گوناگون

وقوع دو انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل دست‌کم ۱۳ کشته برجای گذاشت

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید در نزدیکی فرودگاه کابل دو انفجار شدید رخ داده است. به گفته پنتاگون انفجار اول نتیجه “یک حمله پیچیده” بوده است…..

خبرگزاری رویترز پنج‌شنیه، چهارم شهریور به نقل از وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) گزارش داد که بیرون از محوطه فرودگاه کابل انفجاری رخ داده است.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام دولت آمریکا می‌گوید مطابق برآوردهای اولیه حادثه نزدیک فرودگاه کابل یک انفجار انتحاری بوده است.

گفته می‌شود این انفجار تا کنون ۱۱ قربانی گرفته اما از ملیت‌شان اطلاع دقیقی در دست نیست. از یک‌شنبه دو هفته پیش و پس از تسلط نیروهای طالبان بر کابل هر روز هزاران نفر برای ترک افغانستان به سمت فرودگاه پایتخت می‌روند.

شبکه فاکس نیوز از قول مقام‌های آمریکایی گزارش داده که دست‌کم سه نظامی این کشور در میان قربانیان هستند. این خبر هنوز به طور رسمی تائید نشده است.

یک سخنگوی پنتاگون تایید کرده که در نزدیکی فرودگاه کابل حداقل یک انفجار دیگر نیز رخ داده است. به گفته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، اولین انفجار ناشی از یک “حمله پیچیده” بوده است.

روز گذشته دستگاه‌های امنیتی ایالات متحده، بریتانیا و آلمان نسبت به احتمال حمله تروریستی به فرودگاه کابل هشدار داده بودند.

ایالات متحده با بیش از پنج هزار نظامی کنترل و امنیت تردد هوایی فرودگاه کابل را برای تسهیل عملیات تخلیه شهروندان خارجی، همکاران محلی نیروهای ناتو و افغان‌های در معرض خطر بر عهده دارد.

مطابق توافق‌های میان آمریکا و گروه طالبان نظامیان خارجی قرار است تا ۳۱ اوت از افغانستان خارج شوند. بر همین اساس احتمال می‌رود انتقال همه افراد مورد نظر به خارج از افغانستان تا پایان ماه ممکن نباشد.

دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای غربی پیش از این هشدار داده بودند که شواهدی در دست است که نشان می‌دهد شاخه افغانستان گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) برای حمله به نیروهای خارجی و فرودگاه کابل برنامه‌ریزی کرده است.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا