ماه: اردیبهشت ۱۳۹۹

 • پیشنهاد جایزه صلح نوبل به هیئت پزشکان کوبا

  سازمان فرانسوی پس از برشمردن اهمیت اقدام پزشکان کوبایی در نجات زندگی مردم جهان در کشورهای مختلف در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین اعلام کرد، رسانه ها و مطبوعات جهان نمی توانند این حمایت را که «موجب تعجب بسیاری در اروپا شد» بپوشانند.

  بیشتر بخوانید »

 • بیانیه فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری اوضاع کنونی جهان و وظایف جنبش سندیکایی

  وظایف عاجل ما
  برادران و خواهران کارگر، شاغلین و بیکاران، بازنشستگان، مهاجرین و پناهندگان، دانشمندان جوان، مردم بومی کشورها، زنان و مردان، در مواجه با مشکلات پیچیده‌ای که روبرو هستیم، باید ما یک‌بار دیگر در صف نخست مبارزه و با اتحادعمل برای نابودی استثمار با خواست‌های فوری زیر، پیکار کنیم:

  بیشتر بخوانید »

 • با دهانهای پر از شکوفه

  رحمان:
  به پیشباز ماه مه خواهند رفت
  و سرودهای شان را در خیابانها و کارخانه ها
  به پرواز در خواهند آورد.
  کارگران،
  این امیدهایِ فردا
  تنها نخواهند ماند،

  بیشتر بخوانید »

 • اعتراضات دی‌ ۹۸: دو دانشجوی دانشگاه تهران به حبس و شلاق محکوم شدند

  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، مصطفی هاشمی‌زاده دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به تحمل پنج سال حبس تعزیری و به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و همچنین به‌عنوان مجازات تکمیلی به سه ماه کار اجباری در بیمارستان نیایش و دو سال محرومیت از خوابگاه دانشجویی محکوم کرد.

  از سوی دیگر، امیرمحمد شریفی دانشجوی رشته مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه تهران نیز توسط دادگاه انقلاب به سه ماه حبس تعزیری محکوم شده است. هر دوی این دانشجویان به‌ دلیل شرکت در تجمعات سراسری دی‌ ماه ۹۸ که در اعتراض به ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران شکل گرفت، در ابتدا بازداشت و سپس در دادگاه به حبس و شلاق محکوم شدند. اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران روز ۲۳ بهمن ‌ماه ۹۸ درباره جزییات بازداشت شماری از دانشجویان این دانشگاه در جریان اعتراضات دی ‌ماه گفته بود: «این دانشجویان به علت حضور در تجمعات اخیر و شعارهای تند و ساختارشکنانه‌ای که سر داده‌اند، بازداشت شده‌اند. ما اطلاعات دقیقی نداریم و اطلاعات در اختیار پلیس است اما زمانی که دستگاه قضایی حکمی را صادر می‌کند، براساس اتهاماتی است که عنوان مجرمانه دارند.» امیرمحمد شریفی به‌همراه یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه تهران به‌نام معین زارعیان، اواسط بهمن ماه از مقابل خوابگاه دانشجویی این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. سلیمانی اما درباره بازداشت این دو دانشجو گفته بود: «این دو شخص بیرون محیط دانشگاه بازداشت شده‌اند.»

  او همچنین با اذعان به ارتباط پنهانی حراست دانشگاه با نهادهای امنیتی و قضایی گفته بود: «از اینکه امیرمحمد شریفی ابلاغ قضایی داشته، مطلع بودیم اما او به دادسرا مراجعه نکرد و حکم دستگیری او آمد و بازداشت شد.»

  به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
  @sedayemardomdotn

 • اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به ‌مناسبت اوّل ماه مه

  رژیم ولایت فقیه سدّ اساسی در راه تحقق حقوق کارگران و زحمتکشان در میهن ماست!

  پیروز باد مبارزهٔ‌ متحد و سراسری کارگران و زحمتکشان بر ضد ظلم، بی‌عدالتی، سرکوب، خصوصی‌سازی، و نقض حقوق صنفی!

  احیای سندیکاهای مستقل کارگری راهکارِ مؤثر برای تحقق حقوق صنفی کارگران و حفاظت از آنهاست!

  بیشتر بخوانید »

 • به کارگران شریف ایران توجه کنید ومشکلات معیشتی آنان را جدی بگیرید

  جبهه ملی ایران: با گرامی داشت روز جهانی کارگر اعلام می‌کند… هیات حاکمه باید توجه کند که افزایش تولید با حرف و شعار محقق نمی شود.

  بنا بر اخبار و اطلاعات منتشر شده و آنچه که به وضوح مشهود است، شرایط کنونی جامعه در تمامی حوزه‌ها در سطح «شرایط بحران» طبقه‌بندی می‌شود. اقشار مختلف مردم و به ویژه کارگران، همزمان با بحران‌ فراگیری بیماری ویروسی کووید۱۹ فشار سنگین و شدید اقتصادی را تحمل می‌کنند اما سیاست کارگشا و موثری برای حل بنیادین این مشکلات از سوی زمامداران به چشم نمی‌خورد. در این شرایط سخت اقتصادی بیشترین فشار و هزینه بر گروه کارگران محسوس میباشد و از سوی دیگر تصمیمات کلان و سیاست‌های حمایتی برای کارگران نیز شرایط بغرنجی را برای جامعه کارگری ایجاد کرده است. تعیین حداقل دستمزد کارگران در هفته‌های اخیر نشان داد که حاکمیت درد و رنج جامعه کارگری را نمی‌داند و یا نمی‌خواهد که آن را درک کند. بی شک دستمزد تعیین شده با نرخ تورم همخوانی نداشته و مشکلات معیشتی کارگران را تشدید کرده است. واگذاری شرکتها و کارخانه‌ها براساس اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی خصوصی‌سازی را تبدیل به خصولتی سازی کرده و به همین بهانه، بندی از همین اصل را که اذعان می‌کند بایستی ۵ درصد سهام کارخانه‌ها و شرکتها برای افزایش انگیزه به کار و تولید، کیفیت و امنیت شغلی به کارگران ارائه شود را حذف کردند. کارگرانی که ماه هاحقوق نگرفته‌اند با کمترین اعتراض بازداشت و زندانی می‌ شوند و حکم‌های طولانی حبس برای آنها صادر می‌گردد. امروزه بسیاری از کارگران به دلیل عقد قرارداد موقت و ترس از اخراج، احضار و بازداشت تمامی سختی‌های کاری را متحمل می‌شوند که این مساله شرایط زندگی و معیشت کارگران و خانواده‌های آنان را به خطر انداخته است. کارگران شریف ما از اولیه ترین حقوق خود مانند حق داشتن اتحادیه وسندیکای واقعی محرومند .با سیاست‌های پر از اشتباه وندانم کاری های حاکمیت جمهوری اسلامی، هر روز خط فقر جمع گسترده‌تری را در زیر خود جای می دهد و برخی بی‌شرمانه با استفاده از رانت‌ها، رابطه‌ها و بهره‌گیری از عناوین گوناگون سرمایه اقتصادی و اجتماعی جامعه را به یغما می‌برند و از مردم می‌خواهند که «این شرایط» را تحمل کنند.!
  جبهه ملی ایران با گرامی داشت روز جهانی کارگر بار دیگر اعلام می‌کند که چرخ تولید و رونق اقتصادی، با دستان پرتوان کارگران است که به حرکت درآمده و موجب توسعه و رفاه می‌شود و بنا براین حکومت نیز موظف به تامین تمامی حقوق کارگران در حد استاندارهای تعیین شده است. هیات حاکمه باید توجه کند که افزایش تولید با حرف و شعار محقق نمی شود.افزایش تولید علاوه بر تامین قشر کارگر مستلزم ایجاد و توسعه کارخانجات و موسسات تولیدی در همه ی اشکال و صور مختلف آن و کارآفرینی هرچه بیشتر است و برای ایجاد این نهادهای تولید کننده، یقینا جلب سرمایه گذاری داخلی و خارجی ضرورتی حتمی است و جلب سرمایه گذاری، شرایط امن سیاسی و اقتصادی را طلب می کند. ایجاد تنش در کشورهای منطقه و ستیز با جامعه جهانی نافی جلب سرمایه گذاری و افزایش تولیداست. از طرف دیگر اقدام نادرست باز کردن دروازه های کشور به روی کالا های خارجی به ویژه کالاهای چین که توسط برخی از نهادها و افراد وابسته به مراکز قدرت، به منظور کسب سودهای کلان با ارقام نجومی و هم با نیات سیاسی نا موجه صورت گرفته، دشمن تولیدات داخلی بوده و موجب زمین گیر شدن کارخانه ها و موسسات تولیدی گردیده و آن ها را به حالت رکود و ورشکستگی کشانده است.
  یازدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۹
  تهران – هیات رهبری اجرائی جبهه ملی ایران

   

  به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
  @sedayemardomdotn

 • نه فقر و نه بی عدالتی، برای آزادی و عدالت اجتماعی

  امسال بزرگداشت روز اوّل ماه مه در شرایطی برگزار می‌شود که شیوع ویروس همه‌گیر کورونای جدید جهان را در شرایط بسیار دشوار و ویژه‌ای قرار داده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها، بیش از ۳میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند و بیشتر از ۲۰۰هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند. بخش بزرگی از قربانیان این فاجعهٔ جهانی زحمتکشان و محرومان کشورهای جهان هستند. …
  بیشتر بخوانید »

 • بحران در شعر، شاعر و مخاطب

  محمود معتقدی از افت‌وخیزهای جریان شعر که معتقد است به بحران در شعر، شاعر و مخاطب برمی‌گردد می‌گوید…

  بیشتر بخوانید »

 • بازگشت دریاچه‌ها و تالاب‌ها به وضعیت ۱۰ سال قبل

  مدیرکل سنجش‌ازدور سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه بارندگی‌های سال جاری برخلاف سال گذشته که تبدیل به سیل شد، مهار و در مخازن پشت سدها جمع‌آوری شدند، گفت: این بارندگی‌ها نه‌تنها موجب شد سطح آب دریاچه ارومیه در شرایط خوبی قرار گیرد، بلکه تالاب‌های کشور که در پاییز تقریباً خشک‌شده بودند نیز پر آب شدند که این امر به دلیل بارندگی‌هایی است که در سراسر کشور داشتیم.بیشتر بخوانید »

 • فقر غذایی در آینده کشور

  جامعه پایدار جامعه‌ای است که نیازهای اساسی آن با کمترین چالش تأمین ‌گردد. بهترین تعریف از نیازها در سلسله مراتب هرم مازلو دیده می‌شود که تغذیه در کف آن قرار دارد و قاعده بزرگ هرم را تشکیل می‌دهد. بیشتر بخوانید »

 • نقش شورای نگهبان در به‌حاشیه‌راندن مجلس و ماجرای جعلی‌بودن مدرک یک منتخب مجلس یازدهم

  چند روزی است که بحث‌هایی درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی منتخب حوزه تفرش در مجلس یازدهم شنیده می‌شود و در آخرین خبرها سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که وزارت علوم مدرک تحصیلی «سینا کمالخانی» را تأیید نکرده است و لذا انتخابات در آن حوزه انتخابیه ابطال می‌شود.بیشتر بخوانید »

 • دولت ترامپ به دنبال برگرداندن تحریم‌های شورای امنیت و اتحادیه اروپا علیه ایران

  بعید است که تمام ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل طرح تحریم تسلیحاتی را بپذیرند.بیشتر بخوانید »

 • تامین معیشت مردم، مهم‌ترین چالش دولت در سال ۹۹

  دو ماه از سال ۹۹ گذشته است. اکنون شاید بهتر بتوان از چالش‌های احتمالی که دولت امسال با آنها درگیر شود، صحبت کرد.بیشتر بخوانید »

 • محصولات کشاورزان زحمتکش دزفول به دلیل بسته بودن مرز روی دستشان مانده

  مردم محروم کشورمان که نتایج چهل‌ویک سال حکومت اسلامی و پیاده شدن قوانین فقهی را در پیش رو دارند به‌خوبی دریافته‌اند که از حاکمیت مطلق ولایی جز نابودی همهٔ آرزوهایشان برای زندگی بهتر به‌دست هارترین نمایندگان کلان‌سرمایه‌داران و غارتگران چیزی دیگر نصیبشان نشده است.

  به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
  @sedayemardomdotn

 • این بار با کدام هدف؟

  علی خامنه ای دستور “جهش تولید” را داد. حسن روحانی از او قدردانی کرد. رهبر حکومت اسلامی با خصوصی سازی و “ساماندهی سهام عدالت” موافقت کرد.  عجبا، رئیس قوه قضاییه هم می گوید چهار چشمی بر شفافیت و حساب‌ کشی نظارت می‌کند. مردم ما امسال در شرایطی به استقبال برگزار کردن روز کارگر می‌روند که ایران به چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب بهمن، انقلابی که به‌دست پرتوان کارگران و زحمتکشان به‌پیروزی نهایی رسید، وارد می‌شود. از شعارهایی که سران جمهوری‌اسلامی در آغاز حکومتشان به‌نفع کارگران و دهقانان سر می‌دادند- ازجمله مدعیات دروغین خمینی(در پیامش در روز اول ماه مه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹) که می‌گفت: “کارگران از ارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه در جامعه‌ها هستند. چرخ عظیم جوامع بشری با دست توانای کارگران در حرکت و چرخش است. حیات یک ملت، مرهون کار و کارگر است…”- چهل و یک سال سپری شد. تنها آنچه از حکومت جهل، دروغ و جنایت جمهوری‌ اسلامی نصیب کارگران و زحمتکشان میهن ما شده، فقر، محرومیت شدید، ظلم بی‌سابقه و بی حقوقی کامل بوده است….
  بیشتر بخوانید »

 • فراخوان فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری: ۳۵ ساعت کار درهفته!

  برگردان: جهان/بگذارید این شعار امسال در روز جهانی کارگران اوج گیرد. پوستری که برای شما ارسال می کنیم می تواند زینت بخش ابتکارات رزم جویانۀ ما درهرگوشه از دنیا باشد. با اتحاد ما می توانیم به این هدف نیز برسیم!

  بیشتر بخوانید »

 • به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر تحول‌های سیاسی، چالش‌ها و راهکارهای جنبش کارگری – سندیکایی در مرحلهٌ کنونی

  تجربهٌ مبارزاتِ کارگران میهن ما و همچنین کارگران دیگر نقاط جهان نیز موید این واقعیت است. اما واقعیت دیگری که همواره باید درنظر گرفت، دوری از هرگونه محفل‌گرایی و محدودشدن در فضای مجازی است. وظیفهٌ مقدم و غیرقابل انکار همهٌ فعالان کارگری و سندیکالیست‌های راستین فعالیت در میان توده‌های کارگر در سطح کارگاه‌ها و کارخانه‌هاست.

  بیشتر بخوانید »

 • عبدالصمد کامبخش: نظری به جنبش کارگری و کمونیستی در ایران (۱۴)

  پس از شهریور ۱۳۲۰ علاوه بر اتحادیه کارگران یوسف افتخاری که منظور اصلی آن ایجاد تفرقه در صفوف طبقه کارگر ایران بود، دو اتحادیه دیگر نیز بوجود آمده بود. تشکیل دهندگان آن از افراد سابقه دار حزب کمونیست ایران بودند که در خطوط اصلی با اتحادیه کارگران زیر رهبری حزب توده ایران همکاری داشتند.

  بیشتر بخوانید »

 • لکنت اصولگرایان در برابر قالیباف

  زبان اصولگرایان در برابر قالیباف الکن است و در بزنگاه، منافع سیاسی-جناحی خود را به حقیقت ترجیح می‌دهند. تاکنون دو چهره اصولگرا به صراحت بر تخلفات شهرداری در دوره قالیباف صحه گذاشته‌اند اما در عین حال هم از او حمایت کرده یا حداقل سکوت کرده‌اند.

  بیشتر بخوانید »

 • شبکه برای صلح و عدالت اجتماعی در گوتنبرگ سوئد: خجسته باد اول ماه مه

  ما ضمن ابراز همبستگی با مبارزات کارگران و زحمتکشان جهان برای احقاق مطالبات خود در این شرایط دشوار، خواسته های زیر را اعلام می کنیم:

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا