گوناگون

قارچ سیاه در کام تهرانی‌ها

تهرانی‌ها باید در کنار هراس از کرونا، مراقب بیماری قارچ سیاه نیز باشند. در پی طغیان کرونا در کشور، عفونت قارچ سیاه نیز در تهران گسترش پیدا کرده است. دو روز پیش‌ محمدرضا صالحی، متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان امام خمینی تهران، در گفت‌وگو با صداوسیما‌ از شیوع بیماری عفونی قارچ سیاه در تهران خبر داد و‌ گفت در موج جدید شیوع کرونا در ایران، شیوع عفونت قارچ سیاه نیز افزایش یافته و اکنون بیش از ۱۰مبتلا به کرونا با عفونت قارچ سیاه در بیمارستان امام خمینی تهران بستری هستند……

این اولین بار نیست که موضوع عفونت قارچی در تهران خبرساز‌ می‌شود،‌ اوایل خردادماه نیز، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، از مشاهده مواردی از ابتلا به عفونت قارچ سیاه در میان بیماران بیمارستان لقمان تهران خبر داده و گفته بود مشاهده این عفونت به صورت رسمی اعلام نشده است.‌ آن زمان مردانی مصرف دگزامتازون و کورتون‌ها‌ را که برای درمان بیماری کرونا‌ استفاده‌ می‌شد، یکی از عوامل به وجود آمدن قارچ سیاه معرفی کرده بود‌. لازم به یادآوری است عفونت قارچ سیاه که پیش از این در هند نیز شایع شده بود، یک بیماری قارچی نادر اما خطرناک است که به بینی، چشم، ریه و گاهی مغز آسیب می‌رساند. میزان مرگ‌ومیر در مبتلایان به قارچ سیاه بالاست و در مواردی پزشکان باید چشم مبتلا به قارچ سیاه را تخلیه کنند. شیوع قارچ سیاه‌ در کشور در حالی است که به گفته متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان امام‌ خمینی تهران، «آمفوتریسین بی» که داروی مورد نیاز برای درمان این بیماری است،‌ در کشور موجود نیست و نبود دارو موجب می‌شود بیماران مبتلا به قارچ سیاه‌ دست‌ کم بینایی خود را از دست بدهند.
متخصصان عفونی‌ می‌گویند برای درمان این بیماری نخستین چیزی که واضح به نظر‌ می‌رسد این است که بیماران و افراد مبتلا به کرونا در صورتی که کوچک‌ترین علائم مربوط به عارضه قارچ سیاه را در بدن خود مشاهده کردند به سرعت به پزشک مراجعه کنند تا مبادا این عارضه پیشرفت کند و عوارض جبران‌ناپذیری از خود بر جای بگذارد. اگر روند پیشرفت قارچ سیاه در بدن متوقف نشد آنگاه ممکن است به قیمت از دست رفتن جان بیمار نیز بینجامد. البته آسیب‌پذیری برخی از بیماران در برابر این عارضه بالاست به عنوان مثال بیماران دیابتی یا افرادی که به دلیل ابتلا به سرطان تحت درمان قرار دارند، از جمله این افراد هستند. علاوه بر قارچ سیاه که در حال گسترش‌ سایه شوم‌اش بر پایتخت ایران است، سویه جدید کرونا به نام «لامبدا» نگرانی‌های زیادی را آغاز کرده است. علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جلسه ستاد مدیریت مقابله با ویروس کرونا استان تهران، گفت سوش دیگری از کرونا به نام لامبدا‌ نیز برای نخستین بار در کشور پرو مشاهده شده و اکنون این سوش به ۵۲ کشور جهان انتقال یافته و ما باید بسیار مراقبت کنیم تا این سویه جدید وارد کشور ما نشود.
زالی با بیان این‌که سرایت‌پذیری سوش لامبدا نسبت به دلتا بیشتر و واکسن‌گریزی بیشتری دارد، افزود: ابتلای کودکان و نوجوانان به سویه لامبدا بیش از دیگر سوش‌های کرونا است.
مقالات علمی حقایق تلخی درباره‌ سویه لامبدا بیان‌ می‌کند که نگرانی‌های بسیاری در جهان ایجاد کرده است.‌ لامبدا حاصل جهش‌های مختلف ویروس کروناست. این جهش‌ها هم قدرت سرایت و هم قدرت کشندگی آن را به میزان چشمگیری افزایش داده است. از طرفی جهش‌های ایجاد شده در این سویه جدید به گونه‌ای است که مقاومت بالایی در برابر واکسن ایجاد‌ می‌کند. در حال حاضر طبق مقاله‌های علمی منتشر شده کارایی واکسن‌هایی مثل «فایزر» و «مُدرنا» در برابر این سویه جدید به حدود ۴۸درصد رسیده است.
شیوع بیماری قارچ سیاه و شنیدن صدای پای سویه جدید کرونا به اسم‌ لامبدا در حالی است که وضعیت و روند واکسیناسیون عمومی کشور هنوز راضی کننده نیست. فارغ از ناموفق بودن پروژه واکسن برکت، در اثربخشی واکسن‌های وارداتی از جمله سینوفارم اما و اگرهای زیادی مطرح است. واکسن فایزر و مدرنا که چند وقتی است برخی از مسئولان وعده وارد کردن‌ آن‌ را دادند، هنوز در لایحه‌ای از ابهام است. با وجود این که پیش‌تر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، از فراهم شدن مقدمات واردات ۱۲۰میلیون دوز واکسن کرونا‌ به کشور خبر داد. و در پیامی توئیتری گفت درصورت خوش‌قولی طرف خارجی ۴۰میلیون ‌دوز تا پایان تابستان یا اوایل پاییز وارد خواهد شد، اما فعلا خبری از آن نیست و حتی چند روز پیش خبر ورود ۲۰ میلیون دوز واکسن فایزر‌ را‌ که پیش‌تر‌ رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو آن را وعده داده بود، خالی‌بندی دانست.
جهانپور در صفحه توئیتر خود در این زمینه‌ نوشت: «سهمیه ایران از محل سازوکار کووکس ۱۶میلیون و ۸۰۰هزار دوز واکسن کروناست که سفارش‌گذاری شده و ۲/۲ میلیون آن تحویل شده است، لذا اگر شنیدید ۲۰میلیون دوز واکسنی خاص از کووکس قابل ارائه است، شما با یک خالی‌بندی مواجه شده‌اید، جدی نگیرید!»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا