ماه: فروردین ۱۴۰۲

 • در اهواز بیش از دو هزار سه چرخه زباله گرد داریم

  این موضوع را نمی توان مخفی کرد که اهواز شهر زیبایی نیست. شهری که عنوان کلان شهر را به یدک می کشد و همواره در چالش هایی مثل آب و فاضلاب، آلودگی هوا، دود ناشی از سوختن مزارع نیشکر، قطعی برق، آبگرفتگی خیابان ها، مهاجرت، مصائب کارون و داستان تکراری زباله ها گیر افتاده است . …
  بیشتر بخوانید »

 • راهپیمایی سکوت در زاهدان

  مردم زاهدان این بار به‌ دعوت امام جمعه زاهدان پس از نماز جمعه تظاهرات «سکوت» برگزار کردند. یک شب پیش نیروهای امنیتی در محله‌های مختلف زاهدان عده زیادی را بازداشت کردند….
  بیشتر بخوانید »

 • اقتصاد ایران در سراشیب

  در ده سال گذشته رشد اقتصادی ایران تقریباً صفر بوده است، یعنی چیزی به درآمدِ مردم اضافه نشده است، در حالی که در همین مدت یازده میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه شده است. به تعبیر ساده‌تر، سفره‌ای که ۷۴ میلیون نفر در ابتدای سال ۱۳۹۰ دورِ آن نشسته بودند، حالا بیش از ۸۵ میلیون نفر مهمان دارد اما اندازه و میزان غذای روی سفره تغییری نکرده است. یعنی یازده میلیون نفر به سفره‌ای دعوت شده‌اند بی‌آنکه غذای بیشتری روی سفره گذاشته شده باشد….
  بیشتر بخوانید »

 • پیش‌بینی ترسناک از تورم ۱۴۰۲

  بر پایۀ محاسبهٔ آماری محققان و کارشناسان اقتصادی، هر ١٠ میلیارد تومان کسری بودجۀ دولت یک درصد تورم می آفریند. بدین ترتیب، با یک محاسبهٔ ساده می‌توان پی برد که فقط تورّم ناشی از کسری بودجه در سال‌های اخیر سر به عددی سه رقمی می‌زند. به‌دیگر سخن، مردم در یک سال‌ونیم عمر دولت سیزدهم به‌طورمتوسط باید ۲۰ درصد فشار تورمی‌ای که فقط از کسری بودجه ناشی می‌شود را تحمل کنند. مهدی پازوکی می‌گوید: “دولتی که به‌گفتهٔ رئیس سازمان برنامه و بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری در بودجه دارد چطور می‌تواند به هزینه‌های دولت اضافه کند و حقوق و دستمزد را افزایش دهد.”…
  بیشتر بخوانید »

 • بیانیه کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین

  توانا بود هرکه دانا بود

  معلمان شریف و فرهیخته استان قزوین،

  با ارزش‌ترین کالا در عصر حاضر دانایی است و این گوهر گرانبها نزد اقشار فهیم و فرهیخته فرهنگیان و اساتید می‌باشد که در تعامل و همنشینی با نونهالان و نوجوانان این مرز و بوم بذر دانایی را در وجود پاک آنان می‌کارند و با مراقبت دلسوزانه آنرا رشد و بارور می‌کنند،
  لذا شایسته است که قدر ببینند و در صدر نشینند، نه آنکه مورد بی‌مهری‌های حاکمیت، مجلسیان، دولتیان و متولیان آموزش و پرورش قرار گیرند….
  بیشتر بخوانید »

 • کمک‌های نظامی ناتو به اوکراین به بیش از ۷۰ میلیارد دلار رسید

  میرچا جوآنا معاون دبیرکل ناتو پنجشنبه شب گفت که متحدان ناتو در سال گذشته ۶۵ میلیارد یورو (۷۰.۸ میلیارد دلار) انواع کمک‌های نظامی به اوکراین ارائه کردند….
  بیشتر بخوانید »

 • دستبرد به پشتوانه‌ها و وخامت حال آب

  بی‌آبی و کم‌آبی فزاینده و محروم ماندن میلیون‌ها انسان از ابتدایی‌ترین و درعین‌حال حیاتی‌ترین نیاز زندگی موجب بروز اعتراض‌هایی زیاد در جای جای میهن شده است. قابل توجه است که به‌‌علت تغییرهای زیان‌بار آب‌وهوایی در جهان، سیل و جنگل‌سوزی و توفان‌های ویرانگر و خشکسالی و کمبود آب پدیده‌هایی جهانی شده‌اند، اما در خاورمیانه و به‌ویژه در کشور ما وضعیت آب آشامیدنی و کشاورزی وخیم‌تر است….
  بیشتر بخوانید »

 • ماجرای یک محدودیت برای دختران دانش‌آموز علاقمند به موسیقی

  مساله مهم این بود که منتفی شدن موضوع ثبت‌نام برای هنرستان دخترانه شیراز و ۶۱ دختری که منتظر فراخوان برای روز آزمون عملی بودند، با بهانه‌هایی مثل مشکلات مالی و تامین نشدن اعتبار درحالی مطرح می‌شد که هنرستان پسرانه از دانش‌آموزان پسر ثبت‌نام کرده بود.بیشتر بخوانید »

 • سقوط ارزش دستمزدها به پایین ترین سطح تاریخی

  احسان سلطانی اقتصاددان در کانال تلگرامی خود در مطلبی با عنوان سقوط ارزش دستمزد‌ها به پایین‌ترین سطح تاریخی نوشت:  ارزش حقوق و دستمزد‌ها بر اساس طلا به پایین‌ترین سطح تاریخی خود از سال ۱۳۹۹ تا کنون رسیده است.بیشتر بخوانید »

 • ۴ مدال تکواندوکاران ایران در رقابت‌های انتخابی گرنداسلم

  روز نخست از رقابت های انتخابی گرنداسلم با کسب ۴ عنوان طلا، نقره و برنز برای نمایندگان ایران به پایان رسید.بیشتر بخوانید »

 • دفاع روزنامه دولت از فیلترینگ در ایران با انتشار خبر جعلی در مورد فرانسه

  روزنامه دولت رییسی با انتشار پستی در اینستاگرام ضمن دفاع تلویحی از فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی امریکایی و چینی در ایران، وضعیت فعلی را با فرانسه مقایسه کرده است. حال آنکه در همان تصویری که روزنامه ایران از خبر آسوشیتدپرس منتشر کرده، واقعیت چیز دیگری ست.بیشتر بخوانید »

 • اعتراضات سراسری؛ سهند نورمحمدزاده به حبس و تبعید محکوم شد

  سهند نورمحمدزاده، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱،‌ توسط شعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس و ده سال تبعید به کهنوج محکوم شد. پیشتر پرونده آقای نورمحمدزاده پس از نقض حکم اعدام در دیوان عالی کشور برای رسیدگی مجدد به این شعبه ارجاع شده بود.بیشتر بخوانید »

 • احضار فرزند محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی اعدام شده به بازپرسی دادسرا

  فخرالدین ابراهیمی، فرزند محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی اعدام شده به شعبه ٩ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه احضار شد.بیشتر بخوانید »

 • پرونده‌سازی خبرگزاری نزدیک به سپاه علیه زنانِ

  انتشار ویدئویی از خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، علیه زنان و دختران ایرانی که مایل نیستند به حجاب اجباری تن دهند، موجی از واکنش‌های منفی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است….
  بیشتر بخوانید »

 • سیستم مالی سرمایه داری در آستانه یک بحران عظیم دیگر!

  پشت همهٔ این‌ها یک پرسش وجود دارد: مردم تا کی زندگی در چنین نظامی را تاب خواهند آورد؟ جایی که در میانهٔ بحران‌های تاریخی جهان مقدار زیادی از ثروت به سمت هدف‌های نامولد هدایت می‌شود، سپس با کارکردهایی نسنجیدهٔ سوداگرانه که کم‌وبیش کل ساختار را به‌هم می‌ریزد و این ثروت را از بین می‌برد. آنگاه تنها آنانی که پول زیادی در اختیار دارند می‌توانند با چترنجات در مکانی امن فرود آیند درحالی که بقیه مردم محکوم به‌ریاضت هستند.

  بیشتر بخوانید »

 • طبقه و استثمار در زندان قرچک ــ گفت‌و‌گو با سپیده قلیان

  سپیده قلیان، این نام در ذهن من و بسیاری دیگر با خودِ زندگی و مقاومت گره خورده است. سپیده از سال ۹۷ و در جریان حضورش در هفت‌تپه و حمایت‌اش از مطالبه مدیریت شورایی کارگران، که خود نقطه عطفی در تاریخ مبارزات کارگری در ایران بود، در زندان است. او در این سال‌ها هرگز حاضر به نوشتن عفونامه و آزادی مشروط نشد.

  بیشتر بخوانید »

 • دیوان لاهه: صلاحیت رسیدگی به پرونده آزادسازی دارایی‌های ایران در آمریکا را نداریم

  دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه در هلند پنج‌شنبه ۱۰ فروردین  صلاحیت خود در رسیدگی به پرونده ۱,۵۷ میلیارد دلار دارایی مسدود‌شده ایران در آمریکا را رد کرد. این دادگاه در همین حال افزود آمریکا عهدنامه مودت با ایران را نقض کرده و ایران حق دارد غرامت خود را دریافت کند، اما میزان آن تنها با پیشبرد روند قضایی مشخص خواهد شد….
  بیشتر بخوانید »

 • اِستِیشن

  جناب آقای مهندس موسوی

  و ما همچنان داشتیم نفس می‌کشیدیم

  و تماشا می‌کردیم.

  و به مردم می‌گفتیم آن دوران طلایی…

  و فرصت نمی‌کردیم بگوییم؛ مردم ما را ببخشید.

  سکوت‌مان را، که خودش همکاری بود در جنایت!

  بیشتر بخوانید »

 • ارتش جمهوری آذربایجان می‌گوید کنترل مناطقی در مرز با ارمنستان را به دست گرفته است

  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز پنج‌شنبه اعلام کرد، یگان‌های نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان، کنترل تعدادی ارتفاعات و مناطق در منطقه لاچین در نزدیکی مرز با ارمنستان را به دست گرفتند.بیشتر بخوانید »

 • هزاران زن سوئیسی در دادگاه حقوق بشر اروپا از دولت خود شکایت کردند

  هزاران زن سوئیسی در دادگاه حقوق بشر اروپا از دولت کشورشان شکایت و اعلام کردند که اقدامات «ناکافی» دولت برن برای مقابله با گرمایش جهانی حقوق انسانی آنها را نقض می‌کند.بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا