پر فراز و نشیب خود ادامه می دهد.

  بر این خاکی که ایران است نامش

  بانگ انسانی دمی پیش نهیب شوم اهریمن نشد خامش

  در این کشور اگر جبارها بودند مردم کُش

  از آنها بیشتر گُردان انسان دوست جنبیدند….

  ..

  بیشتر بخوانید »

 • حمله داعش به کرکوک دهها کشته و زخمی بر جا گذاشت

  در پی حمله گسترده شبه نظامیان داعش به کرکوک عراق، یک فرمانده ارشد کُرد و دست کم پنج تن دیگر از نیروهای کرد کشته شدند…

  بیشتر بخوانید »

 • برابری خواهی ما و شما

  در این ریاضت اقتصادی هم که ما به شما پیشنهاد کرده ایم، اگر قیمت تمامی کالاها اعم از حاملهای انرژی و نان و پنیر خانواده را با قیمت های جهانی برابر نکنید، اوقاتمان تلخ می شود و جنگ بر پا می کنیم. حرف برابری دستمزد زنان و مردان را اصلا نزنید چه برسد به برابری دستمزد هایتان با تعرفه های جهانی که باز ناراحت می شویم و با جنگ مسئله شما را حل می کنیم…

  بیشتر بخوانید »

 • در سلسله حمله‌های شب گذشته افراد مسلح درشبه جزیره سینا ۳۰ نظامی کشته و ۱۰۵ نفر زخمی شدند.

  در سلسله حمله‌های افراد مسلح به مراکز امنیتی و ارتش مصر در شبه جزیره «سینا» ۱۳۵ نفر کشته و زخمی شدند…

  بیشتر بخوانید »

 • نجف دریابندری همچنان در آی‌سی‌یو

  نجف دریابندری همچنان در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان بستری است…

  بیشتر بخوانید »

 • گردش به چپ یونان؛ پاسخی به سیاستهای ریاضت اقتصادی

  از زمانی که بحران اقتصادی و پولی سرمایه‌داری آغاز شد، زحمتکشان یونان در معرض خشن‌ترین و وحشیانه‌ترین حمله‌ها به زندگی و معیشت‌شان، و حقوق اجتماعی و اقتصادی‌شان بوده‌اند که طی مبارزاتی دشوار به دست آورده‌اند. طی این مدت، استقلال ملّت یونان نیز توسط اتحادیهٔ اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول زیر پا گذاشته شده است. سیاست‌ها و اقدام‌های ریاضتی فاجعه‌بار تحمیل شده توسط این سه نهاد رنج و فقر شدیدی برای طبقهٔ کارگر یونان به بار آورده است. این وضعیت ناگوار حاصل عملکردهای ویرانگر بانکداران و  دلالان و سفته‌بازان و نظام سرمایه‌داری است که عامل اصلی بحران کنونی‌اند…

  بیشتر بخوانید »

 • قرارادهای موقت کار یک معضل عمومی است

  قراردادهای موقت کار یک معضل عمومی است که به ناامنی شغلی اجتماعی و حتی بالا رفتن سن ازدواج می‌انجامد.چنین قراردادها تماما به نفع کارفرماست .وکوچکترین حق و حقوقی برای کارگرانقاسل نیست..

  بیشتر بخوانید »

 • اعتراض به سلطه برج سازان

  رشد‌ عجیب و غریب برج سازی های مسکونی و تجاری تهران طی د‌هه های اخیر که تخریب‌های علنی و پنهان باغات و محیط زیست شهری را نیز سبب شد‌ه است، د‌یروز جمعی از فعالان محیط زیست را مقابل ساختمان شورای شهر تهران د‌ر خیابان بهشت کشاند‌ تا به‌صورت رسمی به روند‌ساخت و سازها اعتراض کنند‌…

  بیشتر بخوانید »

 • اسلام سیاسی فقاهتی و چگونگی طرد آن

  ناهید مذکوری: اسلام سیاسی برتفکیک ناپذیری دین وسیاست تاکید کرده ومدعی است که اسلام از نظریه های جامع در باره دولت و سیاست برخور دار است و گویا به دلیل تکیه بر وی از دیگر نظریه های سیاسی متکی بر خرد انسانی، برتر است.

  بیشتر بخوانید »

 • ورشکستگیِ بخش کشاورزی و رشدِ فقر در روستاها

  فقر در روستاها و کمبود سرمایه و نبودِ حمایت از بخش کشاورزی سبب گردیده است که کشت، برداشت، و تولید محصولات راهبردیِ کشاورزی در داخل کشور با خطر نابودی روبه‌رو شوند.

  بیشتر بخوانید »

 • خصوصیاتِ رژیمِ دیکتاتوری، از دیدِ ولی‌فقیه

  سران اصلی رژیم به‌وضوح می‌دانند که به‌لحاظِ عینی شرایط اقتصادی‌اجتماعی کشور از سال‌های پایانی رژیم منفور سلطنتی به‌مراتب وخیم‌تر است. آنچه که ادامه حاکمیت رژیم ولایی را ممکن کرده است ابعاد هولناک سرکوب سیاسی و به‌تبعِ آن، ضعف شرایط ذهنی برای شکل‌گیریِ تحولی بنیادین در جامعه است.

  بیشتر بخوانید »

 • ۳تجمع مردمی دیگر نیز مقابل مجلس شورای اسلامی

  صاحبان واحدهای مسکن مهر پرند تاکنون چندین بار در اعتراض به درخواست واریز مجدد وجوهی برای واگذاری واحدهای مسکونی خود مقابل مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری تجمع کرده اند… تعدادی از فارغ التحصیلان دندانپزشکی خارج از کشور هم خواستار جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با آیین نامه های مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شدند… تعدادی از کارگزاران مخابرات روستایی استان قزوین با تجمع مقابل مجلس خواستار حل مشکلات مربوط به دستمزد و انعقاد قرارداد با شرکت مخابرات ایران شدند…

  بیشتر بخوانید »

 • سفیر جدید ایران در سازمان ملل تعیین شد

  قبلاً قرار بود حمید ابوطالبی این مسئولیت را بر عهده گیرد اما آمریکا به وی اجازۀ ورود نداد. غلامعلی خوشرو که قبلاً به محمد خاتمی نزدیک بود، به عنوان یکی از دیپلمات‌های “حلقۀ محمد جواد ظریف” نیز توصیف شده است…

  بیشتر بخوانید »

 • از برابری در مرگ بە سوی برابری در زندگی!

  شهری فقیر با بافت کاملا سنتی و عشایری کە دختران جوان دوازدە تا پانزدە سالەی عشایر این سوی مرز بە دیگر عشایر آنسوی مرز در ترکیە فروختە می شدەاند! زنانی کە از کمترین حقی برخوردار نبودەاند.(۱) براستی باید اذعان کرد کە احزاب ی. پ. گ (یگانهای مدافع خلق) و ی. پ. ژ (یگانهای مدافع زن) کار بزرگی کردەاند تا زنان کوبانی از زنانی کاملا عشیرتی و تحت ستم بە قهرمانانی بسیار نترس تبدیل شوند…

  بیشتر بخوانید »

 • همدستان محمدرضا رحیمی را از نو بشناسیم

  خانه از پای بست ویران است

  رحیمی، با همه بزرگی فسادها و اهمیت جایگاهش، کوچکتر از آن است که مصداق منظره مهیبی باشد .  مگر نه اینکه معضل‌های کنونی و بحران اقتصادی‌ای که گلوی توده‌های محروم جامعه را هر دم بیشتر درخود می‌فشارد، ازجمله فسادِ ریشه‌دار ، با اجرای برنامه‌های توسعهٔ اقتصادی‌اجتماعیِ جمهوری اسلامی (که بر پایهٔ فرمان‌ها و دستورات صندوق‌بین‌المللی‌پول و بانک‌جهانی تدوین گردیده)، پدید آمده‌اند و گسترش پیدا کرده‌اند. همه کسانی که نام آنها در این فهرست آمده و بسیاری دیگر که نیامده، در فساد ساختاری رژیم ولایت فقیه، مقصر و متهم اند. رحیمی تنها نیست؛ او همدستان زیادی در مجموعه  این رژیم داشته  و دارد!.این‌ها تنها نمونه‌هایی کوچک از دامنه گسترده فساد و چپاول منابع ملی ایران از سوی حاکمان کنونی است که گاهی انتشار می‌یابند….

  بیشتر بخوانید »

 • آقازاده‌ها ۲۳ کشتی شکر وارد کرده‌اند

  به گزارش «خبرگزاری دانشجو» نادر قاضی‌پور، با بیان اینکه اکنون کارخانه‌های قند و شکر محصولات خود را انبار کرده‌اند و امکان پرداخت پول چغندر کشاورزان را ندارند، گفت: «وزیر صنعت آقای نعمت‌زاده در این شرایط ۲۳ کشتی شکر وارد کرده است.»…

  بیشتر بخوانید »

 • زنان و هفت‌خوان مشارکت

  هر چند دیگر دوران خانه‌نشینی زنان به پایان رسیده است، اما به رغم اینکه این قشر از جامعه در دانشگاه‌ها، ادارات، فروشگاه‌ها و حتی در مراکز خدماتی و بنگاه‌های مشاور املاک حضوردارند، بررسی های انجام شده نشان می دهد چون بازار کار و اشتغال مناسب برای زنان فراهم نیست و جامعه نیز روی خوشی برای پذیرش فعالیت آنان نشان نمی دهد و حتی صاحبان مشاغل در شرایط مساوی ترجیحا مردان را استخدام می کنند، مشارکت اجتماعی زنان در پایین ترین حد خود باقی مانده و تا زمانی که نگاه جامعه عوض نشود این وضعیت ادامه دار خواهد بود…

  بیشتر بخوانید »

 • ۳۵ هزار دختر در کشور از تحصیل بازمانده‌اند

  مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور زنان و خانواده از آمار ۳۵ هزار نفری دختران بازمانده از تحصیل در کشور خبر داد…

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا