اخبار

مقابله با ایران و تحکیم مناسبات، دو هدف سفر بنت به آمریکا

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل برای دیدار و گفت‌وگو با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا راهی واشنگتن می‌شود. مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و تصحیح خطاها در مناسبات اسرائیل و آمریکا دو هدف این سفر اعلام شده است….

روز سه‌شنبه ۲  شهریور سال جاری، نفتالی بنت به واشنگتن سفر می‌کند. او در این سفر با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. این نخستین سفر رسمی نفتالی بنت به آمریکا پس از کسب مقام نخست‌وزیری اسرائیل است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از اورشلیم (بیت‌المقدس) گفته است که یافتن راهکاری مشترک برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف اصلی سفر بنت به آمریکا است.

بنت و بایدن قرار است در روز پنجشنبه ۲۶ اوت با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند. مناسبات سیاسی دو کشور اسرائیل و آمریکا در پی پیروزی جو بایدن و مواضع نتانیاهو علیه دموکرات‌ها در آمریکا آسیب دیده است.

اسرائیل همیشه از “سیاست دو حزبی” در تنظیم مناسبات خود با آمریکا پیروی می‌کرد. به سخن دیگر، این کشور پیش از دوره زمامداری نتانیاهو تلاش داشت مناسبات خود با کاخ سفید را صرف‌نظر از این که چه حزبی در آمریکا در راس قدرت است، تنظیم کند.

نتانیاهو این قاعده دیپلماسی خارجی اسرائیل را بر هم زد. او نه تنها آشکارا از سیاست‌های باراک اوباما انتقاد کرده بود، بلکه هواداری خود از دونالد ترامپ را نیز با صراحت تمام بیان کرده و او را بارها بهترین دوست اسرائیل در کاخ سفید خوانده بود.

تصحیح خطاها

به گزارش دویچه وله، اکنون گفته می‌شود، نفتالی بنت با هدف تحکیم مناسبات اسرائیل با آمریکا به این کشور سفر می‌کند. یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز در جریان سفر ماه ژوئن خود به آمریکا در دیدار با همتای آمریکایی‌اش، آنتونی بلینکن بر رویکرد مشابهی تاکید ورزیده بود.

لاپید گفته بود: «در چند سال گذشته خطاهایی روی داده است. سیاست دوحزبی اسرائیل آسیب دیده است. ما بر آنیم تا با همراهی آمریکا این خطاها را تصحیح کنیم.»

رویکرد نفتالی بنت نسبت به تحریم‌های جمهوری اسلامی و فعالیت‌های هسته‌ای این کشور در عین حال مشابه همان سیاستی است که نتانیاهو در قبال ایران دنبال می‌کرد.

بنت مخالف جدی رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است. او در آستانه سفر به آمریکا تصریح کرد: «من به رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن خواهم گفت که زمان برای مانع شدن از اقدامات ایران فرا رسیده است. و نباید با بازگشت به یک توافق هسته‌ای که تاریخ اعتبار آن منقضی شده به آن‌ها فضای تنفس داده شود.»

نفتالی بنت اعلام کرده که اسرائیل برنامه‌ای برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ظرف دو ماه گذشته آماده کرده است و او این برنامه را به اطلاع بایدن خواهد رساند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا