از هر دری سخنی

سیگنال وزیر پیشنهادی نفت در دولت رئیسی به دلالان ارز

 

از همان زمان که دولت ابراهیم رئیسی روی کار آمده روند قیمت ارز صعودی بوده و دلار حتی به کانال ۲۸ هزار تومان رسیده است. احتمالا دلیل این مساله سیگنال‌هایی است که این دولت به بازار می‌دهد. مخالفت با برجام، نگاه منفی به FATF و در اولویت نبودن این ماجرا، تنها بخشی از سیگنال‌هایی است که در دو هفته گذشته به بازار رسیده است…..

حالا وزیر پیشنهادی نفت هم امروز سیگنال جدیدی داده است. او گفته برای فروش نفت از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌کند اما در کنار آن روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه گذاری در کشور هم وجود دارد.»این یعنی جواد اوجی رسما اعلام کرده که احتمالا تحریم‌ها رفع نمی‌شود و ایران در صورت فروش نفت نمی‌تواند دلارهای نفتی را وارد کشور کند و به جای آن کالا وارد می‌کند.

حتی او یک گام از دولت قبل هم فراتر رفته و پیشنهاد داده که می‌خواهد برای جلب سرمایه خارجی هم از تهاتر نفت با سرمایه استفاده کند.این سخنان اوجی به این معناست که همان منابع ارزی محدودی که تاکنون وارد کشور می‌شده احتمالا دیگر وارد نمی‌شود و دولت نمی‌تواند ارز جدیدی به بازار وارد کند. این یعنی سیگنال افزایش قیمت به بازار آشفته ارز ایران! علاوه بر این، او هم اگرچه بارها هم امروز در مجلس و هم در برنامه‌اش به رفع تحریم‌ها اشاره کرده اما تاکید بیشتر او بر دور زدن تحریم‌هاست.

اوجی گفته: «رویکرد فعالی برای دور زدن و بی‌اثر کردن تحریم‌ها در پیش گرفته و با استفاده از روش‌های موجود و سایر روش‌ها اقدامات مهمی را برای فروش نفت پیاده کرده است.» رویکردی که به گفته او مستلزم «اقدامات جهادی و حرفه‌ای» است.

به نظر می رسد او هم مانند دیگر وزرای پیشنهادی رئیسی روی خوش به مذاکرات برجام نشان نداده و گفته: نباید با موضع انفعالی منتظر اقدامات محافل سیاسی و بین‌المللی بود.

به گزارش تجارت نیوز، اما مساله مهم سخنان اوجی این است که اگر مشکل تحریم‌ها و FATF حل نشود، ایران نمی‌تواند نفت بفروشد و ارز آن را وارد کشور کند. حتی احتمال اینکه چین هم خرید و واردات نفت خود از ایران را محدود کند وجود دارد. در این شرایط کمبود منابع ارزی، به جهش دوباره قیمت دامن می‌زند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا