گوناگون

سازمان ملل: ۱۴ میلیون از مردم افغانستان نیاز به کمک غذایی فوری دارند

سازمان ملل روز شنبه هشدار داد که از هر سه شهروند افغانستان، یک نفر یا به طور کلی ۱۴ میلیون نفر در این کشور نیاز به کمک غذایی و بشردوستانه فوری دارند……

آن طور که در بیانیه سازمان غذا و کشاورزی، فائو، زیرمجموعه سازمان ملل آمده است، از این میان هفت میلیون کشاورزانی هستند که به‌شدت از خشکسالی در سال‌های اخیر لطمه دیده‌اند.

به گفته مدیر فائو، حمایت کشاورزی فوری «در مبارزه با اثر خشکسالی و بدتر شدن وضعیت در مناطق روستایی» افغانستان «نقشی کلیدی خواهد داشت».

افغانستان در حال حاضر با دومین خشکسالی شدید در سه سال گذشته دست و پنجه نرم می‌کند و به گفته سازمان ملل ذخیره گندم این کشور تنها دو ماه دیگر دوام خواهد داشت.

این در حالی است که دست‌کم ۷۵ درصد از بودجه دولت افغانستان با تکیه بر کمک‌های خارجی تامین می‌شود، کمک‌هایی که با رفتن خارجی‌ها از این کشور به احتمال زیاد قطع خواهد شد.

گروه اسلام‌گرای طالبان حدود دو هفته پیش در پی تصرف بسیاری از مراکز ولایات، به کابل،‌ پایتخت افغانستان، رسید و با فرار رئیس جمهور منتخب، قدرت را در کشور به دست گرفت.

این رخداد باعث آغاز عملیات تخلیه‌ای در فرودگاه پایتخت شد که در تاریخ کم‌سابقه بوده است.

به گفته مدیر فائو، در صورتی که از کشاورزان افغانستانی فورا حمایت نشود، آنها به‌زودی زمین‌های خود را رها کرده و به مناطق دیگر مهاجرت خواهند کرد.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل می‌گوید برای مبارزه با خشکسالی در افغانستان ۱۸ میلیون دلار کمبود بودجه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا