ماه: آذر ۱۴۰۱

 • نسترن فرخه، خبرنگار روزنامه شرق بازداشت شد

  نسترن فرخه خبرنگار اجتماعی روزنامه شرق بازداشت شد.

  بیشتر بخوانید »

 • یک به صفر به‌سودجنبش!

  تقی روزبه: اینک برای حاکمان سیاست و سیاست ورزی به قماربزرگی تبدیل شده است که کل سرمایه و هستی ‌آن‌ها را تهدیدکرده و می‌تواند بر باددهد. آن‌چه که برای جنبش در این‌«بازی» مطرح است تبدیل وضعیت هنوز تعرضی ولی شکننده رژیم به یک وضعیت تدافعی است تا  با رانده شدن به آن،‌ مسیر باخت-باخت اش در کلیت خود فراهم و مسجل شود.

  بیشتر بخوانید »

 • پنتاگون: چین به آمریکا هشدار داد در روابط پکن- دهلی نو دخالت نکند

  در گزارش ارسالی پنتاگون به کنگره آمریکا آمده است: چین به واشنگتن هشدار داده است تا در روابط میان پکن- دهلی‌نو دخالت نکند.بیشتر بخوانید »

 • پلیس سودان معترضان را با گاز اشک آور متفرق کرد

  پلیس سودان معترضانی را که در مقابل ساختمان پارلمان این کشور تجمع کرده بودند، با شلیگ گاز اشک آور متفرق کرد.بیشتر بخوانید »

 • دادخواهان خاوران: خواهان بازدید هیات بین المللی از زندان های ایران هستیم

  «ما خواهان بازدید هیئت بین المللی تعیین شده از طرف شورای حقوق بشر سازمان ملل از ایران برای بررسی وضعیت زندانهای کشور و دیدار این هیئت با زندانیان سیاسی و خانواده‌های قربانیان فاجعه اخیر هستیم.»…

  در آذر ماه سال ۱۳۶۷، پس از حدود ۵ ماه بی‌خبری و دلهره و نگرانی جان فرسا در پشت درهای بسته ی زندان ها، برای دانستن اینکه پس از ممنوع الملاقات کردن عزیزان مان در داخل زندان ها چه می‌گذرد، سرانجام رژیم اسلامی با تلفن زدن به خانه ها و یا به صورت حضوری در جلوی زندان ها به خانواده های زندانیان اطلاع دادند فرزندانشان را اعدام کرده اند. به عده ای ساکی تحویل دادند و خانواده‌ها را تهدید کردند که حق برگزاری مراسم و سوگواری ندارند. نه تنها به خانواده ها پیکرعزیزانشان را تحویل ندادند، بلکه محل دفن آنان را نیز نشان ندادند و توضیح ندادند که چرا و چگونه زندانیانی که حکم زندان داشتند، سالها از حکم خود را هم پشت درهای بسته گذرانده بودند، به یکباره اعدام شدند.

  مادران و خانواده های خاوران، با برگزاری مراسم در خانه‌ها، رفتن به خاوران، و با گردآوری اسامی اعدام شدگان، تلاش رژیم برای انکار و لاپوشانی این جنایت را نقش بر آب کردند. در دی ماه سال ۶۷ خانواده‌ها نامه یی به حبیبی (۱)وزیر دادگستری نوشتند و کپی آن را به دفتر سازمان ملل در ایران، دفتر سازمان ملل در آمریکا و دیگر سازمانهای حقوق بشری و مقامات رژیم هم فرستادند. این نامه به اجمال توضیح می‌دهد هزاران زندانی سیاسی که قبلا محاکمه شده، دوران محکومیت‌شان را طی می‌کردند و عده ای حتی حکمشان هم تمام شده بوده بصورت ناگهانی و بدون هیچ توضیحی اعدام شده‌اند. سپس به ادعای بی‌ اساس تبانی زندانیان با عملیات نظامی در مرز‌ها پاسخ و توضیح داده که شرایط سخت و پلیسی‌ حاکم بر زندان‌ها و ملاقات‌های پشت شیشه یی چند دقیقه یی بوسیله تلفن‌هایی‌ که کنترل می‌شد امکان چنین همکاری یی را نمی‌داده است. سپس خانواده‌ها سوال کرده ا‌ند، “اگر این جنایت قانونی بوده چرا آن را پنهان می‌کنید؟ چرا اجازه بازرسی یک هیئت بی‌ طرف از زندانها و رسیدگی به چند و چون این کشتار را نمی‌دهید؟ کدام محکمه، به چه اتهامی، در چه تاریخی، حکم اعدام عزیزان ما را صادر کرده است؟ کدام قانون اجازه داده است که حکم اعدام دسته جمعی صادر کنند؟” در پایان خانواده‌ها خواسته‌های خود را مبنی بر اعلام علنی اسامی همه کشته شدگان، تاریخ محاکمه دوباره و دلیل و چند و چون آن ، محل دفن، و دادن وصیت نامه‌ها مطرح کرده، می‌نویسند “به دلیل اینکه این اقدام ناقص صریح اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی و اعلامیه جهانی حقوق بشر است، ما علیه مسئولین این فاجعه دردناک اعلام جرم می کنیم و خواهان آن هستیم که اینان بازداشت و در یک محکمه علنی محاکمه گردند. ما خواهان موافقت جمهوری اسلامی، با بازدید یک هیئت بین المللی برای بررسی وضعیت زندانهای کشور و اجازه دیدار این هیئت با زندانیان سیاسی و خانواده‌های قربانیان فاجعه اخیر هستیم.” این نامه همه ارکان نظام را زیر سوال برده و خواسته‌های حقوقی و انسانی‌ خود را مطرح کرده وسندی تاریخی‌ و پرچمی است که همه خانواده‌های جان باختگان جدای از تعلقات سیاسی، مذهبی‌، و یا اجتماعی‌شان توانستند در زیر آن جمع شده و متحدانه در مقابل رژیم جمهوری اسلامی بایستند. این نامه هنوز هم خواست ما است و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم چرا که دادخواهی حق ما است و کشف حقیقت سبب می‌شود ریشه‌های این جنایت شناسایی شده و گامی پایه ای و ضروری بسمت عدالت خواهی است. دادخواهی همچنین کمک می کند ترتیبی داده شود که در آینده چنین جنایت‌هایی‌ بر نسلی دیگر روا داشته نشود. ما باید به انکار حقایق تاریخی، انکار حقوق بشر، و انکار ظلمی که به جان باختگان و خانواده‌های آنان رفته پایان داده و به دنبال کشف حقیقت، و ترمیم روانی قربانیان باشیم.

  ما دادخواهان خاوران،‌ شادمانی عمیق خود را از قطعنامه سازمان ملل و دستور تشکیل یک کمیته حقیقت یاب مستقل اعلام می کنیم و ازتمام افراد و سازمان های حقوق بشری که با تلاش ها، ارائه مدارک، بحث و گفتگو با نمایندگان کشورهای مختلف و ارائه بیانیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصویب این قطعنامه کمک کردند، قدردانی می کنیم. امید که این جلسه تاریخی و قطعنامه سازمان ملل، درس عبرتی برای جنایت کاران و مستبدان حاکم بر ایران و سراسر جهان شود و بدانند که هیچ جنایتی بدون پاسخگویی و مجازات نخواهد ماند. به امید رهایی میهنمان از چنگ اهریمنان، به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و به امید اینکه بزودی در ایران آزاد آمران و عاملان جنایت های ۴۴ ساله جمهوری اسلامی ایران را در دادگاه هایی عادلانه و علنی محاکمه و مجازات کنیم تا بتوانیم جلوی سرکوب، تکرار خشونت و جنایت در ایران را بگیریم.

  دادخواهان خاوران

  به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
  @sedayemardomdotnet

 • حسینعلی نیری، از اعضای اصلی هیئت مرگ، مشاور عالی رئیس قوه قضاییه شد

  حسینعلی نیری، رئیس هیئت مرگ که به سِمَت مشاور رئیس قوه قضاییه منصوب شد، سال جاری از کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ دفاع کرد….
  بیشتر بخوانید »

 • ناله پرستاران از تبعیض

  پرستاران و پزشکان و به‌طور کلی کادر درمانی، قشری از جامعه هستند که مانند سایر اقشار، هرازچندگاهی به ابراز کاستی‌های موجود در زمینه شغلی خود و بازگوکردن حقوق و مطالباتشان، می‌پردازند. همین آخری، تجمع پرستاران بیمارستان امام خمینی(ره) تهران بود که دیروز ۸آذر، در محل بیمارستان تجمع کردند.بیشتر بخوانید »

 • رابطه امنیتی ایران و قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ چگونه است؟

  آنگونه که مقامات جمهوری اسلامی باور دارند، شرایط ورزشگاه‌های قطر را کنترل کرده‌اند؛ یعنی این صورت مسئله که «هزاران ایرانی برای تماشای بازی‌ها به قطر بروند و تورهایی تفریحی بین دو کشور برگزار شود»، تبدیل به این شد که «به جای تماشاگران و هواداران و حتی خبرنگاران ورزشی، نیروهای امنیتی و سیاسی و بسیج به قطر بروند.»بیشتر بخوانید »

 • نامه اعتراضی ۱۴۰ تن از چشم پزشکان ایران

  تبعات جبران ناپذیر آسیب های شدید چشمی؛ در اثر اصابت ساچمه و پینت بال و امثال آن….
  بیشتر بخوانید »

 • بیانیه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

  دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس طی بیانیەای از اعتراض های مردمی حمایت کرده و اقدام های ضد امنیتی در فضای دانشگاه‌های کشور را محکوم کردند….
  بیشتر بخوانید »

 • حذف پیمانکاران، عدالت مزدی و تحقق امنیت شغلی مطالبه اصلی کارگران ابنیه فنی آذربایجان است

  در نتیجه حضور پیمانکار، کارگران به بسیاری از مطالبات صنفی خود نرسیده‌اند و این موضوع آن‌ها را در شرایط بد مالی و شغلی قرار داده است، گفت: خواسته اصلی کارگران پیمانی ابنیه فنی آذربایجان، در مرحله اول حذف پیمانکاران و تبدیل وضعیت قراردادها از پیمانی به مستقیم است.بیشتر بخوانید »

 • آمار جان باختگان در اعتراض های سراسری؛ دستکم ۴۴۸نفر از جمله ۶۰کودک

  رژیم جنایتکار “ولایی” در روزهای اخیر خون فرزندان بی گناه هم‌وطن معترض و حق‌طلب در شهرهای مختلف ایران را به‌خاک ریخت.از شروع اعتراض های جاری تا کنون، دست‌کم ۴۴۸ شهروند، از جمله ۶۰ کودک و ۲۹ زن، کشته شده‌اند. این آمار، حداقلی است و تنها مواردی را شامل می‌شود که محققان سازمان حقوق بشر ایران اسنادی مانند گواهی فوت یا شهادت کادر درمان را ثبت کرده یا دو منبع مستقل از یکدیگر، خبر را تایید کرده باشند ….
  بیشتر بخوانید »

 • ساده‌ترین داروها چگونه نایاب شدند؟

  این روز‌ها دولت درگیر بحران داروست و سیاست حذف ارز ترجیحی دارو اکنون تبدیل به یک بحران اجتماعی شده است. دولت از طریق طرح دارویار که هسته اصلی آن جبران هزینه‌های ناشی از حذف ارز ترجیحی و عدم تحمیل هزینه افزایش قیمت به جیب نیازمندان دارو بود قصد داشت که نظامت سلامت کشور را پایدار نگه دارد، اما آنچه که اکنون مشاهده می‌شود آشفتگی تمام عیار دولت در مدیریت یکی از مهمترین و ضروری‌ترین بخش‌های اقتصادی – اجتماعی است. این آشفتگی هم در بحث تامین مالی وجود دارد و هم در هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی و درگیر و البته هزینه این دو مورد را اکنون مردم می‌پردازند…
  بیشتر بخوانید »

 • سه ستاره تیم فوتبال ساحلی محروم شدند

  کمیته فوتبال ساحلی یا کمیته اخلاق رایی در مورد سه بازیکن مورد اشاره صادر نکرد اما عدم دعوت از این سه بازیکن در حالی که جزو بازیکنان اصلی تیم ملی فوتبال ساحلی در جام بین قاره‌ای در دوبی بودند، بدین معنی است که آنها به دلیل مسائل انضباطی به اردوی تیم ملی فوتبال ساحلی دعوت نشده‌اند.»بیشتر بخوانید »

 • حذف ناهید کیانی به دلیل اعتراض به حضور در دیوارنگاره میدان ولیعصر

  ناهید کیانی یک‌بار بعد از انتشار تصویرش در دیوارنگاره پرحاشیه میدان ولیعصر با عنوان (زنان سرزمین من ایران) در استوری اینستاگرامش با انتشار آن عکس و خط زدن چهره خود نوشت: «اجازه برای استفاده از تصاویرمون که دیگه یه حق انسانیه. من همصدا و کنار مردمم هستم.»بیشتر بخوانید »

 • بازداشت چهار شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

  چهار شهروند به نام های جاوید عزتی، لقمان رحمانی، انور شاکری و سیروان کرمی توسط نیروهای امنیتی در شهرهای میاندوآب، کامیاران، دهگلان و دیواندره بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین، باپیر برزه شهروند بازداشتی اهل پیرانشهر به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در ارومیه منتقل شد.بیشتر بخوانید »

 • اعتراضات سراسری؛ بازداشت دو شهروند در بوکان و تهران

  طی روزهای اخیر، سیران هرمزی و محمد پاکی دانشجوی دانشگاه آزاد تهران توسط نیروهای امنیتی در شهرهای بوکان و تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.بیشتر بخوانید »

 •  ناله پرستاران از تبعیض

  اما در مورد تعرفه‌گذاری‌ها و افزایش کارانه، که روز گذشته پرستاران بیمارستان امام خمینی را به تجمع کشاند، صحبت که می‌شود، نیروهای کادر درمانی به وعده‌هایی اشاره می‌کنند و می‌گویند: «بعد از وعده‌هایی که در مورد اجرای تعرفه‌گذاری و افزایش کارانه، در نهایت در آبان ۱۴۰۱ اولین پرداختی تعرفه پرستاری به صورت علی‌الحساب به حساب پرستاران واریز شد. پرداخت این علی‌الحساب نشان داد که آنچه وعده داده شده بود صرفا یک جوسازی رسانه‌ای بوده است.»

  بیشتر بخوانید »

 • ۱۰ کودک به اتهام «محاربه، افساد فی‌الارض و قتل» در دادگاه انقلاب کرج محاکمه می‌شوند 

  کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان از محاکمه ۱۰ کودک زیر ۱۸ سال به اتهام «محاربه، افساد فی‌الارض و قتل» در روز چهارشنبه نهم آذر ابراز نگرانی کرد.

  بیشتر بخوانید »

 • از وضعیت روان شناختی بازداشتی های آزاد شده غفلت نکنیم!

  خبر تاسف بار خودکشی چند نوجوان به دنبال بازداشت و سپس آزادی طی وقایع اخیر، هر جان و قلب سلیمی را متاثر می کند. این که بر این افراد در طی بازداشت چه گذشته، قاعدتا موضوعی است که باید مسئولین امنیتی و قضائی کشور پاسخگوی آن باشند. اما مورد عنایت قرار نگرفتن جنبه های سلامت روان در اوضاع ماه های اخیر می تواند قربانیان بیشتری هم داشته باشد.

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا