ماه: اسفند ۱۳۹۷

 • حزب توده ایران از تحصن سراسری سه روزه فرهنگیان حمایت می‌کند!

  برپایه فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روزهای ۱۲, ۱۳, ۱۴ اسفندماه آموزگاران و دبیرانِ سراسر کشور برای دستیابی به حقوق حقه خود اقدام به‌اعتراض و تحصنِ سراسری در مقیاس کشور خواهند نمود.

  بیشتر بخوانید »

 • پدیده های اجتماعی تک سببی است یا چند سببی؟/احسان طبری

  توصیه ای که مارکسیسم می کند آن است که نخ راهنمای حیات اقتصادی و مبارزه طبقاتی در جریان تحلیل، دیده و نشان داده شود، نه این که مطلق گردد و عوامل دیگر (که اگر چه در بنیاد نباشند ولی در شکل دادن به حادثه و تند و کند کردن آن مؤثرند) مسکوت بمانند.

  بیشتر بخوانید »

 • قاسم سلیمانی: «اگر نظام آسیب ببیند، چیزی از اسلام باقی نمی‌ماند

  قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس امروز پنجشنبه در جریان دو سخنرانی به موضوعات متعددی از جمله در رابطه با نقش جمهوری اسلامی در منطقه پرداخت و از سوی دیگر هشدار داد که «اگر نظام آسیب ببیند، چیزی از اسلام باقی نمی‌ماند و [ مردم] اجازه برگشت مجدد به حکومت اسلامی نخواهند داد»….
  بیشتر بخوانید »

 • قوهٌ قضاییه به‌مثابه اهرم اعمال فشار به جنبش زنان میهن ما

  موضوع “زندانی سیاسی” در تاریخ معاصر میهن ما نمادی از همبستگی و مقاومت شده است. به‌دلیل وجود دیکتاتوری‌های حاکم بر میهن، “زندانی سیاسی” همیشه توجه افکارعمومی را به‌خود جلب کرده و احساس همبستگی با آن را برانگیخته است. زندانیان سیاسی‌ای که در راه خود جان‌‌باخته‌اند در تاریخ کشور و نزد افکارعمومی از احترامی عمیق برخوردارند. در این ارتباط قوه قضائیه در حوزه زندانیان سیاسی زنان، گزارش‌هایی انتشار داده است که بنا بر آن‌ها (معصومه عسگرای معلم باز نشسته را به ۵ سال زندان و همچنین برای غزاله باقری طاری، شهروند بهایی، را به حکم ۵ سال حبس تعزیریمحکوم کرده و به شعبه اجرای احکام ارسال گردیده است….
  بیشتر بخوانید »

 • عدم احیای دریاچه اورمیه زندگی ۱۵ میلیون ایرانی را تهدید می کند

  رسول جلیلی، رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه احیای دریاچه اورمیه مهمترین اولویت اجرایی سازمان جهاد کشاورزی است، می گوید: برنامه‌های تدوین شده این سازمان در راستای برنامه‌های ستاد ملی احیای دریاچه اورمیه است و رویکرد آن انسجام سازمانی ، کشاورزی پایدار، ارتقا راندمان تولید و بهره وری مصرف آب در جهت کمک به احیای دریاچه اورمیه است.
  بیشتر بخوانید »

 • نشست وزرای خارجه چین، روسیه و هند برگزار شد

  شانزدهمین نشست وزیران خارجه چین، روسیه و هند در شهر ‘وو جن’ استان ‘جه جیانگ’ چین برگزار شد.به گزارش ایرنا، شینهوا روز پنجشنبه گزارش کرد وزیر خارجه چین در این نشست که روز چهارشنبه برگزار شد با اشاره به تحولات بزرگ در اوضاع جهانی اعلام کرد: چین، روسیه و هند به عنوان کشورهای بزرگ و تاثیرگذار و جوامع عمده نوظهور اقتصادی، باید برای یاری به صلح و ثبات جهانی به تقویت هماهنگی، گسترش تفاهمات و افزایش همکاری ها بپردازند….
  بیشتر بخوانید »

 • از رشد ۲۳۱ درصدی قیمت رب تا افزایش ۹۸ درصدی نرخ گوشت

  ثبت تورم ۵/۲۳ درصدی در ۱۲ ماه منتهی به بهمن سال جاری گلایه بسیاری از شهروندان را نسبت به نحوه محاسبه نرخ تورم در پی داشت و حتی اقشاری در این زمینه مرکز آمار را متهم به دستکاری آمار کردند. موضوعی که گاهی ناشی از ناآگاهی از محاسبات اقتصادی است و مواقعی هم نشان از ایجاد تشکیک و سوءظن نسبت به دولت دارد. زیرا در اعلام نرخ تورم بیش از ۴۰۰ قلم کالا دخالت دارند و نمی‌توان به دلیل گرانی بیش از حد کالایی همچون گوشت در یک ماه گزارش‌های موجود را زیرسوال برد. به‌ویژه آنکه مرکز آمار ایران برای به دست‌آوردن میانگین نرخ تورم ماهانه ۳۵۰ هزار قیمت را در سطح کشور بررسی می‌کند که ۲۲۰ هزار آن در مناطق شهری و ۱۳۰هزار در مناطق روستایی قرار دارد. در چنین شرایطی اگر کالایی همچون مسکن رشد قیمت چندانی نداشته باشد، تاثیر بسزایی در پایین نگه‌داشتن نرخ تورم می‌گذارد. بر این اساس در پایان یازدهمین ماه سال جاری، مرکز آمار درصد تغییر شاخص کل تورم نسبت به بهمن سال قبل را ۲/۴۳ درصد اعلام کرد….
  بیشتر بخوانید »

 • ایران در خطر سونامی سالمندی

  حرکت به سمت پیری، کاهش جمعیت جوان کشور، افول نرخ رشد جمعیت و در نهایت کاهش جمعیت کشور با شیبی نه چندان ملایم. این ها الفاظی است که طی چند سال اخیر زیاد به گوشمان خورده است. شاهد موج سالمندی در کشور هستیم به طوری که آمارهای این پدیده به شدت در حال افزایش است و در حال حاضر نرخ سالمندان بالای ۶۰ سال در کشور ۵/۹ درصد است. به علاوه تا سال ۱۴۰۰ این رقم به ۱۱ درصد خواهد رسید اما آمار عجیب و نگران‌کننده دیگر آن است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۲۹ یعنی حدود سه دهه آینده به شمار سالمندان به بیش از ۳۲ درصد رسد. ایران در ۲۰ سال آینده با یک سونامی سالمندی مواجه خواهد، این امر به ساختارهای اجتماعی و اقتصادی کشور آسیب وارد کرده و کشور را دچار مشکل‌های جدی خواهد کرد….
  بیشتر بخوانید »

 • قیمت بلیت اتوبوس ۲۰ درصد افزایش یافت

  قیمت بلیت اتوبوس‌های مسافری بین شهری از ۲۵ اسفندماه سال جاری با رشد ۲۰ درصدی همراه خواهد بود. …
  بیشتر بخوانید »

 • ناطق‌نوری به آستان‌قدس می‌رود؟

  پس از رحلت آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام همه نگاه‌ها برای تصدی ریاست مجمع به سمت ناطق نوری چرخید و از وی به عنوان نامزد شماره‌یک ریاست مجمع تشخیص یاد شد، اما مقام معظم رهبری آیت‌ا… هاشمی شاهرودی را به ریاست انتخاب کردند. با درگذشت آیت‌ا… شاهرودی نیز بازهم بسیاری ناطق را گزینه نخست مجمع دانستند، اما این بارهم آیت‌ا… آملی لاریجانی به ریاست مجمع رسید. گرچه خود ناطق نیز تمایلی به کارهای سیاسی و اجرایی نشان نمی‌دهد. به قول معروف وی سیاست را رها کرده، اما سیاست او را رها نکرده است. در این راستا اکنون مطرح می‌شود که با حضور ابراهیم  رئیسی به ریاست قوه قضائیه و کناره‌گیری از آستان قدس رضوی ناطق نوری می‌تواند یکی از گزینه‌های مطرح برای این آستان باشد. در این راستا حسن غفوری‌فرد نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: «تولیت آستان قدس جای خوب و مناسبی برای حضور آقای ناطق است که در گذشته هم صحبت آن مطرح بود زیرا هم مقام معظم رهبری شناخت خوبی از وی دارند و هم اینکه آقای ناطق تجربه خوبی در وزارت کشور و جهادسازندگی دارند»….
  بیشتر بخوانید »

 • رفع نگرانی از اروپایی‌ها

  ظریف ماند! دیروز صبح حسن روحانی به استعفای وزیر خارجه پاسخ منفی داد و از محمدجواد ظریف خواست تا به حضورش در وزارت خارجه ادامه دهد. پیش از انتشار پاسخ رحانی به استعفای ظریف، واعظی اعلام کرده بود: «باعث خوشوقتی است که اعلام کنم به‌رغم ذوق‌زدگی دشمنان قسم‌خورده انقلاب و نظام، با عدم پذیرش استعفای  ظریف از سوی روحانی، مجموعه دولت همچنان از حضور ایشان بهره‌مند خواهد بود»….
  بیشتر بخوانید »

 • ۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: طرح اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد.
  بیشتر بخوانید »

 • نیروگاه اتمی بوشهر خاموش شد

  تأمین هزینه‌های نیروگاه اتمی بوشهر، نگهداری و بهره‌برداری ایمن و مطمئن از این نیروگاه متکی بر درآمدهای حاصل از فروش برق به شبکه سراسری است. دولت نتوانست این هزینه‌ها را تأمین کند. نیروگاه اتمی بوشهر خاموش شد….
  بیشتر بخوانید »

 • اموال سازمان تامین اجتماعی متعلق به زحمتکشان است!

  حکم آقای روحانی برای واگذاری شستا دخالت عیان در دارایی‌های نیروی کار؛ مغایر با قانون تامین اجتماعی و قوانین بین‌المللی مبتنی بر بیمه‌های اجتماعی است که سه‌جانبه‌گرایی در آن مورد تاکید قرار گرفته است.

  بیشتر بخوانید »

 • بسته‌های ناکارآمد دولت ؛ جیب‌های خالی در بازار شب عید

  در آستانه نوروز باردیگردولت توزیع مجدد بسته حمایتی را دراولویت قرارداده است. این بسته ها نمی تواند شکاف ژرف درآمد- هزینه خانوارها را پوشش داده و مانع کاهش قدرت خرید اکثریت مردم شود.

  بیشتر بخوانید »

 • تضاد مردم با حاکمیت

  رسانه‌های جمهوری اسلامی به نقل از مسئولان حکومتی به آمارهایی اشاره می‌کنند که نشان‌دهنده حال بد مردم است. برخی درباره اعتراضاتی از جنس دی‌ماه ۹۶ هشدار می‌دهند. خیزش اعتراضی توده‌های جان به‌لب رسیده از ظلم و استثمار در دی‌ماه ۱۳۹۶، در تاریخ جنبش‌های مردمی میهن‌مان به‌منزلهٔ نقطه عطفی بسیار مهم ثبت شده است. این حرکت مردمی، به موازات وارد آوردن ضربه‌یی سنگین بر دستگاه دیکتاتوری ولایی، همچنین توانست با نورافشانی بر صحنهٔ سیاسی کشور نشان دهد که مجموع جناح‌های سازنده “نظام” و ازجمله کاروان اعتدال‌گرایی و اصلاح‌طلبان هوادار حسن روحانی، همگی، سد راه به‌وجود آمدن تغییرهایی بنیادی‌اند. مهم‌تر اینکه این خیزش نقش ضد مردمی و ویرانگر ولی فقیه و منفور بودن شخص علی خامنه‌ای بین بسیاری از بخش‌های جامعه را، به‌ویژه جوانان، به‌نمایش گذاشت….
  بیشتر بخوانید »

 • کاغذ در منگه گرانی

  این روزها بازار کاغذ و نشر حال و روز خوبی ندارد. بر اساس گزارش های واصله هم قیمت کاغذ به شکلی سرسام اور بالا رفته و هم در توزیع آن که در اختیار دولت است، مشکلاتی وجود دارد. این آشفتگی عرصه را برای یکه تازی واسطه‌ها و دلالان باز کرده است….
  بیشتر بخوانید »

 • ظریف استعفای خود را پس گرفت

  محمدجواد ظریف پس از مخالفت حسن روحانی با استعفای او به سر کار خود بازگشت. قاسم سلیمانی نیز گفته بود ظریف مورد حمایت مقامات عالی نظام است. ظریف اعلام کرد که وزارت خارجه با «درایت و نظارت رهبر» کار خود را انجام می‌دهد…
  بیشتر بخوانید »

 • واکنش کیهان «خامنه ای» به استعفای «ظریف»

  حسین شریعتمداری در کیهان نوشت: انتظار آن است که آقای ظریف نیم‌نگاهی به میدان‌های دور و نزدیک و دشمنان بیرونی و دنباله‌های داخلی و همسو با آنان بیندازند و سوت و کف و هلهله آن‌ها را از استعفای خود نظاره کنند.
  بیشتر بخوانید »
 • جزئیات ادغام بانکهای نیروهای مسلح

  رئیس‌جمهور روز گذشته در مجمع بانک مرکزی، خبر از تصمیم دولت برای ادغام بانک‌های نیروی مسلح داد و گفت که بانک مرکزی، مصوبات لازم در این زمینه را اخذ کرده و جای نگرانی برای سپرده‌گذاران نیست.
  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا