ماه: فروردین ۱۳۹۹

 • افشای اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام

  ۴۲ میلیون شماره تلفن و اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام در اینترنت منتشر شده است. این اطلاعات از نسخه‌های غیراصل تلگرام جمع آوری شده است. عامل، تلگرام‌های غیراصل بودند و تلاش‌شده اطلاعات کاربران را در بازار سیاه بفروشند.

  بیشتر بخوانید »

 • اروپا و ایران سرانجام از طریق اینستکس معامله کردند

  به گفته وزارت خارجه آلمان این اقلام پزشکی هم اینک به ایران رسیده است. در این بیانیه اشاره‌ای به میزان و جزئیات کالاهای پزشکی ارسالی به ایران نشده است.

  بیشتر بخوانید »

 • نگاهی به جنبش زنان در ایران

  فرامرز دادور: در شرایط کنونی نیز بخاطر تداوم سرکوبهای شدید سیاسی و نبود تشکلهای مردمی و از جمله سازمانهای مستقل مدافع حقوق زنان برای آزادیهای دمکرات و عدالت اجتماعی، مبارزات برای حقوق برابرِ جنسیتی هنوز ضعیف است… پیوست مبارزاتی بین جنبشهای مردم و بویژه جنبشهای زنان و کارگری، سنگ بنای پیروزی انقلاب دمکراتیک در ایران است. بیشتر بخوانید »

 • اقتصاد ایران را نه تحریم ها و کرونا که رژیم ولایی به نابودی کشید

  هنگامی‌که می‌گوییم اقتصاد بیمار در جامعۀ استبدادزده، انواع و اقسام آفت‌ها و بلایا، مانند شیوع بیماری کرونا، فشار و خفقان، بیکاری، گرانی، دزدی، فساد، شیوع مواد مخدر، امروزی دشوار و فردایی تاریک را باید درنظر آورد و همۀ آن‌ها را با هم آمیخت و تصوری کلی پیدا کرد که ما برای صرفه‌جویی آن را در اصطلاح “استبداد دینی” خلاصه کرده‌ایم…
  بیشتر بخوانید »

 • ناآرامی و آتش‌سوزی در زندان شیبان اهواز

  موج شورش و فرار از زندان ها – نوبت به سپیدار اهواز رسید. در پی شورش زندانیان در زندان سپیدار، زندانیان در زندان مرکزی اهواز (شیبان) هم به دلیل کمبود امکانات بهداشتی و عدم اعطای مرخصی به زندانیان و وحشت از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ شورش کردند…
  بیشتر بخوانید »

 • عبدالصمد کامبخش: نظری به جنبش کارگری و کمونیستی در ایران(بخش ششم)

  از تاریخ حزب کمونیست ایران(۲)

  از آغاز تا تشکیل کنگره دوم

  رونق کار حزب را رضاخان بالقوه برای خود و حکومت دیکتاتوری که شالوده ریزی می‌کرد خطری می‌دانست و لذا همین که اندکی خود را مستقر یافت کمونیست‌ها را هدف حمله قرار داد. چندروز قبل از انقراض سلطنت قاجاریه آخرین روزنامه‌ی حزبی ـ روزنامه‌ی «نصیحت» ـ توقیف و مدیرش واعظ کیوانی به تهران احضار شد و شب نهم آبان (انقراض سلطنت قاجاریه) جلوی مجلس بقتل رسید. بیشتر بخوانید »

 • طبقه کارگر آفریقای جنوبی و انقلاب ملی دمکراتیک ۱۹۸۸ (بخش دوم)

  نوشته: جو اسلُوو، دبیر کل حزب کمونیست آفریقای جنوبی

  برگردان: احسان صالحی

  با کنار گذاشتن اتحادهای طبقه ای و تکروی، طبقه کارگر در حقیقت رهبری مبارزه ملی را به قشرهای بالای متوسط و متوسط واگذار خواهد کرد. این به یک راه حل خیانت آمیز رفورمیستی و به یک آفریقای صرفاً سرمایه داری پساآپارتاید با هژمونیِ جنبشِ ملی سیاهپوستانِ بدل خواهد شد که بورژوازی بر آن مسلط خواهد شد.

  بیشتر بخوانید »

 • بار کرونا بر شانه بی‌رمق سازمان تأمین اجتماعی

  در شرایطی که شیوع ویروس کرونا مخاطرات و هزینه‌های مضاعفی را بر سازمان تأمین اجتماعی و زندگی بازنشستگان این سازمان تحمیل کرده است، فعالان کارگری و مسئولان این سازمان نسبت به تشدید بحران کمبود نقدینگی و ناتوانی از پرداخت مستمری کارگران بازنشسته ابراز نگرانی می‌کنند. دولت در تصمیمات اخیر خود ضمن بی‌توجهی به بار سنگین کرونا بر سازمان تأمین اجتماعی، بازنشستگان این سازمان را به حاشیه رانده است….
  بیشتر بخوانید »

 • کرونا و مبارزه برای امنیت زیست

  همه‌گیربودن ویروس کرونا در ‌کشور ما و تکرار تاریخ یک قرن قبل که «سال آنفولانزایی» نام گرفت، همه و عمدتاً تهیدستان را تهدید می‌کند. مستند کوتاهی که براساس گزارش دانشگاه شریف تهیه شده‌است، نشان می‌دهد که در صورت عدم رعایت قرنطینه‌ی کامل و واقعی تا اواخر خرداد، بحران کرونا پایدار و حداقل سه‌و‌نیم میلیون نفر را قربانی خواهد کرد….
  بیشتر بخوانید »

 • توقف انتشار نشریات کاغذی: بحران‌آفرینی در کانون بحران

  کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نسخه کاغذی نشریات تا پایان طرح فاصله گذاری اجتماعی چاپ نمی‌شود. به این ترتیب، تنها نسخه‌ دیجیتال این روزنامه‌ها در دسترس خواهد بود. فعالان سیاسی و مطبوعاتی این تصمیم دولت را خطرناک ارزیابی کرده‌اند…
  بیشتر بخوانید »

 • گزارش هیئت سیاسی به نشست وسیع کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ‌ ایران (بخش جهان)

  رفقای گرامی

  هفت سال پس از برگزاری کنگرهٔ ششم حزب توده ایران، پنجمین نشست (وسیع) کمیتهٔ مرکزی در شرایطی برگزار می‌شود که مردم سراسر جهان، نگران از پیامدهای ویرانگر نظم اقتصادی سرمایه‌داری استثمارگرانه، غیر عادلانه و ناپایدار حاکم، در جستجوی نظامی نوین بر پایهٔ عدالت اجتماعی و صلح، حفظ محیط‌زیست، و به دور از تبعیض‌های نژادی و جنسی هستند؛ نظامی که به گمان ما، سوسیالیسم در قرن بیست و یکم است.

  بیشتر بخوانید »

 • تاریخ جدید برگزاری اامپیک توکیو به طور رسمی اعلام شد

  براساس تایید کمیته سازماندهنده المپیک توکیو، این رویداد که به دلیل شیوع ویروس کرونا به مدت یک سال به تعویق افتاده است، از ۲۳ جولای تا هشتم آگوست ۲۰۲۱ (اول تا ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.بیشتر بخوانید »

 • چالش‌های کوچ عشایر در فصل کرونا

  شیوع بیماری کرونا علاوه بر زندگی شهری و روستایی، زندگی عشایر کوچ‌نشین را نیز تحت تاثیر خود قرار داد؛ نخستین تاثیر آن، تعویق در کوچ عشایر از قشلاق به ییلاق بود.بیشتر بخوانید »

 • زبان نرم هسته سخت قدرت!

  موسسه فرهنگی رسانه‌ای اوج در سال ۱۳۹۰ تاسیس شد. نهاد‌های نظامی مثل سپاه هیچگاه حضور حرفه‌ای در عرصه فرهنگ و هنر نداشت، از ابتدای دهه نود ضرورت تبلیغ و ترویج دیدگاه‌های خود در قالبی کاملا حرفه‌ای را درک و به همین خاطر به تاسیس موسسه اوج اقدام کردند.

  بیشتر بخوانید »

 • گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و روسیه پیرامون بحران سوریه وشیوع کرونا

  وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور و همتای آمریکایی او پیرامون همه گیری ویروس کرونا، دستورکار بین المللی و همچنین حل و فصل بحران سوریه با یکدیگر گفتگو کردند.

  بیشتر بخوانید »

 • دادگاه تجدیدنظر چهار فعال مدنی را به ۴۰ سال حبس محکوم کرد

  بیداددادگاه تجدیدنظر استان خراسان، هاشم خواستار، محمد نوریزاد، محمد حسین سپهری و فاطمه سپهری چهار تن از کنشگران مدنی که تابستان سال گذشته با نوشتن نامه‌ای خواستار استعفای آیت الله خامنه‌ای شده بودند را مجموعا به ۴۰ سال و شش ماه حبس تعزیری، ۴ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۴ سال تبعید محکوم کرد. این شهروندان پیشتر در مرحله بدوی به همراه چهار تن دیگر توسط دادگاه انقلاب مشهد به ۷۲ سال حبس تعزیری، ۶ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۶ سال تبعید محکوم شده بودند…
  بیشتر بخوانید »

 • شبکه تارهای عنکبوتی

  اگر یکبار دیگر راه آمده را بررسی کنید می‌بینید که بین توسکا و ستاد اجرایی فرمان امام هفت نهاد صوری قرار دارند که تنها نقش واسطه‌ای میان شرکت مادر با فعالیت‌های مختلف را ایفا میکنند…بیشتر بخوانید »

 • ابداع منحصر به فرد رژیم

  معاونت علمی و فناوری حسن روحانی، اعلام کرد بر اساس تحلیل ستاد ملی مقابله با کرونا برآورد ایران تا اوایل تابستان درگیر همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ است. بر این اساس میزان مداخله دولت و محدودیت‌ها در کاهش نرخ مرگ و میر تاثیرگذار ارزیابی شده است. ” وقتی زمین سفت است ، گاو از چشم گاو دیگر بیند.”…..همزمان اختلافات جناحی بر سر مدیریت کرونا به تدریج بالا می‌گیرد….
  بیشتر بخوانید »

 • ابراز نگرانی از سلامتی نرگس محمدی

  به‌گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، عذار بازرگان مادر نرگس محمدی فعال مدنی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران نسبت به سلامتی دخترش ابراز نگرانی کرده است…
  بیشتر بخوانید »

 • کارگران بازنشسته از افزایش مستمری محروم شدند

  حسن روحانی ادعا کرد که : حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری افزایش می یابد. کارگران بازنشسته نه تنها سهمی از این افزایش حقوق نمی‌برند، بلکه حتی ممکن است به دلیل بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، پرداخت مستمری آنان هم به تعویق به افند. آن هم در شرایط همه‌گیری بودن بیماری کووید ۱۹ که فعالیت اجتماعی را مختل و سالمندان را بیش از سایرین در خطر ابتلا قرار داده است….
  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا