اخبار

روز سیاه کرونا با ۷۰۹ فوتی!

تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا در ماه مرداد با تعداد بیش از ۶۰۰ فوتی و ۵۰ هزار ابتلا در یک شبانه‌روز چند بار رکورد زد و همگان را در بهت و حیرت فروبرد، اما روز گذشته آمار فوتی‌های کرونا از ۷۰۰ نفر عبور کرد و مردم یک روز سیاه کرونا را تجربه کردند و زنگ خطر خیز پنجم کرونا از ماه‌های گذشته به صدا درآمده است. این در حالی است که کرونا دلتا در کشور منتشرشده و سویه کرونا لامبدا در یک‌قدمی کشور است و احتمال ورود این سویه و ترکیب آن با سویه دلتا وجود دارد. …..

به گزارش روزنامه ستاره صبح، به طوری که روز گذشته مجله سان انگلیس نوشت احتمال انتشار ویروس کووید ۲۲ که ترکیب چند سویه جهش‌یافته کروناست به زودی در کشورها وجود دارد و لازم است که واکسیناسیون دوز سوم در جهان سرعت گیرد، اما متأسفانه سرعت واکسیناسیون در کشور کند است و تاکنون حدود ۱۵ درصد مردم واکسینه شده‌اند و بسیاری از فعالان جامعه هنوز واکسینه نشده‌اند و به همین دلیل جوانان زیادی فوت و خانواده‌ها عزادار شده‌اند. همچنین مدیریت کرونا به دلیل تغییر دولت کارآمدی خود را از دست داده و محدودیت‌ها و پروتکل‌ها به خوبی اجرا نمی‌شود. در این ارتباط عضو هیئت‌علمی انستیتو پاستور ایران راهکار مقابله با کرونا را واکسیناسیون گسترده مردم و اعمال قرنطینه همگانی در صورت حمایت مالی از بیماران و کسب‌وکارهای تعطیل‌شده عنوان کرد که در ادامه می خوانید.

روز سیاه کرونا

بنابر اعلام وزارت بهداشت، متأسفانه شمار جان‌باختگان روزانه کرونا مجدداً افزایش داشته و در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز گذشته، ۷۰۹ تن از این بیماران در کشور جان خود را از دست دادند. تا روز ۲ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴۰ هزار و ۶۲۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵ هزار و ۴۸۷ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۷۵۶ هزار و ۳۹۴ نفر رسید.
متأسفانه در روز گذشته، ۷۰۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۰۳ هزار و ۳۵۷ نفر رسید. بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، تاکنون ۱۷ میلیون و ۲۳۳ هزار و ۶۶۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۶ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۷۷۳ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۲۳ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۴۳۴ دُز رسید. افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتماً در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند. در شبانه‌روز گذشته، بیش از ۵۷۲ هزار دُز واکسن کرونا در کشور تزریق‌شده است. خوشبختانه تاکنون سه میلیون ۹۹۳ هزار و ۲۱۱ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۷ هزار و ۷۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۲۸ میلیون و ۹۳ هزار و ۵۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است. در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

عضو هیئت‌علمی انستیتو پاستور:راهکار مقابله با کرونا تزریق دز سوم واکسن است

عضو هیئت‌علمی انستیتو پاستور بارد شایعات مطرح‌شده در مورد ورود کرونای لامبدا از مهرماه به کشور گفت: کرونای لامبدا ۲۰۰ برابر سرایت بیشتری دارد و در دنیا به ‌سرعت در حال پخش شدن است اما بیان زمان برای ورود این ویروس به ایران شایعه است.
احمدرضا بهره‌مند، از متخصصان تراز اول ژنتیک و میکروب‌شناسی بالینی است که تحصیلات خود را از مقطع دیپلم به بعد در آمریکا و دانمارک گذراند و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تگزاس آستین آمریکا اخذ کرد و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته بیوشیمی و میکروب‌شناسی بالینی از دانشگاه تنسی آمریکا فارغ‌التحصیل شد و در رشته طب در دانشگاه کپنهاگ به مدت ۳ سال تحصیل‌ کرد و بر اساس علاقه‌ای که به ژنتیک میکروب‌های عفونی داشت، دکترای خود را از دانمارک در رشته میکروب‌شناسی بالینی اخذ کرد. سپس برای گرفتن مدرک فوق دکترا به مدت ۲ سال به مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا رفت و مجوز کسب‌وکار در آزمایشگاه‌های آمریکا را اخذ کرد و یک سال نیز استادیار دانشگاه موری بود. سپس به ایران بازگشت و به مدت ۲۷ سال در مرکز تحقیقات ریوی انستیتو پاستور ایران مشغول به فعالیت شد و برخلاف میل شخصی‌اش بازنشسته شد. سپس به ‌عنوان استاد مدعو به آمریکا فراخوانده ‌شد و در دانشگاه تگزاس بر روی بیماری سل مقاوم کارکرد و در این کشور نیز طبق قانون بازنشسته ‌شد، اما فعالیت‌ علمی و تحقیقاتی خود را رها نکرد و در آمریکا به صورت نیمه‌وقت فعالیت می‌کند.
به گزارش ایکنا، احمدرضا بهره‌مند، کلینیکال میکروبیولوژیست و عضو هیئت‌علمی انستیتو پاستور رفت تا در مورد راه‌های پیشگیری و درمان سویه‌های دلتا و لامبدا اطلاعات بیشتری کسب کند و به برخی شایعات مطرح‌شده در فضای مجازی خاتمه دهد. در ادامه گفت‌‌وگوی ایکنا را با او می‌خوانید.

ورود کرونای لامبدا به کشور

کرونای لامبدا در دنیا به ‌سرعت در حال پخش شدن است. این ویروس در آمریکای جنوبی (پرو و آرژانتین و…) و حوزه کارائیب و هند توسعه‌یافته است و بر اساس مدلینگ یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا، در ماه اکتبر این جهش خطرناک در دنیا شیوع پیدا می‌کند. کشورهایی مانند آمریکا و آلمان و کشورهای آمریکای جنوبی برای مقابله با این ویروس تمهیداتی را در نظر گرفته‌‌اند. در بهمن‌ سال گذشته دانشگاه کلمبیا اعلام کرد که در خرداد لغایت مرداد در دنیا سویه دلتا بروز خواهد کرد و امروز مشاهده می‌کنیم که سویه دلتا در همه جای دنیا فراگیر شد و در ایران ‌هم شیوع فراوانی دارد. اگر کرونای لامبدا همه‌گیر شود، مجموعه جهش‌های شناخته‌شده‌ای که در ساختار فعلی ویروس کرونا وجود دارد ۲۰۰ تا ۸۰۰ برابر بیماری‌زایی بیشتری خواهد داشت. در ضمن این ویروس ۲۰۰ برابر سرایت بیشتری در قیاس با کرونای دلتا دارد. لذا اگر این بیماری در دنیا شیوع یابد، باید تمهیدات دیگری برای مبارزه با این ویروس اتخاذ شود. یکی از تمهیدات نجات از این بیماری (که تمام دانشگاه‌های معتبر دنیا پیش‌بینی می‌کنند شیوع خواهد یافت) تزریق دُز سوم واکسن است. استفاده از دو عدد ماسک هم‌زمان هم می‌تواند تا شش برابر انتقال ویروس را کم ‌کند. طبق مقالات علمی دنیا، ویروس لامبدا جهش‌های خطرناک‌تری دارد که دلتا ندارد و تعداد جهش‌های آن بیشتر است و میزان انتقال و شدت سرایت آن‌ نیز بیشتر است. همچنین بیماری ریوی در اطفال به وجود می‌آورد که تا دو ماه ریه‌های آنان را درگیر می‌کند.

ضرورت تزریق دوز سوم واکسن کرونا
امروز دُز سوم واکسن را در اکثر کشورهای دنیا تزریق می‌کنند که این سه دُز پادتن (دفاع بدن) را بالاتر می‌برد و هر چه آنتی‌بادی(که دفاع شما را بالاتر می‌برد) بیشتر شود شما در مقابل هجوم این ویروس دفاع قوی‌تری خواهید داشت؛ گرچه مریض می‌شوید اما از مرگ شما را نجات می‌دهد. من همیشه گفتم واکسن را بزنید هر واکسنی که در اختیارتان هست چه سینوفارم باشد چه واکسن‌هایی که وزارت بهداشت تامید کرده است را بزنید. همچنین دو عدد ماسک را به صورت هم‌زمان استفاده کنید.

راهکارهای مهار کرونا

راهکار دیگر مصرف بالای آنتی‌اکسیدان‌ها برای بالا بردن ایمنی بدن است. مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها کمک شایانی برای مقابله با ویروس می‌کند و این ویروس را از بدن دفع خواهد کرد. برای مقابله با ویروس لامبدا باید از اجتماعات فرار کرد؛ چون این ویروس به‌شدت سرایت است. اگر فرضاً در اجتماعات مانند مترو و اتوبوس و سایر موارد وارد می‌شوید حتماً فاصله اجتماعی را رعایت کنید امروز در ایستگاه‌های مترو کشورهای دنیا افراد بر مبنای متراژ فاصله وارد واگن‌ها می‌شوند نه بر اساس تعداد. لذا توصیه ما این است که واکسن بزنید، ضدعفونی را فراموش نکنید، از اجتماعات، دوری‌ و از دو ماسک هم‌زمان استفاده کنید. اگر در کشور ما پروتکل این شد که دز سوم واکسن را مانند امریکا باید تزریق کنید حتماً آن را انجام دهید.

روند کند واکسیناسیون در ایران

روند واکسیناسیون در ایران نسبت به کشورهای دیگر ضعیف است یعنی به عقیده من واکسیناسیون اگر در یک‌زمان محدود به‌شدت انجام نگردد باعث می‌شود که ویروس خودش را تغییر دهد و جهش یابد. ویروس کرونا بر اساس مستندات علمی و آزمایشگاهی وقتی در فشار فیزیولوژیک (مانند آنتی‌بادی، یو وی و حرارت) قرار می‌گیرد خود را جهش می‌دهد و به مردم منتقل می‌کند. وقتی شما ۷۰ درصد جامعه را واکسن می‌زنید چون همه مقاومت دارند چرخه انتقال را می‌شکنید، یعنی باوجوداینکه این ویروس زنده و جهش‌یافته است، انتقال کمی دارد و کم شدن انتقال یعنی کم شدن بیماری و به این معناست که شما از پاندمی فرار می‌کنید و به اندمی می‌رسید و این ویروس در نواحی اندکی بیماری ایجاد می‌کند اما دیگر پاندمی نیست. پس اگر بجای واکسیناسیون قطره‌ای،‌ واکسیناسیون عظیم انجام دهیم، چرخه انتقال کاهش می‌یابد.

ضرورت واکسینه شدن مردم

مطالعه‌ای در امریکا که بر روی ۱۳۰۰ نفر که دو بار واکسن زده بودند و بیمار شدند انجام شد، نشان داد که تعداد ویروس‌های دلتا در ناحیه بینی این افراد برابر بود با افرادی که بیمار شدند و واکسن نزده بودند. یعنی در این افراد با اینکه واکسن را زدند ویروس در ناحیه بینی‌، به همان میزان افرادی که واکسن نزده بودند؛ یافت شد اما در این افراد ویروس جهش می‌کند و این‌ ویروس را به مردمی منتقل می‌کنند که واکسن نزدند لذا این افراد بیمار می‌شوند اما بیماری‌شان ضعیف‌تر است و نجات پیدا می‌کنند پس اگر همه واکسن زده باشند و انتقال هم صورت گیرد؛ بیماری ضعیف‌تر خواهد بود و نجات پیدا می‌کند اما وقتی واکسن نزده باشد،‌ این ویروس را انتقال می‌دهد و چرخه انتقال شکسته نمی‌شود؛ لذا این ویروس جهش پیدا می‌کند و دوباره به فرد بعدی می‌رسد. باید در مورد کرونا دلتا و لامبدا اطلاع‌رسانی شود تا مردم آگاه شوند و بتوانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بر بیماری غلبه کنند.

حمایت مالی

برای غلبه بر کرونا باید واکسن زد و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرد. رعایت برخی پروتکل‌ها مانند ماندن در خانه بایسته‌هایی دارد که باید رعایت شود. در کشورهای خارجی افراد کرونایی که درآمد کافی ندارند موردحمایت مالی قرار می‌گیرند. اگر اعلام می‌کنیم که قرنطینه کامل شهرها باید اتفاق بیفتد باید کمک‌های مالی برای افراد در نظر بگیریم. در کشورهای خارجی وقتی اعلام تعطیلی به دلیل شیوع بالای کرونا می‌کنند، اجازه سفر داده نمی‌شود اما در ایران با وجود تعطیلی در پی کرونا، ۱۲۰ هزار نفر در جاده‌ها تردد داشتند. باید به سمت کنترل و واکسن زدن و اجرای پروتکل‌ها برویم و مردم را از شر شیادان فضای مجازی که وحشت ایجاد می‌کنند خلاص کنیم و با آگاهی و روشنگری مردم را به اجرای صحیح پروتکل‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هدایت کنیم تا از شر این ویروس رها شویم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا