جوانان

روزنامه شرق: رژیم ایران هزاران پناهجوی افغان را برگردانده است

روزنامه شرق روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که دولت ایران روزانه اقدام به بازگرداندن مهاجران افغانستانی که از ترس طالبان گریخته‌اند می‌کند و فقط در منطقه مرزی نزدیک شهرستان هیرمند «سه هزار نفر» از نظامیان افغان که «برخی از آنها با زن و همسرشان آمده بودند» را بازگردانده است……

در این گزارش آمده که بازگرداندن این نظامیان پس از توافق ایران و طالبان صورت گرفته و علاوه بر این برخی از اردوگاه‌های موقت مناطق مرزی نیز تعطیل شده‌اند.

وزارت کشور ایران پیش از اعلام کرده بود که دو ماه قبل از سقوط کابل پیش‌بینی کرده بود که با موج جدیدی از مهاجران افغان مواجه خواهد شد و اقدام به تاسیس اردوگاه‌ برای پذیرش آنها کرده است.

با این حال در گزارش روزنامه شرق به نقل از منابع محلی آمده است که «دیگه اردوگاه نیست. همه [پناهجویان] رو فرستادن افغانستان».

گزارشگر روزنامه شرق که از چند منطقه مرزی بازدید کرده، نوشته است که برای یافتن پناهجویان افغان به «پاسگاه ملاشریف و اداره اتباع هیرمند​» و «چهاربروجرد و زهک» برای یافتن پناهجویان افغان مراجعه کرده ولی در نهایت یک فرمانده هنگ مرزی در زهک به او می‌گوید: «همه افغانستانی‌هایی را که در این روزها وارد ایران شده بودند، ردِ مرز کرده‌‌اند.»

در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده است که برخلاف تبلیغات هلال‌ احمر درباره راه‌اندازی اردوگاه‌های متعدد، در این مناطق «نه چادری، نه کمپی، نه اردوگاهی و نه اسکان موقتی» دیده است.

بر اساس اعلام سازمان ملل از آغاز سال جاری میلادی بر اثر تشدید جنگ در افغانستان حداقل ۳۶۰ هزار نفر دیگر آواره شده‌اند.

وزارت امور مهاجرین افغانستان هم ۳۰ خرداد امسال اعلام کرد که حدود ۶.۵ میلیون افغان در ۷۰ کشور جهان به شکل مهاجر یا پناهجو به سر می‌برند.

بر اساس آخرین آمار وزارت امور مهاجرین افغانستان در بهمن سال گذشته، دو و نیم میلیون نفر از اتباع این کشور در ایران به سر می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که موج مهاجرت شهروندان این کشور از مبادی غیر رسمی به دنبال شرایط اخیر در این کشور افزایش یابد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا