گوناگون

فرودگاه کابل بار دیگر صحنه تیراندازی و هرج و مرج شد

هزاران نفر در مقابل محوطه فرودگاه کابل تجمع کردند تا افغانستان را ترک کنند. طالبان از کسانی که بدون مجوز سفر به فرودگاه کابل مراجعه کرده‌اند خواست محل را تخلیه کنند…..

ینس آرلت، ژنرال آلمانی که عملیات تخلیه و خروج آلمانی‌ها و کارمندان محلی در فرودگاه کابل را بر عهده دارد از صحنه‌های فاجعه‌باری گزارش داده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین از کابل وضعیت را این‌گونه توصیف کرد: «همه چیز بسیار آشفته است. شما چشم‌های مأیوس‌کننده افغان‌ها و شهروندان کشورهای مختلف را می‌بینید که سعی می‌کنند وارد محوطه داخلی فرودگاه شوند.»

طالبان در خارج از فرودگاه کنترل شهر را در دست دارد، اما داخل فرودگاه تحت کنترل نیروهای آمریکایی و دیگر اعضای ناتو قرار دارد. در پایتخت کابل مقررات منع آمد و شد وضع شده است.

در عین حال کارمندان محلی که با سازمان‌های امدادی آلمانی همکاری می‌کردند، گزارش داده‌اند که خیابان‌ها شلوغ و صعب‌العبور است.

یکی از این کارمندان محلی نیروهای آلمانی گفته است: «سربازان آمریکایی تنها به افراد خودشان اجازه ورود می دهند.» او افزود زمانی که این کارمندان محلی به فرودگاه فراخوانده شدند، هیچ کسی از جانب نیروهای آلمانی در دروازه ورودی حضور نداشت.

یک کارمند محلی دیگر نیروهای آلمانی گزارش داده است که از ساعت هشت شب تا ساعت دو نیمه شب تلاش کرد که خود را به فرودگاه برساند، اما یک سرباز آمریکایی به او گفته است که باید کسی بیاید و تایید کند که او واقعا یک کارمند محلی نیروهای آلمانی بوده است.

در اطراف فرودگاه صدای شلیک گلوله شنیده شده است. گفته می‌شود، نیروهای طالبان برای پراکندن مردم از گاز اشگ‌آور استفاده کردند.

ناتالی امیری، خبرنگار شبکه اول تلویزیون آلمان در توییتر فیلمی در ارتباط با ازدحام مردم در اطراف فرودگاه منتشر کرده و نوشته است، نیروهای طالبان از کسانی که بدون مجوز سفر به فرودگاه کابل مراجعه کرده‌اند، خواسته‌اند محل را ترک کنند. امیری گفته است در فیلمی که برای او فرستاده شده صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

کلاریسا وارد خبرنگار شبکه آمریکایی سی ان ان CNN یکی از معدود خبرنگاران خارجی است که هنوز در محل حضور دارد. او از “گردباد جنون” صحبت می‌کند. این خبرنگار گزارش داده است که طالبان با شلاق و سلاح در حال حرکت هستند تا مردم را پراکنده کنند.

مردی که تا همین اواخر در یک سازمان بین‌المللی غیر دولتی کار می‌کرد ، می‌گوید: «من با فرزندان و خانواده‌ام به فرودگاه آمدم. سربازان آمریکایی و طالبان شلیک کردند. با این حال مردم سعی کردند داخل فرودگاه شوند زیرا می‌دانند که در خارج از فرودگاه وضعیت بدتر از مرگ در انتظار آنها است».

به گفته شاهدان عینی افراد زیادی نیز در مقابل ساختمان‌های سفارتخانه‌های غربی در کابل تجمع کردند. پیش از این شایعاتی مبنی بر دریافت ویزا برای خروج از کشور وجود داشت.

بعد از ورود طالبان به شهر کابل و تصرف ارگ ریاست جمهوری از سوی آنان هزاران تن به فرودگاه کابل رفتند تا شاید بتوانند از افغانستان خارج شوند.

دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا