فرهنگی

نامه ۵۰ وکیل به اژه‌ای: وکلای شاکی از سوء مدیریت کرونا را آزاد کنید

بیش از ۵۰ وکیل دادگستری با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار آزادی وکلایی شدند که در تدارک شکایت از مسئولان جمهوری اسلامی در ارتباط با سوءمدیریت بحران کرونا در ایران بودند……

نویسندگان این نامه که از وکلای شناخته شده در ایران هستند از غلامحسین محسنی اژه‌ای خواسته‌اند که ضابطین و عوامل قضایی «بازداشت خودسرانه» وکلا و «کسانی که از قدرت، علیه منافع عمومی سوءاستفاده کرده‌اند» به مردم معرفی شوند.

روز شنبه ۲۳ مرداد ماه، مهدی محمودیان، فعال سیاسی و مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی، مریم فراافراز و لیلا حیدری، وکلای دادگستری، بازداشت شدند. خانم حیدری روز یک‌شنبه، ۲۴ مرداد آزاد شد اما بقیه همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، در توئیتی اعلام کرده بود که افراد بازداشت شده «در حال برگزاری جلسه‌ای به منظور شکایت ازبرخی مسئولان در موضوع کرونا» بوده‌اند.

صالح نیکبخت، صالح نقره‌کار، عثمان مزین‌، مصطفی ترک همدانی، لیلا حیدری، پیمان حاج‌محمود عطار، محمدهادی عرفانیان، علی شریف‌زاده، ابوذر نصراللهی و مهدیه فراهانی از جمله وکلایی هستند که در نامه به رئیس قوه قضائیه نوشته‌اند: «شماری از همکاران وکلای دادگستری که طبق اصل ۳۴ قانون اساسی در تدارک دادخواهی نسبت به قصور و تقصیر حکمرانی پیرامون مدیریت و مهار پاندمی کرونا بوده اند قبل از هر اقدامی توسط اشخاصی که خود را ضابطین و عوامل قضایی معرفی کرده اند تهدید به انصراف از شکایت و متعاقباً بدون تحقق هر جرمی بازداشت شده‌اند.»

آنها اعلام کرده‌اند که «این اقدام مصداق آشکار بازداشت خودسرانه و ممانعت از حق دادخواهی ذیل اصل ۹ قانون اساسی و مشمول ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی و قابل تعقیب است.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر هم اعلام کرده است که «فشارهای امنیتی و قضایی بر وکلا و فعالان مدنی در ماه‌های اخیر و در واکنش به برخی فعالیت‌های دادخواهانه در ایران هم‌چنان به شیوه‌ها و شگردهای مختلف از طرف نهادها و دستگاه‌های مختلف امنیتی و قضایی دنبال می‌شود و اقدام اخیر نیز سویه دیگری از از استمرار و خشن‌تر شدن این برخوردها است.»

واکنش جمعی از وکلای دادگستری نسبت به بازداشت وکلای دادخواه قصور و تقصیرهای مدیریت بحران کرونا

شماری از همکاران ؛وکلای دادگستری که طبق اصل ۳۴ قانون اساسی در تدارک دادخواهی نسبت به قصور و تقصیر حکمرانی پیرامون مدیریت و مهار پاندمی کرونا بوده اند قبل از هر اقدامی توسط اشخاصی که خود را ضابطین و عوامل قضایی معرفی کرده اند تهدید به انصراف از شکایت و متعاقبا بدون تحقق هر جرمی بازداشت شده‌اند.

به گزارش امتداد متن این بیانیه بدین قرار است:

ریاست محترم قوه قضاییه
با سلام و احترام
شماری از همکاران ؛وکلای دادگستری که طبق اصل ۳۴ قانون اساسی در تدارک دادخواهی نسبت به قصور و تقصیر حکمرانی پیرامون مدیریت و مهار پاندمی کرونا بوده اند قبل از هر اقدامی توسط اشخاصی که خود را ضابطین و عوامل قضایی معرفی کرده اند تهدید به انصراف از شکایت و متعاقبا بدون تحقق هر جرمی بازداشت شده‌اند.
این اقدام مصداق آشکار بازداشت خودسرانه و ممانعت از حق دادخواهی ذیل اصل ۹ قانون اساسی و مشمول ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی و قابل تعقیب است.
تقاضا داریم ضمن معرفی این ضابطین و عوامل قضایی به مردم نسبت به تعقیب کسانی که از قدرت علیه منافع عمومی سؤ استفاده نموده اند اقدام و دستور آزادی فوری همه بازداشت شدگان و برخورد قاطع باعاملان راصادر نمایید.
صالح نیک‌بخت
مسعود حاجیانی
صالح نقره کار
مجید ناظمی
محمدرضا شاکری
سوده لطفی
یاشار کاظمی
عثمان مزین
مهران محمدلو
سعید دهقان
رضا شفاخواه
مصطفی ترک همدانی
پیمان حاج‌محمود عطار
مهدیه فراهانی
حسین قاسمی
زهرا ارزنی
مسعود حاجیانی
محمدهادی عرفانیان
سیدمرتضی رضوی
مجید پوراستاد
محمد اولیایی فرد
مزدک اعتمادزاده
سعید جلیلیان
لیلا حیدری
امیر ولی
عباس جمالی
مریم اسمعیلی
عباس امیری
مصطفی سنایی‌فر
احمد فتحی
بابک برقی
ابوذر نصراللهی
امیرپیمان رمضانی
محمدرضا مظاهری
سارا کریمی
علی شریف‌زاده
محسن محمدی
لیلا شفاعی
شقایق اکبری
محسن رحمانیان
قاسم کمیلی
علیرضا مافی
شهره اسفندیار‌پور
محدثه کریمی
محمدحسین مهدوی
امیر بابامرادی
ابوالفضل غلامی
مازیار طاطائی
رسول رازی
زهرا کاظمی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا