ماه: فروردین ۱۳۹۶

 • وظیفهٔ جنبش سندیکایی کارگران در برابر تعیینِ حداقل دستمزد

  کارگزاران رژیم و همهٔ جناح‌های سیاسی رژیم، در مقام نمایندگان سیاسی کلان‌سرمایه‌داری تجاری و سرمایه‌داری انگلی، علاوه بر ماهیت ضدکارگری هم‌سان‌شان، در امر پیش ‌بردن سیاست‌های اقتصادی رژیم به‌هدف آزادسازی کامل اقتصاد کشور، اتفاق‌نظر کامل دارند. دولت، مجلس و قوهٔ قضائیهٔ رژیم در حمایت از اقتصاد مقاومتی خامنه‌ای در جهت فراهم آوردن نیروی کار ارزان و مطیع به‌منظور جفت‌وجور کردن سودهای کلان برای پایگاه طبقاتی رژیم ولایی و جذبِ سرمایهٔ انحصارهای امپریالیستی توافق‌نظر کامل با یکدیگر دارند.

  بیشتر بخوانید »

 • نقد و تاملی بر رمان «کلیدر» نوشته محمود دولت آبادی

  صادق شکیب: به هر حال در پایان می بایستی متذّکر شد با وجود این ضعف، کلیدر بی اغراق یکی از چند بزرگترین و بهترین رمان ایرانی است که تا کنون در ادبیات ایران مطرح شده و اثری است که سال های سال در بین ما خواهد ماند. می توانیم بر ادب و فرهنگ میهنمان ببالیم که حاصلی همچون «کلیدر» دارد.

  بیشتر بخوانید »

 • حضور تیم ملی فوتبال زنان ایران در جام ملت‌های آسیا

  تیم ملی فوتبال زنان ایران در گروه D جام ملتهای آسیا با تیم‌های ویتنام، میانمار، سوریه و سنگاپور هم‌گروه است. بانوان ملی پوش ایران در این رقابت‌ها به دنبال صعود از مرحله گروهی به دور بعدی هستند. تیم ملی فوتبال زنان ایران در دور پیشین جام ملت‌های آسیا به‌رغم کسب دو پیروزی و یک شکست، از راه یابی به مرحله بعدی باز مانده بود.بیشتر بخوانید »

 • ١١ نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کیستند؟

  در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ١١ نامزد به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. مرحله اول این انتخابات در روز یکشنبه ٢٣ آوریل و مرحله دوم آن، دو هفته بعد، در روز یکشنبه ٧ ماه مه برگزار می‌شود. رئیس جمهوری آینده فرانسه پیش از ١۴ ماه مه، پس از ادای سوگند، کار خود را آغاز خواهد کرد. اما نامزدهای این انتخابات چه کسانی هستند؟..

  بیشتر بخوانید »

 • اعتصاب غذای صلاح الدین دمیرتاش و رهبران حزب دموکراتیک خلق ها در همبستگی با زندانیان اعتصابی

  صلاح الدین دمیرتاش از مسئولین حزب دموکراتیک خلق ها و دو تن دیگر از اعضای ارشد این حزب اعلام کردند که در همبستگی با زندانیان اعتصابی دست به اعتصاب غذا خواهند زود…
  بیشتر بخوانید »

 • اتفاقات تلخ وشیرین در سالی که گذشت

  از تشدید درگیری ها در درون حاکمیت تا رخ داد انبوهی از تحول و پر از رویدادها که مهر و نشان خود را بر روند آتی کشور بر جای خواهد گذاشت. سال ۱۳۹۵، علاوه بر سال اوج گیری بحران مالی- اقتصادی رژیم ،با اتفاقات تلخ و شیرین زیاد به پایان رسید و سالی دیگر بر رنج نامه زندگی مردم ما زیر سایه شوم رژیم «ولایت فقیه» افزوده شد.؛ در میان انبوهی از این اتفاقات عمدتا تلخی که رخ داد. چند رویداد از همه برجسته تر و فراگیر تر بود. روزنامه ابتکار به موارد زیر اشاره کرده می نویسد:. ..
  بیشتر بخوانید »

 • ۱۶۴ هزار کلاس درس نیازمند مقاوم سازی‌/فرسودگی سیستم‌های گرمایشی مدارس

  رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به بازسازی و مقاوم سازی ۲۴ درصد کلاسهای درس کشور گفت: بازســازی ۶۸ هزار کلاس درس تخریبی با اعتبار بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد ریال در اولویت وزارت آموزش و پرورش است. بدیهی اســت چنانچه منابع کافی دراختیار قرار گیرد، مقاوم سازی بیش از ۹۶ هزار کلاس درس نیز از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر وزارت آموزش و پرورش است که در مجموع بیش از ۱۶۴ هزار کلاس درس را شامل می‌شود.بیشتر بخوانید »

 • زندان تهران بزرگ؛ ایزوله کردن غیرقانونی جمعی از زندانیان

  بیش از سه ماه است حدود ۴۵ زندانی به تصمیم سلیقه ای مسئولان زندان تهران بزرگ (فشافویه) از سایر زندانیان جدا گشته و در سالنی کوچک و “دربسته” به شکل مجزا نگهداری میشوند. این زندانیان از حق تماس و ملاقات، دسترسی به فروشگاه زندان و دریافت جیره بهداشتی محروم شده اند. گزارش میشود تعدادی از زندانیان مورد اشاره بیمار هستند با اینحال از دریافت خدمات پزشکی محرومند.بیشتر بخوانید »

 • سه زنِ فرهادی

  زنان در سینمای فرهادی همیشه موضوع محوری داستان هستند، بدون آن‌که شخصیت اصلی باشند. عمیق‌ترین مسائل زنان از زاویه‌ی دید مرد داستان که شخصیت اصلی‌ست روایت می‌شود. مردی که با تمام کاستی‌هایش اما همیشه در نهایت اوست که حرف آخر را می‌زند و مهر خود را بر حوادث می‌کوبد و به نوعی حق به جانب اوست.بیشتر بخوانید »

 • امیدهای بیش از حد حکومت ترکیه به دونالد ترامپ

  راه یابی دونالد ترامپ به کاخ سفید با استقبال آنکارا روبرو شد. روابط بین ترکیه و ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به طور جدی وخیم شده بود. با این حال، احتمال کمی وجود دارد که واشنگتن مواضع خود درمورد پرونده سوریه (به خصوص حمایت خویش از کردها) را تغییر دهد یا درمورد خودداری از استرداد فتح الله گولن که در پنسیلوانیا در تبعید به سرمی برد و متهم به سازماندهی کودتای نافرجام ١۵ ژوییه ٢٠١۶ است، تجدیدنظر کند.بیشتر بخوانید »

 • یک سال محرومیت برای زنان اعزامی به مسابقات بیلیارد آزاد چین

  زنان اعزام شده به مسابقه‌های آزاد چین به دلیل آن‌چه «عدم رعایت شئونات اسلامی» اعلام شده، با حکم یک سال محرومیت مواجه شدند…
  بیشتر بخوانید »

 • ارتباط بانک ها و شرکت های بیمه‌ی فرانسوی با شهرک‌های کوچ‌نشین اسرائیل

  چندین سازمان امروز گزارشی را در باره‌ی ارتباط خطرناک بانک‌های فرانسوی با پروژه‌ی شهرک‌های کوچ‌نشین اسرائیل منتشر کردند… این سازمانها در این گزارش پرده از ارتباط بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ی فرانسوی با بانک‌ها و مؤسسه‌های اقتصادی اسرائیلیِ فعال در نگهداری و توسعه‌ی شهرک‌های کوچ‌نشین اسرائیل برداشته‌اند…
  بیشتر بخوانید »

 • جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت

  “طبقه کارگر استوارترین نیروی ترقی خواه و تحول طلب جامعه ما است.غلبه بر ضعف طبقه کارگر در زمینه سازمان یافتگی و یک پارچه کردن اعتراض ها،در کنار پیوند زدن مبارزه‌اش ، به همراه دیگر زحمتکشان،با جنبش همگانی ضد استبدادی،وظیفه‌یی‌ تأخیر ناپذیر است. دگرگونی‌های پر شتاب در فضای سیاسی و اقتصادی، زمینه‌های عینی رشد و گسترش جنبش کارگری را فراهم می‌‌آورد.طبقه کارگر در مبارزه با استبداد و تامین حقوق و آزادی‌های دمکراتیک و عدالت اجتماعی،یا به بیان دقیق تر،تحول‌های ترقی خواهانه آینده کشور،نقشی‌ پر اهمیت و تعیین کننده بر عهده دارد.”..
  بیشتر بخوانید »

 • نرخ بی سوادی دختران ایرانی بیش از پسران است

  رئیس سازمان نهضت سواد آموزی عنوان کرد که نرخ بی‌سوادی در دختران به دلیل مسائل عقیدتی، ازدواج زودهنگام، فاصله زیاد مدرسه تا منزل و غیره، بیش‌ از پسران است. به گفته وی، سال ۱۳۹۵، ۴۸۰ هزار نفر در نهضت سوادآموزی ثبت نام کردند که ۳۶۰ هزار نفر از این جمعیت یعنی حدود ۷۷ درصد خانم و مابقی آقا بودند که این آمار نشان می‌دهد نرخ بی‌سوادی و تمایل به ادامه تحصیل در دختران و زنان بیشتر است…
  بیشتر بخوانید »

 • ده ها پناهجوی دیگر جان خود را از دست دادند

  یک قایق لاستیکی حامل مهاجران و پناهجویان که از لیبی به سمت اروپا راه افتاده بود، در مدیترانه غرق شد. احتمالاً از میان ۱۴۷ مسافر این قایق، تنها پسری ۱۶ ساله نجات یافته است و ۱۴۶ تن دیگر غرق شده‌اند …
  بیشتر بخوانید »

 • آشفتگی ها، نا بسامانی ها، در کنار «گلستان»دروغ ها و فریب ها

  «٢۵٠ نفر با تشکیل مافیا در کشور، ٩۶‌ هزار ‌میلیارد تومان را مدیریت می‌کنند و پاسخ‌گوی دولت و مردم هم نیستند»؛ «هفت‌هزار مؤسسه خیریه در کشور کار اقتصادی می‌کنند و یک صفحه هم صورت‌حساب مالی ارائه نمی‌کنند»…
  بیشتر بخوانید »

 • واکنش محسن رضائی به سخنرانان جنجالی احمدی‌ نژاد

  رادیو فرانسه: محسن رضائی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت «نظام»، نسبت به سخنرانی اخیر و جنجالی «محمود احمدی‌نژاد»، رئیس دولت نهم و دهم رژیم، واکنش نشان داد که امیدوار است که احمدی‌نژاد “هرچه زودتر حرف هایش را تکذیب کند”…

  بیشتر بخوانید »

 • مدعیان بالا بودن مزد خود را به خواب نزنند/ قاچاق کالا دلیل بیکاری کارگران

  یک فعال صنفی کارگری می گوید مدعیان بالا بودن سهم مزد در هزینه های تولید خود را به خواب زده اند و متوجه نیستند که قاچاق کالا نفس تولید را به شماره انداخته و لشگری عظیم از کارگران بیکار به راه انداخته است.بیشتر بخوانید »

 • مطرح شدن “نقش ارتش آلمان” در حمله‌ای مرگبار در سوریه

  ارتش آلمان ظاهرا در حمله‌ای مرگبار در سوریه نقش داشته است؛ حمله‌ای که گفته می‌شود با مرگ شمار زیادی غیرنظامی همراه بوده است. به گزارش رسانه‌ها هواپیماهای تورنادوی آلمان از مکانی که هدف قرار گرفت، عکس گرفته بودند.بیشتر بخوانید »

 • در «مشهد» چه می گذرد؟گزارشی از ریخت و پاش «مافیای خامنه ای»

  آیا می دانستید روزانه ۹۶۰ میلیون تومان خرج توزیع غذا در آستان قدس میشود تا جناب رئیسی فردی دلسوز و انقلابی نشان داده شود؟. منتظری از رئیسی (معاون وقت دادستان تهران) همراه با اعضای هیئت سه نفره مرتضی اشراقی (قاضی زندان اوین)، حسینعلی نیری (دادستان تهران)، و مصطفی پورمحمدی (نماینده وزارت اطلاعات) به عنوان دست‌اندرکاران «اعدام زندانیان سیاسی (تابستان ۱۳۶۷)» نام می‌برد …

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا