ماه: اسفند ۱۳۹۸

 • آیا آمریکا دست از سر افغانستان بر می دارد؟

  مردم افغانستان چهار دهه است که درگیر جنگی ناخواسته‌اند که آمریکا و متحدان ناتویی آن و همچنین نیروهای ارتجاعی در غرب آسیا و منطقهٔ خلیج فارس علیه آنها سازمان داده‌اند. ریشه‌های وضع کنونی را باید در این حقیقت دید که مدّتی پس از فروپاشیدن دولت طالبان در سال ۲۰۰۱، و اشغال افغانستان توسط آمریکایی‌ها، آنان رهبری رسمی طالبان را تحت ادارهٔ [نفوذ] خود درآوردند، بدین معنی که ما در افغانستان امروز می‌بینیم که دو لایه از طالبان وجود دارد. یکی لایهٔ رسمی و شناخته‌شده و تصنّعی که در قطر یا در مناطق اعیان‌نشین کابل و برخی از کشورهای منطقه ساکن است، و طالبان واقعی دیگری که در صحنهٔ جنگ با آمریکا و دولت دست‌نشاندهٔ افغانستان با احساس و ادّعای وطن‌پرستی اعلام جهاد کرده است. بین این دو لایه تفاوت جدّی وجود دارد. همهٔ اینها به بغرنجی وضع می‌افزاید…
  بیشتر بخوانید »

 • نگذاریم یاد نیلوفر در باتلاق کرونا دفن شود

  ما باید مناسبات سیاسی اجتماعی خود را با حکومتی تبیین کنیم که به وضوح نشان داده است ارزشی برای شهروندان و مردم خود قایل نیست؛ نه برای حقوق ما، نه رشد و استعدادها و خلاقیت ما، نه آزادی ما و از همه بارزتر نه جان ما! این آخری دیگر فاجعه است و نتیجه عدم اعتراض و بی تفاوتی نسبت به نقض حقوق پایه مان بوده است….
  بیشتر بخوانید »

 • چراغ بی‌فروغ دروغ

  تاریخ را که می‌خوانی، درمی‌یابی که این موریانه‌ها، عمله و اکره سپاه دروغ هستند: دروغ صدراعظم‌ها به شهریاران؛ دروغ جاسوسان به امیران؛ دروغ شاعران به شاهان؛ و دروغ حاکمان به مردمان. اینک ما در آخرین روزهای سال ۱۳۹۸ به‌ سر می‌بریم، سالی که در طول آن، به ازای هر حادثه (با عوامل طبیعی یا اوامر انسانی)، بارش سهمگین دروغ و پنهان‌کاری ناشیانه را شاهد بوده‌ایم…
  بیشتر بخوانید »

 • گیر افتادن هزاران پناهجو در مرز ترکیه و یونان

  همین حالا هزاران پناهجو در منطقه بی‌طرف میان ترکیه و یونان گیر افتاده‌اند. ترکیه اعلام کرده که مرزهایش با اروپا را گشوده است، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها گروه‌های کوچکی از پناهجویان موفق به عبور از مرز شده‌اند و مرزبانان یونانی برای جلوگیری از ورود پناهجویان به گاز اشک‌آور و نارنجک نورزا متوسل شده‌اند….

  بیشتر بخوانید »

 • خانواده‌های زندانیان سیاسی: آزادشان کنید یا تا پایان بحران کرونا مرخصی بدهید

  نامه سرگشاده جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به مسئولان قضایی : با توجه به اخبار نگران کننده در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان‌های کشور و نظر به اینکه زندانیان ضمن عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول، به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند، ما جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران…
  بیشتر بخوانید »

 • عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام سه بازداشتی اعتراضات آبان هشدار داد

  عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه در ایران هشدار داده و گفته این سه نفر در دادگاهی “ناعادلانه” محاکمه شده‌اند و تحت شکنجه قرار داشته‌ اند…
  بیشتر بخوانید »

 • افزایش کودک‌همسری به دلیل فقر!

  وزیر ورزش و جوانان گفت: آماری در این زمینه به طور مشخص نداریم، گرفتن آمار کار راحتی نیست، اما گزارشات متعددی داشتیم، یعنی از چند ده نفر تجاوز کرده و به چند صد نفر رسیده بود.

  بیشتر بخوانید »

 • پیشنهاد خانه سینما برای تعطیلی فیلم‌سازی

  با شیوع ویروس کرونا در ایران بسیاری از پزشکان و متخصصان پیشنهاد کرده‌اند که فعالیت‌های مختلف در مناطق تحت خطر متوقف شوند. اما دولت تا کنون جز مدارس و دانشگاه‌ها نپذیرفته که فعالیت‌های دیگری در شهر را به اجبار تعطیل کند.

  بیشتر بخوانید »

 • سلامت و امنیتِ شغلی کارگران و زحمتکشان در مقابله با ویروس کرونا تامین باید گردد!

  حزب توده ایران خواهان تامین سلامت و امنیت شغلی طبقه کارگر در وضعیت خطیر کنونی است. ما خواهان اقدام‌های فوری به شرح زیر هستیم؛

  بیشتر بخوانید »

 • سبد معاش تعیین شده عین خط فقر است

  تنها چیزی که باید بر سرش چانه‌زنی کرد، همان نرخ سبد معاشی است که بسیار حداقلی محاسبه شده و ترجمان عینی خط فقر است؛ باید همان ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان، مبنای اولیه‌ی چانه‌زنی‌های مزدی کارگران قرار بگیرد و این یعنی افزایش مزدیِ بسیار بیشتر از صد درصد!..

  بیشتر بخوانید »

 • تیم پزشکان متخصص چینی وارد تهران شد

  سفیر چین از ورود ‏تیم متخصصان پزشکی چین با محموله جدید کمک‌های این کشور به ایران خبر داد.بیشتر بخوانید »

 • انتشار اولین آمار رسمی از آثار مخرب کرونا بر اقتصاد چین

  اداره ملی آمار چین برای نخستین بار گزارش داد که شیوع ویروس کرونا تاثیرات به شدت مخربی بر اقتصاد چین داشته است.بیشتر بخوانید »

 • مردم بر سرکار؛ نمایندگان تعطیل!

  مجلس را تعطیل کرده‌اند ولی مردم باید سرکار حاضر شوند.بیشتر بخوانید »

 • سقوط بازار سهام آمریکا

  یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد: سال پیش نوشته بودم که سقوط بازار سهام آمریکا شروع پایان ترامپ است. اینکه ۱۰درصد سقوط در ۷ روز در تاریخ اقتصاد آمریکا بیسابقه بوده یک طرف، اما حباب سنگین در بازار دارایی‌ها در آمریکا که ترامپ با نرخ بهره پایین مدام در آن دمید حالا با سوزن کرونا در حال ترکیدن است. بیشتر بخوانید »

 • آیا امکانات مقابله با کرونا و درمان آن با عدالت توزیع شده است؟

  کرونای مسئولان، کرونای مردم!بیشتر بخوانید »

 • یورش به معیشت طبقه‌ کارگر؛ از تعیین نرخ سبد معاش تا اصلاح قانون کار

  همزمان با تعیین نرخ سبد معاش در کمیته مزد که به معنای تحمیل فقر به خانوارهای کارگری است؛ اتاق بازرگانی خواهان سرعت بخشیدن به اجرای طرح اصلاح قانون کار و  آزادسازی مزد در سال آینده شده است.

  بیشتر بخوانید »

 • هشدار اروپا درباره وقوع “جنگ تمام عیار جهانی” در ادلب

  دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا امروز (جمعه) هشدار داد، تنش‌ها در ادلب سوریه ممکن است تشدید و تبدیل به یک درگیری بین‌المللی بزرگ شود.

  بیشتر بخوانید »

 • نقدی بر امپراتوری دروغ

  شاید دولتمردان و دیگر عالی منصبان سر در برف فرو کرده اند و صدای ملت را نمی شنوند اما من اسمی را که مردم این روزها بر آنان نهاده اند را به ایشان یادآوری میکنم.

  بیشتر بخوانید »

 • ۸۰ درصد مردم حرف‌های حکومت را باور نمی‌کنند

  عبدالله ناصری: متاسفانه مسئولان ما هنوز هم معتقدند که هر اتفاقی که رخ می‌دهد یک توطئه پشت آن قرار دارد. روحانی نیز یک شخصیت امنیتی است و مسئولان جمهوری اسلامی نیز همواره تابع نظریه توطئه هستند.

  بیشتر بخوانید »

 • شیب صعودی نمودار ابتلا به کرونا؛ حکومت اراده و توان کنترل این بیماری را دارد؟

  در حالیکه سخنگوی دولت از” تسلط بر شرایط” سخن می گوید؛رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، خبر روند صعودی کووید ۱۹ طی روزهای آینده را اعلام و نسبت به عدم کنترل به موقع این بیماری همه گیر هشدار داده است.

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا