بین‌المللی

سنای آمریکا از پنتاگون درباره تجهیزات نظامی این کشور در افغانستان توضیح خواست

بالغ بر ۲۶ سناتور آمریکایی با نوشتن نامه‌ای به وزیر دفاع این کشور خواهان تحقیق و حسابرسی درباره تجهیزات نظامی باقی مانده آمریکا در افغانستان که تا کنون به دست طالبان و دیگر همپیمانان تروریست آنها افتاده یا با ریسک افتادن به دست آنها مواجه هستند، شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، این سناتورها در این نامه نوشتند: ما این نامه را با نگرانی شدید نسبت به وضعیت تجهیزات نظامی آمریکا که در نتیجه اجرای ضعیف فرآیند خروج از افغانستان در این کشور در پشت سر راه شدند می‌نویسیم. همچنان که ما تصاویر خارج شده از افغانستان در ضمن تصرف مجدد این کشور از سوی طالبان را مشاهده کردیم از دیدن تجهیزات ارتش آمریکا از جمله هلی کوپترهای بلک هاوک  UH-۶۰ در دستان طالبان وحشت کردیم.

در ادامه این نامه آمده است: این خلاف عقل است که تجهیزات نظامی پیشرفته که پولشان از سوی مالیات دهندگان آمریکایی پرداخت شده به دست طالبان و همپیمانان تروریست آنها بیفتند. باید تامین امنیت دارایی‌های آمریکا جزو اولویت‌های اصلی وزارت دفاع آمریکا قبل از اعلام خروج از افغانستان قرار داده می‌شد.

این نامه از جمله از سوی سناتورها سوزان کالینز، بیل کسیدی، مارکو روبیو، جیم ریش، بیل هاگرتی، تام تیلیس، تامی تابرویل، چاک گرسلی، کوین کرامر، جونی ارنست، رون جانسون، پت تومی، ریک اسکات، شلی مور کاپیتو، مایک براون، جان هویون، جان باراسو، ریچارد بور، بن سس، مایکل راندز، جان بوزمن، دب فیشر، جان کورنین، تد کروز و راجر مارشال امضا شده است.

آنها در این نامه هفت درخواست را که شامل حسابرسی کامل تجهیزات نظامی ارائه شده به نیروهای مسلح افغانستان در سال گذشته میلادی و همچنین همه تجهیزات نظامی آمریکایی که در افغانستان همچنان عملیاتی باقی مانده اند مطرح کردند.

روز سه‌شنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دفاعی آمریکایی که نامش را منتشر نکرد، گزارش داد حجم زیادی از سخت‌افزار ارتش آمریکا در اختیار طالبان قرار گرفته است. در کنار این گزارش تصاویر و ویدیوهایی از حضور شبه‌نظامیان طالبان در کنار این تجهیزات منتشر شد.

همچنین جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تایید کرد که “حجم چشمگیری” از تسلیحات ساخت آمریکا به دست طالبان توقیف شده است. این مشاور بایدن گفت: فعلا تصویر روشنی نداریم که کدام یک از ادوات دفاعی از دستمان رفته است. اما قطعا حجم چشمگیری به دست طالبان افتاده و قطعا می‌دانیم که آنها قصد ندارند آنها را در فرودگاه به ما تحویل دهند.

طبق گزارش‌ها، ارزش هر بالگرد بلک هاوک چند میلیون دلار است.

به دنبال این اخبار دونالد ترامپ جونیور، فرزند ارشد رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در پیامی توییتری گفت طالبان هم‌اکنون بیش از ۱۶۶ کشور دیگر در جهان، بالگرد بلک هاوک در اختیار دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا