گوناگون

طالبان در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان؛ اغتشاش در فرودگاه کابل، انتقاد تند ترامپ از بایدن

مردم افغانستان روز دوشنبه در حالی اولین روز از دوره جدیدی از تاریخ این کشور را آغاز کردند که اعضای گروه طالبان پس از ورود به کابل در ارگ ریاست جمهوری مستقر شده اند……

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه شب پس از خروج از کشور در بیانیه ای گفت که برای جلوگیری از به راه افتادن حمام خون مجبور به ترک کابل شده است. تصمیمی که در داخل افغانستان انتقادهای زیادی را برانگیخت.

از سوی دیگر گزارش ها از هرج و مرج در فرودگاه کابل و شنیده شدن صدای تیراندازی در محل حکایت دارد. بسیاری از کشورهای خارجی خواستار خروج «مسالمت آمیز» اتباع خارجی و آن دسته از افغان ها که مایل به ترک کشورشان هستند شده اند. وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده که روند تخلیه سفارت این کشور در کابل «تکمیل» شده است.

با این حال انتقادها از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که چند ماه پیش آغاز روند خروج نظامیان کشورش از افغانستان را اعلام کرده بود افزایش یافته است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده گفته است آنچه جو بایدن با افغانستان انجام داد به عنوان یکی از «بزرگترین شکست های تاریخ آمریکا» به ثبت خواهد رسید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز دوشنبه ساعت ۱۰ صبح به وقت نیویورک برای بررسی اوضاع افغانستان تشکیل جلسه بدهد.

چین: به دنبال روابط دوستانه با طالبان هستیم

چین روز دوشنبه در واکنش به تحولات افغانستان اعلام کرد که به دنبال «روابط دوستانه» با گروه طالبان است. پکن همچنین از «فعالیت عادی» سفارت چین در کابل خبر داد.جوزپ بورل: افغان‌ها سزاوار زندگی با امنیت و منزلت هستند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه خواستار تامین امنیت و حفاظت از جان انسان‌ها در افغانستان شد. او همچنین گفت که مردم این کشور سزاوار زندگی با امنیت و منزلت هستند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود که جامعه جهانی از همه طرف‌ها در افغانستان می‌خواهد که خروج ایمن اتباع خارجی و آن دسته از افغان‌ها را که مایل به ترک کشورشان هستند تسهیل کنند.

سفیر روسیه روز سه‌شنبه با مقامات طالبان دیدار می‌کند

سفیر روسیه در افغانستان روز سه‌شنبه با مقامات طالبان دیدار خواهد کرد. یک دیپلمات روس با اعلام این خبر افزود که مسکو براساس رفتارهای طالبان درباره به رسمیت شناختن حاکمیت این گروه بر افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

رویترز: ۵ نفر در فرودگاه کابل کشته شدند

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که پنج نفر در جریان هرج و مرج در فرودگاه کابل کشته شدند. پیش از این گزارش‌هایی از تیراندازی هوایی در فرودگاه از سوی نظامیان آمریکا منتشر شده بود

اسماعیل خان، والی پیشین هرات به ایران رفت

اسماعیل خان، والی پیشین هرات که پس از سقوط شهر هرات به اسارت گروه طالبان در آمده بود به شهر مشهد در شمال شرق ایران رفت.

بحران افغانستان؛ سراسیمگی و تیراندازی هوایی در فرودگاه کابل

کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل و کمک به تخلیه کارکنان سفارت به نیروهای آمریکایی سپرده شده است. هزاران نفر از مردم محلی نیز برای فرار از مهلکه به فرودگاه هجوم آورده‌اند اما هرج و مرج با شلیک هوایی تشدید شده است.

طالبان اعلام کرده که جنگ پایان گرفته و به شهروندان افغانستان وعده داده که امنیت شان به خطر نمی‌افتد. نیروهای آمریکایی نیز گفته‌اند که امنیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی کابل و حومه آن تامین است و تخلیه کارکنان سفارت نیز پایان یافته است.

با این همه، هزاران نفر از شهروندان افغانستان از بیم جان و خشونت افراط گرایان، به هر دری می‌زنند تا از کشور خارج شوند. فرودگاه کابل در حال حاضر صحنه آشفتگی و ازدحام هزاران تن از مردمی است که به دلیل مسدود بودن راه‌های زمینی و خطرات احتمالی، در پی سفر هوایی هستند. سربازان آمریکایی اما برای متفرق کردن مردم تیرهوایی شلیک کرده‌اند که به نوبه خود موجب وحشت و ناآرامی جمعیت شده است.

یک مقام نظامی آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته که کنترل فرودگاه از دست کسی خارج نشده و تیراندازی هوایی صرفا برای هشدار است.
خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده در هرج‌ و مرج روز دوشنبه در فرودگاه کابل پنج تن کشته شده‌اند. هنوز چگونگی کشته شدن این افراد مشخص نیست.

در حال حاضر این فرودگاه هیچ پرواز ورودی ندارد و هیچ پرواز خروجی عادی نیز از آن صورت نمی‌گیرد. هزاران سرباز آمریکایی در آنجا مستقر هستند تا ضمن نظارت بر ترافیک هوایی، عملیات تخلیه کارکنان سفارت‌خانه‌ها را پشتیبانی کنند. برخی شرکت‌های هواپیمایی نیز اعلام کرده‌اند که از حریم افغانستان عبور نخواهند کرد. سه هواپیمای خطوط بین‌المللی پاکستان نیز که قرار بود صدها تبعه پاکستانی و خارجی را از کابل به اسلام‌آباد منتقل کنند، پروازهای خود را به دلیل وضعیت فرودگاه کابل لغو کرده‌اند.

ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند که سراسیمگی، سرگردانی، التماس و تلاش نافرجام مردم برای سوار شدن به هواپیماها را نشان می‌دهند.

این در حالی است که ۶۷ کشور در بیانیه‌ای خطاب به طالبان، خواستار باز گذاشته شدن جاده‌ها، فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی شده‌اند تا جنگزدگان امکان خروج داشته باشند. علاوه بر وزیران خارجه آمریکا، آلمان، بریتانیا، کانادا، اتریش و اسپانیا، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز این بیانیه را امضا کرده‌ است.

در این بیانیه آمده است: «کسانی که قدرت را به دست دارند باید در حفظ جان و مال مردم و بازگرداندن نظم و امنیت پاسخگو باشند. مردم افغانستان حق دارند در امنیت و با عزت زندگی کنند. ما در جامعه بین‌المللی آماده هرگونه حمایت از آنها در این زمینه هستیم.»

در تازه‌ترین تحول، سفیر روسیه در افغانستان اعلام کرده که با رهبری طالبان در تماس است و روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) با “هماهنگ‌کننده امنیتی” آنها دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. او عنوان کرده که به رسمیت شناختن حکومت طالبان به رفتار و رویکرد آنها بستگی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز از طالبان خواسته که قدرت را به طور مسالمت آمیز در دست بگیرند و امنیت مردم را تضمین کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا