گوناگون

مجلس به تمامی وزرای پیشنهادی رئیسی به غیر از آموزش و پرورش رای اعتماد داد

مجلس شورای اسلامی با سرعتی کم‌سابقه طی پنج روز کار بررسی صلاحیت ۱۹ وزیر پیشنهادی رئیسی را به انجام رساندند. گزینه پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش تنها کسی بود که  رد شد…..

حسین باغ‌گلی، ۴۳ ساله که برای وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد شده بود نتوانست آرای لازم را کسب کند. وی تنها رای موافق ۷۶ نفر از نمایندگان را کسب کرد و ۱۹۳ نفر به او رای مخالف و ۱۸ نفر رای ممتنع دادند.

بیشترین آرای موافق

بالاترین رای موافق را امیرحسین رحیمی برای وزارت دادگستری دولت سیزدهم کسب کرد به طوری که ۲۷۷ نفر از نمایندگان به او رای موافق دادند و او همچنین پنج رای مخالف و چهار رای ممتنع کسب کرد.

حسین امیرعبداللهیان که به عنوان گزینه جایگزینی محمد جواد ظریف در وزارت امور خارجه معرفی شده بود نیز آرای موافق بالایی کسب کرد به طوری که ۲۷۰ نفر از نمایندگان با این گزینه موافقت خود را نشان دادند و وی ۱۰ رای مخالف و شش رای ممتنع داشت.

امیرعبداللهیان، معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه در دولت محمود احمدی نژاد تنها معاونی بود که با حضور جواد ظریف تا مدت‌ها در سمت خود باقی ماند. این دیپلمات دامغانی، پس از برکناری از معاونت وزیر به عنوان مشاور علی لاریجانی در مجلس منصوب شد. بعد از روی کار آمدن محمدباقر قالیباف به عنوان رئیس جدید مجلس، امیرعبداللهیان همچنان سمت مشاور رئیس مجلس را حفظ کرد.

اما در بین افراد دیگری که امروز بالاترین آرای موافق را کسب کردند نام محمدرضا آشتیانی نیز دیده می‌شود. وی با ۲۷۴ رای موافق، چهار رای مخالف و چهار رای ممتنع وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شد.

کمترین آرای موافق

در سوی مقابل غیر از گزینه وزارت آموزش و پرورش، اقبال به گزینه وزارت ورزش و جوانان کم بود. با این حال حمید سجادی توانست با ۱۶۵ رای موافق، ۱۰۸ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به کابینه دولت سیزدهم راه یابد.

محمد مهدی اسماعیلی نیز با ۱۸۱ رای موافق، ۷۷ رای مخالف و ۲۸ رای ممتنع وزیر فرهنگ و ارشاد شد.

همچنین عیسی زارع‌پور به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اسماعیل خطیب به عنوان وزیر اطلاعات، احسان خاندوزی به عنوان وزیر اقتصاد ، بهرام عین‌اللهی به عنوان وزیر بهداشت، جواد ساداتی نژاد به عنوان وزیر جهاد کشاورزی، رستم قاسمی به عنوان وزیر راه و شهرسازی، رضا فاطمی امین به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد علی زلفی‌گل به عنوان وزیر علوم، احمد وحیدی به‌عنوان وزیر کشور، جواد اوجی به‌عنوان وزیر نفت، علی اکبر محرابیان به عنوان وزیر نیرو و عزت‌الله ضرغامی به‌عنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رای اعتماد نمایندگان مجلس را گرفتند و به دولت سیزدهم راه یافتند.

ابراهیم رئیسی هیچ زنی را به‌عنوان گزینه پیشنهادی به مجلس معرفی نکرده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا