بین‌المللی

یک سوم مردم افغانستان در معرض خطر گرسنگی قرار دارند

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد نسبت به تأثیر مخرب جنگ و بروز قحطی و گرسنگی شدید و طاقت فرسا برای حدود ۱۴ میلیون شهروند افغانستان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، برنامه جهانی غذا (World Food Programme) وابسته به سازمان ملل متحد روز جمعه هشدار داد که تأثیر مخرب جنگ و خشکسالی که به «یک سال فوق‌العاده دشوار برای افغانستان» دامن خواهد زد، ۱۴ میلیون شهروند این کشور را در معرض خطر گرسنگی شدید و طاقت فرسا قرار می‌دهد.

این ارزیابی بر مبنای چشم‌انداز نمایندگان و مدیر این برنامه در افغانستان صورت گرفته است؛ وضعیتی که آن را یک بحران بشردوستانه وحشت آور می‌خوانند.

«ماری- الن مک گرورتی» مدیر برنامه جهانی غذا در کشور افغانستان از کشورهای سرتاسر جهان خواست تا گردهم آمده و در پی تسلط طالبان بر افغانستان «پاسخ بشردوستانه مورد نیاز را ارائه دهند».

گفتنی است که از جمعیت ۳۸ میلیونی افغانستان بیش از یک سوم مردم این کشور با خطر گرسنگی شدید یا طاقت فرسا روبرو بوده و بیش از دو میلیون کودک به طور ویژه ای در معرض خطر سوء تغذیه هستند. زیرا در اثر درگیریها میان طالبان و ارتش افغانستان کشاورزان از مزارع خود گریخته و خشکسالی نیز تولید گندم و دام را به خطر انداخته است.

برنامه جهانی غذا در آخرین گزارش خود خواستار ارائه کمک فوری پیش از فرارسیدن فصل زمستان شد تا راه پشتیبانی از حدود ۹ میلیون نفر شهروند افغانستان را تضمین کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا