ماه: اردیبهشت ۱۳۹۷

 • اعلامیهٔ کمیته مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت روز جهانی کارگر! دست در دست هم، برای از بین بردن محرومیت و فقر، و برای نان، کار، آزادی، عدالت اجتماعی، و دستیابی به حقوق سندیکایی!

   بیایید دست در دست هم، همراه با همه گردان های اجتماعی و نیروهای مترقی و آزادی خواه کشور، جبههٔ وسیع ضد دیکتاتوری را در برابر صف واحد ارتجاع، استبداد و واپس‌گرایی پایه‌گذاری کنیم و با مبارزه برای طرد رژیم ولایت فقیه راه را برای تحقق دموکراسی، آزادی و عدالت اجتماعی بگشاییم. تاریخِ نزدیک به یک قرن مبارزهٔ قهرمانانهٔ طبقهٔ کارگر میهن و دستاوردهای آن نویدبخش پیروزی خلق بر ارتجاع و استبداد است.

  بیشتر بخوانید »

 • آغاز فیلترینگ تلگرام در اپراتورهای مخابراتی

  از دقایقی پیش و با آغاز روند فیلترینگ تلگرام، این پیام‌رسان در اپراتورهای مخابراتی ایرانسل و رایتل فیلتر شد.

  بیشتر بخوانید »

 • موگرینی: اطلاعات نتانیاهو مدرکی بر عدم تعهد ایران به برجام نبوده است

  فدریکا موگرینی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید ابتدا اطلاعات منتشر شده از سوی نتانیاهو را بررسی کند؛ چرا که آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها سازمان مسئول نظارت بر تعهدات هسته ای ایران است.

  بیشتر بخوانید »

 • حمله موشکی به پایگاههای سپاه در سوریه

  حمله موشکی به مقرهای نظامی ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان آن در حومه حلب و حماه ۴۰ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت. گفته می شود در بین کشته شدگان ۱۸ ایرانی وجود دارد.

  بیشتر بخوانید »

 • خجسته باد روز جهانی کارگر و روز معلم، پایدار باد مبارزات تمامی زحمتکشان برای رهایی از بیدادگری!

  از کدام حوزه بحرانی بگوییم؟از وضعیت به شدت بحرانی اقتصادی؛ از اختلاف طبقاتی، از دستمزدهای زیر خط فقر، از پرداخت نشدن مزد کارگران برای ماه های متوالی، از اخراج و بیکاری روزافزون، از تعطیل شدن کارخانه ها، از فساد گسترده دستگاه های دولتی، از بی خانمان ها و گورخواب ها، از کودکان کار،‌ از خصوصی سازی مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها و بیمارستان ها و مراکز درمانی، از تورم افسار گسیخته و گرانی کمرشکن، از تخریب محیط زیست و خشک شدن رودخانه ها، از آلودگی هوا، از رشد قارچ گونه سرطان و سکته و تصادف و خودکشی، ….

  بیشتر بخوانید »

 • قوه قضاییه دستور مسدود سازی تلگرام را صادر کرد

  بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دستور مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام را داد.

  او از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی در ایران خواست این دستور را اجرا کنند و اعلام کرد که در غیر این صورت با پیام رسان‌ها برخورد خواهد شد.

  بیشتر بخوانید »

 • ورود ۷۰۰ لیتر در ثانیه پساب به خلیج فارس

  مرادی گفته «تمامی کشورها قوانین سخت و کارآمدی را برای افرادی که به محیط زیست دریا آسیب می‌رسانند تصویب کرده‌اند٬ اما متاسفانه در ایران در اجرای قوانین زیست محیطی سهل انگاری می‌شود.»بیشتر بخوانید »

 • اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت اول ماه مه، ۱۱ اردیبهشت، روز جهانی کارگر 

  طبقه کارگر درعین اینکه آفرینندۀ ثروت و نیروی محرکۀ تولید در جامعه است، پیش قراول و موتور انقلاب و پیشرفت  بشمار می رود. بدون حضور طبقه کارگر درجنبش های دمکراتیک و رهایی بخش، هیچ انقلابی به پیروزی نهایی نخواهد رسید. حضور متشکل طبقه کارگر، ضامن پیروزی انقلاب و تعمیق آن به مرحله عدالت اجتماعی  و پیشرفت و ترقی است.

  بیشتر بخوانید »

 • جمعبندی‌ کوتاهی از مبارزات جنبش کارگری- سندیکایی در سالی که گذشت

  جنبش کارگری میهن‌مان ضمن آنکه باید نیرو و امکانات خود را در راه تقویت مبارزه برای تأمین امنیت شغلی، افزایش عادلانهٔ دستمزد و احیای حقوق سندیکایی به‌کار گیرد، ضروری است پیوندهایش با دیگر گردان‌های اجتماعی را بیش‌از‌پیش تحکیم کرده و در عرصهٔ مبارزهٔ همگانی با استبداد مذهبی به‌سود تأمین عدالت اجتماعی، حقوق و آزادی‌های دمکراتیک و تضمین استقلال ملی نقش و حضور فعال‌تری داشته باشد.

  بیشتر بخوانید »

 • کشاورزان سلطان آباد رامهرمز جاده رامهرمز را بستند

  حرکت های اعتراضی کشاورزان اصفهان در هفته های اخیر و به دنبال آن اعتراض گندمکاران در خوزستان، در اعتراض به سیاست های ضدمردمی رژیم ولایت فقیه نوید بخش رشد جنبش های اعتراضی در روستاهای کشور است. حرکت های اعتراضی که در دهه های اخیر کمتر نمود روشنی داشته است. باید ضمن حمایت از حرکت های اعتراضی بر این حقیقت تأکید کرد که تنها با طرد رژیم ولایت فقیه و استقرار دولتی ملی و دموکراتیک، می‌توان به حل معضل کشاورزان میهن پرداخت. تجربه چهار دهه گذشته نشانه روشنی از بی حاصل بودن هرگونه امیدی به حاکمیت کنونی برای بهبود بشدت وخیم روستاهای کشور است…
  بیشتر بخوانید »

 • چین در سال ۲۰۱۲: سرمایه داری یا سوسیالیستی؟ و دیگر مسئله ها (بخش دوم)

  چین نه فقط از ۱۹۸۰، بلکه از ۱۹۵۰ در راهی ویژه گام نهاده است. هر چند این راه در بسیاری از جنبه ها از فازهای گوناگون عبور کرده است. چین پروژه مستقل منسجم خودویژه ای را ایجاد کرده که به یقین پروژه سرمایه داری -که منطق آن ایجاب می کند زمین کشاورزی به عنوان یک ثروت تجاری مطرح شود- نیست. این پروژه تا زمانی که چین در خارج از جهانی سازی مالی معاصر قرار دارد، مستقل خواهد ماند…بیشتر بخوانید »

 • «مأمور زن گشت ارشاد لوح تقدیر گرفته است»

  فرمانده ناجا دو روز پس از انتشار ویدئوی ضرب‌وشتم یک دختر جوان توسط یک مأمور زن گشت ارشاد، از این مأمور تقدیر کرده است. یک نماینده مجلس پیش‌تر گفته بود که “مأمور خاطی در وضعیت انتظار خدمت قرار گرفته است”. بیشتر بخوانید »

 • «ایران شواهد اعدام‌های دهه شصت را نابود می‌کند»

  سی سال از کشتار دست‌جمعی زندانیان سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی می‌گذرد. دو سازمان حقوق بشری “عفو بین‌الملل” و “عدالت برای ایران” بامداد دوشنبه (۳۰ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) در بیانیه‌ای به این مناسبت از تخریب گورهای دسته‌جمعی قربانیان “کشتار تابستان ۶۷” به شدت انتقاد کردند.بیشتر بخوانید »

 • اخراج ٢٢٠ کارگر کارخانه روغن غنچه

  در ادامه تعطیلی و ورشکستگی کارگاه‌ها و کارخانه‌های ایران، کارخانه روغن غنچه نیز تعطیل شد.بنابر گزارشات منتشر شده، ٢٢٠ کارگر کارخانه روغن غنچه در استان مازندران به دلیل توقف خط تولید این کارخانه، از کار بیکار شده‌اند.
  بیشتر بخوانید »

 • وعده‌های توخالی، این بار برای زنان

  شماری از زنان سنندج در نشستی که روز شنبه، هشتم اردیبهشت ماه، با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس رژیم اسلامی داشتند از بی‌توجهی رژیم حاکم بر کشور برای سپردن پست‌های مدیریتی به آن‌ها انتقاد کردند.
  بیشتر بخوانید »

 • بانک‌ها، بازیگران یا بازی‌گردانان بحران ارزی؟

  معمای بحران ارزی را از هر طرف که بررسی کنی،یک سر آن به بانکها برمی گردد.آنها حالا نقش اول را در بازار ارز دارند؛با دستور رییس کل بانک مرکزی ضابط ارایه ارز به مسافران،دانشجویان،تجار و هر آن کس این روزها پی ارز می گردد،شده اند. نکته مهم دیگری که در اینجا باید مورد تأکید قرار بگیرد این است که- فارغ از نوع نگرش ما به رژیم حاکم- هیچ نیروی مترقی‌ای نمی‌تواند پیامدهای این نوسان‌ها را مثبت ارزیابی کند. اکثریت عظیم مردم ایران در فقر و تنگدستی گذران می‌کنند و عمده این قشرها حتی با نام ارزهای خارجی آشنایی ندارند. اما همان‌طور که در رسانه‌های داخلی کم‌کم به آن اشاره می‌شود، رشد قیمت‌های اجناس ضروری مردم فشار فزاینده‌ای را متوجه قشرهای آسیب‌پذیر خواهد کرد. باید هر نیرویی را که فکر کند رشد لجام‌گسیختهٔ ارزهای خارجی پایه‌های حکومت سرکوبگر حاکم را لرزان خواهد کرد به کشورهایی همچون زیمبابوه ارجاع داد که درنهایت تمامی مصائب رشد لجام‌گسیختهٔ ارزش معاوضه ارزهای خارجی بر سر مردم محروم فرودآمد. …
  بیشتر بخوانید »

 • کم‌ آبی اصفهان به شرایط بی‌ سابقه رسید

  معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در حال حاضر وضعیت آبی در کل کشور بسیار پرمخاطره است؛ چرا که شرایط خشک و کم‌آبی را در طول ۵۰ سال اخیر تجربه می‌کنیم.
  بیشتر بخوانید »

 • کابل؛ یک عکاس و پنج روزنامه نگار کشته شدند

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک گزارشگر شبکه خبری بی بی سی در انفجارهای امروز کابل کشته شد…
  بیشتر بخوانید »

 • طولانی ترین اعتصاب عمومی کردستان، همچنان ادامه دارد

  در حالی اعتصابات کسبه و بازاریان شهر بانه وارد شانزدهمین روز خود میشود کە مسئولان رژیم مشغول بە دادن وعدە‌های دروغین و بی اساس هستند…
  بیشتر بخوانید »

 • تجمع اعتراضی دانشجویان در دانشگاه علامه

  جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه روز گذشته در اعتراض به برخوردهایی که با دانشجویان پس از حوادث دی ماه ۹۶ شد، در دانشگاه تجمع کردند و به این برخوردها واکنش نشان دادند…
  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا