جوانان

خودکشی دست‌کم ۳۵ نوجوان زیر ۱۸ سال در کردستان

آمار خودکشی در جمهوری اسلامی، همپای ژرفش بیش‌ازپیش بحران اجتماعی- اقتصادی در جامعه رو به‌فزونی است. با خودکشی یک دختر ۱۶ ساله در قطور طی ۸ ماه گذشته دست‌کم ۳۵ نوجوان زیر ۱۸ سال در شهرهای مختلف کُردستان به زندگی خود پایان داده‌اند…..

خودکشی و آدم کشی و فساد، پدیده‌های آشنا و فاجعه‌بار در رژیم عقب‌مانده و ارتجاعی ولایت فقیه‌اند. در جامعه‌ای که انسان‌ها در چنگال فقر و بیماری، بیکاری، بیسوادی، گرسنگی و بی‌خانمانی اسیرند و از آزادی‌های فردی و اجتماعی محروم‌اند، کم نیستند انسان‌هایی که امیدشان برای دست‌یابی به یک زندگی سعادت‌بار، به یاس می رسد، دست به خودکشی می‌زنند. اگر زندگی انسان‌ها غنی و پرمحتوا باشد، اگر انسان‌ها خویشتن را در جامعه عنصری مفید و سودمند و دارای شخصیت و حقوق انسانی‌ای نهادینه شده احساس کنند، اگر اجرای هدف‌های بزرگ انسانی در چشم‌انداز زندگی‌شان قرار گیرد، اگر از امکان‌های آموزشی، ورزشی، هنری و تفریحی برای شکوفایی استعدادهای خود بهره‌مند باشند، هرگز به ورطهٔ یأس و ناامیدی درنمی‌غلتند و از نظر روحی تا آنجا سقوط نمی‌کنند که خود به‌دست خود، رشته حیات خویش را پاره کنند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۴۰۰ (۲۵ آگوست ۲۰۲۱)، یک دختر ۱۶ ساله اهل قطور با هویت “روشنک حسن‌ علی‌لو” اقدام به خودسوزی کرد و به زندگی خود پایان داد.

به گفته یک منبع مطلع، روشنک حسن‌ علی‌لو به دلیل اینکه خواهان ازدواج با پسری بوده که دو سال با وی ارتباط دوستی داشته و آن پسر نیز از ازدواج با وی امتناع کرده اقدام به خودسوزی کرده است.

گفتنی است که جسد روشنک بدون مجوز پزشک قانونی دفن شده است.

با استناد به‌ آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون (کمتر از ۸ ماه)، دست‌کم ۳۵ نوجوان زیر ۱۸ سال در شهرهای مختلف کُردستان به زندگی خود پایان داده‌اند که ۲۰ نفر از آنها دختر بوده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا