ماه: خرداد ۱۴۰۰

 • جبهه ملی ایران در انتخابات فرمایشی شرکت نمی کند

  ملت ایران در چندین دوره تجربه شرکت در انتخابات و انتخاب بین بد و بدتر را پشت سر گذاشته  و کاملا متوجه شده است که این گونه انتخابات در ساختار معیوب موجود راه به جایی نمی برد.

  بیشتر بخوانید »

 • ورزشگاه رفتن زنان؛ اولویت یا مطالبه؟

  ابراهیم رئیسی نامزد ریاست جمهوری چند روز پیش در واکنش به خواست و مطالبه زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها، نه تنها آن را یک تبعیض جنسبتی ندانست بلکه حتی آن را اولویت زنان به حساب نیاورد و گفت: «ورزشگاه رفتن، اولویت زنان نیست، مشکلات معیشتی اولویت زنان است.»

  بیشتر بخوانید »

 • گره خوردگی سیاست مافیا اقتصاد در ترکیه

  محمد حسین یحیایی: آنچه مسلم است جامعه ترکیه خواهان شفافیت، پاکسازی و حاکمیت قانون است، تا روزی که نهاد قضاوت استقلال کافی نداشته باشد و سیاست در همه امور دخالت بکند و مطبوعات بعنوان رکن اصلی دمکراسی آزادی عمل نداشته باشند مبارزه با فعالیت های سیاه و چرکین و جرائم سازمان یافته همراه با موفقیت نخواهد بود…

  بیشتر بخوانید »

 • ارمنستان نقشه ۹۷ هزار مین کاشته شده در قره‌باغ را تحویل باکو داد

  ارمنستان بعد از ماه‌ها درخواست و رایزنی جمهوری آذربایجان با این کشور و میانجی‌گران بین‌المللی، نقشه مناطق مین‌گذاری شده در قره‌باغ کوهستانی را به باکو تحویل داد………
  بیشتر بخوانید »

 • آغاز واردات برق از جمهوری آذربایجان

  در گزارش‌های انتشار یافته در هفته های اخیر دلیل‌هایی مختلف برای خاموشی‌های سراسری اعلام شده است. وزارت نیرو در گرماگرم خبرهای قطعی برق از شرایط بحرانی برق تا یک ماه آینده خبر داد تا آب پاکی را روی دست معترضان به این تاریکی‌های آزاردهنده ریخته باشد. رژیم جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها از طریق شرکت‌های وابسته به سپاه دست به استخراج رمزارز می‌زند……
  بیشتر بخوانید »

 • مرگ کودکان بلوچ در هوتک‌ها پایانی ندارد

  این روزها که کاندیداهای ریاست جمهوری با وعده و وعیدهای فراوان و ادبیاتی خاص و جدید مشغول رقابت بر سر صندلی پاستور هستند و افکار عمومی نیز مشغول بحث در مورد کاندیداها، هوتک روستای «شیخان کرگ» از توابع دشتیاری در استان سیستان و بلوچستان یک کودک دیگر را بلعید و به کام مرگ فرو برد. یحیی شش ساله سومین کودکی است که در یک سال گذشته‌ در برکه‌ این روستا میافتتد و غریبانه میمیرد…….
  بیشتر بخوانید »

 • تظاهرات طرفداران فلسطین هم زمان با اجلاس گروه هفت در انگلیس

  هزاران نفر از هواداران فلسطین روز شنبه در حالی که نگاه جهان به اجلاس سران گروه هفت در انگلیس دوخته شده است، مقابل دفتر نخست وزیری در قلب لندن تجمع کرده و ضمن حمایت از ملت مظلوم فلسطین، جنایات رژیم کودک‌کش اسرائیل را محکوم کردند.بیشتر بخوانید »

 • سومین مناظره انتخابات؛ آخرین کری خوانی ها

  سومین دور مناطره؛ آخرین تلاش برای عوام فریبی؛ آخرین دور مناظره تلویزیونی میان هفت نامزد تائید شده شورای نگهبان تحت عنوان “دغدغه‌های مردم” برگزار شد. این دور از مناظره برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای اهمیت دارد زیرا دو دور پیشین مناظره‌ها بی‌تأثیر بوده‌اند. اما این بار نیز آب در هاون کوبیدن بود…….
  بیشتر بخوانید »

 • “وطن من” از ایرج بسطامی

  آهنگ وطن من
  ترانه سرا :ملک الشعرا بهار
  اهنگساز استاد مشکاتیان
  خواننده:ایرج بسطامی
  این آهنگ را سازمان یونسکو سرود ملی نامید البته استاد مشکاتیان این رویداد را چندان نگرفت و بیشتر به جاودانگی اثر و بالندگی صدای ایرج جانش بالید
  هرسه رفتند و ماندگار ماندند برای ماندگاری کوششی باید و صداقت و هنری .

  و امروز همی گویم با محنت بسیار
  دردا و دریغا وطن من وطن من…
  بیشتر بخوانید »

 • اعتراض هزاران نفر در سراسر اسپانیا به خشونت جنسیتی

  هزاران نفر از شهروندان اسپانیا در شماری از شهرها مانند مادرید، بارسلونا، پامپلونا، گرانادا و تولدو، شامگاه جمعه گرد هم آمدند تا خشونت جنسیتی در این کشور را محکوم کرده و تاسف خود از قتل‌های اخیر کودک اهل تنریفه توسط پدرش و جوان ۱۷ ساله اهل سِویل به دست همسر سابقش را ابراز کنند.بیشتر بخوانید »

 • زیربنا و روبنا، کلیدواژه‌های اساسی

  در اقتصاد و سیاست شکست خوردیم چون بی‌فرهنگیم، اهالی هنر در این مملکت محلی از اعراب ندارند، مدیریت فرهنگی به بن‌بست رسیده، قوه مجریه ناتوان‌تر از این است که اقتصاد، سیاست و فرهنگ کشور را مدیریت کند …..
  بیشتر بخوانید »

 • دلایل رد صلاحیت اعلام نمی‌شود

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران در واکنش به نامه امروز علی لاریجانی که خواستار انتشار علنی دلایل رد صلاحیت خود شده بود با رد این این مسئله گفته است که “در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است”…..
  بیشتر بخوانید »

 • میرحسین موسوی: بنده به عنوان یک همراه کوچک در کنار کسانی خواهم ایستاد که تسلیم تصمیمات پشت پرده، دزدکی و پنهانی نمی‌شوند

  پیام میرحسین موسوی از زندان اختر: بنده به عنوان یک همراه کوچک در کنار کسانی خواهم ایستاد که از انتخابات های تحقیرآمیز و مهندسی شده به جان آمده اند و تسلیم تصمیمات پشت پرده، دزدکی و پنهانی نمی‌شوند

  بیشتر بخوانید »

 • آموزش مجازی؛ زنگ خطر کم‌سوادی کودکان

  با تعطیلی مدارس، آمار ترک تحصیل، ازدواج و کار کودکان بالاتر رفته است. معاون وزارت بهداشت می‌گوید گروهی از دانش‌آموزان کلاس دوم خواندن را یاد گرفته‌اند اما نوشتن بلد نیستند….

  بیشتر بخوانید »

 • تظاهرات در ذی‌قار ، الناصریه و بصره / معترضان به خودروی الکاظمی حمله کردند

  استان «ذی قار» در جنوب عراق شاهد تجمعات اعتراض‌آمیز شبانه بود و معترضان در آن خواستار بهبود خدمات رسانی و مجازات عاملان قتل تظاهرکنندگان شدند.بیشتر بخوانید »

 • پیامدهای تغییرات آب و هوایی در حال ظهور است

  نتایج یک تحقیق جدید درباره تغییرات آب و هوایی نشان داده که هر چند ممکن با وخیم ترین تبعات افزایش دمای جهانی فاصله داشتیم اما بحران ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای ازهم اینک آغاز شده است……

  بیشتر بخوانید »

 • بیانیه ۳۰ زندانی سیاسی در خصوص درگذشت ساسان نیک نفس

  خبرگزاری هرانا – سی تن از زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ، با انتشار بیانیه ای نسبت به مرگ ساسان نیک نفس، واکنش نشان داده و اطلاعیه سازمان زندان ها در این خصوص را دروغ خواندند.

  متن کامل این نامه که نسخه ای از آن جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است، عینا در ادامه می‌آید:

  “به نام خدا

  (بیانیه هم بندان زندانی کشته شده در زندان تهران بزرگ اطلاعیه سازمان زندان ها در مورد مرگ ساسان نیک نفس دروغ محض است – او به قتل رسیده است).

  ناقوس شوم مرگ، بار دیگر برای زندانی سیاسی دیگری به صدا درآمد. بدیهی است که جان انسان‌ها در سیستم بگیر و ببند قضاییه جمهوری اسلامی و شکنجه گاه های آن هرگز اهمیتی نداشته و ندارد .

  عصر روز شنبه پانزدهم خرداد ماه جوانی خوشنام مردی شریف از هم بندان من در بند قرنطینه زندان تهران بزرگ در اثر قصور عامدانه قوه قضاییه جانش ستانده شد.«ساسان نیک نفس» همزمان از چند بیماری سخت قلبی ،کلیوی، اعصاب و روان و دیابت رنج می برد و طی ۱۱ ماهی که ناعادلانه در حبس بود تنها هم بندانش از او مراقبت می کردند. پدر دو دختر خردسال که به جرم تحریر چند نگاشت در شبکه های اجتماعی دچار مصیبت حبس ۵ ساله شده بود اکنون قربانی حکومتی شده که در این ۴۳ سال شوم و سیاه به بند کشیدن، شکنجه ،کشتار و نابود کردن خانواده ها تفریح لذت بخش جلادان آن بوده است آدمی از این حجم از قصاوت متحیر می شود که ساسان ها و بهنام محجوبی ها با وجود ابتلا به چندین بیماری جسمی و روحی محبوس می شوند به گونه ای که نه تنها مشمول قانون عدم توانایی تحمل حبس نمی شوند بلکه در زندان به سبب عدم رسیدگی جان می سپارند گویی ماشین مرگ قوه قضاییه سرِ باز ایستادن ندارد و اینگونه است که زندانیان سیاسی دیگری از جمله حسین هاشمی و محمد ترکمانی و چندین تن دیگر هم اکنون مدت یک هفته است که به بند جرایم خشن منتقل شده و در اعتصاب غذا به سر می‌برند و هر لحظه امکان دارد به سرنوشت دردناک علیرضا شیر علی محمدی دچار شوند که ۳ سال پیش در همین زندان ناجوانمردانه به قتل رسید.

  ما زندانیان سیاسی تهران بزرگ ضمن تکذیب اطلاعیه سراسر دروغ سازمان زندانها درباره مرگ مظلومانه ساسان نیک نفس اعمال قوه قضاییه را محکوم می کنیم و از ملت شریف و آزادیخواه ایران در داخل و خارج از کشور و تمامی نهادهای حقوق بشری بین المللی، عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر می‌خواهیم در قبال این جنایت و جنایت های از این دست سکوت نکنید چرا که جمهوری اسلامی برای خفه کردن صدای آزادیخواهان هیچ حد و مرزی نمی شناسد”.

  اسامی امضا کنندگان این بیانیه در ادامه می آید:

  ۱- شاپور احسانی راد/ ۲- میلاد ارسنجانی/ ۳- اکبر باقری/  ۴- کوروش باقری/  ۵- رضا بیج وند/ ۶- خالد پیرزاده/ ۷- احمد علی حاتمی/ ۸- حمید خرمی/ ۹- علیرضا خیری/ ۱۰- ایمان دارایی/ ۱۱- احسان دولتخواه/ ۱۲- شهاب سلطانیان/ ۱۳- محمد سلمانی/ ۱۴- رضا طالشیان جلودارزاده/ ۱۵- عبدالحبیب عبدالکریمی/ ۱۶- داوود عبداللهی/ ۱۷- میثم غلامی/ ۱۸- اکبر فرجی/ ۱۹- علیرضا فرشی/ ۲۰- امیر احسان قاضی/ ۲۱- پویا قبادی/ ۲۲- حسین قشقایی/ ۲۳- سعید قطان کاشانی/ ۲۴- علی قهرمانی/ ۲۵- فرزاد قهرمانی/ ۲۶- اسماعیل گرامی/ ۲۷- نوید لطیفی/ ۲۸- شهاب نصراللهی/ ۲۹- علی نوری زاد/ ۳۰- مسعود وظیفه.

  روز دوشنبه ۱۷ خردادماه، اداره کل زندان‌های استان تهران خبر درگذشت ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ را تایید کرد. آقای نیک نفس که از روز شنبه علیرغم وضعیت وخیم جسمی بدون رسیدگی مناسب پزشکی در بهداری زندان نگهداری شده بود جان خود را از دست داد. این زندانی سیاسی با وجود بیماری‌های مختلف از جمله دیابت، کبد چرب، ورم معده، فشارخون بالا و مشکلات اعصاب و روان، یازده ماه گذشته را در حال تحمل حبس بوده و تلاش مادر سالخورده او جهت دریافت گواهی عدم تحمل حبس تا لحظه مرگ فرزندش بی نتیجه بود.

  آقای نیک نفس پیشتر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری، به ۸ سال زندان محکوم شد که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس در خصوص وی قابل اجرا بود.

  ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی ۳۶ ساله و پدر دو دختر ۸ و ۹ ساله در تیپ ۶ سالن ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می شد.

  برخوردهای سلیقه ای و فراقانونی مسئولان زندان، علی الخصوص در خصوص زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ همواره زندانیان را با مشکلات متعدد روحی و جسمی مواجه کرده است. انتشار خبر درگذشت ساسان نیک نفس در سایه بی توجهی مسئولان زندان، بار دیگر باعث افزایش نگرانی در خصوص سایر زندانیان سیاسی محبوس در این زندان شده است. طی روزهای اخیر حسین هاشمی و محمد ترکمانی پس از انتقال تنبیهی به محل نگهداری زندانیان متهم به جرایم خشن اقدام به اعتصاب کردند. همچنین خالد پیرزاده دیگر زندانی سیاسی این زندان نیز در اعتصاب غذا بسر می‌برد. هرانا روز شنبه در گزارشی به اعتصاب غذای ۱۱ زندانی سیاسی در زندان های مختلف کشور و وضعیت کنونی آنان پرداخته بود.

  به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

  @sedayemardomdotnet

 • ۴۳ سال فریبکاری از خمینی تا خامنه‌ای؛ وعده‌های توخالی خانه‌دار کردن مردم

  بر اساس آمارهای ارائه شده قیمت مسکن در چند سال اخیر حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته، اما من مطلعم که قیمت مسکن در شرایط کنونی در قیاس با زمان دولت دهم حتی حدود ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.بیشتر بخوانید »

 • انتخابات ریاست جمهوری و فشار بیشتر بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران داخلی و خارجی ایران

  در حالی که کارزار رسمی انتخابات در ایران از تاریخ ۴ خرداد آغاز شده است، گزارش‌گران بدون مرز (RSF) باردیگر نبود اطلاع‌رسانی مستقل، سانسور تحمیل شده بر رسانه‌ها و تهدید روزنامه‌نگاران از سوی رژیم را محکوم می‌کند.بیشتر بخوانید »

 • نشست کمیسیون مشترک برجام شنبه در وین از سر گرفته می‌شود

  اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۱ خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست کمیسیون «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام روز شنبه در وین پایتخت اتریش از سرگرفته می‌شود…

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا