ماه: خرداد ۱۴۰۱

 • ارز ۴۲۰۰ رسما از گمرک خارج شد

  سرانجام با ابلاغ گمرک ایران، نرخ ۴۲۰۰ از محاسبه حقوق ورودی کنار رفت و نرخ ETS (نرخ نزدیک به بازار) جایگزین آن شد.به گزارش ایسنا، همزمان با سوم خردادماه، با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی دفتر واردات گمرک ایران به گمرک‌های اجرایی، جزئیات تکلیف قانون بودجه در راستای تغییر مبنای محاسباتی حقوق ورودی اعلام شده است…..
  بیشتر بخوانید »

 • اخطار جمعی از وکلای دادگستری به کارگزاران جمهوری اسلامی ایران

  آنچه در روزهای اخیر شاهد آن هستیم، اخبار و تصاویر تلخ و تکان دهنده‌ای از برخوردهای خشونت آمیز و غیرقانونی نیروهای انتظامی و امنیتی با هموطنانی است که سالیان متمادی با وجود دست و پنجه نرم کردن با انواع مشکلات و معضلات و فقر لجام‌گسیخته، جانب صبر و خویشتنداری نگه داشته‌اند و اکنون نیز به رغم مشاهده‌‌ی غارت سفره‌ ملت و اختلاس‌های مکرر و متعددِ هزاران میلیاردی به دست مسوولان فاسد و بی‌شرم، صرفاً از روش‌های مدنی و در نهایت با تشکیل اجتماعاتی که اساساً بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی تجویز شده است، اقدام به ابراز نگرانی و بیان خواسته‌های برحق خویش کرده‌اند….
  بیشتر بخوانید »

 • دبیرکل سازمان ملل: جهان با خطر یک جنگ سرد جدید “هسته‌ای” روبروست

  دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسمی در دانشگاه «سیتون هال» آمریکا گفت، جهان با خطر یک جنگ سرد جدید با زمزمه‌های “هسته‌ای” و تشدید ناگهانی ملی‌گرایی افراطی مواجه است.بیشتر بخوانید »

 • تیراندازی در تگزاس آمریکا؛ ۱۹ کودک دبستانی قتل‌عام شدند

  تیراندازی روز سه شنبه ۲۴ ماه مه در مدرسه ابتدایی «راب» واقع در شهر «یوالده» در ایالت تگزاس جان ۱۹ کودک و ۲ بزرگسال را گرفت….
  بیشتر بخوانید »

 • کودکان زباله گردی

  کار مشقت‌بار به‌لحاظ جسمی و روحی- وسیلهٔ گذران زندگی کودکان فقرزده میهن‌مان هستند و در بسیاری موردها با درآمدشان خانواده‌شان را هم سرپرستی کنند. این کودکان به‌جای اینکه مانند دیگر کودکان زندگی و بازی کنند و از حداقل‌های آموزش و پرورش برخوردار باشند، باید با جان کندن در نبرد با گرسنگی و صدمه‌هایش لقمه نانی به‌کف آرند و روزگار سپری کنند…..
  بیشتر بخوانید »

 • زوال تدریجی و نابودی کامل باغ گیاه‌شناسی با ساخت و ساز اطراف آن

  رییس باغ ملی گیاه‌شناسی ایران با اشاره به اینکه صدور مجوز ساخت ۲۲ برج ۳۸ طبقه با ساخت بیش از ۵۶۰۰ واحد مسکونی درست در جوار ضلع شمالی باغ گیاهشناسی ملی ایران بدون در نظر گرفتن حقوق مکتسبه این باغ، با قدمت بیش از ۵۴ ساله در این منطقه و زیرپا گذاشتن تمامی طرحهای تفصیلی است، گفت: این ساخت و ساز مسیری خطرناک و فاجعه بار برای این میراث علمی، تخصصی، طبیعی و فرهنگی است.بیشتر بخوانید »

 • کوچ غذایی

  کاهش تولید غذا در ایران به‌زودی هزاران ایرانی را مجبور به مهاجرت می‌کند. بر اساس گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، واردات غذا به ایران به‌طورمستمر درحال افزایش است. این گزارش نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، ایران به‌طور متوسط ۲۳ درصد از مصرف گندم، ۵۲ درصد برنج و ۷۱ درصد ذرت خود را از طریق واردات تأمین کرده است

  بیشتر بخوانید »

 • خودکشی تلخ یک کودک کار

  کودکان کار از سن پایین در خیابان بزرگ می‌شوند و آسیب‌های زیادی می‌بینند، گفت: نهادهای حمایتی مثل خانواده، حمایت زیادی از کودکان کار نمی‌کنند و به همین دلیل این بچه‌ها بیشتر در معرض آسیب هستند و وقتی به سن نوجوانی می‌رسند ممکن است دچار آسیب‌های جدی ازجمله خودکشی شوند…

  بیشتر بخوانید »

 • ضرورت سازمان‌دهی اعتراض‌های مردمی و تلاش مشترک برای گذار از دیکتاتوری ولایی

  در این شرایط، وظیفهٔ نیروهای ملی ترقی‌خواه و آزادی‌خواه است که با حمایت فعال خود از اعتراض‌های کارگران، معلمان، کشاورزان، کارمندان، بازنشستگان، و همهٔ محرومان اجتماعی، و ایجاد پیوندهای واقعی و مؤثر با اعتراض‌های مدنی و آزادی‌خواهانه، در راه حذف کامل حاکمیت مطلق ولایت فقیه بکوشند و کل حکومت را با تکیه بر جنبش مردمی به چالش بکشند و آن را در برابر خواست‌های فوری مردم گام‌به‌گام به عقب‌نشینی وادارند.

  بیشتر بخوانید »

 • درس‌هایی از جنبش معلمان

  برخلاف رویکرد مطالبه‌محور که در جستجوی یافتن راه‌حل مشکلات در سطوح بالایی است؛ نقطه عزیمت تشکل‌یابی، تقویت و همبستگی پایینی‌هاست. وقتی تاکید بر تشکل‌یابی به عنوان استراتژی اصلی است، این مطالبات و کنش‌های اعتراضی هستند که در مقام تاکتیک قرار می‌گیرند. تشکل‌یابی، فرصتِ تمرین کارگروهی و دموکراسی از پایین را فراهم می‌کند.

  بیشتر بخوانید »

 • تکرار پلاسکو در آبادان

  هنوز خاطره تلخ تخریب پاساژ پلاسکو در ۳۰ دی‌ماه سال ۹۵ که در دوره شهرداری قالیباف اتفاق افتاد و ۲۰ کشته و ۷۰ مصدوم برجای گذاشت از خاطره‌ها نرفته است حادثه‌ای تلخ‌ دیگر در آبادان رقم خورده است. این بار این تراژدی در پروژه یک ساختمان ۱۰ طبقه نوساز مترو پل آبادان تکرار شد….
  بیشتر بخوانید »

 • ممد نبودی ببینی شهر آباد نشد

  ۴۰سال از روزی که «محمود کریمی علویجه»، گزارشگر صداوسیما که با صدای گرم در رادیوی جمهوری اسلامی ایران گفت: «شنوندگان عزیز توجه فرمایید! شنوندگان عزیز توجه فرمایید! خرمشهر! شهر خون، آزاد شد.» گذشته، ۴۰سال از روزی که آرزو می‌کردند کاش «ممد» بود و آزادی خرمشهر را می‌دید، گذشته است….
  بیشتر بخوانید »

 • رفرم اقتصادی دولت به سود یک اقلیت غارتگر است

  کانون نویسندگان در بیانیه ای در دفاع از اعتراض مردم به گرانی کالاها نوشت : پس از افزایش بهای بنزین در آبان ۱۳۹۸، هیولای شوم گرانی بار دیگر زندگی مردم بلادیده را آماج یورش وحشیانه‌ی خود قرار داد. طنز ماجرا آنجاست که این یورش و سرکوبِ پس از آن به دست دولت «حزب اللهی» و «جوان»‌ی صورت گرفته که با شعار برقراری «عدالت» در جامعه بر اریکه‌ی قدرت تکیه زده است. چنین بود که افزایش چندین برابری قیمت‌های ۴ کالای اساسی – که بی‌تردید به کالاهای دیگر نیز سرایت خواهد کرد – در پوشش عوام‌فریبانه‌‌ی «یارانه»دهی به مردم انجام گرفت. ….
  بیشتر بخوانید »

 • واکنش چین به موضع‌گیری «بایدن» درباره تایوان

  سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به سخنان «بایدن» مبنی بر احتمال پاسخ نظامی واشنگتن به پکن در صورت حمله به تایوان گفت: آمریکا نباید عزم چین برای حفاظت از تمامیت ارضی خود را دست‌کم بگیرد.بیشتر بخوانید »

 • ارجاع پرونده ترور «شیرین ابوعاقله» به دیوان «لاهه»

  وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین از ارجاع پرونده ترور شیرین ابوعاقله خبرنگار شهید فلسطینی به دیوان بین‌المللی کیفری (لاهه) خبر داد.بیشتر بخوانید »

 • خیال محیلانه رژیم “ولایت فقیه”

  محور تبلیغات منبری‌ها شده است جهاد: جهاد اقتصادی و جهاد فرزندآوری. ساخت دستگاه سیاسی حاکم بسان ماشین جنگی در خدمت آفرینش و بازآفرینیِ یک وضعیت بحرانی، اضطراری و جهادیِ مستمر است که در آن تمام نیروهای حیاتی توده‌ها باید در خدمت مخیلات و یا منافع هیئت حاکم دربیاید….
  بیشتر بخوانید »

 • تصمیم های نا بخردانه و سخت گیری های ضد مردمی در رژیم “فقها”

  ابراهیم رئیسی می گوید: «قرار است در کشور تصمیم‌های سختی بگیریم، شاید برخی موافق این موضوع نباشند، اما اگر با نگاه نقادانه به کارها نگاه کنند اشکالی ندارد ما را رهنمود می‌کند به افق روشنی[ بخوان تیر و تاری] که پیش‌روی اقتصاد است.»…
  بیشتر بخوانید »

 • ریزش ساختمان ده طبقه در آبادان‌؛ احتمالا ۱۵۰ تن زیر آوار اند

  بخش‌هایی از یک ساختمان ۱۰ طبقه اداری تجاری در حال ساخت به نام “متروپل” در آبادان فرو ریخت. تا کنون ۱۶ مصدوم از زیر آوار نجات یافته‌اند. حدود ۱۵۰ نفر به هنگام وقوع حادثه در این ساختمان حضور داشته‌اند. تعداد کشته‌های ریزش ساختمان در آبادان به پنج نفر رسید….

  بیشتر بخوانید »

 • چین خطاب به بایدن: مراقب حرف زدنت باش!

  سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در پاسخ به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره تایوان گفت: موضوع تایوان و اوکراین کاملاً متفاوت است و مقایسه آنها پوچ است.بیشتر بخوانید »

 • شمار آوارگان در سراسر جهان از مرز ۱۰۰ میلیون گذشت

  سازمان ملل متحد امروز دوشنبه اعلام کرد که حمله روسیه به اوکراین باعث شده که برای اولین بار در تاریخ، تعداد آوارگانی که در سراسر جهان به دلیل جنگ، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و شکنجه مجبور به فرار شده‌اند، از مرز ۱۰۰ میلیون نفر عبور کند….
  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا