دیدگاه‌ها

خشونت در زندان‌ها یک رفتار نهادینه شده است

انتشار فیلم‌هایی مشابه فیلم‌های زندان اوین در بسیاری از نظام‌های حقوقی می‌توانست منجر به نه فقط به عزل، بلکه محاکمه مقامات شود. حداقل شرط مسئولیت‌پذیری در این موضوع «استعفا» است نه «عذرخواهی». ضمنا چرا مقامات عالی‌تر دستگاه قضایی سکوت کرده‌اند؟

علی مجتهدزاده

در حالیکه سال‌ها درباره نقض قانون و خشونت فراگیر در زندان‌ها فریاد زده می‌شد و صدها شاهد دال بر این وضعیت وجود داشت، چطور باید بی اطلاعی مقامات قضایی و سازمان زندان‌ها را قبول کنیم؟ چطور بپذیریم آنها از این وضعیت بی‌اطلاع بودند؟

اگر بپذیریم مقامات قضایی و سازمان زندان‌ها از آنچه در زندان می‌گذرد اطلاع نداشتند، آیا خود این عذر بدتر از گناه و دلیل عدم صلاحیت آنها نیست؟

نقض قانون و خشونت در زندان‌ها یک رفتار نهادینه شده است که مربوط به یک جمع خاطی نمی‌شود که با برخورد با آنها وضع عوض شود. تاکید بر برخورد با چند مامور خاطی در حالی که شاهد نقض فراگیر قانون در زندان‌ها هستیم صرفا سرپوش گذاشتن بر وضعیت نامطلوب فعلی است.

بهبود وضع زندان‌ها نیازمند اصلاحات بنیادین حقوقی، ساختاری وعملکردی است. بدون اصلاح قانون، شفاف‌سازی و ایجاد امکان نظارت بر آن، وضعیت هیچ تغییری نخواهد کرد.

دو نکته را باید پذیرفت؛ ١-وضعیت زندان‌ها بسیار نامطلوب است.٢- وضع بدون اقدامات اساسی درست نمی‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا