ماه: بهمن ۱۳۹۵

 • روسیه خواستار توقف فوری تحرکات نظامی کیف در دونباس شد

  مسکو از کیف خواست که تحرکات نظامی در دونباس را سریا متوقف کند و به تفاهم نامه آتش بس عمل کند…
  بیشتر بخوانید »

 • نگرانی نسبت به وضعیت سلامت طاهره ریاحی

  کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از یک «منبع آگاه» نوشت که وضعیت سلامت طاهره ریاحی، روزنامه‌نگار بازداشتی «نگران کننده» است…
  بیشتر بخوانید »

 • انتقاد دبیرکل سازمان ملل از تصمیمات ترامپ

  نتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای نوشت که تمام کشورها «حق حفاظت از مرزها و جلوگیری از تردد تروریست‌ها» را دارند، اما این مساله «نمی‌تواند مبنایی برای تبعیض نژادی و مذهبی باشد.»…
  بیشتر بخوانید »

 • صدای پای فاشیسم…!

  او نماینده و سمبل سرمایه‌سالاری متجاوز و لجام‌گسیخته آمریکاست که توانسته است با ریاکاری، محروم‌ترین و رنجورترین مردم آمریکا را نردبان ترقی و تسلط خود و امپریالیسم آمریکا را طلبکار مردم جهان معرفی کند و هزینه ارتش آمریکا را در گوشه‌گوشه جهان از حساب کشورهای دیگر برداشت کند.

  بیشتر بخوانید »

 • روند اساسی نژادپرستی و تبعیض جنسی

  نویسنده: ادواردو گاله آنو

  برگردان: کبوتر سفید

  . بنا به گفته مقامات، یهودیان بخاطر مذهب شان یا بخاطر زبان شان یهودی نبودند، بلکه بخاطر نژادشان. مشخص کردن و شناختن آنها اصلاً کار ساده ای نبود. متخصصین نازی الهام را در تاریخ انبوه و پر شاخ و برگ نژاد پرستی جهانی یافتند و روی کمک فوق العاده گرانبهای شرکت IBM حساب کردند.

  بیشتر بخوانید »

 • شعبان قهوه چی

  صادق شکیب: تیتر درشتی در یکی از صفحات توجهم را جلب می کند: “بزرگ ترین و مهم ترین معامله در بازار بورس. فروش ۵/۱ میلیارد دلاری سهام فولاد خوزستان به یک تاجر.” تیتر افسونم کرده است. همه چیز در ذهنم رژه می رود. شعبان، دربدری، تصادف، مرگ، ناچاری، قلیان، نسیه، فصلی، پژو، سپر،سرطان، سفر، سفر، سفر…

  بیشتر بخوانید »

 • ۱۴ بهمن به یاد شهید دکتر تقی ارانی

  در زندان و در دادگاه الماس بی همتای روانش درخشید. پیدا بود که از آن مردان پاکباز است که در مبارزه، محاسبات بازرگانی بسود زندگی خویش را برنمی تابد. و بگفته شاعر ”گهر از خویشتن می کند“. نمی گوید : چون دیگران چنانند پس من چرا نباشم. پاسخگوی وجدان خویش است. خویش را پیوسته در دادگاه بزرگ زمان ایستاده می بیند و میخواهد در برابر دادگری که تکامل تاریخی نام دارد سربلند باشد.بیشتر بخوانید »

 • با ارانی بوده ایم، با ارانی هستیم و خواهیم بود

  در میان مردان بزرگی که از ایرانیان و بیگانگان در زندگی خویش دیده و شناخته ام، هنوز ارانی اگر نگویم بزرگترین، یکی از بزرگترین آنهاست. آن هماهنگی بین مبارز دلیر و انسان نیک و اندیشه ور ژرف بودن که پدیده ای بس کمیاب است، در ارانی به میزانی شگرف وجود داشت.
  همه برتریهای روانی و عملی او: دانش، دلاوری، پشتکار، ایمان، سرشتی، او بود. از اینرو از جلوه فروشی های سبک مغزانه عاری بود. فروتن و بی دعمی بنظر میرسید و کارهای خود را که تا پایگاه جانبازی در راه مردم اوج می گرفت، انجام وظایف عادی یک انسان میشمرد.بیشتر بخوانید »

 • مدیر اجرایی کشتی آمریکا: می‌خواهیم به ایران برویم

  تیم کشتی آمریکا قصد دارد که نفراتی را به مسابقات جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه بفرستد که مدیر اجرایی این فدراسیون نسبت به این موضوع اظهار نظر کرد.بیشتر بخوانید »

 • از کودک فروشی تا گور خوابی!

  این‌جا کودکانی دارد که آموزش می‌بینند؛ نه در مدرسه که در خیابان. آموزش می‌بینند که از طلوع صبح تا بوق سگ برای اربابشان کار کنند. کارگرانی که اگر خوب کار کنند، قیمتشان بیش‌تر می‌شود. قیمت این کودکان برده، ناقابل! از صد هزار تا پنج میلیون تومان…بیشتر بخوانید »

 • برکناری وزیر موقت دادگستری آمریکا در پی سرپیچی از دستور ترامپ

  دونالد ترامپ با سرسختی کامل با مسئولانی که مخالف سیاست‌های ویزا و مهاجرتی او هستند، برخورد می‌کند. ترامپ در پی سرپیچی سلی ییتز، وزیر موقت دادگستری آمریکا از دستور اخیرش در رابطه با مهاجرت، ییتز را برکنار کرد.بیشتر بخوانید »

 • شغلی که شغل نیست

  طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی یکی از برنامه‌های دولت دهم در راستای اشتغال‌زایی به‌ویژه برای زنان تلقی می‌شد. نحوه اجرای این طرح از زمان تصویب قانون تاکنون تغییرات بسیار زیادی داشته است؛ به نحوی که نهادهای متولی (وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها) که در قانون ملزم به همکاری در این طرح بودند، رفته‌رفته جای خود را به نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی دادند. اخبار مشاغل خانگی ماه‌های اخیر نیز همین حقیقت را نشان می‌دهد.بیشتر بخوانید »

 • چرخش به چپ

  «بنوا آمون»، وزیر پیشین آموزش‌وپرورش دولت «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه، برنده کارزار درون‌حزبی سوسیالیست‌های فرانسه شد تا وزنه چپ‌های سوسیالیست در این حزب سنگین‌تر شود. آمون طرفدار دولت رفاه است و با قانونی‌کردن حشیش در فرانسه توانست ۵٨ درصد آرا را به دست آورد و بر «مانوئل والس»، نخست‌وزیر سابق که ۴٢ درصد آرا را تصاحب کرده بود، پیروز شود.بیشتر بخوانید »

 • افغانستان، پانزده سال پس از اشغال شدن از سوی آمریکا

  ایالات‌متحده، تنها در تلاش برای بازسازی افغانستان مبلغ ۱۱۳ میلیارد دلار هزینه کرده است. اما در قبال این هزینه‌کرد، هیچ دستاورد ارزشمندی برای ارائه وجود ندارد. حجم عظیمی از پول‌های اختصاص داده شده برای راه‌اندازی طرح‌های بازسازی در منطقه‌های شهری، سر از جیب سیاستمداران و جنگ‌سالاران در آورده است.

  بیشتر بخوانید »

 • نقد و بررسی کتاب *تاریخ ترقی خواهی ایرانیان* نوشته ی ملیحه بصیر

  صادق شکیب: ولی در مواردی به منابعی استناد می نمایند که کلا فاقد اصالت است. به عنوان نمونه ایشان به کتاب خاطرات منتسب به کیانوری یا کتاب گفت گو با تاریخ در چندین نوبت استناد نموده است. این دو کتاب هیچ ارتباطی به زنده یاد کیانوری ندارد. عبدالله شهبازی در وب سایت خود صراحتا اذعان نموده است که کتاب خاطرات زنده یاد کیانوری را وی به نگارش در آورده است و کتاب گفتگو با تاریخ را سعید امامی به نام زنده یاد کیانوری تدوین کرده است.

  بیشتر بخوانید »

 • اگر گرسنگی و فقر نباشد، کسی سراغ کولبری نمی‌رود

  به دنبال مرگ چهار کول‌بر پس از وقوع بهمن در مرز سردشت، فرماندار این شهر گفت جان‌باختگان «به دنبال قاچاق» بودند، در حالی که فعالان کارگری این مساله را«اتهام‌زنی» بیش نمی دانند. آنان معتقدندک؛ رژیم فریبکار تلاش وسیعی بکار بست تا مسئله را بی اهمیت جلوه دهد…
  بیشتر بخوانید »

 • رهبری برای متخلفان فاجعه پلاسکو حاشیه امن می‌سازد

  اما ادامه این روند یک‌سویه و انتقاد برانگیز در کنار دخالت‌های بی‌شمار ایشان در همه ابعاد حکومت و جامعه که ردپایشان را در جزئی‌ترین تصمیمات کشور به جا می‌گذارد یک نتیجه را طبعاً باید به همراه داشته باشد. این‌که مسئولی بااین‌همه جناحی و وسیع عمل کردن، هم پاسخگو باشد و جنبه انتقاد هم داشته باشد. مثل این انتقاد که ایشان به چه حقی برای متخلفان مدیریتی فاجعه پلاسکو حاشیه امن می‌سازد؟

  بیشتر بخوانید »

 • فرمان ترامپ به منظور آماده شدن ارتش آمریکا برای جنگ جهانی

  ترامپ روز جمعه گذشته هنگام بازدید از پنتاگون، در فرمانی اجرایی از ارتش خواست تا برای بازسازی گسترده و گسترش نیروها، شامل زرادخانه اتمی علیه روسیه و چین آماده شود.

  بیشتر بخوانید »

 • بزرگ‌ترین محاکمه در ترکیه پس از کودتای نافرجام در این کشور

  ۲۷۰ نفر قرار است در دادگاهی در ازمیر در ارتباط با کودتای نافرجام این کشور محاکمه شوند. بیشتر متهمان نظامی هستند. مخالفان دولت در ترکیه نسبت به سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به ترکیه در چنین شرایطی به شدت اعتراض دارند.بیشتر بخوانید »

 • بیش از یک میلیون امضا علیه دیدار ترامپ با بریتانیا

  جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، گفته است: «به نظر من ما باید به روشنی نشان دهیم که به شدت از این وضع ناخرسندیم و مادام که این سیاست ادامه دارد، دعوت از او کار اش.تباهی است.»..بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا